Gramajul (pentru incepatori)

Gramajul (pentru incepatori) | Autor: ghinetz

Link direct la acest mesaj

Buna.
Incerc si eu de ceva vreme sa devin bucatareasa, mai exact, m-am apucat cam de un an, sau jumatate, de prajiturit. Fur retete de peste tot. Unele imi ies, altele nu. (ca la inceput). Ma confrunt insa cu o problema: gramajul. Nu am cantar si tot citesc in retete: 300g faina, 200g zahar, 5g bicarbonat. Cum sa stabilesc asta cu ajutorul unei cani? sau imi trebuie una speciala? Cu marcaj pentru fiecare in parte?
M-ar ajuta daca as sti cat are o cana de lapte, de exemplu: 250g? Dar o lingura mare?
Multumesc.

Oana , Stefan si Victor . Si tati

www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/" target="_blank">POZE CU NOI

(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oana,cu cana de lapte de 240-250ml poti masura 140-150g de faina,de exemplu.
O lingura mare are 10 ml si una mica 5 ml.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Poti cumpara o cana gradata si cu ea poti masura diverse.Sunt si din plastic ,si din metal sau sticla.Cu timpul o sa-ti formezi ochiul.

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Cu lingura te cam poti insela...unele sunt mai adanci, altele mai putin.

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Oana,cu cana de lapte de 240-250ml poti masura 140-150g de faina,de exemplu.


Asa, de asta nu mi-au iesit Tavalitele aseara. Ca eu la 300g am pus o cana si un pic de faina.

Oana , Stefan si Victor . Si tati

www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/" target="_blank">POZE CU NOI

(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Dar n-ar fi mai simplu sa-ti iei un cantar de bucatarie? Acum am vazut digitale si la 30-40 de lei, mai mult decat rezonabil. Sau unul obisnuit, care cred ca e si mai ieftin. Pentru lichide oricum ar fi bine sa-ti iei o cana gradata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Dar n-ar fi mai simplu sa-ti iei un cantar de bucatarie? Acum am vazut digitale si la 30-40 de lei, mai mult decat rezonabil. Sau unul obisnuit, care cred ca e si mai ieftin. Pentru lichide oricum ar fi bine sa-ti iei o cana gradata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year


Ar fi o investitie buna, mai ales ca il vei folosi tot timpul.
Si nu e scump. Asa cu siguranttza iti vor iesi retzetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da...si eu zic la fel, o cana gradata in ml si un cantar electronic de bucatarie sunt f bune.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput