mamici fericite cu mai multi copilasi (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

OANNA mama ce mult au crescut tripletii....pup frumosii.
SOMLEAC sanatate multa si numai vesti bune.
KATIK eu o sa ajung sa cotizez la tine....numai sfaturi bune si cu mult folos primesc de la tine . Am dat cautare dupa produsele de la Boiron date de tine....si asa am gasit paragrippe ....eu de doua zile luam aspirina si paracetamol si ceaiuri si nici un rezultat. Durerea de cap era crunta, febra nu ma lasa deloc....dupa prima doza de paragrippe mi-a trecut durerea de cap....deja dupa trei doze (luate la o ora distanta una de alta) eram pusa pe picioare si in bucatarie la facut mancare . Azi ma simt de parca nici nu as fi fost asa daramana zilele trecute.
Luni le iau la copii coryzalia pentru mucusori.

Pupici si sanatate multa.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Miha te-ai mai linistit cu toxoplasmoza? Eu cred ca e bebe bine, vezi ca sunt niste valori care indica o boala mai veche, si ca ai imunitate la boala.. nu mai stiu care dint factori indica asta , cred ca IgM.. parca erau doi: unul era IgG si altul IgM.. nu?
Sa ne mai spui cum te descurci cu sleahta dupa tine.. eu cand ies cu toti pe strada.. ma simt ca mexicancele (alea au pe putin 2, ajung si la 5 in jurul carutului)

Adita, ai aflat ce e cu muschiul ala?


Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Merci Adita, pt. invitatiune, asa v-am luat urma, si eu care credeam ca sujetu' a intrat in hibernare la "parinti", cind colo, v-ati mutatara birlogu'. Nu mai am timp sa recuperez cu cetitul, oricum e tirziu deja, insa o sa ma refer la cele "calde": felicitari, Somleac, pt. bb4, sa ai sarcina usoara si cred ca pericolul nu e asa mare, cu tratament poti merge mai departe, oricum e bine sa te monitorizeze mai atent.
Restul fetelor le salutez si promit sa fiu mai activa, am avut o perioada incarcata(am uitat pina si de ziua mamei mele, mi-am adus aminte azi si astept sa se scoale lumea-n RO sa pot suna) si inca mai sint in viteza pina pe la sf. lui ian, insa incerc sa fac fata, asa ca nu va suparati daca o sa chiulesc de-aici si de la un alt forum drag, de la bucatarie..
Pupez fetele si pe puiutii loc in grup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Uitandu-ma pe listuta voastra, am observat "o regula": daca primii frati sunt baiat si fata, cel de al treilea este de acelasi sex cu al doilea. Parca am zarit si o exceptie (Dodo?). Eu am fata, baiat si m-as mai gandi la o fetita , dar statistica nu e de partea mea. Babee, ce e bb3?

Edit: vad ca si Bagoiu se incadreaza la exceptii

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

cami, multa sanatate! sa va fie de bine! desi as fi preferat sa nu va dau sfaturi din astea. mie pediatra copiilor mi le recomanda dar le aplic si la noi, pina acum a mers. adevarul este ca nu merge la toata lumea, ca dehh, nu sunt nici organismele la fel
si robi papa coryzalia la greu, mie mi-au trecut toate cele, el se mai lupta cu mucii dar speram sa scapam de ei cit de repede.
dodo, bine ai revenit!!!!te asteptam cu drag cind apuci, e bine si asa, cit de putin numai sa scri despre voi!
cornelia, vad ca faci statistici? te bate un gind?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna fetelor!
Adita, multumesc pentru mesaj, dar nu stiu cum fac ca tot mai putin timp am de calculator. Chiar ma gandeam ca tu, care ai patru copilasi mici ai reusit sa trimiti mesaje la toate fetele. Felicitari inca odata pentru "supermamica".
Noi suntem bine, cu putini muci, dar nimic grav. Plini de energie, ca de obicei, mai ales acum, cand este asa nasol timpul si stam mai mult prin casa. Ieri iarasi ne-am chefuit, a fost ziua lui Vladut, iarasi casa plina de oaspeti. De data asta i-am adunat pe toti si am facut o poza de grup. Am sa o rog pe Kati sa ma ajute sa pun poze in album, ca eu nu ma mai pricep. A fost frumos, Vlad a fost incantat, a primit o groaza de carti cu animale, animale (el este pasionat de animale de tot felul, o saptamana cel putin nu se va mai plictisii).
Somelac felicitari pentru sarcina, sper sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Si eu am avut ceva probleme cu toxoplasmoza, analiza facuta la 14 saptamani (in mod normal se face pana in 10 saptamani). Problema este ca nu multi doctori stiu prea multe despre aceasta boala. Majoritatea stiu ca daca este descoperita pana in 12 saptamani se face avort, daca este descoperita mai tarziu se da tratament. Cum a spus si Kati, ai putea merge la un eco la dr. Budau (cica stie cel mai bine sa "citeasca" la eco) unde ar putea vedea eventualele anomalii (in caz ca boala ar fi atacat, sau la dr. Cioata, care am inteles ca ar avea cel mai performant eco. Eu am fost la Budau, care nici el nu prea stie multe despre toxoplsmoza si bebe era ok la eco, iar apoi indrumata de medicul care imi urmarea sarcina am fost la Budapesta, unde am facut amniocenteza, care iti spune cu precizie daca bebele este afectat de aceasta boala. Oricum, medicul ginecolog la care am fost stia ceva mai multe despre toxo, dar a sunat un alt medic care si-a dat doctoratul din toxo si care m-a asigurat ca sigur nu vor fi probleme. Nu mai stiu exact, cred ca IGM-ul era 1,1 si cred ca limita maxima admisa era undeva la 0,5, mai tarziu am aflat ca, valoarea care o aveam nu putea indica o infectie, fiind valoare mica. Oricum, nu te stresa si cauta doctorul care sa te lamureasca, eventual un infectionist. Daca mai ai intrebari imi poti trimite si PM.
Doresc multa sanatate tuturor, sa aveti o saptamana cat mai buna!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Cornelia, m-ai distrat cu statistica ta! Chiar nu m-am gindit la ea deloc, dar cam ai dreptate ! Eu ma bucur ca oricum fetita planuiesc Iar daca vrei si tu fetita, fii atenta cu calculul ovulatiei: ia teste de ovulatie si monitorizeaza-ti-o pe vreo 2-3 luni. Fetitele se fac inainte cu 2-3 zile de ovulatie, baietii exact in ziua ovulatiei ! V-am admirat pozele, fetita ta e bucatica rupta din tine, parca sinteti gemene, scumpa foc iar baietelul e un dulce !

Fetelor, eu sint tot mai linistita cu bebe 3, abia astept sa vina, deja ma vad cu 3 in casa ! Azi e 19, in 13 trebuia sa vina ciclul dar pas, am facut 2 teste pina acum dar nimic, asa ca nu cred ca sint

Cornelia , mai am o intrebare: cum e cu un leu si un tauras in casa????

Dodo, mai povesteste-ne de copilasi !

Miki,LA MULTI ANI pt VLAD !!, sa creasca mare, frumos si istet, ascultator si cuminte si sa aiba un car de noroc in viata !

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

miha, la multi ani pt. "colegul" vladut, sa creasca mare si cuminte si sa va aduca numai bucurii! urez aici ca nu stiu cum ne mai intersectam la gradi
somleac, eu am fost la un medic primar infectionist, se numeste dr. Curescu, de la spitalul de infectioase si ea mi-a citit rezultatele si mi-a recomandat sa fac PCR de citomegalovirus ca imi iesisera valori total aiurea la analizele de anticorpi. s-a dovedit a fi o "deraiere" a sistemului imunitar datorat sarcinii. n-am avut infectie acuta.
miha, cind ai chef vb iti spun cu pozele din album. o sa-ti trimit pe pm nr de telefon si cind ai timp vorbim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Cornelia uite ca nu suntem siguri ce e bebe.Prima oara medicul a spus ca este fata, la eco la spital ca este baiat, iarasi medicul a confirmat ca este fata.Deci nu stiu sa zic 100%, vad eu ce e cand nasc.

Marimar...sa vezi ce de zapada e......te inveti ca nu e asa de frig ca in Romania.

Noi suntem pe aici, acum restul lumii se joaca cu Lego, eu stau pur si simplu si ma uit pe ici si colo.

Adita multumesc de invitatie la subiect

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Cornelia, la mine nu se aplica statistica, am baiat, fata si pe urma 2 baieti
La multi ani Vladut

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput