Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (66)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Si eu cunosc o familie cu o fetita: mama crestin-ortodoxa, tatal musulman, iar fetita e botezata ortodoxa... Fetita a fost colega de gradinita cu Andrei. Cred deci ca depinde de parinti, pana la urma fiecare face cum vrea, cum crede ca e mai bine pentru copil...

Tina 28+ cu si mami de Andrei (6 ani si 10 luni)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

hmmmmmmmmmm....
dragelor, o sa ziceti ca sunt complet tampita si poate aveti dreptate. dar am descoperit ceva si nu imi dau seama cat de grav este.

mi-am luat azi o geaca pe care n-o mai purtasem de fff mult timp si am gasit in buzunar o reteta veche, de prin aprilie. si abia dupa ce am citit-o mi-am amintit de toata povestea. ca m-au deranjat urechile in perioada aia, aveam senzatia ca nu mai aud si m-am dus la medic si am facut un tratament. imi scosesem complet din cap chestia cu pricina, traiam cu senzatia ca totul a fost mai devreme, prin februarie...nu stiu cum se face.

cand m-am uitat pe reteta si am vazut ce am bagat in mine, m-am blocat complet, mai ales ca tratamentul l-am facut in perioada in care cred ca am ramas gravi. UM a mea e 10 aprilie, reteta e datata 23 aprilie si probabil ca tratamentul l-am inceput undeva in jur de 25 - 26. palugel ar cam fi fost conceput pe atunci, imi imaginez. nu am cum sa stiu.

iata cu ce m-am tratat:

- Klabax pastile (antibiotic de categoria C, adica pt el nu exista cercetari care sa determine cat e de rescant in sarcina)
- Dexametazona injectabil (3)
- Pivalone spray nazal
- Tantum verde

sa mor daca in clipa asta mai stiu la ce sa ma gandesc. ce efecte puteau avea medicamentele astea? daca era sa fie ceva, pierdeam sarcina, ma gandesc. pe de alta parte, daca nu am pierdut-o, nu cumva sunt sanse sa il fi afectat pe palugel? sau palugel era intr-o faza prea incipienta atunci ca sa ii pese de ce baga ma-sa in organism?

voi ce credeti?

sunt cam amortita in clipa asta, parca mi-am luat o maciuca in crestet.



irina 33 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Miri, multumesc mult !!! Adevarul este ca mi-e tare frica de rezultat si incostient sau constient parca incerc sa trisez...

Desi am ras eu cand l-am auzit pe barbata-meu vorbind de botez se pare ca nu este singurul viitor parinte care face lucrul acesta...
Irinuka, un lucru mi-era clar inca de acum 6 luni cand am ales nasii... si le bine botezul va fi la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie... Asa ca... se pare ca baietelul tau nu va fi singurul copil ramas nebotezat pana atunci ... va fi si fetita mea!!!
Oricum, in grecia copii se boteaza - in general - cel mai devreme la 1 an!!!
Cumnata-mea a botezat-o pe fica-sa la 7 luni si chiar radeam cu alte rude din romania ca la ei copii intra singuri in cazan....
Noi vom face botezul atunci pentru ca este mai usor pentru rudele si prietenii din grecia sa vina in romania in aceea perioada.. Inclusiv pentru nasi...
Iar chestia aia cu sa nu spui copilului pe nume inainte de botez sau sa nu-l scoti afara 40 de zile mi se par simple superstitii in care eu nu cred !!!


Laura 29+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Irinouka eu zic sa stai linistita. Palugel numara doar cateva celule cand ai facut tu tratamentul. Nici nu era fixat in uter. Eu stiu ca daca sunt probleme, embrionul nici nu se fixeaza, l-ai fi eliminat si nici nu ti-ai fi dat seama probabil.

Pupici si linisteste-te,

Tina 28+ cu si mami de Andrei (6 ani si 10 luni)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



irinuka

Dexametazona - Desi nu s-au semnalat reactii adverse la administrarea topica de steroizi in sarcina, siguranta utilizarii lor in timpul sarcinii nu a fost foarte bine stabilita. De aceea, se recomanda ca acest produs sa nu fie intrebuintat in tratamentele de lunga durata la femeile gravide.

asta cica se da in trim 3 pentru maturizarea plamanilor lui bebe .. am gasit pe un forum ..

pivalone - Sarcin#259; #351;i al#259;ptare:
Īnainte de a lua orice medicament, adresa#355;i-v#259; medicului sau farmacistului.

tantum verde - e ok .. si eu am luat .. se da si la bebe ..

cel mai bine este sa-ti intrebi dr ..



34+ EVA MARIA
AMR 6 SAPTAMANI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by irinouka

hmmmmmmmmmm....
dragelor, o sa ziceti ca sunt complet tampita si poate aveti dreptate. dar am descoperit ceva si nu imi dau seama cat de grav este.

mi-am luat azi o geaca pe care n-o mai purtasem de fff mult timp si am gasit in buzunar o reteta veche, de prin aprilie. si abia dupa ce am citit-o mi-am amintit de toata povestea. ca m-au deranjat urechile in perioada aia, aveam senzatia ca nu mai aud si m-am dus la medic si am facut un tratament. imi scosesem complet din cap chestia cu pricina, traiam cu senzatia ca totul a fost mai devreme, prin februarie...nu stiu cum se face.

cand m-am uitat pe reteta si am vazut ce am bagat in mine, m-am blocat complet, mai ales ca tratamentul l-am facut in perioada in care cred ca am ramas gravi. UM a mea e 10 aprilie, reteta e datata 23 aprilie si probabil ca tratamentul l-am inceput undeva in jur de 25 - 26. palugel ar cam fi fost conceput pe atunci, imi imaginez. nu am cum sa stiu.

iata cu ce m-am tratat:

- Klabax pastile (antibiotic de categoria C, adica pt el nu exista cercetari care sa determine cat e de rescant in sarcina)
- Dexametazona injectabil (3)
- Pivalone spray nazal
- Tantum verde

sa mor daca in clipa asta mai stiu la ce sa ma gandesc. ce efecte puteau avea medicamentele astea? daca era sa fie ceva, pierdeam sarcina, ma gandesc. pe de alta parte, daca nu am pierdut-o, nu cumva sunt sanse sa il fi afectat pe palugel? sau palugel era intr-o faza prea incipienta atunci ca sa ii pese de ce baga ma-sa in organism?

voi ce credeti?

sunt cam amortita in clipa asta, parca mi-am luat o maciuca in crestet.



irina 33 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png



Irinuka, mie nu mi se pare ca ar fi o problema...
Iti dai seama ca era o celula sau cateva celule baietelul tau la data cand ai luat respectivele medicamente....
Pentru linistea ta, intreaba-l pe medicul tau!!!
Mi-amintesc ca si eu in perioada de conceptie si cateva saptamani dupa... pana am aflat ca sunt gravida, fumam 2 pachete de tigari pe zi si beam 1/2 litru de cafea...
Important este ce am facut dupa ce am aflat ca suntem gravide, nu?!



Laura 29+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

hei ellenuta numai daca mi-as aminti toate babismele pe care le-am auzit eu legat de botez ai rade o saptamana, asta cu huta-huta ar fi mic copil
Irinouka, nu te speria , eu din sapt 9 timp de 3-4 sapt am folosit baneocin pudra si cand mi-am dat seama ca are in continut neomicin care provoaca surditate la fat nu ai vrea sa stii cum am reactionat.Decat la inmormantare la maica-mea am mai plans asa crede-ma.Dar domnu'doctor m-a linistit , era pura , nu se absoarbe 100% prin piele si tot flaconul continea canmtitatea unei fiole de neomicin , chiar inghitita o singura data nu ar fi daunat
Cum souneau si fetele bebe Rares nu prea era un bebe atunci , se plimba doar prin organismul tau incercand sa se fixeze, deci nu erati in legatura ...........cum se poate sa fie afectat ,si in plus la cate eco ai facut Doamne fereste de ceva ca vedeau doctorii..........fii calma te rog..........eu si bebe Matei ( sper sa fie numele finalva pupam dulce

30+
http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


laurici .. ehehe .. la tine nu-i nimic .. noi l-am conceput pe bebe la cheful lui tati de 30 de ani .. am dat cu vin rosu la greu ..

si in plus .. la doua saptamani de la conceptie .. am fost in bulgaria, 4 zile .. unde am petrecut cu tequila si vin .. iti dai seama ce ingrijorata am fost .. nici prin cap nu-mi trecea ca as putea fi insarcinata ptr ca fusesem la un dr care mi-a spus ca am cicluri anovulatorii .. ca nu pot sa fac bebe .. ca tre' sa fac tratament .. si uite asha ..

Doamne ajuta sa fie totul bine si bebe sa vina sanatos pe lume!



34+ EVA MARIA
AMR 6 SAPTAMANI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


deci .. fii-mea e facuta la betie .. ce se spunea de copiii facuti la betie???



34+ EVA MARIA
AMR 6 SAPTAMANI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

zuzici, multumesc mult...imi tot spun ca nu se poate sa fie ceva in neregula si ca prea a mers totul bine pana acum, nu se poate sa fie ceva in neregula cu el!!!

am gasit si un articol in care un medic, profesor doctor Mircea Onofriescu, spune asa despre relatia medicamente-sarcina:

"Vestea buna este c#259;, pīn#259; īn ziua a 11#8209;a dup#259; concep#355;ie, ac#355;ioneaz#259; legea naturii - *totul sau nimic+. Cu alte cuvinte, factorii de agresiune asupra produsului de concep#355;ie, inclusiv medicamentele, duc fie la moartea embrionului, fie la dezvoltarea normal#259; a acestuia #351;i la na#351;terea unui copil f#259;r#259; nici un handicap. Acesta este un lucru foarte important de #351;tiut, dat fiind c#259; multe femei nu #351;tiu c#259; sīnt gravide #351;i primesc medica#355;ie īn aceast#259; perioad#259;".

nu pot decat sa sper ca eram in acele 11 zile...

inca o data multumiri si pupici tuturor, o sa fie bine, nu se poate altfel.

ereena, chiar vroiam sa te intreb la ce nume ai stationat momentan. matei e f frumos, era si pe lista mea.

pupam

irina 33 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput