Ingrijire catelushi imediat dupa nastere

Ingrijire catelushi imediat dupa nastere | Autor: cristina1974

Link direct la acest mesaj

Catelusa mea rottweiler a nascut pe 31 octombrie 12 pui. Patru au murit deja,probabil ca nu se dezvoltasera destul. I-am tinut la caldura, inclusiv am pus sticle cu apa fierbinte ,acoperite de un prosopel, langa ei. I-am hranit suplimentar cu lapte praf pentru catelushi, cu sticla speciala,i-am stimulat sa faqca pipi si kk, si totusi, patru nu au supravietuit.
Va rog mult sa imi spuneti, cei care stiti,ce ar mai trebui sa fac pentru ca cei care au mai ramas sa creasca sanatosi. Mamica lor e tare protectiva cu ei,mi-e si mila de ea ca trebuie sa suporte caldura din camera in care stau cu totii,insa am impresia ca nu poate face fata singurica la asta. E prima ei sarcina, si a cam fost data peste cap.
Va multumesc mult,anticipat.

Ajutati-o pe Sonia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

Nu am experienta cu catei, insa am cu pisoi. Din cite imi dau seama ai facut tot ce trebuia . Doctorii mi-au spus ca [la pisoi] nici medicina nu are ce sa le faca pina cind nu mai cresc un pic - macar sa deschida ochisorii. E bine ca si mamica lor e cu ei si le da anticorpi in lapte, mai mult de atit... tine de soarta/noroc.

Le doresc sa creasca toti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

eu as lasa instinctele ei sa 'vorbeasca' , o sa fii surprinsa ce bine se descurca
am experienta cu catei 'mositi' dar si cu pisicute, pui de gaina si altele
pe timpul verii am avut 5 pui de catei si 3 au murit din cauza caniculei chiar daca le umezeam nasucul mereu; poate e prea cald totusi acolo unde stau ei?!
vorbesc cu catelusa, mangaie-i burtica si linisteste-o




www.aviva.ro/" target="_blank">ai grija de viitorul tau!


Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Multumesc mult pentru sfaturile date. Mie mi se pare foarte cald unde sunt ei, insa medicul mi-a spus ca prima saptamana, cel putin, trebuie sa stea asa, din cauza ca ei nu au tesut adipos deloc la nastere, si din cauza asta nu isi pot regla temperatura corporala.
Ce-i drept, incetul cu incetul, pe masura ce cresc, voi mai scade si eu din gradele din camera.
Acum toti sunt vigurosi si papa la greu.
Si Tara mai iese afara, ziua, mai sta cu taticul fericit, Bullet, care inca nu prea stie ce se intampla, insa intotdeauna prima ei grija sunt cei mici.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput