Sezatoarea canadiana (71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Va doresc La Multi Ani de Sfintii Mihail si Gavril tuturor celor care purtati numele lor.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

La multi ani tuturor Mihaelelor si Gabrielelor.

Nelia, sarcina usoara.

Multumesc tuturor pt aprecierile la pozele Sofelului, eu le-am revazut si mi s-au parut un pc triste, au fost prinse cam aiurea, n-am avut noroc de data asta, cred c-o sa sterg o parte.

Noi suntem din ce in ce mai stresati cu sesiunea lui Sibin, care se trezeste si invata de la 5 dimineata pana la 8-9, ca sa stea cu mine si Sofelul de la 9 pana pe la 10, ca altfel turbez de dor, apoi seara cand vine sta si numai invata si mie-mi vine sa urlu de nervi ca vreau sa stau cu el, dar in acelasi timp nu-l pot impiedica sa invete, si ma stresez si mai rau, traiesc numai sentimente paradoxale. Si el e nervos si daca nu invata se streseaza si mai rau, sta cu cartile-n masina, in baie, pe birou la job, pe masa in timp ce mancam, of, si viseaza numa spete si cazuri si common low-uri, e plictisitor au bout. Tocmai ce invata un caz si dupa aia mi-a zis un banc cu un caz la polul nord in care suspectul era interogat : unde va aflati in noaptea de 15 noiembrie-15 mai cand s-a petrecut crima ?

Sofia a facut azi de dimineata o potiune otravitoare (V8 + sapun + salam) dupa care a varsat-o in chiuveta si inmuia periuta de dinti in ea ca sa vada efectul produsului chimic in perii de plastic in prealabil impregnati in pasta de dinti. A fost o placere sa curatam ulterior impreuna.

Voiam sa va intreb, vad ca manageru' nostru a pus deja 3 show-uri in Anglia pt. in august la vara...stiti cumva cum sa-mi fac pasaport romanesc, unde sa aplic ? Of ca tare mi-i drag de alergatura dupa hartii.<


Mqqm, si io vreau cumparaturi in USA, mai ales c sor-mea o sa fie la NY in decembrie, asa m-as duce s-o vad acolo...dar n-am cetatenia canadiana, asta e, mai am de asteptat o gramada, nici macar la vara nu vom putea sa ne facem vacanta la prietenul nostru din Florida ca nici atunci nu vom avea pasapoartele. Bafta cu mutatul si sa ne pui poze de la casa ta frumoasa!

Pupici tuturor.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Sper sa nu ziceti in gindul vostru "tara arde si baba se piaptana" dar nu pot sa nu va transcriu o fraza dintr-un articol de azi din "La Presse":

Ce ne sont pas les immigrants qui menacent l'identité québécoise (surtout que plusieurs d'entre eux parlent un meilleur français que bien des Québécois de souche). Ce n'est pas non plus le multiculturalisme, ou les marques de commerce en langue anglaise, ou la mondialisation. Le danger vient d'abord de notre négligence.

Si tot articolul:

http://www.cyberpresse.ca/article/20071108/CPOPINIONS03/711080826/6730/CPACTUALITES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Oanagabriela La multi ani!
Lorelaim La multi ani pentru Gabisorul tau!

La multi ani
pentru toate si toti care isi serbeaza ziua de nume azi!

Multa sanatate si numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Oana, esti o scumpa, ma faci sa rad.

Si stiu ca ai dreptate, eu si Sibin, de ex., scriem aproape perfect in franceza - si doar o stim de numai 3 ani, (nu vorb de oral, ci de scris), mie cel putin accentele si ortografierea stricta a cuvintelor nu-mi creeaza mari probleme....da' cand primim de ex. e-mail-uri de a prietenii nostri quebecoisi ne luam cu mainile de cap. Efectiv nu inteleg, ori e dezinteres ori miserupism, ori naiba stie, insa prietenii nostri au universitate (drept, pedagogie, sau conservator), is oameni cu studii, si totusi...

Dar e adevarat ca nu are nici o logica franceza asta, singura metoda sa scrii corect e sa inveti pe de rost cuvintele. Daca-mi explica mie cineva logica dupa care développement se scrie cu un singur l si cu 2 p, ma apuc maine de chineza. Si aproape toate cuvintele is asa. E o limba a exceptiilor si care nu se invata decat prin repetare, mama prostiei. Scrii de 1000 de ori pana cand iti intra in cap, mi se pare detestabila ca si metoda de invatare. Io am noroc de la muzica, ca am memorie buna, insa mi se pare penibil sa ceri unui copil sa invete pe de rost sute de cuvinte fara logica.

Btw, in engleza sunt aceleasi probleme ? La ortografiere ma refer.


Voiam sa va spun ca eu aud si accentele, la inceput mi-era atat de greu, acum daca aud un cuvant nou realizez daca are accent aigu sau grave sau daca e circonflexe, ca quebecoisii inca mai utilizeaza pronuntia autentica, din franceza veche.

Voua va e greu cu accentele ? Si ce ma mai surprinde in e-mailuri...cateodata in loc de participe passé folosesc l'infinitive : J'ai manger, de-ti vine sa te urci pe pereti cand citesti. Sau poate ca-s greseli din graba, ca si eu fac zeci de greseli pe zi in romana din neatentie, desi stiu cum sa scriu perfect in romana.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Servus la toata lumea.

E prima data cand scriu la sezatoare.
Am o intrebare pentru cei/cele ce locuiesc in Toronto sau pe langa.

Vrem sa ne cumparam stainless steel appliances (am un pitic mai mare pe creier). Ce magazine imi recomadati in afara de cele clasice (Home Depot, Future Shop... etc. )

Multumesc de ajutor.

Monica-Matz 27+ Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ira

Btw, in engleza sunt aceleasi probleme ? La ortografiere ma refer.


Da, sunt, dar nu-si prea bate nimeni capul cu ele. Daca e material ce pleaca din afara firmei e revazut atent, plus ca toata lumea foloseste spellingul, ca e imigrant sau bastinas.
Nu se face prea mult caz in general. Singurul care atrage la noi atentia spellingului e colegu' francez (no offence, considerati-o pura intamplare ).

Si-apoi daca nici franceza n-are reguli de scriere/pronuntie, ce sa mai zic de engleza unde exceptia e majoritara. Doar de-aia au concursuri de spelling, ca eu nu stiu o alta limba care sa faca concurs pe asa ceva. Cre' ca ni se trage de la romana unde e simplu spellingul e f simplu: fiecare sunet e redat printr-o singura litera cu cateva exceptii (grupurile de litere ghi, ghe, chi, che etc.) nu exista situatii de genul se pronunta la fel si se scrie diferit.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by try

quote:
Originally posted by Ira

Btw, in engleza sunt aceleasi probleme ? La ortografiere ma refer.

Singurul care atrage la noi atentia spellingului e colegu' francez (no offence, considerati-o pura intamplare ).


Pai o fi citit articolul si s-o fi stressat si pt. engleza, btw, nu-s de ce te scuzi, chiar daca ai facut afirmatia tendentios... ca doar nu-i colegu' meu sau al fetelor din Qc. Colegii mei is pe dos, ma intreaba pe mine cum se scrie, s-au uitat la prea mult Elvis Gratton, probabil, d-aia. Uite, tocmai ce primii un e-mail de la un prof, cica sa vin la scoala mai devreme ca-i e dor de mine(da' de unde, avem ceva de planificat) si a scris je m'ennuye cu y in loc de i.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ira, daca te vei apuca de chineza vei ramine surprinsa de cit de simpla este fata de alte limbi, mai ales fata de franceza. Scrisul e mai complicat, dar nu e imposibil de invatat.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">37+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA - AMR 20 de zile!

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Aolio, n-am timp nici sa mor, dar'mite de chineza, fug repede la scoala ca de tare ce le e dor de mine mi-e sa nu ma dea afara, atata mi-ar mai lipsi.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput