Mamici de noiembrie-decembrie 2007 (119)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by RGE

NEATZA SA FIE CU NOROC NOUL CAPITOL!! SA AVETI PARTE DE NASTERI USOARE SI BEBEI SANATOSI SA NE DEA DUMNEZEU!!
ELLIS....sa nu-ti fie frica de cezariana...o sa fie totul ok dar eu te sfatuiesc chiar daca faci cezariana sa iti dea si tratamentul pt strp B sa scapi de el.
ANK83...eu am pompa de la Avent si ieri s-a stricat...
..noi suntem bine..am trecut la E....am depasit faza cu U si A.....problema noastra este alta...azi noapte am cam stat cu ochii pe fi'miu ca se intoarce singur de pe o parte pe alta, se dezveleste oricat de bine l-as infofoli si chiar m-am speriat la un moment dat ca scoate niste sunete ciudate din gat..parca incearca sa vorbeasca dar nu poate si se agita mama mama ca sa se intoarca pe burtica si a trebuit sa stau cu ochii pe el...plus ca ieri am avut un soc teribil m-am dus si eu ca tot omu la baie, el fiind in cosulet in canapea langa calculator si cand m-am intors l-am gasit cu piciorusele afara din cos..daca mai intarziam putin il gaseam pe jos cu cosul in cap..Doamne fereste...asa ca am inceput sa-l pazesc ca e nabadaios rau....nu va mai spun ca atunci cand imi trage un picior chiar ma doare ....si are doar 3.800 ..mi-e groaza mai incolo ..vai de curu meu..
ERIKA ...se pare ca toti bebeii au acelasi program...ne faci o poza cu burtiera ca as vrea si eu sa-mi iau...crezi ca am voie sa o port?..am facut ieri 2 sapt de la operatie.

ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)

CEA MAI FERICITA SOTIE SI MAMICA!


"Doamne ajuta-ne!!"



merci, Roxana, am facut de 2 ori tratament pt streptococ b, prima data cu ampicilina si la cateva sapt mi-a iesit iar- de data asta rezistent la ampicilina, apoi cu augmentin, dar pana nasc poate reaparea..e tampit streptococul asta;

George al tau e super, nu credeam ca se intorc copiii asa de mici, dar astia de acum se pare ca sunt precoci rau!

Ellis38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

darleena ce marca de mameloane de silicon ti-ai luat, sunt bune?
te intreb pt ca si eu o sa am probleme cu alaptatul, nu am sfarcuri deloc si mi-as dori tare mult sa-i dau totusi lapte matern.
apoi am inteles ca daca este perseverenta, ai totusi sanse sa alaptezi intr-un final, cica e posibil de la pompa sa ti se formeze.
nu stiu, eu sunt cam reticenta din acest punct de vedere pentru ca mi-am luat inca de la inceputul sarcinii un aparat special de format sfarcuri de la Avent dar nu m-a ajutat deloc.
pupici si sa-ti traiasca dulceata de fetita

AU MAI RAMAS 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by darleena

Roxana eu fierb apa plata si o racesc, dupa aia ii fac formula.
Scrie si pe cutie cum se foloseste. La 30 ml pui o doza de lapte praf.
Cam asta e...nu e mare inginerie

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC



Nu mai fierbe apa plata !
Prin fierbere se produc niste schimbari in ea si se aduna mineralele in concentratii mai mari .
Doar incalzeste-o .


O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Mai mamicilor, sa va povestesc : m-am dus ieri la farmacie sa caut mameloane de silicon de la Avent. In sfarsit, gasesc dar vad ca sunt doua tipuri : standard si mici. Eu de unde stiu de care-mi trebuie ? O intreb pe farmcista, ne uitam impreuna pe cutii, nik...pai frate eu cu cine trebuie sa-mi compar mameloanele ca sa stiu daca-s mici sau mari Ca n-au nici o dimensiune trecuta pe acolo, ce stiu eu, circumferinta, diametru grosime...? Voi de care ati luat ?

39s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

FELICITARI GIANINA! SA CREASCA MARE SI SANATOS PUIUTUL!


quote:
Originally posted by totulii

ellis tu vei naste cu dr. tutunaru???
te rog mullllllltttt sa-mi spui si mie cum a fost si care sunt conditiile in spital.
iti multumesc mult si iti urez din tot sufletul o nastere usoara.

AU MAI RAMAS 3 SAPTAMANI



DA, cu T nasc. La elias se sta in saloane de 3-4 persoane, este curat, personalul e atent(eu am fost internata de 2 ori), nu stau bebeii cu mamicile nici macar in rezerve(costa 150euro/zi, dar sunt fff departe de neonato). cam asta stiu, restul, dupa, daca mai astepti atat!

Ellis38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Si mai am o intrebare (la fel de stupida ca si precedenta), laptele de mama e cald ? Adica laptele praf cat de cald trebuie sa fie ?

39s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DARLEENA..dau o bere!!...de la steluta aia alba era ...Doamne si cat m-am chinuit cu ea aseara..probabil eram si prea obosita..mersi mult,
MIHUTA ..mersi iubita da am aruncat cutia si instructiunile..am si eu defectele mele...punguta cu piesele de schimb o am dar nu stiam ce e stricat la ea
LALA sa-l congelez?...si cat pot sa-l tin la congelator?...daca il congelez in biberoane are ceva?..ca am o tona si se pare ca nu imi trebuiesc.
..si eu stiam ca apa plata nu se fierbe doar se incalzeste putin.

ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)

CEA MAI FERICITA SOTIE SI MAMICA!


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Mai mamicilor, sa va povestesc : m-am dus ieri la farmacie sa caut mameloane de silicon de la Avent. In sfarsit, gasesc dar vad ca sunt doua tipuri : standard si mici. Eu de unde stiu de care-mi trebuie ? O intreb pe farmcista, ne uitam impreuna pe cutii, nik...pai frate eu cu cine trebuie sa-mi compar mameloanele ca sa stiu daca-s mici sau mari Ca n-au nici o dimensiune trecuta pe acolo, ce stiu eu, circumferinta, diametru grosime...? Voi de care ati luat ?

39s + Sophia



E vorba de marimea gaurelelor de curgere a laptelui.
La nou nascuti mici la bb peste 2-3 luni standard.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Lala danke...nu stiam. Deci sa fierb doar daca folosesc apa normala, de la robinet?

Mihuta eu am luat 0, adica cele mai mici. Cred ca nu depiunde de sfarc, ci tetina sa fie mai mica, pentru gurita lui bb.

Totulii eu am luat de la Avent. Sunt ok,dar trebui sa le prind cu un fel de scotch hipoalergic, ca altfel o cam iau la plimbare.
Aparat de format sfarcuri de asta nu stiam. Ia sa caut si eu, poate oi reusi sa le formez, desi slabe sanse.
Sotul meu se mira ca mi-am pierdut sfarcurile, ca el era foarte multumit de ele inainte dar acum am facut niste ugere incat sfarcurile au devenit bune de alaptat un elefant, nu un copil de o saptamana.
Oare dupa ce termin cu alaptatul mi s-or retrage? Eu imi vreau sanii mei finuti inapoi

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Rox laptele de mama congelat se pastreaza bine 6 luni.
Il poti congela si in biberon daca il sterilizezi inainte si il inchizi etans ( adica folosesti capacelele alea rotunde ).

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 7 saptamani!

Mergi la inceput