*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (61)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Irinouka, o sa vezi ce buna iese papa, si nu e greu de facut. Sa-mi spiu cum a iesit.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

33+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 7 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

ange, din ce am citit pana acum am inteles ca ritmul cardiac al copilului scade usor-usor pe masura ce se apropie termenul. nu zic ca nasti maine, :-), ci ca inima lui bebe viktor bate numai bine pt un bebel de varsta lui. ca e normal ca ritmul sa fie mai scazut.

oricum, se pare ca ai in burtica ditamai sportivul!!!

pupam

irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

quote:
Originally posted by alina023

Fetele, sunt foarte ingrijorata. L-am luat pe Luca de la gradinita cu conjunctivita. Asistenta a pus diagnosticul si mi l-a confirmat si farmacista careia i-am cerut un remediu. Nu am mers in seara asta la medic deoarece as fi stat probabil ore intregi in trafic si nu ma simteam in stare de asa ceva. Colac peste pupaza mi-am luat si eu tensiunea si nu aveam decat 14 cu 95. Insa cel mai tare ma ingrijoreaza starea lui Luca. Pare ca supureaza usor si ochiul care parea sanatos. Nici nu stiu ce sa fac./... Cred ca maine ar trebui sa merg oricum la medic, nu? Sau sa astept sa vad ce efect are tratamentul dat de catre farmacista? Mi-a dat niste picaturi pt ochi si o solutie cu care sa il curat de mai multe ori pe zi. Tare nu stiu ce sa fac....

Anca Diana desi nu mai intra pe aici primeste mesaj de la Luca cu . Vechea lui dragoste....

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!



Alina, asta am patit noi ieri. S-a trezit cupilu' cu un ochi super umflat si rosu. Fost-am la dr., si diagnostic: conjunctivita "de colectivitate", adica culeasa de la gradi. Si noi am primit picaturi de ochi Tobrex si sa-l spal cu ser fiziologic. Pb. e ca el, care sta cuminte si la injectie, urla cand tre' sa i le pun, de nu stiu ce sa mai fac si zic sa-l calmez. Cu forta i le-am pus azi de 2 ori, adica un om l-a tinut si eu i-am pus
Ufff, si cica sa-i pun timp de 7 zile, sa se vindece ca lumea.
Ah, dimineata am fost sa ne facem (eu si el) exudat faringian, si am vrut sa-i recolteze secretie si din ochi, dar si acolo a urlat de numa', n-a putut sa-i recolteze, nush ce-si imagineaza el ca ii facem la ochisor.
Iar cu tensiunea, join the club....tot cam atat am avut si eu ieri, azi dimineata, la trezire aveam 12 cu 8, dar oricum mi-a crescut, fata de valorile de 9 cu 5 pe care le-am avut pana acum in sarcina asta.
Pupam natiunea de zuze!



Venera , mama lui Markus
AMR maxim 6 saptamani!
Markus e mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

quote:
Originally posted by irinouka

ah, greta, scuze, adryana intreba de diferenta...

cat despre ce spui tu, eu nu sunt o adepta a lui "cum a lasat dumnezeu" pt ca multe s-au schimbat din acel moment incoace si cred ca e normal sa se schimbe ceva si cand e vorba de felul in care aducem copiii pe lume. bine, sa se schimbe asa, la nivel de nuante. :-) daca poate fi mai usor, mai putin traumatizant pt femeia care naste, de ce sa nu fie? sunt de acord cu tine ca exista riscuri, dar ele exista si in cazul unei nasteri unde interventia medicala este minima. cum spunea si miri, fereasca sfantul de forceps sau vacuum, dar ele pot fi necesare la orice nastere, indiferent de alegerea facuta de mamica in cauza.

cred ca ar trebui sa ne gandim mai putin la riscuri si pericole. stiu ca poate suna stupid dar cu toate grijile pe care ni le facem tot nu putem si nu vom putea controla ce se va intampla cu noi cand va veni momentul. pt mine e f reconfortant gandul ca exista metode de usurare a nasterii. ele fac parte din conceptul de civilizatie. dar, repet, e parerea mea.


..da ..ai si tu drepatate...oricum eu asa gandesc acum,poate peste cateva zile o sa ma apuce frica si o sa prefer epidurala...important e sa fim cu totii bine , sa trecem cat mai usor peste momentul nasterii si sa ne bucuram de ingerasii nostrii

pupam


irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png



Cristina,31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Pe bune, irinouka? Vai ce m-ai linistit! Ma tot gandeam oricum ca doctorita mea nu e genul care sa imi ascunda o problema, dar mintea mea de zuza panicoasa nu se dezminte. Te tzuc dulce!!!!

Pupici,
Angelique 34+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by Ven

quote:
Originally posted by alina023

Fetele, sunt foarte ingrijorata. L-am luat pe Luca de la gradinita cu conjunctivita. Asistenta a pus diagnosticul si mi l-a confirmat si farmacista careia i-am cerut un remediu. Nu am mers in seara asta la medic deoarece as fi stat probabil ore intregi in trafic si nu ma simteam in stare de asa ceva. Colac peste pupaza mi-am luat si eu tensiunea si nu aveam decat 14 cu 95. Insa cel mai tare ma ingrijoreaza starea lui Luca. Pare ca supureaza usor si ochiul care parea sanatos. Nici nu stiu ce sa fac./... Cred ca maine ar trebui sa merg oricum la medic, nu? Sau sa astept sa vad ce efect are tratamentul dat de catre farmacista? Mi-a dat niste picaturi pt ochi si o solutie cu care sa il curat de mai multe ori pe zi. Tare nu stiu ce sa fac....

Anca Diana desi nu mai intra pe aici primeste mesaj de la Luca cu . Vechea lui dragoste....

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!



Alina, asta am patit noi ieri. S-a trezit cupilu' cu un ochi super umflat si rosu. Fost-am la dr., si diagnostic: conjunctivita "de colectivitate", adica culeasa de la gradi. Si noi am primit picaturi de ochi Tobrex si sa-l spal cu ser fiziologic. Pb. e ca el, care sta cuminte si la injectie, urla cand tre' sa i le pun, de nu stiu ce sa mai fac si zic sa-l calmez. Cu forta i le-am pus azi de 2 ori, adica un om l-a tinut si eu i-am pus
Ufff, si cica sa-i pun timp de 7 zile, sa se vindece ca lumea.
Ah, dimineata am fost sa ne facem (eu si el) exudat faringian, si am vrut sa-i recolteze secretie si din ochi, dar si acolo a urlat de numa', n-a putut sa-i recolteze, nush ce-si imagineaza el ca ii facem la ochisor.
Iar cu tensiunea, join the club....tot cam atat am avut si eu ieri, azi dimineata, la trezire aveam 12 cu 8, dar oricum mi-a crescut, fata de valorile de 9 cu 5 pe care le-am avut pana acum in sarcina asta.
Pupam natiunea de zuze!



Venera , mama lui Markus
AMR maxim 6 saptamani!
Markus e mare!



Ven, m-ai mai linistit. Si noua farmacista tot Tobrex ne-a dat, cate o picatura de 3 ori pe zi. Desi am cautat clinica oftalmologica pt maine...nicaieri nu au program sambata. Asa ca voi astepta pana luni sa vad daca se amelioreaza si daca nu....doctor scrie pe noi.

Pup!

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iar legat de statul copilului la picaturi...eu il intind pe canapea si il rog sa priveasca in alta directie. Pana sa-si dea el seama ce se intampla e gata. Si apoi il pun sa clipeasca des ca sa scape repede de senzatia de corp strain in ochi. Vad ca deocamdata merge. Poate merge si la Markus.

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Seara buna zuzele !
Sa fie un capitol plin de vesti bune !

Azi am avut o zi din-aia nenorocita , nu prea am avut timp sa arunc ochiul pe la voi...Am citit asa in zig - zag si-am vazut cateva subiecte interesante...

Asaaa...ia sa vad daca mai tzin minte...

Parca vorbeati de sterilizator...eu mi-am luat unul din-ala pt microunde de la Baby Moov , am dat 70 RON pe el si am ramas masca cand am vazut ce e in cutie...eu imi inchipuiam cine stie ce chestie deshteapta si sofisticata , cand colo - un castron de plastic cu capac ermetic si cu o alta chestie de plastic inauntru ca niste inele unde se fixeaza biberoanele. Am vazut la Primii Pasi aceeasi chestie si costa 25 RON , iar la Avent 119 RON . Lamuriti-ma si pe mine , de ce sunt asa diferente mari de pret , ce poate fi asa de diferit la un castron de plastic cu capac ?

Matgravidutz , link-ul ala cu epidurala e normal sa dea fiori...daca i-as arata lui barbate-miu cred ca ar lesina ...dar , spune-mi ...cine nu e luat cu fiori cand vede ace , iod , si alte de-astea care tzin de spital...Din multe surse , am auzit ca procedura nu doare deloc , nu o simti...e important sa stai nemiscata , sa poata baga acul exact unde trebuie.

Cu Laredoute-ul , Laurici sau alte fete care comandati de-acolo , puteti sa ma lamuriti si pe mine daca pot sa schimb limba , ca la franceza sunt nula si nu ma descurc ...M-am chiorat eu pe-acolo , dar nu-mi dau seama...

De pe Quelle am comandat mai demult niste blugi si mi-am luat tzeapa...in catalog se vedeau super misto , insa in realitate erau niste gioarse...un material de kk , parca erau second-hand...

Irlandeza , si pitika mea misca de ma rupe , ma doare burta de mor de cat ma loveste , plus ca da si-n partea de jos ...simt niste lovituri in pubis , ma sageteaza ca un cutzit. Si eu am teama asta sa nu incerce sa iasa mai devreme , ca tare agitata e...

Irinouka...chiar ma intrebam pe unde umbli...cand colo , fata si-a tras carapacea pe ea...Imi pare rau sa aud ca nu te simti prea bine , daca te consoleaza cu ceva pot sa-ti spun ca nici eu nu stau pe roze...burta mare , mare ; dureri inghinale ; nopti cu somn fragmentat de chinul intoarcerii de pe-o parte pe alta...uufff, grea e viata !

Alina , sanatate multa lui Luca , sa i se vindece repede conjunctivita iar tie sa-ti scada tensiunea...

32+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gatta, asta cu sterilizatorul e intr-un mare fel. intr-adevar, ai senzatia ca e o chestie sofisticata, smechera. io mi-l imaginam aproape ca pe un cuptor cu microunde, hahaha! important este ca va fi util. nu e o bucurie sa dai 70 RON pe ceva ce poate fi luat la un pret mult mai bun dar asta e. sigur o sa ne explice fetele cum functioneaza jucaria.

imi pare rau ca te chinui din cand in cand cu burtica mare si noptile fragmentate ba de intoarcerile de pe-o parte pe alta, ba de mers la pipi, ba de cate si mai cate. oricum, perioada asta cred ca e parfum fata de primele luni dupa nastere. :-)

ce-as bea o cafea...

nu stiu ce m-a apucat. :-) pup fata!

irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Fetele,

m-am intors intr-un final de la Bucuresti, evident am de citit 3 capitole scrise intre timp... sper sa citesc doar vesti bune, va pupic si ma duc sa culc burtica, maine merg la medic sa ma vada dupa atatea drumuri, nu-mi face eco, doar ma cauta de col inchis si batai de inima. oricum, e ce-mi trebuie. deci maine vin cu forte noi, dupa ce recuperez!

de acum inainte acasa si cuminte!!
va pupic tare-tare,

Monica 32+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput