Gravidute si mamici intre 25-35 de ani (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Salut gagici
ma ocup dupa de listuta
acum fug la pediatru la vizita
pupici la toate

ticker


www.slide.com/mscd?pxcid=eSoSBiew2G_nKtwFry6HxijDlDwBIBnJif_yluDp06SH-3gWRm4gcAu5YOV8AydL¬ifyfans=1&bnc=bnc" target="_blank">GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Bine v-am gasit, fetelor!
Si eu am observat ca erau subiecte pt mamici< 25 de ani si peste 35 de ani.Ma bucur ca s-a gandit cineva si la noi!
Ieri am deschis si eu un subiect pentru mamicile ce asteapta al doilea copli.Doriti sa ne povestiti?
Am 28 de ani, un baietel de 5 ani jumatate si sunt insarcinata in 34 de saptamani.

maria anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilaisa spune:

KATIA noi deja mancam diversificat pentru ca suntem baiat mare la 6 luni si jumatate. Am inceput diversificarea la 4 luni si jumatate pentru ca Vlad era pe alimentatie artificiala. Din cauza unor probleme de sanatate pentru mine nu am putut alapta decat 5 saptamani,apoi a trebuit sa iau aceasta decizie, groaznica pentru mine dar in beneficiul amandoura. Eu ca puteam sa fac tratamentul corespunzator si Vlad care nu mai indura crize cumplite de burtica datorate nu numai colicilor ci si a substantelor care se transmiteau prin laptele meu. Dar asta este o alta poveste.
Oricum, in prezent mananca piureurile fara probleme desi le-a acceptat mai greu si diversificarea am facut-o usurel. Practic intre 4 luni jumatate si sase nu am introdus mare lucru pentru ca scuipa tot. Tot laptele parea mai bun.
Tu ce ii dai acum?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Raluca-felicitari si sarcina usoara
cum a decurs pina acum?

Mikycris
-felicitari si tie pt sarcina si pt.prietena ta
si eu mi-am dorit mereu sa imi fac cea mai buna pritena fiica mea

Ilaisa-eu am inceput cu pireuri de fructe care ii plac mult si la amiaz cu supica care o maninca toata
azi mi-a dat reteta pediatrul pt.supica
2 cartofi
2 morvovi
2 dovlecei mici
citeva frunze spanac
se fierb toate cam 1,5h apoi le strecor si fac asa 200 ml supica in care se pune un borcanel de omogenizat de care alba 3-4 lingurite de crema de orez,o lingurita de ulei de masline si o jumatate de lingurita de brinza razuita
cam asta e supa densa si consistenta
tu ce zici?

azi am facut 2 vaccine apoi vizita pediatrica......sint putin cu moralul jos

ticker


www.slide.com/mscd?pxcid=eSoSBiew2G_nKtwFry6HxijDlDwBIBnJif_yluDp06SH-3gWRm4gcAu5YOV8AydL¬ifyfans=1&bnc=bnc" target="_blank">GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Coc cioc se poate? Am 30 de ani si o fetita pe nume Alyssa nascuta pem 2 aprilie 2006.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Carmenpit-sigur ca se poate
bine ai venit!
felicitari pt.Alyssa

ticker


www.slide.com/mscd?pxcid=eSoSBiew2G_nKtwFry6HxijDlDwBIBnJif_yluDp06SH-3gWRm4gcAu5YOV8AydL¬ifyfans=1&bnc=bnc" target="_blank">GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Mariaana-bine ai venit
sa-mi dai datele piticului sa te trec pe listuta
am vazut ca s-au deschis subiectele mai mici de 25 si mai mari de 35 si m-am gindit sa facem unu intre
acum problema e ca nu ma pricep sa deschid capitol nou cind se v-a incheia acesta
care stiti dintre voi sa faceti?
stiu ca e devreme inca dar intreb din timp sa ne invatam


ticker


www.slide.com/mscd?pxcid=eSoSBiew2G_nKtwFry6HxijDlDwBIBnJif_yluDp06SH-3gWRm4gcAu5YOV8AydL¬ifyfans=1&bnc=bnc" target="_blank">GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilaisa spune:

Katia noi deja avem o supa "elaborata" adica: 1 morcov maricel, un cartof, dovlecel, jumatate de ceapa, radacina de patrunjel (O bucatica),la fel si pastarnac, telina, cateva pastai de fasole verde, jumatate de ardei gras, jumatate de gogosar, o lingurita de ulei. Le fierb vreo 2 ore dupa care fac piureul din: morcov, cartof, dovlecel so gogosar la care adaug branzica, jumatate de lingurita unt, de o saptamana si o lingurita de carne de vita fiarta bine, pulbere de orez. Dupa ce mananca piureul ii dau si zeama de la supica cu biberonul, dar nu mult ca oricum mananca un castron plin de piure si daca bea mai mult de 50 de ml varsa.
La fructe e mai simplu: mar si para cu pulbere de biscuiti sau cereale. inainte ii dadeam si piersica dar acum nu mai au nici un gust. Saptamana viitoare o sa-i dau si banana pe care sunt sigura ca o sa o adore.
S-a suparat tare bebe la vaccin? Al meu plange mai mult pentru ca este imobilizat si nu-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

KATIAPAM,.
sunt sigura ca si tu vei avea o cea mai buna prietena-pe fiica ta!
fetelor,voi cum va simtiti?
pe toate fara exceptie!
7+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Ilaisa-la vaccin a fost asa:eu o tineam de minute iar una din stinga si una din dreapta cu siringile deodata a plins putin cind i l-a facut dar si-a revenit dar a plins mai mult dupa ca aici trebuie sa astepti 30 de minute dupa ce se face vaccinul in caz de ceva reactii
la noi in Ro e la fel?


ticker


www.slide.com/mscd?pxcid=eSoSBiew2G_nKtwFry6HxijDlDwBIBnJif_yluDp06SH-3gWRm4gcAu5YOV8AydL¬ifyfans=1&bnc=bnc" target="_blank">GIULIA-20/06/07

Mergi la inceput