Mamici de noiembrie- decembrie (123)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

BB, eu personal nu folosesc nici sare, nici zahar in primul an de viata! Parerea mea...

Adina 36+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

Crema facatoare de minuni ,e de la Galenic Paris si se numeste Elancyl Vergetures..,e o cutie verde ,il gasiti la farmacia HELPNET,e super ,ptr vergeturile ramase dupa sarcina,eu ma dau de o sapt si abia se mai cunosc,vb serios,ma dau dimineata si seara,nu fac economie ,ca se vede diferenta chiar bine!

Angelina
23 Octombrie(cezariana)
4.180kg si 51 cm
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/244/244782owzasa7u39.gif

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by anka.san

Ai programare? Pt ca dimineata e in clunica si are program full, abia dupa amiaza e de garda. Mie mi-au zis sa merg mai pe seara.
Tu in ce zona stai?





Eu stau in Dristor. Nu am programare dar tipa de la telefon mi-a spus sa vin cand vreau ca ma strecoara fiind vorba de nastere.
Sper sa nu ma duc degeaba .Seara eu nu pot .

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Salutare fetele!!!!!
Am pregatit si eu bagajelul pt. spital cu exceptia papucilor. Nu gasesc papuci care sa-mi placa. Voi de care v-ati cumparat?

http://bd.lilypie.com/1DJtp3.png
37+ Dora Ioana
AMR 8 de zile pana la cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ne-am intors si noi de la concursul de aikido al flacaului cel mare .
E super incantat ca a luat locul I .
Peste 2 saptamani are si examen de grad, spera sa se califice pentru centura verde.

Eu in schimb sunt rupta de oboseala dupa 4 ore de stat in picioare .
Burtica e pietroi .

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Lala,
Felicitari flacaului ! E foarte important pentru copii sa castige

Daca poti baga-te in patut sa te odihnesti.
Sa fii fresh maine la dr. Apropo, eu stau langa Piata Salajan, deci aproape de tine

Succes maine si dupa ce vii sa-mi zici ce parere ai. Noi o sa mergem dupa serviciul lui tati si dupa cursul de prenatal.....


Anka In saptamana 36 !!! Andrei


poze burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

anka nu merg maine, merg miercuri dimineata .
E super ca stam aproape , poate ne vom intalni la plimbare prin IOR cu bb.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

lala...felicitari flacaului..si mult succes incontinuare...ii tin pumnii...

adinaa fost buna fasolea..am mancat de-am spart..azi am facut pizza ...cartofi si negreasa(adica un tip..caci blatul era de pan di spagna...cel de negreasa eu il consider prea dulce si plin de calorii..da' a fost la fel de bun ..nici nu s-a vazut diferenta...)

cursurile ma ajuta foarte mult psihic dar si fizic... exercitiile de gimnastica dulce si relaxament oricum mult mai putin desi ar fi tb sa fie contrariu... ...defapt majoritate o fac pt. ca le este frica de travaliu..sau pur si simplu de nastere..s-au amuzat tare cand la prima intalnire ne-am prezentat si ne-am spus fiecare temerrile sale..iar eu eram singura care eram optimista din pct. asta de vedere(adica merg sa nasc..imping de doua ori iese copilul si eu n-am dureri prea mari..adika suportabile..si eventual sa-mi dea si foaie de externare imediat...eu vad trecerea f. usor..desi stiu ca nu va fi si poate dura chiar si 12 ore)...le-am spus ceea ce ma framanta este sa nu cad dupa in vreo depresie..fiind si singura toata ziua numai cu bb...fara nimeni langa mine..nici macar o prietena(singurele mele prietene sunteti voi..asta nu e pt. ca eu nu sunt sociabila sau..mai stiu eu ce..cred ca o prietenie e si o loterie..dar eu am luat mereu lozurile necastigatoare..norocul meu ce sa-i fac...asa ca mai bine singura decat sa-mi cheltui energia degeaba..cred ca intelegi ce vreau sa spun....)dat fiind faptul ca psihologul te ajuta in orice situatie...am mai avut si alte schimburi de idee cu gravidutele m-au ajutat enorm si deja temerile incep sa dispara...cele anticipate..dar depinde de ceea ce voi gasi la capatul tunelului....de unde stiu eu si de ce ma mai preocup atata pt. ce va fi..atata timp cat nu am ajuns acolo...poate va fi ceva care nici nu-mi imaginez..ceea ce ma sperie defapt..e ca nu voi sti sa fiu mama...plansetul copiilor mici ma ingrozeste(nu-l suport..prefer copii mari de-a gata..dar poate nu va fi la fel in cazul copilului meu..cine stie...

acum incep eu sa plictisesc pe aici..

Stefania X 2mai avem putin...putin...Doamne ajuta!
www.flickr.com/photos/13068460@N06/sets/" target="_blank">foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Ai dreptate, mi-ai spus deja, dar sunt ametita si nerabdatoare :))

Ti-am trimis PM.



quote:
Originally posted by Lala_D

anka nu merg maine, merg miercuri dimineata .
E super ca stam aproape , poate ne vom intalni la plimbare prin IOR cu bb.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!





Anka In saptamana 36 !!! Andrei


poze burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Buna seara fetelor

In primul rand tuturor un multumesc maare si graas pentru ajutorul si sugestiile legate de pompa/alaptat. Azi am reusit sa folosesc pompa, imi facuse bebe o rana la un san si stiam ca nu mai am cum sa-l folosesc la alptat, sanul era plin ochi si nu mai puteam de ciuda cand vedeam picaturile pretioase cum se scurg. Asa ca am facut cum mi-a spus Vasari, am pus compresa fierbinte si am produs 45 ml ! I-am dat sa pape, i-am dat si celalalt san (vreo jumate de ora daca nu mai mult) dar tot la supliment am ajuns ca plangea de foame. Asa ca a mai mancat si vreo 40 ml lapte praf in plus fata de cei 45 x2 de la san!

Bebelusii vostri cam cat mananca la o masa ?

Una peste alta, am facut ceva progrese, am renuntat la mameloane (exceptand azi la o masa cand aveam buba la un san), am avut cateva mese fara supliment iar azi m-am si muls. De fapt in seara asta m-am muls iar, dar n-am recoltat decat vreo 30 ml de la ambii sani (ca era cam la 1 ora de la ultima masa), dar probabil ca voi contina sa ii dau supliment in timp ce eu voi folosi pompa pentru stimulare. Asa mai evit ragadele care apar datorita alaptatului prea lung, nu tn nici copilul nemancat si imi si stimulez productia.

Beau in fiecare zi ceai de stimulare a lactatiei, cam 1 litru, iar mai nou am inceput sa beau si Babycalm.

Sophia este un bebe dulce, e frumoasa foc, se uita topita in ochii mei, si eu intr-ai ei, mananca, doarme, face in pampers, pana acum a plans doar de foame sau cand o spal la cap. Dar cand plange imi rupe sufletul, mai ales dupa ce a stat o ora sau mai mult la san !

Gravidutelor, sa nu va suparati ca suntem asa preocupate de ale noastre ca nu mai avem timp sa va incurajam, mai e putin si ne vom regasi iar toate pe teren comun !



mami de Sophia

Mergi la inceput