Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Sa fie un capitol plin de vesti extraordinare!!! Oare asta sa fie capitolul cu primul bebe???

Mi-ati facut pofta cu Agapitos! Au acolo niste prajituri dumnezeiesti! Parca vezi ca il duc diseara pe sotul meu sa-mi fac pofta. Stie cineva pana la cat au deschis?

Inca o intrebare: voi o sa va tineti bebelusii infasati? Ca eu nici nu vreau sa aud asa ceva, mai ales dupa ce-a facut soacra-mea pe desteapta "cuuuuuum? N-o sa tii tu copilul 2-3 luni infasat?" Nuuuuuuuuu!!! Sa te leg pe tine sa vad cat de comfortabil te-ai simti! Ia ziceti, e ea nebuna sau sunt si eu un pic?

Ana-Maria 33+ cu David si tati Andrei

AMR 7 SAPTAMANI!

Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

1. partea cu streptococul si antibioticele: dr meu gineco sustine tratamentul sugerat Irlandezei: antibiotic la inceperea travaliului si la final si nu tratament in timpul sarcinii. Dr neonatolog a pus pb astfel: indiferent ca e cezariana sau vaginal, colul se poate deschide inainte de debutul travaliului...infectia ajunge astfel la bb, deci obligatoriu tb tratament dar....la nasterea vaginala in RO se dau acele medicamente care grabesc nasterea si nu mai e ca in afara...travaliul poate dura 4 ore si atunci nu apuci sa iei nici macar 2 doze de antibiotic...copilul vine gata infectat si trece el pe tratament (de exp streptococul B pe care-l am eu zice ca da septicemie la 7 zile de la nastere - grav dak medicii nu stiu ca-l ai si nu trateaza bebele...ajunge acasa asa-zis sanatos si te trezesti ca deodata de degradeaza starea lui); la cezariana exista riscul deasemenea sa fie colul deschis si infectia sa fi urcat la bb si atunci il bagi pe el pe tratament. Astfel ca dr neonato e de parere ca in sapt 36 sa repeti analiza si sa tratezi animalul...

2. azi mi-am facut piure de legume pt bebelushi (morcov, telina, patrunjel, cartof cu putina sare si un pic de laptic)...aveam asa o pofta dupa ce ii povestisem unei amice cu bb de 1 an cum hraneam eu copila....

3. cu kg e trist...sunt pe +5kg...rau e ca in 24 zile am luat 2.5 kg.
am incercat sa ma mananc si un pic de carnita dar am varsat la greu asa ca tot pe fructe legume si lactate raman. nu mai suport gemurile, zacusca (imi creeaza aciditate mare)...as manca numai lapte cu cereale, gris cu lapte, piure si mandarine. Chiar!!! Sa aveti grija cu citricele: dau aciditate dak nu-s consumate la 3 ore dupa o masa consistenta si la 1 ora macar inaintea unei mese principale.

4. incerc sa schimb medicul de familie si pt mine si pt Ozana...o fac mai ales la gandul ca dupa ce nasc ma trezesc cu pediatrul si cu asistenta acasa si dak nu le suport e de rau...la Ozi aveam o asistenta tabagica si nespalata care venea zilnic si-i vara mainile murdare in gura...m-am certat cu ea dar degeaba...am sfarsit baricadandu-ma in casa si lasand-o sa urle la usa...si pana la 3 luni avea obligatia sa vina in fiecare zi (dr venea o data pe saptamana)....nu stiu cum e in Bucuresti....

30+
AMR 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

nemary, sa stii ca l-am intrebat pe sotul meu si mi-a spus ca nu se serbeaza acest nume de florii.

danybv34Maria
Poze cu Andrei si Mamy graviduta
http://community.webshots.com/user/danybv
Ghidul viitoarei mame
http://www.iubire.md/guide.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ana-maria, cica faza asta cu infasatul nu e chiar un babism .. din experienta surorii mele .. cica bebe doarme mai bine in primele luni daca e infasat .. el e obisnuit cu un loc mic, de la mami din uter .. bine nu sa-l legi ca pe o sarma .. dar sa-l infesi ..

si eu cand am auzit acu cateva luni de infasat bebe ca pe vremuri m-am oripilat .. ma gandeam ca asta sunt de pe vremea lui ceasca, babisme din alea grele .. dar .. dupa ce am auzit-o pe sora-mea si nu numai, ci si pe nasha mea si inca vreo doua prietene .. m-am gandit sa give it a chance .. daca bb face scandal, renunt, daca vad ca doarme bine .. il tin infasat ..

acum, fiecare face cum vrea .. eu voi incerca si daca bebe protesteaza , il culc si il tin in bodyuri cu pantalonas cu botos ..



34+ EVA MARIA
AMR 6 SAPTAMANI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Fetelor am uitat sa va spun finalmente voi naste la Medlife e hotarata treaba, am rezolvat voi plati cu cardul de credit pe care il am si rambursez in rate ca sa nu ne fie greu am vorbit vineri cu doctora si ramanem pe cezariana din cauza miopiei si hernieie de disc, si in plus a mea bubulina si-a schimbat pozitia nu mai este cu capul in jos, bine am inteles ca se poate inca intoarce, fiind cezariana doctora s-a gandit sa o si stabilim va fi pe 08 ianuarie, si speram ca bubulina va ramane la caldurica burticii pana atunci.

Eventual cine imi poate schimba si mie lainceput dsaca nu trimit PM, deci spitalul Mwedlife si dr Caliopa Parfene mersi mult

Louiza 32s + Yasmin
mai avem putin

AMR 08 SAPTAMANI

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ana_Maria, exista o situatie de compromis la infasat pe care am sqa o aplic si eu. Motivul este exact cel spus de Ellenuta, bebe se sperie cand se trezeste deodata cu atata spatiu de jur imprejurul lui dupa ce atata timp in burtica a stat strans acolo, mai ales in ultimele luni. Si atunci m-a invatat o prietena ca peste hainutele obisnuite sa il infasori nu foarte strans fie cu un scutec de finet fie cu o paturica subtire, cat sa simta el ca il tine ceva de jur imprejur. Atunci doarme si mai bine si e si mai linistit. De aia se linisteste cand il iei in brate, ca se simte strans si in siguranta, dar normal ca nu poti sta numai cu el in brate. Eu asa voi face, am luat o paturica subtire de tot special pt asta.

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


angi, eu mi-am luat scutecele din finet si am si vreo doua paturici din astea subtiriele ..

daca bb protesteaza le dau jos .. dar cred ca va dormi ff bine infasat in ele .. sora mea nu are probleme cu bebe, il imbraca cu body si pantalonas si il infasa in paturica .. doarme ff bine, se trezeste o data pe noapte ..



34+ EVA MARIA
AMR 6 SAPTAMANI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Angi, acum aproape 9 ani la Braila neonatologul mi-a zis sa desfas fata si sa o imbrac cu costumas sa stea degajata...zicea ca o leg ca pe o sarma sau mai sugestiv...sa ma imaginez cum mi-ar sta intr-un sarcofag. Deci este exclus infasat sarmaluta la Tudor (tre sa ma obisnuiesc acum cu Costin dak e mai sighinash...).

30+
AMR 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Buna,zuzici!
Azi am intrat pe Cord Blood Center,am completat cererea,m-a sunat o tanti,maine pleaca contractul de la Cluj,joi-vineri ajunge la mine,eu il trimit inapoi si in vreo 6 sapt.vine kitul.Numai ca bebe vine si el in 6-7 sapt(daca ma lasa colul)!Sunt dusa cu capul,trebuie sa urgentez cumva operatiunea!La voi,cele care aveti contract cu ei,tot asa a durat?
Naste cineva la Filantropia?Dar cu dr.Hamid?Nu stiu cum sa procedez,sa vorbesc direct cu dr.despre tarif,sau ii dau cat consider eu?Si cu neonatologul,care o fi el,cand se vorbeste?Sunt tare in ceata cu detaliile astea "tehnice"!
Pupici

Carmilia33s2z , Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Varianta asta cu infasatul intr-o paturica subtire peste hainele lui mi se pare destul de ok. Acuma sa vedem cum o sa se simta bine praslea! Eu intotdeauna ii vedeam facuti sarmaluta si imi imaginam ca in somn mai ales tre sa fie tare nasol sa nu poti sa te misti deloc. Amortesti, nu? Ca sa nu mai spun ca am vazut copii plangand pana se faceau mov infasati, dar imbracati in hainute parca nu plangeau asa tare. Ma rog, am si eu piticii mei, vedem cum va fi pana la urma. Eu in principiu vreau sa-l las sa se cracaneze ca destul a stat inghesuit la ma-sa in burta!

Ana-Maria 33+ cu David si tati Andrei

AMR 7 SAPTAMANI!

Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput