*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (61)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Buna, buna
am reusit sa mai intru si eu putintel pe aici pe forum si sunt suparata tare pt ca maternitatatea Titan intra in renovare.......... si dr mea pleaca la Caritas si nu stiu ce sa fac in continuare. As merge in continuare pe mana ei pt ca e super de treaba, dar nu stiu mai nimic de spital si lucrul asta ma ingrozeste. Am inceput sa nu dorm noaptea cu gandul ca nu o sa am unde sa nasc si imi fac atatea probleme. In plus am mai facut si o criza biliara de la putina carne de oaie pe gratar si sunt consemnata la pat si la medicamente la greu de cateva zile.
Daca ati auzit sau stit ceva de spitalul asta nu-i asa ca-mi spuneti si mie ???????????? Va rog ca poate asa ma mai calmez si eu ...... norocul meu ca bebe e ok si ca recupereaza terenul pierdut in ultimul timp (se vede ca a inceput sa creasca burtica asta inseamna ca ia in greutate mai bine ca in trecut).
Oricum se pare ca m-am mai descarcat putin....
Va pup dulce

Miky 32+ cu Luca Gabriel
http://bd.lilypie.com/OPcdp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Fetele, sunt foarte ingrijorata. L-am luat pe Luca de la gradinita cu conjunctivita. Asistenta a pus diagnosticul si mi l-a confirmat si farmacista careia i-am cerut un remediu. Nu am mers in seara asta la medic deoarece as fi stat probabil ore intregi in trafic si nu ma simteam in stare de asa ceva. Colac peste pupaza mi-am luat si eu tensiunea si nu aveam decat 14 cu 95. Insa cel mai tare ma ingrijoreaza starea lui Luca. Pare ca supureaza usor si ochiul care parea sanatos. Nici nu stiu ce sa fac./... Cred ca maine ar trebui sa merg oricum la medic, nu? Sau sa astept sa vad ce efect are tratamentul dat de catre farmacista? Mi-a dat niste picaturi pt ochi si o solutie cu care sa il curat de mai multe ori pe zi. Tare nu stiu ce sa fac....

Anca Diana desi nu mai intra pe aici primeste mesaj de la Luca cu . Vechea lui dragoste....

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

miki, informatiile mele despre caritas se rezuma la cateva franturi care sau lipit de mine citind de pe forum. ba la spitale unde ati nascut, ba la doctori de care sa te feresti. sunt convinsa ca exista fete care au avut parte de experiente pe plus la caritas si sper ca la fel sa fie si in cazul tau, daca te decizi sa iti urmezi medicul.
stai cumintica in pat cu tratamentul (pacatoasa mai e carnea de oaie!) si incearca sa te gandesti ca, indiferent daca tu iti faci griji sau nu, titanul tot in renovare intra iar medicul tau tot la caritas se muta. iar tu NU vei naste pe drumuri, fii cat se poate de sigura. asa ca...nu e mai bine sa le dai un mare "ignore" gandurilor cenusii?

pupam

irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by alina023

Fetele, sunt foarte ingrijorata. L-am luat pe Luca de la gradinita cu conjunctivita. Asistenta a pus diagnosticul si mi l-a confirmat si farmacista careia i-am cerut un remediu. Nu am mers in seara asta la medic deoarece as fi stat probabil ore intregi in trafic si nu ma simteam in stare de asa ceva. Colac peste pupaza mi-am luat si eu tensiunea si nu aveam decat 14 cu 95. Insa cel mai tare ma ingrijoreaza starea lui Luca. Pare ca supureaza usor si ochiul care parea sanatos. Nici nu stiu ce sa fac./... Cred ca maine ar trebui sa merg oricum la medic, nu? Sau sa astept sa vad ce efect are tratamentul dat de catre farmacista? Mi-a dat niste picaturi pt ochi si o solutie cu care sa il curat de mai multe ori pe zi. Tare nu stiu ce sa fac....

Anca Diana desi nu mai intra pe aici primeste mesaj de la Luca cu . Vechea lui dragoste....

Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!





daca medicul e disponibil maine, zic sa te duci, ca sa vada exact despre ce e vorba si sa fii linistita ca ai urmat toti pasii necesari.

daca nu ai unde sa dai maine peste medic, mergi pe tratamentul dat de farmacista iar luni, fii prima la usa cabinetului.

eu, nula fiind ca experienta materna, cred ca asta as face. :-)

te pupez si ai grija de voi si de tensiune. oricum, buna alegere ai facut apropo de nestatul in trafic. s-a circulat ca la balamuc si in seara asta.

irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Babee, Godzila - ce mai face-ti voi fetelor?!Asteptam cate un micut semn de viata din partea voastra.

34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Irinouka, multumesc mult de sfat. Cred ca asa am sa fac. Merg maine la medic ca sa stau linistita. Am citit acum pe net ca pot sa apara complicatii urate in caz de tratament necorespunzator.

Am vazut ca am speriat parte din zuze cu frica mea de ace legata de epidurala. Eu sunt mai nevricoasa, asa ca nu ma luati ca si etalon. Iar legat de amortitul picioarelor...doctora mea mi-a spus ca imi voi simti picioarele pentru ca va folosi analgezic si nu anestezic. Asa ca voi simti contractiile insa fara sa simt durere decat cand ajung la intensitate maxima.



Alina 35+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 5 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ceska, bine ai revenit, chiar ieri ma intrebam oare de ce nu ai mai postat, am facut niste modificari la listuta si ti-am vazut numele, asa am realizat ca nu ai mai scris nimic. Bine ca e totul in regula.

Fetelor, nu stiti cumva un site unde sa iti spuna cu cate batai pe minut tb sa bata inima lui bebe? Mie mi-a spus la eco ca ii bate fff bine si ca toate flucurile sunt perfecte, asa sa exprimat, dar cand am ajuns acasa si am citit pe foaia aia scria ca ii bate cu 128 batai pe minut si mi se pare cam putin. deh, zuza, daca nu am probleme, imi fac singura.

Azi a facut box cu mine, aproape icneam la fiecare lovitura... deci oricum se pare ca ii bate inimioara bine daca are atata energie

Pupici,
Angelique 34+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Miky eu am o prietena care a nascut la Caritas. Spitalul nu e minunat, la fel ca mai toate spitalele de stat, insa exista niste rezerve civilizate pentru care stiu ca trebuie sa vorbesti cu medicul inainte. Prietena mea a avut cezariana si a stat vreo 5-6 zile si spune ca a fost rezonabil in rezerva. A mai stat cu o mamica.
E important sa urmezi dr. daca ai incredere in el.

Roli 31+ cu si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

quote:
Originally posted by irinouka

buna seara si de la mine.

ce de griji au avut zuzicile in ultima perioada...tensiuni mari, tensiuni mici, coluri deschise, raceli, cate si mai cate. multi tuturor, sper ca toate problemele sa se atenueze si pe urma sa dispara ca-ntr-o vraja. sau sa dispara direct, de ce nu?
io-s cam fara chef asa ca prefer sa stau sa va citesc decat sa scriu. au inceput arsurile, problemele cu somnul si dificultati tot mai mari la statul pe scaun, la munca. ba doare spatele, ba burta, ba picioarele...asta e, INCEPE BALUL!

m-am uitat si eu la pozele cu epidurala, sincer nu mi s-au parut ingrzitoare. eu am avut un ac cam ca ala in gat, pe post de drena, cam o saptamana. nu cred ca va fi o drama sa suport sa ma intepe in spate.
vedem ce-o fi.

cred ca greta intreba ce diferenta este intre nasterea naturala si cea naturala cu epidurala. eu, una, nu consider ca nasterea cu epidurala este "naturala". naturala este nasterea fara interventii medicale gen calmante, anestezii etc. cred ca mai ok ar fi sa ne referim la nasterea vaginala, fie ca e cu epidurala sau nu. adica formularea sa se refere la calea pe care copilul vine pe lume, indiferent daca e implicata si epidurala.

acum, ca am facut si pe desteapta pe ziua de azi, ma retrag linistita la carapace, pana la noi ordine.

va pupa fata!

...eu sunt cea care ziceam ca aleg sa nasc ... NATURAL..asa cum a lasat Dumnezeu si fara anestezie epidurala...ca ma ingrozesc riscurile pe care nu vreau sa mi le asum...
..o seara placuta...
irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png



Cristina,31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

ah, greta, scuze, adryana intreba de diferenta...

cat despre ce spui tu, eu nu sunt o adepta a lui "cum a lasat dumnezeu" pt ca multe s-au schimbat din acel moment incoace si cred ca e normal sa se schimbe ceva si cand e vorba de felul in care aducem copiii pe lume. bine, sa se schimbe asa, la nivel de nuante. :-) daca poate fi mai usor, mai putin traumatizant pt femeia care naste, de ce sa nu fie? sunt de acord cu tine ca exista riscuri, dar ele exista si in cazul unei nasteri unde interventia medicala este minima. cum spunea si miri, fereasca sfantul de forceps sau vacuum, dar ele pot fi necesare la orice nastere, indiferent de alegerea facuta de mamica in cauza.

cred ca ar trebui sa ne gandim mai putin la riscuri si pericole. stiu ca poate suna stupid dar cu toate grijile pe care ni le facem tot nu putem si nu vom putea controla ce se va intampla cu noi cand va veni momentul. pt mine e f reconfortant gandul ca exista metode de usurare a nasterii. ele fac parte din conceptul de civilizatie. dar, repet, e parerea mea.

pupam


irina 32 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput