Mamici de Martie-Aprilie 2008 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Simo, bine ca e colul intredeschis, la mine e deschis pe o lungime de 2 cm din lungimea totala de 3,6!
Tonus uterin crescut inseamna ca e uterul predispus la contractii; apai si cu colu intredeschis...ai mare grija de tine, cu cate treburi ai acum, cu Luca, etc. Edeme inseamna ca esti umflata (la picioare, in principiu). Sa-ti iei mereu tensiunea.
Dar de avion ce ti-a zis?
Eu, fetelor, ii zic bye-bye Barcelonei! Ma consolez cu vorba Randunoiului, cand o vom vedea vom fi trei.

naty 18+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve28 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi fetelor , tocmai am mancat o supa fierbinte , fac o baie calduta cu putina sare si apoi il pun pe randunoiul meu sa imi faca o frectie si ma bag in pat.
Va pup dulce dulce !

eve28+18 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Naty, imi pare rau ca vestile nu sunt tocmai imbucuratoare, n-ai incotro, trebuie sa stai cumintica in pat. Asta e, lasa celelalte treburi, lasa si Barcelona, ca apoi o sa aveti timp de toate. Acum important este sa fie bine bebelina, gandeste-te ca de-acum o sa te odihnesti pana cand vine ea pe lume,caci apoi are ea grija de tine!

Simo, si tu trebuie sa te menajezi , mai ales acum cand stiu cat esti de prinsa cu pregatirile plecarii, dar din cand in cand mai aseaza-te in pat si relaxeaza-te. Ma bucur ca nu te-a certat, sa sti ca si eu ma gandeam vineri ca o sa-mi zica ,dar mi-a spus doar ca ar fi bine ca de-acum inainte
sa pun cate 2 kg pe luna pana la nastere.
Chiar, ti-ai luat hartiuta de zbor?



CLAU 24 + cu Rebecca

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Sarutmana Naty de lamuriri!Da,am pus pe lista si sideremia pana la urma!Initial-ma gandisem sa n-o mai fac pt.ca ultimele analize mi le-am facut in August si am zis ca n-are cum sa fie atat de dramatica situatia..Dar-acum ca mi-ai zis si tu..m-am razgandit-mai bine sa stiu eu exact in ce ape ma scald decat sa fac vreo prostie!Merg cu Elevitul-deocamdata si in fct.de rezultatele analizelor-iau/nu iau si Tardyferon sau Fero-Folgamma.
Cat despre urocultura-abia astept sa o fac-sincerAsta ma dispera cel mai tare!Lichide..beau de voie-3litri/zi..macar aici stau bine
Cu randunoiul..stiu ca intru pe terenul tau,de-asta am si indraznit sa te mai sacai si cu el.Mai..nu stiu daca au trecut 12 ore pt.ca numai tin minte la ce ora a mancat ultima data Luni-dar 10 ore au trecut sigur.Oricum-cert e ca nu a consumat dulciuri in ziua respectiva-de altfel nici nu-i un mare consumator.
Despre semnele specifice bolii in sine nu stiu daca e cazul sa vb. inca-dar el chiar nu prezinta niciun simptom caracteristic.E un gurmand-dar nu i-as putea cataloga pofta de mancare(buna)-ca si polifagie(pt.ca nu mananca mult si slabeste)
Eu am zis sa repete glicemia deocamdata-urmand,daca e cazul-sa faca si TTGO,acidul uric,ureea,creatinina,etc.As fi vrut sa incerce sa-si masoare-acasa-volumul de urina/24h sa vedem daca este sau nu marit si totodata sa-i observam si densitateaOff..m-au dat peste cap de tot rezultatele astea..Sper sa fie vorba-in ambele cazuri-de o exagerare/disperare inexplicabila a mea..si sa fie totul bine
Acum..m-ai lovit si tu cu vestea despre col!!Imi pare rau ca nu suntem aproape ca te-as fi intepat cu placere!Stai cumintica acasa-in pat,fa(-ti) tratamentul si cu ajutorul lui Doamne-Doamne se inchide si afurisitul de col!Trebuie sa se inchida!!
Stai linistita ca nu aveam niciun gand sa te scot din listuta!
Te sustin si strig alaturi de tine:"Fetelor-daca nu aveti nicio problema cu sarcina-nu le mai inventati!"Lasati-le naiba de DT,TT si ce-o mai fi..Trebuie sa gandim pozitiv-suntem gravide,fericite si vom avea copilasi sanatosi si grasunei!!Asta-i spiritul mamicilor randunici,nu?!Vesele si optimiste pana in panzele albe!!
Imbratisare de gruuuup!!!
Sarutmana Raluca!Pantalonii sunt extraordinari!Cred ca o sa-i pot purta toata sarcina fara probleme-pt.ca se strang si se largesc f.bine!Nu stiu ce m-as fi facut fara ei..Te pupic!
Va pup pe toate si va urez noapte buna!!




Ela.. in 21 sapt. cu !!
Varsta mogaldetei
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gbutucica spune:

seara buna , dragile lu mama!

Nicol m-ai speriat de moarte cu inceputul tau cu vestile proaste......hm vrei nana, bine ca iti ppui net acasa ca la sv te duci sa muncesti nu sa stai di vb cu lumile pi crengutza( adevarul este ca se considera ca nu mai mncesti daca deschizi netul, deh conceptie de comunisti, ho, ho, jos comunismul!!!!

Laly cam rarutz dai pi aicisha, da hai vino sa ti pup

naty , imi pare rau sa aud vestile astea , si despre tine si despre Zoze, na. Da te rog sa respecti ce ti-a spus dr si ce stiu tu ca e bine ca sa nu aveti altele. pupici si suntem linga tineBine zis cu inventiile , nota 10 plus

Eve , multa sanatate, la mine a functionat cu cite un paracetamol si al luat raceala din radacina cum s-ar spune .Sfatul lui Naty este excelent.Te pup sa treaca

Siimonetta , imi place ca ramai optimista , asta te va ajuta enorm, dar nu ai spus daca ti-a dat recomadare pt avion?

Pupam si una fata Ela , mutumim pt Capitolash si te rog io ai grija mare si de tine.


FAc apel la voi toate AVETI MARE GRIJA DE VOI CA MAI AVEM JUMA DE SARCINA IN CIRCA

Asa si fiindca tot a inceput capitolul cu vesti care mai de care.... al meu rindunel are o bronsita de toate frumusetea de toate 90 kile ale lui,restul analizelor nu au sosit da stau si eu cu sufletul la gura si inima linga guma de la chilotzi ( acolo unde s-a invatat sa stea de cind sunt Gravi).AAA si eu am facut rost de niste arsuri pe gitlej de zici ca am baut vokta.....
pupam restul de rindunele apasat si cu mare drag.



Giani 24+ ca am dovada
o fi chiar baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Naty si multumesc mult de informatii!!!

Clau, iarta-ma ca am uitat sa-ti raspund...am vb de hartiutza, o sa merg la cabinet sa o iau ca aici nu avea din aia tipizata scrisa in engleza...

Zoze... mult!


mami de Luca si 25+ cu Yannis-Sebastian
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Luca
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gbutucica spune:

Cam asa se inimpla la noi in multe spitale::::

In sala de operatie (chirurgul catre asistent):
>- Anestezie.
>- De-a noastra sau de import?
>- De import.
>- De import s-a terminat.
>- Atunci de-a noastra.
>- Nani, nani...


Giani 24+ ca am dovada
o fi chiar baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Giani, cred ca pe ziua de azi am uitat sa te

Randunicilor, va doresc noapte buna!

mami de Luca si 25+ cu Yannis-Sebastian
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Luca
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna randunici,ciripiti nu gluma. N-am reusit sa citesc decat ultimele 2 pagini, ca altfel nu cred ca mai apuc sa scriu pana nasc.

Imi pare rau de randunicile cu probleme, dar cu rabdare si incredere in DD veti reusi cu siguranta sa treceti peste greutati.

Pentru randunica racita, EVE daca nu ma insel, poti incerca si cu propolis. cate 30 pic pe o lingurita de miere de 3 ori /zi. Eu cu remediul asta m-am tratat cand eram racita si insarcinata.

Vreau sa intreb si eu daca mai sunt randunici cu bebei asa de mici ca si Matia al meu si daca se poate mai avansate in sarcina. As vrea sa stiu cum se descurca cu purtatul in brate. Pe mine ma cam da pe spate treaba asta, mai ales ca stau si la etajul 4, iar urcatul cu el in brate si infofolit de iarna a devenit un chin.

Noapte buna, ,maine seara cine stie la ce pagina va gasesc.


Eu cu si Daria- 29.01.1999; Alex - 07.02.2003; Matia - 31.10.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

In sfarsit va scriu si eu...am fost azi la dr oftalmolog si nu am deloc vesti bune...David are :paralizie oblicul mare post-traumatic,strabism paralitic post-traumatic...suntem terminati...dar,macar stim ce are,saracutul de el,stim de ce isi tine capul intr-o parte,si cat l-am chinuit eu"capul drept,capul drept" si el saracul il tinea doar pentru mine,desi el nu vedea deloc bine,vedea dublu!Acum e fericit ca eu nu ii mai zic sa-si tina capul drept...Avem tratament ptr6 luni,cu neuromultivitamine,coenzimaQ10 si tanakan...pastile prea mari,zau,ptr un copilas asa mic! si ar trebui sa le inghita...dar,bineinteles ca nu poate,si alt chin sa i le dau faramitate si cu dulceata sau miere...vai de noi!Sunt necajita...simt ca e prea mult ptr copilasul meu,care daca nu isi revine peste 6 luni tb sa fie supus unei interventii chirurgicale la celalalt ochi,sa-i taie muschiul,ca sa poata alinia ochii...bine macar,ca nu este nici un nerv,ci un muschi!asta ,cel putin e o veste buna...dar,tot rau e!Ma gandesc cu groaza ca peste 4 luni eu tb sa nasc,daca el nu isi revine...spital,chin cu anestezie si recuperare ptr el...Doamne e prea micut si sensibil sa treaca printr-o operatie!!!Dar,stiu in inima mea ca Dumnezeu nu ne va parasi si va face din nou,ptr noi o minune!!!Asa,ca sunt si optimista...si pesimista!
Si trebuie un nou tomograf sa vedem daca s-a absorbit aerul ce a patruns la cap...dar,cu ajutorul lui Doamne-Doamne vom trece peste toate!

Nu ma simt in stare sa va povestesc cum a fost la botez...poate maine mi-o fi mai bine,si promit sa pun si poze!

Acum,ma duc langa copliasul meu ,sa fac nani!

Simo,mamica lui David,23+ cu

Mergi la inceput