Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Sunt atat de triste si dureroase povestile fiecareia dintre voi incat ma intristez si mai tare. Am mai postat asta-vara, mama a murit pe 29 august, repede s-a stins, inca nu pot crede ca nu mai e scumpa mea frumoasa si optimista. Am un gol imens, noaptea mi-e cel mai greu, plang din orice, parca o vad si acum in orice coltisor privesc. Am fost f apropiate, pe ea m-am bazat dintotdeauna, acum parca sunt goala, ma simt singura si trista. I-am dus un bradut mic la mormant si flori, e cea mai dureroasa experienta din viata mea, nu stiu cum sa merg mai departe. Am pe sot si pe copil alaturi de mine, dar tot greu e. Si ei sufera la fel de mult pt ca a fost o femeie deosebita, cea mica mereu intreaba de ea si parca rasuceste cutitul in rana "mami, baby nu o lasa doamne doamne sa vina la noi?". Ii duce mereu flori si aprinde ea lumanarea, acum a vrut sa si tamaie ca noi. Sper totusi ca Dzeu s-o fi luat langa el si sa fie fericita acolo unde e. Va pup pe toate si sarbatori frumoase va doresc, ca fericite nu cred ca o sa mai avem ceva timp de acum incolo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Azi 11.01.2009(la noi inca e 11 ianuarie)...se implinesc aproape doi ani de cand mamicutza mea nu mai e. A zburat timpul foarte repede. Luna viitoare va face doi ani , doi ani de chin pentru mine.Nu pot sa cred ca au trecut asa repede...efectiv mi se sfasie sufletul de fiecare data cand vorbesc despre ea, cand imi aduc aminte de ea..nu am mai visat-o de mult..am visat-o a doua zi de Craciun (caci nu dadusem nimic de pomana!!)Imediat am dat..vine parca si ma avertizeaza:(( Of ce vremuri traiesc.
Azi am plans mult, de fiecare data pe...11 ale lunii plang, mi-a luat ceva timp sa sesizez ca pe 11 eu plang de ma sufoc.Azi am constientizat ca de fapt nu e doar o coincidenta.
Tare as vrea sa o mai mangai.
Mi-e dor tare de ea, am sufletul...negru.Oare voi putea vreodata sa nu mai am sufletul asa de negru de durere?
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am sa va redau un pasaj scurt din www.desprecopii.com/info.asp?id=943" target="_blank">ceea ce a scris in urma cu ceva timp.

"A fi tata inseamna sa devii un sens, o directie, o imagine, o stea calauzitoare.
Atunci cand nu voi mai fi mi-ar place sa cred ca cineva se va uita undeva sus dupa mine nu cu tristete ci cu dorinta de a ma pastra in suflet. Si cu multumirea de a ma fi avut legati de destinul nostru comun.
Pentru ca a fi tata cred ca inseamna soarta de a ne avea unii pe altii pentru totdeauna chiar daca odata si odata ceea ce vom putea sa vedem este lucirea unei stele in miez de noapte.
Acesta este crezul meu despre a fi tata"

Am scris toate acestea trist fiind in pofida crezului meu, acum cand se implinesc 6 ore de la moartea prematura si naucitoare a tatalui meu.
Daca cerul imi va permite am sa-i caut diseara steaua.

Doar un fiu necajit.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Condoleante Marius. Bunul Dumnezeu sa ii aseze sufletul alaturi de cei drepti!

Si...daca doresti sa il ajuti, acum, cand e in alta lume, o poti face astfel:
http://daruindveidobandi.blogspot.com/2009/01/cum-putem-ajuta-sufletul-trecut-la-cele.html

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Sincere condoleante si Dumnezeu sa il odihneasca pe tatal tau!
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Marius, fff frumos pasajul si atat de adevarat !!!!!
Imi pare rau de tatal tau. Dzeu sa il aiba in paza si sigur ii vei gasi steaua undeva sus pe cer.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Cum ma apasa tristetea cum vin aici la subiectul asta , plang ...scriu , ma gandesc si ..ma racoresc. Din pacate mi-au ramas decat lacrimile..Nu stiu cui sa spun si cum sa nu plictisesc pe cineva..dar mi-e dor tare de mama..foarte tare.
Am cateva filmulete cu perioada in care facea chimio era trista dar o verisoara a facut niste filmulete si mi le-a trimis..am f multe poze...nu stiu de ce si ce s-a intamplat nu mai suport sa ma uit la ele. La inceput dupa ce a murit si pina acum cateva luni daca imi era dor de ea ma uitam la poze sau la filmulete sau ma rugam sa o visez si o visam.Acum nu mai pot daca deschid din greseala folderul cu pozele ei..mi se ridica instantaneu tensiunea ma apuca mincarimea pe tot corpul..si ...ma ia o stare de nervi ..de-mi vine sa sparg ecranu.Sigur, e frustrare..normal..stiu ce e ..dar cum sa fac sa trec mai usor peste astea..?? Off , in seara asta am primit un e-mail..cu o povestioara din aia lacrimogena, si ma gandeam ca bine mai zic aia acolo..era vb despre o familie care avusesera 55 de ani de casnicie...ea a murit si el suferea enorm.Avea dopi copii si ma rog nu mai povestesc tot...ideea e ca el a spus ca ii pare bine ca a murit ea inainte ca la cat de mult a iubit-o nu si-ar fi dorit sa fi murit el..inainte si sa o stie pe ea ca ar fi suferit atat.
Am luat-o razna...:) dar ..nu-mi trece ghimpele ala din inima...tare e greu sa ramai faa cineva drag..si mai ales fara mama ta!!!!
Va doresc numai bine si toate cele care aveti mame...purtati-va frumos cu ele..si respectati-le..ca o sa va urcati pe pereti de dor cand nu or mai fi:((
O duminica placuta!
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna!

Si mie mi-e tare dor de Mami meu! S-a stins prea repede. In septembrie se fac 2 ani de dor si gol imens pentru mine. De la ea mi-a ramas tot de am bun si frumos in mine. Si cel mai important, de la ea mi-a ramas copilasul meu. O ultima minune pe care a facut-o Mami pentru mine a fost sa ma duca la homeopat, cu ajutorul caruia am obtinut pe Bebe meu. Dar pentru Mami a fost prea tarziu. A plecat ea si a venit Bebe. Stia, simtea dar isi dorea enorm sa fie si ea printre noi. A plecat cand bucuria de a afla ca va fi bunica abia ce-i fusese data. Eram insarciata in 3 luni cand s-a stins.
Mi-e dor de tot de ea. Mi-e dor sa o sun seara, mi-e dor sa ma stranga in brate. Doar Bebe Mihai ma strange in brate la fel de sincer si de cald. Mi-e dor sa-i spun ce am mai facut, mi-e dor sa o vad bucurandu-se de mine!
o visez din ce in ce mai rar. POate e si vina mea ca nu prea imi mai gasesc timp pentru sufletel. A venit insa pe 11 ianuarie. Apoi am realizat ca fusese Sfanta Domnica. A mai venit in vin cand s-a imbolnavit (recent) Mihai si m-a linistit, spunandu-mi ca doar rosu in gat. Mami meu a iubit enorm copii. A fost sora pediatra si pentru Mihai ar fi fost ceea ce se putea mai bun. Dar imi place sa cred ca de acolo de sus, i se permite sa aiba de grija si de Mihaita al meu. Mereu i-o arat in poze.
Mi-e dor si plang!

Mami a visat inainte cu doua saptamani, o vie (in spatele casei ei parintesti) si pe butuc mai erau doar doua bobite! Ea credea in vise. Ne-a zis si noua!!! Dar noi nu am priceput. Cu atat mai mult cu cat in ziua aceea eram plini de speranta. Aflasem ca nu avea cancer ci tuberculoza intestinala. Insa era deja prea tarziu. Poate daca eram in alta tara Mami meu traia acum...dar asta e alta discutie si nu isi are locul aici.

Va pup!



Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Am o intrebare pentru fetele care locuiesc in strainatate! Si eu am pe cineva drag dus de pe aceasta lume, pe tatal meu care a murit cand eu aveam 10 ani si cand m-am "asezat" la casa mea am inceput sa dau de pomana, eu in general dau de pomana celor care ii vad amarati, nu cunostintelor, unde locuiam eu in BUcuresti aveam pe palier un mosuletz caruia ii dadeam de pomana din ceea ce gateam de Sarbatori sau in timpul anului daca faceam ceva deosebit intr-o zi sau fructe, depinde cum simteam eu nevoia si de Sfintele Sarbatori de PAste cand mergeam la Inviere faceam cateva pachetele si le dadeam oamenilor amarati care erau pe acolo pe langa biserica, asta face si mama mea si la ea am vazut sau mai cumparam ceva de mancare prin oras si daca vedeam pe cineva mai amart sa zic asa ii cumparam si lui ceva, un covrig, o paine, chestii din acestea. Dar aici nu stiu cum sa procedez, de aceea le rog pe fetele care sunt in strainatate sa imi spuna si mie cum procedeaza ele, mai ales am citit ceva la CrisaSca a dat de pomana ptr mama ei si vad ca sta in America. Aici sunt cersetori, in fine nu ca in Romania si nu se tin dupa tine, dar imi este sa nu se uite ciudat la mine sau cunosc niste familii de romani care ne intelegem bine cu ei, dar la cunostiinte nu as da, eu tot ma simt impacata daca dau la cineva care vad intr-adevar ca nu are. Va multumesc

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Eu cred ca nu conteaza cui dai atat timp cat dai cu placere si cu suflet. Se spune ca e bine sa dai si celor care au cunoscut persoana, pt a-si aduce si ei aminte. Acum tu faci cum poti fiind departe de casa.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput