Mamici de noiembrie- decembrie (115)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by mbontos

quote:
Originally posted by pufulet74

Salutam fetele!!!
Sheri, tare frumoasa printesa, sa va traiasca !!

Fetelor, substanta gelatioasa, transparenta fara pic de singe e dopul ...?
Ca eu de aseara am tot eliminat cite un picutz ..
Si am dureri de burtica, ma sageata de sus pina jos, si spatele ma doare de dimineata ..
Dar nu ritmic, sau nu am observat eu pina acum

------------------------
Flory 39+ Joshua Raphael
AMR 1 saptamina !!

Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



pufulet asa e si la mine. Si eu m-am trezit cu secretie, numai ca a mea e usor rozalie ... si durerile prin burtica tot ca si ale tale!
Cine ne spune daca e cazul sa ne alarmam?

Mihaela 40+ Bogdan Mihai




Daca este prima nastere inca nu va ingrijotrati, mai dureaza.
Daca e a doua atunci e cazul de dr.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 8 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

La mine e prima. Deci va mai dura ...!!! Poate fi vorba chiar de cateva zile?

Mihaela 40+ Bogdan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cum ai 40 de saptamani implinite as zice ca mai degraba vine bebe maine, poimaine.
Depinde cat e si colul si cat de eficiente sunt contractiile.
Nimic nu-i batut in cuie la o nastere.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 8 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Azi noapte si azi dimineata,pe chilotel,era multa multa secretie.Si mainaite era si cu sange.Asa ca astept!!!!!

Pufule nastem impreuna???Nu vi la gine1????

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina
poze

Ramonel40+ Beatrice Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

Lala multumesc de raspuns!!!


Mihaela 40+ Bogdan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Si la mine e prima Lala :)
Deci nu e musai sa fie cu singe ..
Inseamna ca astept, sau mai bine ma duc la nani sa fiu odihnita :))
Ramo, ne tinem la curent !!!
Ce bine ar fi sa fim impreuna ...


------------------------
Flory 39+ Joshua Raphael
AMR 1 saptamina !!

Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by adinag

Vasari, uite ca m-am uitat. Importanta e igiena mamei, adica sa te speli bine pe maini. In rest, laptele matern are oricum anticorpi care protejeaza bebelusul. Se alapteaza in continuare, ai grija numai sa bei lichide suficiente si sa iei ceva sa te stranga la burtica (ex.: banane, uscaturi de rontait sarate, mar ras si lasat pana se face maro, dupa care sa mananca incetul; poti lua si carbune medicinal). Si bioflorin, daca se gaseste, e bun.

Ai grija sa nu dai altfel in alte probleme!

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)



Adina, multumesc mult. Aseara pana la urma am alaptat si a fost foarte bine, a dormit excelent. Si ea si noi. Azi trebuie sa vad cum scap de problemele mele. Am facut un nodul sau ceva asemanator la sanul drept. Trebuie sa rezolv asta azi neaparat.

Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna dimineata!

Ramonella, Mbontos, Pufulet!!!

La prima nastere am inceput cu durerile de spate-coloana, mi-a cazut dopul iar dupa cateva ore am nascut!!!! fara sa se rupa apa (asta pe masa, cand eram deja cu dilatatie mare...)
.La fel si acum, dilatatie cu viteza luminii (fara occitocina...), dar a trebuit sa-mi rupa dr. membranele!

Eu tot am incercat sa va povestesc cum a fost (nu neaparat povestea nasterii,ca nu am talent-macar o prezentare succinta a evenimentului), dar de fiecare data am amanat...poate astazi, mai tarziu...

Roxana, pe mine m-au lasat cu chiloti! este posibil ca la tine sa-ti fi interzis din cauza cezarienei?!?

Apropo: dureri inevitabile post-partum o sa fie si in cazul nasterii naturale, cat si al celei prin cezariana. Mie mi-au facut f. bine supozitoarele analgezice (mi-au dat Ketonal, super-bune!!)- in prima zi dupa nastere am avut dureri de la epiziotomie plus dureri destul de serioase de burta (contractiile de retreagere a uterului, la mine amplificate cand puneam copilul la san, am luat si ergomet care sa grabeasca procesul, plus a doua nastere cand se spune ca sunt mai violente).
Din a treia zi nu am mai avut aproape nicio durere (ma simt ca noua ), nici lohii nu mai am aproape deloc...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Vasari, copilul este cea mai buna pompa!! la primul copil am facut intr-o noapte niste noduli extrem de durerosi, sanii cat pepenii- pompa nu a reusit sa imi scoata aproape nimic (era electrica, destul de puternica), in timp ce copilul i-a detensionat in cateva minutele!!! ce senzatie placuta dupa !!!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

Anacamiasteptam cu nerabdare sa ne povestesti cum a fost. Multumesc pentru incurajare!

Mihaela 40+ Bogdan Mihai

Mergi la inceput