Mamici de noiembrie- decembrie (116)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna dimineata!...ca uitasem...

adra_bell 38+ si Eva-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

Eu desi am termen pe 25 nov. am fost chemata luni la spital cu bagajelul pentru orice eventualitate...adica pe 12 Nu prea cred eu sa ma opreasca, desi as vrea ca e dr. mea de garda...Ar fi fain sa ne "gasim" pe acolo mai multe fete
Ramo, Creem, Darlena, FELICITARI pentru puii mici! Sa creasca mari, sanatosi si norocosi!
Pussi, sa nu te temi!! Fetele vor fi bine si tu la fel!


Ade, 37s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Cami, probabil ca o sa fie m ai dificil o perioada pana se obisnuieste si Sebi cu ideea ca "sulioala" e permanenta. Fratelui meu cred ca i-a luat ani de zile, ca tin minte ca si pe la 7-8 ani
ofta cand trebuia sa imparta gumele de mestecat aduse tata cu mine "de ce nu sunt eu singur la parinti"...

Am o intrebare : noi stam in Buzau si o sa nasc la Euroclinic. Unde trebuie declarat copilul (la care primarie). Si inca o intrebare : nu-ti da pe loc certificatul de nastere ? La noi, daca nasc conform programarii, ar pica vineri, si as iesi din spital luni, asa ca o sa fie cam dificil cu actele.

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Pufulet dragut, io sunt sigura ca n-ai sa nasti fara sa-ti dai seama...

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

ajutoor!!!
dragele mele fete,
am racit in cel mai jalnic mod posibil
am nasul super infundat,tusesc ,stranut si abia mai pot respira
azi noapte am plans de nervi ca nu puteam adormii deorece ma asfixiam
azi a inceput sa ma doara si bb..probabil de la tuse
sunt terminata psihic...ce sa fac???ce pot sa iau pt nasul infundat?
si transpir rauuu de tot
am incercat orice: medicamente homeopate,lamaie la greu,ceaiuri...orice mi-a dat prin cap astfel incat sa evit medicamentele


Ana-Maria nimfomana dupa teste de sarcina
7+ sper la o!!!AMR 33sapt
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Anaxena, intreaba-ti doctorul ginecolog, el ar trebui sa stie cel mai bine. Ai grija sa nu faci febra, si daca faci sa nu stai cu ea, poti sa iei Paracetamol fara probleme. Stai cuminte la caldurica, bea multe lichide, mananca sanatos, papa multe fructe (pentru vitamina C)si stai linistita.

Mult succes !

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salutare tuturor!
In primul rand vreau sa spun ceva, fara exagerare si fara sa supar pe nimeni, de fapt nici nui stiu cum sa zic, dar adina si lala dau sfaturi f bune, imi pare bine ca nu se sfiesc sa isi expuna parerile pe forum aici in legatura cu diverse chestii, zic asta pt ca e f important ca cineva care are deja experienta pozitiva in acest domeniu sa poata sa le indrume si pe cele aflate la primul bb.Eu eram disperata realmente la ilinca, mi se parea ca teoria invatata pana la nastere nu are nicio legatura cu practica si am avut destule momente in care era gata sa clachez, dar noroc ca si la mamicile de mai-iunie 2006 am avut astfel de mamici cu experienta care mie mi-au prins mai bine decat muuulte alte pareri si sfaturi primite, mai mult sau mai putin avizate.

subscriu si eu la parerea ca lamaia nu e buna pt sughitat, mie si pediatrul mi-a zis ca e atat de acida incat e total contraindicata la un bb asa de mic. si daca sughite, asta e, asata a facut si in burta, nu-i bai, ii trece pana la urma, ori cu san, ori de la sine.

intreba cineva de epidurala, eu am luat-o sapt trecuta de la farmacia spitalului municipal, am inteles ca aici ar fi mai ieftibna, am dat 100 de lei pe trusa, este braun, si 50 de lei pe doua fiole de naropin.

am fost si noi ieri la ctrl, bebelusa avea 3090 de gr, colul beton, nici urma de scurtare sau altceva, m-a mai chemat pe 18 la spital sa vedem ce si cum, dar dr zicea ca se pare ca mai apuc inca 2 saptamani cu bb la purtator.

mihuta, mi-au venit si mie acasa trusa de recoltare si contractele, acum le citesc sa le si semnez ca sa ajunga in timp util inapoi. Inca o data multam mult de info! faza e ca dr mi-a zis ca nu percepe niciun tarif suplimentar pt recoltare, acuma nu stiu cat sa ii dau in plus, ca am auzit ca e o procedura relativ simpla...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Mihuta, de la spital ne-au dat un certificat constatator cu care a trebuit sa mergem la o directie a sect. 1, undeva pe langa Casin pt. certificatul de nastere. Cei de la spital iti dau o hartie cu adresa si programul de lucru; trebuie sa ai copie dupa buletinul tau,al tatei, si dupa certificatul de casatorie. Dupa vreo 2 zile revii tot acolo pt. eliberarea lui. Daca nu apartii de sect. 1, de acolo iti dau o negatie in care certifica ca nu iti iei de acolo alocatia,etc.- in continuare mergi la primaria/directiile sociale de care apartii

p.s. ai grija sa verifici corectitudinea datelor din certificatul constatator emis de spital (inclusiv sexul copilului )

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Neatza si de la noi!
Mihuta, !
Ramo, felicitari, mamico! Sa fiti sanatoase si sa va bucurati una de alta!
Pufu, daca afli ce e ala col permeabil sa imi spui si mie, ca si mie asa mi-a spus: deschis si permeabil...

Merg sa citesc din urma
Pupici

Laura 39+ Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

darleena si ramo, felicitari si asteptam povestea nasterii!

(sunt curioasa daca a functionat ceaiul de frumze de zmeur la ramo, ca si eu tot beau si sper sa fie eficient, ca si la nasterea precedenta...)

Mergi la inceput