ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-23

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

anca, aseara a fost prima data, ami am 9 zile de luat, probabil ca acum vor disparea simptomele de cm, asa s-a intamplat de fiecare data cand am luat utrogestan, in legatura cu testul facut, eu stiu ca nu ai avut rabdare, dar cred ca l-ai facut prea devreme, trebuia sa-l faci abia in prima zi de intarziere ca sa ai un raspuns concludent, asa ca sanse mai sunt pup
alexa ioana, la mine cm-ul intotdeauna se sfarseste asa, eu sigur o sa o iau razna din cauza ei, daca nu am luat-o deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Buna dimineata dragutelor...

Ancaoradea m-ai facut sa zimbesc cu testul...m-am recunoscut pe mine in tine,si eu tot nerabdatoare asa sint cu toate ca stiu ca nu are cum sa fie concludent atit de devreme,deci eu inca sper pt tine ceva luna asta,multa bafta!
Cristy eu am realizat pe parcursul anilor ca sindromul premenstrual care incepe imediat dupa ovulatie poate avea simptome diferite de la un CM la altul,mai ales cu utrogestan,poate totusi ar trebui sa iei niste vitamine(elevit)in per.premenstruala sau poate nu va mai fii o perioada premenstruala...
Boo ..si eu ca si tine cu endo nedureroasa si dupa laparo cu ceva dureri dar eu cred ca de fapt nu sint dureri de endo ci se aseaza organele interne la loc iar ovarele isi reia activitatea,bafta la injectat stimulatele,incerci tot singurica?AlexaIoanamaroneli la sf.de CM au si femeile fara endo,sint normale
AnaAlexia in leg.cu CM cu chegulete te-ai gindit la varianta unui avort menstrual?..in mod normal daca ar mai fii de iesit ceva resturi de endo,ar iesii imediat dupa laparo..nu la urmatoarele CM..zic eu...umai bine
Lucia ...amica mia sai bene che,.. le grande sfide le vinceṛ...vincereṃ...te astept la o discutie legat de dreptul familiei,maternitate surogat

..si acum sa ma pling si eu: sambata vin acasa dar mi-am dat seama ca nu ma mai cuprinde nimic,toate hainele plesnesc pe mine..pantalonii mai ales, pluoverele imi scoat in relief toate sunculitele..nu fac exceptie nici hainutele de iarna..off ce ma fac..de cind cu sarcinile astea pierdute si terapii de fertilitate pe baza de hormoni injectabili si nu numai am haine de toate marimile incepind cu masura 40,42,44,46...nu vreau si 48.....dar cred ca nu am incotro... ...fug prin oras citeva ore sa vad ce imi pot cumpara,o zi buna tuturor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Lilishor...stai linistita, bun venit in clubul -sutzelor , sa ne rugam de sanatate, cand o sa vina bebicul o sa dam jos si spor la cumparaturi.

La mine cm -ul este ceas, foarte rar intarzie/vine mai devreme, dar cu o zi atat, insa dureri puternice am avut de la prima menstruatie asa ca ..nu stiu cine e de vina, la mine endo nu era foarte extinsa, deci cred ca nu era de foarte multa vreme.
De la operatie incoace ,in perioada cm-ului am dureri daca ma tin cu pishu, am avut ceva endo pe acolo pe care a curatat-o, dar nu stiu de ce persista durerile.

Pentru toate dragutzele: sa aveti o saptamana excelenta!






am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Si un moto ca de inceput de saptamna, poate reusim sa invatam sa ne rugam ,astfel incat sa si primim:

" Promisiunile lui Dumnezeu sunt cheia cu care deschizi rezervoarele Raiului. El a spus: "Cereti si veti primi""





am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

La mine, pana in urma cu 4-5 ani, cand am luat primele pastile de clomifen, CM era ceas: fix la 28 de zile, dar cu menstra abundenta, aprox 7 zile. Dupa primele 2 luni de clomifen, CM a inceput sa se scurteze, ajungand si la 22-23 zile ( durata si abundenta menstrei ramanand aceasi), in ciuda faptului ca luam la vremea respectiva si utrogestan.
In urma cu 2 ani am inceput tratament homeopat, care mi-a scurtat menstra... in ultimul timp a ajuns la 4-6 zile, din care doar primele 2 zile sunt abundente.
Liliana, pentru acel CM atipic, de 16 zile, sincer, nu m-am gandit ca ar fi putut fi avort menstrual...Venea dupa un CM de 33 zile (5-6 zile intarziere), la finele caruia mi-am facut si test de sarcina si betaHCG, ambele negative... Dar gandindu-ma acum, e posibil sa ai dreptate...
Oricum, pot sa afirm ca sigur am avut un avort menstrual in urma cu 2 ani... a fost si atunci o intarziere de 3-4 zile a menstrei, si am eliminat ceva in prima zi, imediat ce mi-a venit...
Bafta la cumparaturi, Liliana! Iti vei recapata silueta, nu fii ingrijorata! Sa fii sanatoasa, restul se rezolva!
Ioana, Lucialu, Boo, Mada23, Aerlilian, Ancaoradea, Diana, Cristi1977, Alexa Ioana, Ginamaria, Andreyutza,Panseluta,Alexia28, Ralu_t, Anamaria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

liliana, ma bucur tare mult ca esti din nou aici cu noi, si deasemenea mai stiu ca tu esti o luptatoare si ca niciodata nu vei renunta la visul tau, vorba aceea a reusit iliasca la 60-70 de ani si n-om reusi noi la jumatate din varsta. referitor la elevit, crezi ca ar putea sa-mi amelioreze PMS-ul care la mine e tare nesuferit.
si fetelor, voiam sa va mai intreb ceva, cam cat se face tratamentul cu ulei de primula, eu il iau cam de multe luni, (4-5 luni), ar trebui sa mai fac vreo pauza, aveti idee?
luciaaaaaaaaaa, unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

lilishor spor la cumparaturi si nu fi supi. vorba madalinei23 bun venit in clubul . o sa-ti revii!!! poate ne vedem cu toatele daca vi in Rom. eee, ce ziceti fetelor?
la mine CM vine cam neregulat intre a 28 zi si 32 zi dar de fiecare data cu dureri maaarrriiii in prima zi si dureri suportabile in a doua. din a treia zi deja sunt "floricica" . dar ma tine si pe mine cam 5-6 zile si intotdeauna ultimele zile vine inchis de tot. si de cativa ani buni vin chegulete, chegulete. nu stiu de la ce, de la endo sau de la altceva dar..... vin





Mosul sa-mi aduca un ingeras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua dragelor!
Cristy sunt aiciPoate e cu ochisori la tine.Da Doamne!
Ioana a pus o intrebare si sincer nu sh ce sa mai zic.Voi toate va vaitati ca aceti faza lutela scurta,de aic si insuficienta progesteronica.Nu sh ce sa zic,cred ca sufar si eu de ce a constatat Alexa.Adeca m-am prostit.Ca mie de obicei uita sa-mi mai vina.Cand sunt dereglata.Deci fac chisturi,deci ovulatie nu cred ca am atunci.Si atunci cum mama naibii sa am progesteron bun daca ovulatie ioc?Se incretesc toate in capul meu.Deh sunt pacienta nu genecoloagaSi coulmea,chiar si la CM anovulator mi se prescrie progesteron.Sa inteleg ca pentru a-l mai regla.Sa-l faca"aparent"regulat sau cum?Ca voua inseamna ca va prescrie pentru a sustine o eventuala sarcina.Ca aveti ovulatie dar nexam progesteron sau nu destul.Eu "sunt pe invers" si aici.Bine la dureri mai treaca mearga mai suntem cateva totusi.Dar tot extraterstru parca sunt fata de voi.Eu sunt oaia neagraa subiectului.Oricum maine merg sa fac hormonale din nou.Ziua 16.Asa mi se nazari.Ca n-am CM de 28 de zile.Inainte il aveam de 27,dar cu homeopate la greu.Si luna asta nu iau nimic sa vaz curat curat ce-mi iasa. Eu pun un link cu un referat interesant zic eu.http://www.e-referate.ro/referate/Anatomia_aparatului_genital_feminin2005-03-18.html Nu-i cu endometrioza dar o sa vedeti daca vreti.
Si cum bine spuneai Cristy endo mi-a mancat si mie sufletul.Cand functionez cata bine sunt genul Andreyutzei
Acum colac peste pupaza ma doare gatul.Mai exact partea dreapta si nu trece cu nimic.Am dormit aseara cu fularN-am patit in viata mea asa ceva.
Lilisor sper sa fim invingatoare,ca luptatoare suntem.Si cu capitolul tzoale si eu zic la fel ca fetele:important e sa ne insanatosim,ca de slabit avem timp.Oricum curele de slabire trebe facute cu cap sa nu dereglam si mai mult hormonii.Alea drastice se stie ca duc la anovulatii.
Panseluta eu v-am mai spus voua de detoxifierile alea.Ca vazusem documentar la tv cu paciente bolnave de endo.Erau doua.Si intrasera in programul ala.Mie imi suna interesant.Acum daca executi si nu "cercetezi"nu prea are ce deranj sa fie.Vezi ca si la femina intim vorbeau fetele de chestii de-alea.Eu v-am spus ca am plan mare de bataie dupa laparo.Polidin,FLP,homeopate,exercitii yoga sa ma relaxez dar si sa ma reinvat cu miscarea ca-s ruginita,sa imbunatatesc circulatia in zonele de interes.
Boo eu cred ca treaba cu durerile nu a avut loc la tine pentru ca ai facut constant miscare.Acum te doare ca sunt proastele alea pe ovare.Si eu cand faceam miscare muuuulta reuseam sa am si CM nedureroase.
Anca si eu zic ca te-ai grabit.Mai ai putintica rabdare.
Mada si pe mine ma doare la pp dar acum mult mai rau decat altadata.
Ana-Alexia
Va rog sa ma scuzati.Astazi testez eu butoiul.
Si Ioana sa stii ca profit si apoi imi pun poalele in cap si strig "valeu!"Asa ca nu-i ma da si tu nas lu' Ivan
Va pup pe absolut toate si va doresc o zi buna si o saptamana extra!
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

lucia,
fetelor, iaca ce am citit despre curcumina http://www.naturashop.ro/curcumin-95-p-966.html, cica are un important rol antiinflamatoer, este hepatoprotector, stimuleaza activitatea ficatului si a bilei, detoxifiant, si ca ar fi bun in tratarea durerilor al endo, ma mai documentez si eu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

lucia, nu este cu ochisoei ca doare burtica ca la balamuc

Mergi la inceput