Povestea inimii cu ceas de Vladimir Colin

Povestea inimii cu ceas de Vladimir Colin | Autor: Edessa

Link direct la acest mesaj

Va este cunoscuta aceasta poveste? Aveti idee despre ce este vorba? Unde as putea sa o gasesc? Fiica-mi i-a dat tema la scoala sa povesteasca dar...nu avem de unde procura povestea.
Va rog mult, ajutati-ma!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

eu stiu "povestea ceasului cu inima", de vladimir colin.
pe scurt : un ceasornicar batran a gasit un ceas de aur si pietre scumpe care nu functiona deoarece n-avea pitic (ceasurile pe timpul acela erau puse in miscare de un pitic cu ciocanel ). deoarece batranul avea acasa un pitic fara ceas , deoarece un om gras calcase pe acesta , a dat o noua slujba piticului , sa dirijeze noul ceas . apoi a pus ceasul in vitrina , pt a-l recunoaste pagubasul si a-l lua inapoi . insa a trecut pe acolo imparatul , si desi ceasornicarul i-a explicat ca nu-i apartine , imparatul i-a cumparat ceasul. l-a pus in sala tronului si s-a petrecut un lucru ciudat : de cate ori venea vreun boier sa se planga de tarani , timpul de o ora pe care i-l acorda imparatul se scurgea intr-o clipa , iar cand venea un om sarman sa-si planga necazul , timpul nu se mai sfarsea . boierii au fost nemultumiti si l-au convins pe imparat ca ceasul e defect si are nevoie de reparatii , drept urmare a ajuns din nou la batranul ceasornicar . acesta , deschizandu-l , a vazut ca piticul harnic lucra , dar deoarece avea inima si el , tinea cu oamenii nevoiasi si scurta sau lungea timpul in functie de dreptate. si cum si ceasornicarul avea inima nu stia ce sa faca . intr-un tarziu , afland ca in oras a mai venit un ceasornicar , a dus ceasul la el . acesta , om rau , a inlocuit piticul cu inima , cu un pitic de fier , care putea lucra la fel de bine ca si piticii adevarati , insa neavand inima timpul curgea egal . boierii au fost foarte multumiti , si , in timp , toti piticii s-au mutat din ceasuri , ramanand in locul lor , cei de fier . povestea se incheie asa: " ceasuri cu pitic nu se mai cunosc decat in povesti...si ceasuri cu inima ,tot asa ...da, dar n-avem fiecare cate o inima?"
comentariul il faceti voi !(povestea in original o gasesti intr-o "antologie de texte literare pt clasele 1-4 ", coperti albastre , de vreo 300 de pagini-nu-i stiu autorii , dar se mai gaseste prin librarii)
numai ganduri bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

MULTUMESC mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Eu sunt fan Vladimir Colin. Nu se mai editeaza povestile lui, nu stiu de ce... Eu le-am gasit la Universitate la cei care vand carti vechi, acolo in statie.

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Ce poveste frumoasa, monixy. O sa o caut si eu pt. Jedi. Curand va veni vremea povestilor si pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Cautand informatii despre povestea cu pricina sau macar despre autor si volumele sale, am apucat sa citesc mai multe despre el. Banuiesc ca nu se mai editeaza si dintr-un oarecare subiectivism: Vladimir Colin a avut si numeroase activitati propagandistice in regimul trecut si ...exista acele resentimente din partea unora. Dupa ce a murit ( parca in 1991- sa zic) nu cred ca si-a dorit cineva sa il readuca in atentie...dezinteresat.
Imi aduc aminte ca ,in copilarie, erau mai multe texte scrise de el in manualele scolare si culegerile aferente manualelor. Chiar m-am mirat ca acum a reaparut in lectura obligatorie.
Oricum, eu sunt destul de indignata cu ce se intampla la ora actuala cu manualele de la I-IV. Nu mai scrie nimeni poezie pentru copii in zilele noastre?? S-a redus enorm numarul poeziilor la clasele mici. Oare de ce? Mie mi se pareau de mare importanta pentru <antrenarea> memoriei copiilor. Eu una stiu si acum toate poeziile invatate in scoala, pe bune...Chiar daca erau mai...<<de epoca>>. Acum le-au scos si au ramas numai cele foarte vechi, care erau fara ...trimiteri si onoruri. Nu se mai gasesc poezii care sa fie adresate copiilor?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

...Poate ar fi trebuit sa deschid subiect separat despre poezia pentru copii, ca mi se pare ceva care...doare.
Mamici, voi nu ati constatat ca la I-IV copiii nu mai stiu deloc poezii? Eu am avut o surpriza neplacuta cand am dus-o pe fiica-mea la serbarea de Craciun la mine la serviciu si mi-a zis ca nu mai stie nimic de cand a terminat gradinita! Noroc ca stia sa cante colinde..., ca altfel chiar ne faceam de ras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sur5eR spune:

Salut va rog enorm de mult! caut o poveste /basm de Vladimir Colin si anume Fata de fum... va rog cine are carte sau cine o stie va rog daca o aveti scrisa sa mio trimitetzi sau sa o scanatzi sau macar sa mio povestiti va rog enorm de mult... contactati-ma pe Yahoo Messenger: sur5er18 sau pe E-Mail: sur5er18@yahoo.com ... va rog mult

Mergi la inceput