Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 3

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu pot sa-ti spun numai atat. Luna trecuta am baut ceaiuri si foarte foarte putina tinctura de codita soricelului si au venit in ziua 30.
Luna asta am aduagat si tincutra de zmeur si am inceput sa am frisoane. Mi-am dat imediat seama ca ceva nu e ok deoarece temp nu scadea, asa cum trebuia sa scada inainte de ovulatie. Am avut dreptate.
Luni am fost cu o problema la un bioenergoterapeut care discutand cu mine mi-a cam spus ce probleme am uitandu-se numai la mine. Printe altele mi-a spus ca am 2 pete negre pe ovare( de fapt el vede in aura, deci petele nu sunt pe organe, ci in aura) fapt care arata ceva probleme. Mi-a spus ca mi-am atins hipofiza, dar ca toate sunt minore. Eu am orpit acum si ceairuile, voi face probabil bai de plante, eventual si irigatii, ca asa intarziere nu imi amintesc sa fii avut. Poate am avut de mult, dar tot asa, caz izolat.
Asa imi trebuie daca m-am apucat singura de tratament cu plante cand eu eram ok, cand la eco se confirmase ovulatia, cand toate graficele mele de temp indicau ca ovulam si cand aveam un ciclu regulat, sau destul de regulat. Asta e, sper sa treaca.
Mai zi-mi de tine
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Jasmine, ai patiti ca Anis luna trecuta? Cum adica a disparut? Vhiar nu inteleg.
pupici
Crinuta


A "disparut" adica s-a spart inainte sa ajunga la dimensiunea optima.
Daca a eliberat sau nu vreun ovul...nu se mai stie.
Cert e ca luna asta am pierdut trenul.
Hai ca am scris despre asta la 2 subiecte diferite,de suparata ce eram cand am venit de la eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Crinuta,

... ma lupt cu chisturile si tocmai ce descoperisem mladietele de zmeur, vad ca nu e asa simplu nici cu plantele astea... luni merg la ginecolog sa vad ce-mi recomanda, pe 22 iulie merg iar la ecografie... pe 24 iar la dr. si tot asa.... nu mai pot nici eu, crede-ma! si cel mai tare ma tem de dereglaile astea... sper luna asta sau cea viitoare sa-mi revin.

te pup si un week end placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:
Originally posted by nadira

BUNA,
VA URMARESC DE CEVA VREME SI IN SFARSIT AM LUAT SI EU HOTARAREA SA INTRU IN DISCUTII CU VOI. IMI DORESC SI EU CAM DE TREI ANI, DAR TREBUIE SA RECUNOSC FAPTUL CA NU AM FACUT MARE LUCRU IN ACEST SENS, DOARSI 2-3 VIZITE LA .AM FACUT TREI LUNI TRATAMENT PENTRU O NENOROCITA DE ANEXITA DE CARE NU MAI SCAP,MI-AM URMARIT TIMP DE PARTRU LUNI DE ZILE TEMP.BAZALA,BINE ADEVARUL ESTE CA SOTUL MEU ESTE MEDIC(GENERALIST), SI IN CONSECINTA M-AM BAZAT FOARTE MULT PE SFATURILE LUI.SI CAM ATAT...PESTE 2 SAPTAMANI AM PROGRAMARE LA , DACA AM NOUTATI AM SA MAI SCRIU DACA NU ...MA MAI GANDESC.ORICUM EU VA URMARESC IN CONTINUARE PENTRU CA IMI ESTE MAI USOR SA INFRUNT SITUATIA IN.




Buna si bine ai venit printre noi. Esti binevenita oricand sa-ti spui o parere sau orice altceva.Noi te ascultam!Si sper sa se lase in curand de .



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele,

Am tot vazut intrebarea cu, cat traiesc dupa ejaculare...deci dupa contact sexual.

Luna asta, eram suparata ca ratasem 2 zile..si am vb Cu TEO, mi-a zis asa...ca in cazul in care spermograma arata bine..ar fi vorba de 2 zile , 3zile dar in conditii f bune..adica atat ale femeii (ph..si alte alea)cat si implicit ale barbatului.Si eu tocmai ii ziceam ca , cum ca in carti si peste tot scrie 2-5 zile.El a zis exact asta ...."pe naiba".Deci concluzia lui a fost ca maxim 48 de ore...dar ca ar fi bine ca in preajma ovulatiei sa avem multiple contacte..Eu nu comentez ceea ce a zis TEO, am luat-o ca o informatie..
Acum ...v-am spus si eu o parerea a cuiva care stie mai bine.

In fine la mine se punea problema ca trebuia sa am contact sexual in fiecare zi ( din cauza astenospermiei)...si eu ziceam de 2 zile.adica cu o zi pauza...si dr mi-a zis ca nu ....ca se prea poate ca nr mare de spermatozoizi care i-a iesit sotului la spermograma...adica o parte din ei se vor reface mai mult ca singur in 24 de ore....dar ca problema e lichefierea....

In sfarsit....o sa-si repete spermograma sotul, zilele astea..si dupa aia...vad daca plec in vacanta sau fac inseminare!

Va pupic


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Buna seara fetelor!
In sfarsit am ajuns si eu acasa.Abia am asteptat sa va scriu:
Ziua 30:
Rushi: NIMIC
Sarcina: NIMIC
Chist: NIMIC
Acuma va pun intrebarea concret si direct: ce e de facut in situatia asta?????

Am cosuri pe frunte (n-am avut de vreo 6 luni), am o pofta de nu mai pot, ma doare spatele, as putea dormi toata ziua, temp e intre 36.8-36.9 , si am inca un test negativ de ieri seara.Cam atat...dar acuma spuneti-mi ce sa fac!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Si acum pe rand:
Nadira!
Bine ai venit, iti doresc sa ajungi cat mai repede in topicul "mamicilor". Pana atunci daca te putem ajuta cu orice, scrie-ne.
Jasmine!
Imi pare rau ca s-a spart mai repede...dar ceea ce ai scris m-a pus pe ganduri...eu am fost la eco doar in ziua 29, pana atunci nu, si daca tu zici, ca nu se vede nimic, poate ca eu nici n-am avut ovulatie.si atunci astept si rushii degeaba?
Victoria!
Scuza-ma, stiu ca s-a mai discutat, dar nu mai tin minte:Testerul Maybe Baby ii mini microscopul acela?
Crinuta!
Nu este adevarat ca nu ne lipsesti...desi eu sunt noua, m-am gandit de multe ori cum de nu scrii, cand am inceput eu sa urmaresc acest forum asa activa ai fost...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci blondy, esti o scumpa. Eu glumeam, ma rsfatam.
Tia, ai pomenit de dereglari. Tu de cand le ai?
Jasmine, ai spus ca nu se stie daca a eliberat ovocitul sau nu, deci de ce spui ca trenul e pierdut? Poate totusi l-a eliberat.
Anis, da si tu un semn.
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinule.... iar ai fost online fara sa-mi dai un bip? .oricum cred ca dormeam...si acum n-am somn , am chef de alte alea si asa mai departe.. AAa, si termina mai repede de invatat sa ne vedem si noi....

Blondy...eu zic ca pentru test e cam devreme....stiu ca regula e...ca dupa 7 zile de la conceptie...ar fi cazul sa faci test...dar in practica e recomandat la 16 zile e cel mai bine...In ceea ce priveste semnele..eu ma abtin...de f multe ori ..adica totdeauna pe mine m-au pacalit...daca nu ma pacaleam eram cu....e , in fine..semnele premenstruale sunt identice si cu semnele de sarcina.... La ecografia, ti-a zis ceva de endometru? Mai e sau nu? Daca nu ai facut eco...du-te si fa una!

va pupic si sa nu fiti cuminti in weekend ..numai la nebunii ma gandesc....ce o fi cu mine ?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Anis,
am fost ieri la eco, nu mi-a spus nimic de endometru, mi-a spus doar ca nu am chist
test am facut ieri seara===>clar negativ
semnele...si eu m-am pacalit cu aceste semne de n ori.stiu, ca ceea ce simt poate fi si autosugestie
intrebarea e daca poate sa nu am menstruatie cu clostilbegyt?toata lumea mi-a zis ca o sa am. (inainte n-am avut numai cu medicamente)

Mergi la inceput