Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 3

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Blondy, vad ca esti online...eu nu prea am somn,,,,,

Mi se pare un pic aiurea cu ecografia ta.Dar ce ti-a zis mai exact la eco?S-a spart vre-un folicul sau nu?

Altceva, intarziera e posibila de la stimularea cu hormoni....mai ales daca ai luat si progesteron.....tocmai am patit-o si eu..dureri de cap..de spate si alte alea...am inteles ...intreaband o dr cand m-am dus sa fac Papanicolau ca progesteronul , deci hormonii, accentueaza durerile astea , care sunt de regula dureri premenstruale.Iar cu testul...se prea poate sa fie prea devreme.Cate zile crezi ca au trecut de la ovulatie?

Eu zic, sa nu te ingrijorezi...o sa vezi! Temperatura ta cat e?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Da, anis, sunt online
Dr de ieri nu mi-a zis absolut nimic.Am fost la o policlinica cu plata, iti dai seama, m-a vazut prima data, l-am intrebat de chist, a zis ca nu este si atat.
Eu nu mai stiu nimic.Temp e 36.8-36.9.Dar mi-o iau numai de cateva zile. Am luat numai clostilbegyt si bromcriptyn.Nici inainte nu am avut menstruatie numai cu tablete.
eu nu mai stiu nimic.nu cred sa fie sarcina si iar n-o sa-mi vina.iarasi drum de 200 km pana la medicul meu curant ca n-o sa-mi vina.nu mai pot..nici un nenorocit de trat de 3 luni nu pot face, ca nu-mi vin rushii.ma-nvart intr-un loc si bebe nu va fi nici o data.
m-am certat si cu sotul in sear asta...gata, sunt terminata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dragele mele prietene de suferinta(cred ca nu va suparati ca v-am spus prietene pentru ca eu asa simt)luna asta am avut ovulatie tarzie (ziua 25-26) voi credeti ca este posibil sa apara un in conditiile astea.Credeti ca endometrul e pregatit?Eu imi doresc tare mult sa se intample dar nu pot dect sa stau si sa astept...Va rog sa imi spuneti ce credeti.
Pupici
ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Blondy, eu zic sa te linistesti si nici cu sotul sa nu te mai certi..doar sunteti parteneri de lupta in drumul asta......si incearca sa gandesti mai pozitiv.
De ce e asa departe doctorul tau??

Asi, se poate sa se intample orice chiar si in conditiile de ovulatie tarzie.Pentru a vedea cat e endometru si cum evolueaza, e necesara o ecografie, altfel nu ai cum sa stii.

Eu am si o intrebare.Dupa prima luna de tratament cu hormoni, cum a fost menstruatia? Pe mine ma sperie f tare.E ffffffff abundenta, schimb tamponul la 2 ore.Ar fi a 2-a zi.....pana acum nu a fost niciodata asa ca "ca la robinet".Ati patiti si voi asa dupa tratament?


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

eu sunt exact la polul opus... menstruatia a venit vineri dimineata, la pranz se oprise... pauza pana a doua zi cand am "eliberat" un cheag, iar pauza..., inca unul a treia zi, mai mic si in rest, pete maronii ca la sfarist de menstruatie... A mai fost cineva in situatia asta? Sunt dupa 2 luni de stimulare cu clostilbegyt, pregnyl si utrogestan in urma careia m-am trezit cu 2 formatiuni chistice...

Va pup pe toate si va astept sa ma luminati .... Pliiizzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Fetelor, intrebare, intrebatoare: eu am facut luna asta stimulare cu pregnyl.Precis va amintiti de problema mea:hiperstimulare cu probleme...Iau tratament cu bromcriptina si atat(pt. prolactina ridicata), doar ca temperatura mi-a crescut abia pe la 26 de zile.Acum sunt in ziua 33 si nu am rusi.oare temperatura mai e valabila daca iau bromcriptina? Pot sa ma ghidez dupa ea?
Crinuta, chiar ca mi-a fost dor de tine.Unde ai fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Jasmine, ai spus ca nu se stie daca a eliberat ovocitul sau nu, deci de ce spui ca trenul e pierdut? Poate totusi l-a eliberat.



Mi-a zis ca daca foliculul s-a spart asa devreme,inainte de a ajunge la dimensiunea normala,inseamna ca "n-a fost bun" si n-am cum sa raman luna asta.
Mai mult,in august e in concediu si mi-a zis ca ne vedem abia in septembrie.Pana atunci iau in continuare Ova-mit.
Sunt tare suparata si cam debusolata de chestia asta.Poate si pt ca nu ma asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by anis

Blondy,

Eu am si o intrebare.Dupa prima luna de tratament cu hormoni, cum a fost menstruatia? Pe mine ma sperie f tare.E ffffffff abundenta, schimb tamponul la 2 ore.Ar fi a 2-a zi.....pana acum nu a fost niciodata asa ca "ca la robinet".Ati patiti si voi asa dupa tratament?


AniS


Da,Anis,si la mine a fost la fel.Nu chiar ca la robinet,dar oricum,mult mai abundent ca de obicei, dupa prima luna de Ova-mit.
Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly draga, am niste zile foarte grele si nu prea am timp sa intru pe forum. Eu nu sunt ok, astept menstruatia, sunt in ziua 43, inca temperatura e ridicata. Deja mi-e rau, ma dor sanii, burta. Nu am mai avut o asemenea intarziere. Sper sa vina ca nu mai pot. Am toate semnele ca vin, mai putin temp care inca nu vrea sa coborare, si pana nu ajunge la 36.6 nu vin rusii.
Doly, ti-ai refacut analiza pt prolactina/
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Crinuta,

nu e ok cu ciclul asta asa lung... de ce nu mergi la ?

Mergi la inceput