Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (66)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Buna seara zuzici

Pana acum am citit din urma. Am fost la plimbare, am plecat la 10 si m-am intors la 4, am fost la coafor mi-am facut suvite, mi-am luat si din varfuri asa ca am o stare de spirit foarte buna.

Pe urma am mers sa caut saltelutza de cocos pt bebe si am gasit, fff ca lumea si f ieftina mi s-a parut, 130 RON. Am mai luat o pereche de manushele si un biberon mic mic ca sa am pt ceiutz. Oricum m-am indragostit de o gramada de lucrusoare dar m-am tinut tare.

AM vazut ca ati mai discutat pe problema sotzului, daca sa asiste sau nu la nastere. Eu nu il vreau in sala de nasteri nu ca sa il menajez pe el ci ca sa imi menajez MIE orgoliul. Nu suport sa fiu vazuta decat aranjata, gatita, sigura pe mine si chiar nu vreau sa ma vada in starea aceea Bineinteles ca va fi acolo, si sa vreau eu nu l-as putea muta, dar in sala de nasteri NU.

Felicitari pt fetele care au implinit inca o saptamana. Alina vad ca nu a scris nimic azi sper ca e ok. Eu am niste junghiuri f puternice in partea stanga sos, sub burtica la intervale regulate, astea nu sunt contractii, nu? Ca habar nu am cum sunt contractiile Dar ma doare tare. Si nu e bebe care misca.

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

fetelor, nu uitati ca exista chiar aici, pe forum, Alaptatul Help-line. nu uitati de asta atunci cand va veni momentul. linkul il gasiti la mine la semnatura. sarcini usoare in continuare

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Multumim, Diana.

Fetelor, nu stiu ce se intampla cu mine, dar imi e din ce in ce mai rau. De dimineata mi-a fost foarte foarte cald si vad ca acum bufeurile de caldura se intensifica tot mai mult si simt ca iau foc, curg apele pe mine dar sunt rece si transpiratia e tot rece. Si eu nu mai pot de cald! Am oprit toate caloriferele din casa, si mie tot cald imi e... chiar sunt destul de speriata

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Angi nu cred ca ai motiv de ingrijorare. La sarcina trecuta am suferit de calduri mereu si stateam cu caldura la cat mai mic, de ingheta sotul de frig (si el nu sufera caldura). La tine cred ca-i din cauza ca-i burtica tot mai mare

34+ AMR 6 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

zuzici lamuriti-ma si pe mine...care pampersi sunt pt nou nascuti marimea 1 sau 2?k eu am luat un pachet...marimea 1...si acum a fost cineva la mine...si mia zis...k astia marimea 1 nu sunt decat pentru prematuri......am niste nervi pe mine k acum ma gandesc numai sa nu fie asta asa o presimtire...

Cea mai optimista gravidutza!
Laura 29s+ Bianca Mihaela
atat mai e pana vine bebelina
poze burtik
poze cununie & nunta
Lucky
patut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

elena cred ca e setat siteul tau sa memoreze parola ta si de aia intra la tine...tu dai log out cand iesi?sau inchizi numa fereastra?incearca sa dai log out...dak nu merge nu stiu ce sa mai zic...oricum daca ma cauti pe hi5 tot pe jelimoni@yahoo.com ma gasesti(stii ca poti cauta persoane dupa adresa de mail)
bebe se intinde de numa cateodata chiar ma doare...ce drag mi de el!!fetelor eu nu mai am rabdare!!!azinoapte am visat ca am nascut si cum alaptam!era asa real visu va dati seama ce dezamagita am fost cand m-am trezit!!
fug sa pap ceva!


Moni 31+,
poze nunta, burtica si bebe Robert
http://www.flickr.com/photos/14883580@N05/
[ url= "http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496[ /url]
atat mai avem
http://bd.lilypie.com/Hwb9p2.png

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Eu sunt PENTRU asistarea sotului la nastere.
Sotul meu a stat cu mine la ambele nasteri si mi-a fost de foarte mult ajutor.
Am avut cu cine comunica/glumi/rade pe toata perioada travaliului iar atunci cand contractiile/durerile imi erau uriase m-a mangaiat,m-a imbarbatat...Cand mi-a fost sete, m-a servit cu; cubulete de ghiata ori de cate ori am avut nevoie - iar cand am nascut, a ajutat doctorul si a taiat cordonul ombilical micutei.Sunt mandra de el.
Deasemeni, atunci cand am nascut-o pe Jessica,i-am permis doctorului sa-si aduca studentii sa asiste la nastere.Aceasta a fost una usoara iar cand am nascut,a rasunat tot etajul de aplaude si felicitari.
A fost tare frumos iar daca vor mai fi, ii voi lasa si de aceasta data.

35+ Participam la concurs!Imaginile sunt:"De 3 ori mamica!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=10" target="_blank">11 si "Esti un copil minune!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=22" target="_blank">23!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Am revenit! Am fost la o intalnire cu fetele, foste colege de liceu.
Am vazut ca am starnit multe reactii in ceea ce priveste asistarea sotului la nastere.
Creata, nu m-am referit la tine ca fiind certareatza, ma refeream la mine si la ceea ce am scris. Adica daca ti se pare ca am fot certareatza imi cer scuze ca nu asta mi-a fost intentia.
Acuma sa revin cu adaugiri. In primul meu post am scris, la comun, despre barbatii obisnuiti si al meu, care e extraordinar, si a iesit o mare varza de n-a mai inteles nimeni ce voiam sa zic de fapt.
Aveam o problemutza in sensul ca Andrei ma ducea cu fofarlica ca ba sta cu mine, ba nu sta! El e genul de om extrem de devotat, iubitor si atent, genul puternic, rezistent la durere si ne-scarbos daca vede sange sau alte asemenea. Doar ca e milos. Si din motivul asta zicea ca nu vrea sa stea cu mine cand nasc. Noi avem o relatie extrem de unita si am trecut prin foarte multe impreuna si buna, si rele, repet, impreuna. Simt cu adevarat nevoia si cred ca ar fi o alta realizare de-a noastra sa "nastem impreuna". Mi-e frica de nastere si stiu ca daca l-as avea alaturi mi-ar fi de ajutor, moral binenteles. Si mai cred ca s-ar crea o legatura si un sentiment fff frumos intre el si bebe, daca ar fi acolo sa-i auda primul scancet, sa-i vada fatzuca. Nu mai e cazul sa ma agit, la noi s-a rezolvat problema, dar simteam nevoia sa clarific.
Referitor la partea "rautacioasa": ca ei doar au prestat, ca noi suferim de pe urma hormonilor si a tuturor schimbarilor si ei nimic, am specificat ca sunt sadica, ca am dus la extrem lucrurile. Dar ma refeream la lucruri strict fizice, in sensul ca daca eu(noi, ca femei) fizic am indurat(a nu se intelege gresit, am avut eu, cel putin, o sarcina f usoara) atatea, pot si ei sa suporte sa stea langa noi intr-un moment delicat si sa ne imbarbateze. Sunt f de acord ca si ei s-au chinuit nu numai noi (ca ne-au suportat toanele, ca ne-au sprijinit si cate si mai cate) si pentru asta ii iubim si mai mult si ii apreciem si ne mandrim ca sunt ai nostri!

ps: cred ca fiindca am dus multa munca de lamurire cu al meu si cu mila lui am ramas cu samantza de convingere adanc implantata. Cred totusi ca daca am trece impreuna prin experienta asta, lucrul asta ne-ar uni si mai tare. Cum ziceam mai devreme, si la bine, dar mai ales la rau.

Ana-Maria 33+ cu David si tati Andrei

AMR 7 SAPTAMANI!

Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Irinouka ce baiat frumos am vazut!!! A rosit si Pipe cand l'a vazut.
Ghici cum il cheama? Palugel

Creatza la multi ani pt taticul si mamica ta. Sunteti o mare familie de sagetatori. Azi am sarbatorit'o si noi pe mama...sagetatoare si ea.
Cat despre Mariuca ce ma bucur ca e fata buna si nu creeaza probleme mamicii ei. Asa si Mariuca noastra...misca ea...dar nu loveste. Sa fie sanatoase si cumintzi asa si in continuare.
fetele cretze

Cat despre tati in sala de nasteri...sa imi spun si io povestea: NO WAY! Ii face rau cand ma vede ca bazaii din prostii...dar sa ma vada asa "demolata"?? Cum si el ma protejaza pe mine asa si io incerc sa'l protejez cat pot!

Fetelor ma cam doare coloana si cateva oscioare pe la bazin.
Dar supravietuim.
all



29+

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

nu stie nimeni sa-mi raspunda si mie...?
cat despre asistarea sotului la nastere...eu chiar imi doresc...dar nu se poate din 2 motive:la noi in spital nu e permis ...si in plus sotul ar lesina si doctorii ar trebui sa aiba grija de el mai intai...

Cea mai optimista gravidutza!
Laura 29s+ Bianca Mihaela
atat mai e pana vine bebelina
poze burtik
poze cununie & nunta
Lucky
patut

Mergi la inceput