Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by kalosalina

Felicitari si tie Mari pt cele 30 de saptamani!!! Astazi incepem sapt. 31. Te asteptam cu vesti bune de la dr.

A venit Bebica!!!

30+




este o eroare pe undeva. eu stiu ca azi incepem sapt.30. si stiu asta de la fiecare eco, pe care le-am facut mereu la inceputul unei saptamani si imi spunea 23 sapt si 0 zile, 28 sapt si 0 zile... exact cat stiam si eu.



Mari 30 bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Mari depinde de interpretare...astazi avem 30 de sapt implinite. Maine, de ex. vom avea 30 sapt si 1 zi, adica suntem in sapt a 31-a.
Noe, Laura Ioana este bine, chiar ieri a postat cateva mesaje...

A venit Bebica!!!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Tinna S sa-ti traiasca soacra si sa fie sanatoasa.
multa sanatate si tie si ma bucur ca te simti mai bine



Mari 30 bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Ellenuta, e vorba de salariul mediu pe unitate. Am vazut postul tau de la subiectul aferent, pe desprecopii. Dar se refera la unitate, deci nu netul tau. Seamana cu un al 13-lea salariu, deoarece e platit de catre firma ta, dar nu mai are legatura cu salariul tau. In CCMN 2005-2006, avea legatura cu salariul tau, si anume iti dadea unul de baza, fara sporuri si contracte de drepturi de autor. Acum e mediu pe unitate. Au schimbat in CCMN 2007-2010.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Fetelor eu nu inteleg ce este contractul colectiv de munca... Toate firmele private sunt supuse acestui contract? Sau doar cele care au sindicate...

A venit Bebica!!!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by kalosalina

Mari depinde de interpretare...astazi avem 30 de sapt implinite. Maine, de ex. vom avea 30 sapt si 1 zi, adica suntem in sapt a 31-a.
Noe, Laura Ioana este bine, chiar ieri a postat cateva mesaje...

A venit Bebica!!!

30+




ma bucur multinseamna ca nu mai vad eu bine..sau m-a furat peisajul cu fulgi

numai bine!



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Lala si Gatta - din cate am inteles eu, esti obligata sa ai cel putin 42 zile post-natal, fie ca vrei sau nu, fie ca vrei sa intri in concediu de maternitate si sa beneficiezi de aia 6 milioane. Ca asa ocroteste statul familia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Nemary - da, pe noi ne-a ajutat DD pana acum, si totul este ok cu colul, cu copilul si cu noi. D-asta ne permitem sa tragem de noi cat mai mult si sa incercam sa venim cat se poate de mult la birou. Evident, ca daca aveam probleme si eu, banii nu ma mai interesau deloc si stateam cu burta in sus in pat!!!!

Ai grija de tine si sigur mai poti trage de tine - in siguranta - pana la sfarsitul lunii!

fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by creata2008

Nemary - da, pe noi ne-a ajutat DD pana acum, si totul este ok cu colul, cu copilul si cu noi. D-asta ne permitem sa tragem de noi cat mai mult si sa incercam sa venim cat se poate de mult la birou. Evident, ca daca aveam probleme si eu, banii nu ma mai interesau deloc si stateam cu burta in sus in pat!!!!

Ai grija de tine si sigur mai poti trage de tine - in siguranta - pana la sfarsitul lunii!

fata!



asta sper si eu. si eu



Mari 30 bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Angi... ziceai in capitolul trecut de cezariana. Am filmat 2 cezariene. Eu. Parca v-am mai povestit. A fost incredibil!! Din punctul de vedere al faptului ca vezi cum iese copilul dintr-o burta mare si el e asa mic si frumos de tumefiat. Dar cand am vazut ce se intampla acolo (mai bine am vazut la cea de-a doua, din cauza unghiului de filmare), am hotarat ca nu vreau cezariana. Si ca nu mi-as face una ca asta nici in ruptul capului! Decat terapeutica, evident. Acolo n-ai de ales. Prietena mea a avut un travaliu de 30 ore si, la un moment, copilul s-a intors cu funduletul, de nervi. Ca atare, cezariana, chiar daca n-a vrut. Iar a doua amica, de frica, a ales cezariana. S-a dovedit ca oricum nu aveam cum sa nasca normal, ca avea circulara de cordon de 2 ori.

Toata lumea zicea ca o sa lesin, dar nu e nimic de lesinat. Este un miracol, este incredibil, este o experienta pe care nu o traiesti de multe ori in viata. Nu este nimic care sa te faca sa nu mai rezisti si sa lesini. Eram pironita cu ochii la copilas, aproape plangeam de emotie si nu puteam sa spun decat "doamne, cat este de frumos".

Daca emotiile astea au fost declansate in mine la nasterea prietenei mele (la a doua nastere, nu am mai simtit asa, pentru ca nu am mai fost atat de aproape de eveniment si pentru ca nu am interactionat nici cu mamica, nici cu doctorul), imi imaginez ce voi simti cand voi naste eu. Sa speram ca natural!

Mergi la inceput