FIV 143

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Dariela scumpa Doamne ajuta ca puiutul tau sa creasca mare si sa il tii in brate peste 9 luni!Si eu ma gandeam sa fac testul pe 15.11,daca rezist pana atunci...deci ne vom tine de manuta oarecum.Te pup!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

danyalo - ahaaa, deci sa vin pe post de bufon, da ? Vreti prospaturi, am inteles . Cum sa nu vin danyalo, dar totul e sa am timp, in ultimele 3 saptamani ca sa intelegi nici la sport nu am ajuns, asa ca ... Vedem in functie de momentul intalnelii, dar mi-ar placea, da
Iyoana - pfii, ti-ai gasit pe cine sa intrebi de protocoale si alte alea! tu ai ajuns la intrebari existentiale, eu inca sunt la din-astea gen oare-mi mai vine CM in timpul asta sau nu. Sincer, nu inteleg de ce fiecare face alt tratament, evident ca mi se pare ca doar ca sa ma bulverseze pe mine ...
Laparo nu ne trebuie, e ca si cum sotii nostri si-ar face biopsie desi ar avea normospermie, zic io
KoraPop - vestile despre clinica lui Tutu sunt minunate, sincer cel mai tare m-a incantat asta ca pot sa-mi aleg numai embrionasi fetite sa-mi pun ... Si cum va face si cu dr Matei (pe care o iubesc), si cum stiu io ca Tutu are super fotoliu rosu de consultatie, iau serios in calcul pt urmatorul FIV (daca nu iese asta) sa incerc acolo. Stii cumva si daca fac ICSI ?
ladyxe - eu am eco pe 5, adica luni, insa faza e ca desi am baut vreo 2 sticle de vin rosu in doua zile ...nu mi-a venit CM ieri cand trebuia; tie tb sa-ti vina azi CM ? Sunt cam bulverse ...
mihaele - ca sa nu ai o sursa de stres in plus pe perioada tratamentului si ca sa ti se curete organismul, io zic ca mai bine acum sa te lasi de fumat
dream1971 - da, ai dreptate, la naiba cu broscutele, le-am repudiat si eu !!! Totusi am gasit un elefantel in casa si l-am mutat in dormitor si am lasat de inteles in diverse medii ca mie-mi plac broscutele ...Merci dream, si voua mult succes
zouzounaki - am inceput sa-mi dezvolt aptitudinile de forumista si am invatat ca daca apas pe me, te vad pe tine ...si esti tare simpatica
Acuma am o doleanta noua (te-ai pricopsit cu mine) : stii cum as putea sa-mi pun in semnatura o din-aia care duce la umanitare ?...ca am descoperit un caz sfasietor ...
Flori 76 - imi pare tare rau dar totusi ma bucur ca ai o atitudine de invingatoare si deja te gandesti la viitor. Iti urez multa bafta !
Fetelor va doresc un week-end placut, si eu sper sa am ca ma duc la cumparaturi de bebe pt un finut de-al meu si-mi face taaare mare placere. De fapt asta a devenit cea mai tare distractie a mea, ma duc in magazine de copii si-mi fac de cap :)

Azi am chef sa-mi pun niste majorete

Sunt pe vaaal (Z 11 de Diphereline)

PisiX,
Viitoare Mami

http://www.tickercentral.com/view/91rw/2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

florycelNu mai zic nimic!Stateam si ma gandeam....in decembrie anul trecut mi-am zis ca anul asta o sa fie suuper ca o sa fac si o sa dreg....nimic nu mi-a iesit... asa ca tragem speranta pentru la anul...ca va fi unul rodnic!O sa ni se intample si noua minunea candva....sper sa mai avem putere sa luptam!
kora, zouzou, dream,yoana, bubuka, kry, si tuturor fetelorsi un we placut!
Dariela Doamne ajuta sa fie bine si sa ne dai pe 15.X o veste de poveste! Mi-ai cam bagat pisica in casa cu embrionii...din 8 doar unul??? Offf...pai atunci ma rog ca din cele 3 floricele de le am...unul de 8 si 2 de 6 cu mici fragmentatii sa ramana cel de 8!!!Cati de 8 celule ai avut in cei 8???
Eu azi aniversez 6 anisori de la casatorie..asa ca...fugggg ..imi astept husbandul...si iesim in oras la un restorant...sa serbam!
Eu sunt conceputa in noiembrie...si tare as vrea sa-mi iasa si mie o leoaica sau un leutz!! Cupil sanatos sa fie...mai conteaza?? Da de cand astept eu noiembrie...cred ca sunt vreo 4 ani de cand zic...gata noiembrie asta e cel norocos...si NADAAAA!
pisix--nuuu iubita..cum pe poste de bufon??? Pe post de maestru de ceremonii!!!Ideea e ca tu esti mai vesela..plina de voie buna/ glumeata... atmosfera e oricum relaxanta!Te asteptam cu drag!Suntem in nov. deci in max. 3 sapt. NE INTALNIM CU SIGURANTA! AM ZISSSS!
va pup
WE placut , relaxant si linistit va doresc!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

pisix eu zic ca ai sa reusesti acum;FIV+ICSI face dr T + Matei si acum,bineinteles ca se va face si la noua clinica.
Danyalo LA MULTI ANI fericiti impreuna,fie ca totusi acest noiembrie sa fie cel norocos,cu cel mai frumos dar...!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

danyalo - m-ai spart ...ce sa zic ... la asa texte ce ai in tine cum as putea sa lipsesc ? !!! AM ZIS SI IOOOO, na ! Si ca sa fiu pe post de Sheri ...servesc inaite niste orez, beau multa apa si-mi bag burta in fata. E exercitiul meu de imaginatie preferat.
La multi ani fericiti impreuna, du-te si spune-i cele mai tandre vorbe de iubire din ultimii 6 ani !

... Stii ceva, daca nu iese Leu am si alte variante posibile

PisiX,
Viitoare Mami

http://www.tickercentral.com/view/91rw/2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Multumesc de urari fetelor!Inca ma mai invart pe acilea pana vine sotiorul!I-am pus gand rau azi...pacat ca nu's nici la ovulatie si nici miscatori nu avem...dar macar asa de FUN!
pisix-esti mortala mai!Si eu am o groaza de alte 11 variante posibile!
Uite daca vei veni la intalneala...o pun pe Kitta sa scoata o ata rosie...sa lege o verigheta de ea..si sa-ti spuie iegzact cati plozi vei avea..si de ce sexe!! Eeee...ce zici de asta ai???
Mie mi-a zis de o maimutzica doar..si numa pe ea( fetita perfecta) o visez...am nume...tot... hainute ...numa bebika nu mai vine ! Pacat ca verigheta nu spune si cand se va intampla minunea minunata!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

M-am gandit sa va pun aici un articol despre diagnostiocul preimplantarii care va putea fi facut si la noua clinica a d-lui dr. Tutunaru.Pretul nu il stiu deocamdata.

Diagnosticul genetic al preimplantarii
Daca ai un istoric de defecte genetice in familia ta sau daca ai avut pierderi de sarcina (spontane) repetate, ar trebui sa incerci sa faci un diagnostic genetic preventiv, inaintea implantarii (PGD). Testele PGD te pot ajuta sa determini starea de sanatate a embrionilor tai inainte de a fi implantati in timpul tratamentului de fertilitate. Acestea te pot ajuta sa-ti cresti sansele de a duce la termen o sarcina sanatoasa.

Definitie


Diagnosticul genetic preimplantare (PGD) este o procedura de testare, folosita pentru detectarea embrionilor nesanatosi (bolnavi) inainte de a fi transferati in uterul tau in timpul tratamentului FIV. Dezvoltat in anii 80, testul PGD este folosit pentru detectarea problemelor specifice ale genelor sau ale cromozomilor embrionului. In timpul stadiilor precoce de dezvoltare, celulele embrionului tau sunt analizate pentru detectarea anomaliilor genetice. Prin detectarea problemelor genetice inainte de implantare embrionii nesanatosi sau cu defecte pot fi eliminati, permitand implantarea numai a embrionilor sanatosi in cursul fertilizarii.

Indicatii


Diagnosticul genetic preimplantare este totusi o tehnica destul de noua in cadrul tratamentului pentru fertilitate. Ea este disponibila doar in marile clinici de fertilitate si este recomandata cuplurilor cu antecedente de boli genetice sau alte boli amenintatoare de viata. Multe cupluri sunt reticente in a da nastere unor copii de teama de a nu le transmite un defect genetic periculos. Bolile genetice pot avea adesea un impact mare asupra vietii unei persoane, cauzand probleme fizice si emotionale, de dezvoltare sau chiar moartea. PGD are intentia de a ajuta cuplurile sa previna transmiterea acestor boli genetice la copii lor.
in particular, cuplurile care fac teste PGD se inscriu intr-una dintre urmatoarele 3 categorii:

# persoane cu o singura gena defecta, ce prezinta adesea antecedente familiale de boli genetice
# persoane cu defecte cromozomiale
# persoane cu rearanjari cromozomiale care au avut multiple pierderi de sarcina.

Ce boli poate detecta PGD?


Cercetatorii pot evidentia acum cromozomii specifici pentru anumite boli, inclusiv:

# cromozomul X: distrofie musculara Duchenne, Sindromul Cromozomului X fragil, Sindrom Turner
# cromozomul Y: mieloleucemie acuta
# cromozomul 13: Boala Wilson, cancer de san, cancer de ovar
# cromozomul15: Boala Tay-Sach, Sindrom Marfan
# cromozomul 16: alfa talasemie, boala rinichiului polichistic
# cromozomul 17: Boala Charcot-Marie-Tooth
# cromozomul 18: cancer pancreatic, Boala Niemann-Pick
# cromozomul 21: sindrom Dawn
# cromozomul 22: leucemie mieloida cronica.

Avantaje


Exista un numar de avantaje ale folosirii PGD. Daca deja ai un copil cu o boala genetica, testele PGD pot preveni transmiterea defectului genetic la alti copii. Testele PGD pot ajuta la limitarea numarului de esecuri de implantare sau de avorturi spontane, deoarece previn folosirea unor embrioni bolnavi. Diagnosticul genetic preimplantare (PGD) poate, de asemenea, ajuta la limitarea sanselor de a avea gemeni sau sarcini multiple de grad mai mare.

Dezavantaje


Exista unele dezavantaje ale folosirii testelor PGD pentru conceperea unui copil. Testele PGD pot fi folosite doar in cadrul fertilizarii in vitro, care nu este asociata cu cea mai mare sansa de succes pentru toate cuplurile. Testele PGD sunt in conflict cu vederile religioase sau morale ale anumitor persoane. Deoarece unii embrioni vor fi distrusi, te poti simti inconfortabil la ideea de a folosi teste PGD pentru a concepe un copil.

Mod de efectuare


Tehnica diagnosticului genetic preimplantare (PGD) este o procedura destul de complexa, ce necesita un medic endocrinolog specializat in reproducere, cu o inalta calificare. Testele PGD pot fi efectuate doar cand cuplul alege sa foloseasca FIV. Testele PGD pot fi efectuate de obicei relativ repede, pentru a asigura implantarea la timp a embrionului sanatos.

Procedura de testare PGD implica un numar de pasi:

# vei lua un tratament cu medicamente pentru fertilizare, cum ar fi Clomid, pentru a induce ovulatia
# odata ce ai ovulat, o parte din ovulele tale vor fi extrase pentru fertilizare
# in laboratorul clinicii, ovulele tale vor fi fertilizate cu spermatozoizii partenerului
# dupa aproximativ 3 zile, sau odata ce embrionii tai s-au dezvoltat ajungand la stadiul de 6-12 celule, poate incepe testarea PGD
# se face un mic orificiu in membrana exterioara a embrionului tau si o celula va fi extrasa; aceasta nu va afecta dezvoltarea embrionului tau
# din nucleul celulei este extras ADN-ul; acesta va fi apoi analizat folosind o procedura denumita reactie de polimerizare in lant (PCR) pentru detectarea oricaror anomalii genetice
# orice embrion nesanatos va fi eliminat, in timp ce embrionii sanatosi ramasi vor fi implantati in uterul tau.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Zouzou:.Eu acum am avut transferati 2 embrioni,doar data trecuta a fost unul.Ieri a vb sotul cu asistenta care a sunat si a intrebat-o daca putem sa punem toti 3 embrionii(in caz ca rezista) data viitoare si a zis ca in pincipiu se poate.Oricum,suntem hotarati sa insistam pe varianta asta.

Dream:ai incredere ca totul o sa fie bine.Stiti ca si eu va stresam ca mi-era frica de decongelare si pana la urma am avut surpriza sa reziste 2 din 2....Te pup si bafta muuulta!

Liana: si eu olteancuta optimista si luptatoare.

Lorelai:felicitari inca o data si sarcina usoara si la termen.Noi doua suntem dovada ca simptomele difera de la o persoana la alta:amandoua ne plangeam de dureri de sani,insa doar tu esti gravidutza.

Koricica:nu-ti spun sa nu te mai gandesti la simptome,pentru ca stiu sigur ca nu se poate Doar sa stai linistita,sa nu faci efort si sa ai grija de puiuti.Sigur de data asta o sa fie bine

Kry,Bubuka
:bafta muulta!va tin pumnii sa veniti cu vesti bune!

Hori:iti inchipui cat de bine te inteleg...

Antosit,Iyoana,Pisix:multumesc pentru incurajari.

Dany :asa-i!ne facem planuri si...Chiar acum la ET ii spuneam sotului ca venim cu atata speranta si optimism,suntem atat de bucurosi ca ne luam embrionasii "acasa",deja incepem sa ne facem planuri de viitor si in numai 2 saptamani....toate visele se spulbera....

Dariela:bafta multa si embrionasul tau sa stea lipit in burtica la mami pt urmatoarele 9 luni .Parca incepe sa=mi fie si mie teama ca am doar 3 si...Dar sper sa fie la fel de rezistenti la decongelare ca si ceilalti 2....

Iar m-am lungit,dar am vrut sa va raspund la absolut toate,pentru ca efectiv m-au emotionat toate incurajarile si vorbele voastre de bine.

Va puo si va doresc ce-mi doresc si mie:sa fim mamici cat mai curand!

Flori

------------------------
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Dariela sa fie cu noroc, unul dar luptator si lipicos!
Danyalo La multi ani fericiti si cat de curand impliniti!
Kora super interesant articolul poate il trece Zouzou() pe prima pagina!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by pisix

Acuma am o doleanta noua (te-ai pricopsit cu mine) : stii cum as putea sa-mi pun in semnatura o din-aia care duce la umanitare ?...ca am descoperit un caz sfasietor ...

Sunt pe vaaal (Z 11 de Diphereline)

PisiX,
Viitoare Mami

http://www.tickercentral.com/view/91rw/2.png



Pisix

In primul rand tin pumniiiiiiiiii sa fie un FIV cu burtica.

Apoi, pt ca sa-ti apara subiectul de la umanitare la semnatura se procedeaza astfel: mergi si-ti editezi profilul personal si la semnatura introduci link-ul catre topicul dorit astfel

[ url = " adresa de internet a topicului "] mesajul care vrei sa-ti apara scris in semnatura [ /url]
totul scris fara spatii

Mergi la inceput