Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (51)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

si eu am vergeturi,dar pe sani...si desi ma dau cu crema nu are nici un efect,da recunosc am inceput sa ma dau dupa ce mi-au aparut...da pana la urma bebei sa fie sanatosi k avem noi timp sa ne revenim...

Cea mai optimista gravidutza!
26s+ Bianca Mihaela
atat mai e pana vine bebelina
poze burtik
poze cununie & nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Lala esti nascuta in acelasi an cu sora mea cea mica.
Ce curajoasa esti sa devii mamica asa de tinerica.Eu inca nu ma simt pregatita 100% desi mi-am dorit mult un bebe.

La mine merge super greu forumul.

Poze
Elena
31+
AMR 9 Sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Lala D,
deci data viitoare vom fi in sapt 32+6 si deja imi vine sa urlu daca si atunci o fi ceva in neregula??????? Ce inseamna concret ca abia atunci devin IR relevante????????????
Pe 5 noiembrie mergem sa vizitam unul din spitalele unde am putea naste si o sa vb cu dr de acolo, in ce sens poate influenta situatia asta de ex o nastere prematura??????? Nici nu vreau sa ma gandesc.
Citind ce a citat creata aici despre odiseea incheiata de mamele de oct imi vine sa plang in hohote! Si acuma zau ca nu ma mai gandesc la nastere as vrea sa fie Benji deja aici sa fie sanatos tun si..........
Sotul a plecat sa duca friptura socrului si a luat si cainele cu el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ceska777 30 sapt+ Benji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Revin si eu ca mai devreme eram la o prietena, deci:
Bubulina 1307 g
Placenta superioara grad de maturare 1-2, grosime 32 mm
Col uterin 48 mm, inchis
Lichid amniotic in cantitate corespunzatoare sarcinii
In rest este bine, bubulina e in limitele varstei de sarcina poze nu avem pentruca mamica bubulinei are un strat de sunculita protector pentru iarna si nu a permis ca pozele sa fie clare asa ca daca le scanez nu se vad bine ah si am luat in total 6 kg de la inceput pana acum



Louiza 28s +
mai avem putin

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by ceska777

Lala D,
deci data viitoare vom fi in sapt 32+6 si deja imi vine sa urlu daca si atunci o fi ceva in neregula??????? Ce inseamna concret ca abia atunci devin IR relevante????????????
Pe 5 noiembrie mergem sa vizitam unul din spitalele unde am putea naste si o sa vb cu dr de acolo, in ce sens poate influenta situatia asta de ex o nastere prematura??????? Nici nu vreau sa ma gandesc.
Citind ce a citat creata aici despre odiseea incheiata de mamele de oct imi vine sa plang in hohote! Si acuma zau ca nu ma mai gandesc la nastere as vrea sa fie Benji deja aici sa fie sanatos tun si..........
Sotul a plecat sa duca friptura socrului si a luat si cainele cu el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ceska777 30 sapt+ Benji



Mai, vroiam sa spun doar atat : daca in cel de al treilea trimestru bebe incepe sa ramana in urma in privinta dezvoltarii ( retard de crestere) atunci una din cauzele acestui retard poate fi si rezistenta arterelor ( IR). DAR nu este o regula este doar o posibilitate.
Aceste IR daca opun rezistenta prea mare atunci bebe poate sa nu se hraneasca corect.


Si eu am IR marite dar bebe este in grafic ( chiar peste) asa incat nu imi fac griji.
Poti sa fi tu asa genetic facuta cu o rezistenta mai mare in artere si bebe sa fie absolut perfect.
La primul copil habar nu am ce valori am avut pe artere si a iesit un baiat extraordinar.
Am certitudinea ca si bebe va fi la fel de extraordinar ca si fratele sau.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 9 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by zeririlouiza

Revin si eu ca mai devreme eram la o prietena, deci:
Bubulina 1307 g
Placenta superioara grad de maturare 1-2, grosime 32 mm
Col uterin 48 mm, inchis
Lichid amniotic in cantitate corespunzatoare sarcinii
In rest este bine, bubulina e in limitele varstei de sarcina poze nu avem pentruca mamica bubulinei are un strat de sunculita protector pentru iarna si nu a permis ca pozele sa fie clare asa ca daca le scanez nu se vad bine ah si am luat in total 6 kg de la inceput pana acum



Louiza 28s +
mai avem putin

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere, Sighisoara





FELICITARI

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 9 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Felicitari Louiza pt vestile bune despre bubulina.

Ma retrag,pt ca netul asta imi face nervi,in plus as rontai ceva dar mi-e un pic greata.Poate un iaurtel totusi e bun.
Sa aveti o seara frumoasa!

Poze
Elena
31+
AMR 9 Sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

darene am si eu momente in care ma gandesc daca o sa ma descurc dupa nastere...mai ales k sunt si genul de persoana care nu suporta sa primeasca ajutor...numai ce e facut de mine e bine facut...dar imi doream(si-mi doresc )prea mult bebe...

Cea mai optimista gravidutza!
26s+ Bianca Mihaela
atat mai e pana vine bebelina
poze burtik
poze cununie & nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Mama ce am mai plans la mesajul Annisiei.

Fetelor ... n-o sa va vina sa credeti.
Am aplicat total aiurea la un job. Compania - foarte mare. O banca.
M-au chemat la interviu maine dimineata.

As vrea sa stau cu bebela macar 6 luni si mi-as dori si jobul ala.
Sunt eu Recruiter, dar tare mi-ar place sa stiu cum ati aborda voi situatia.

Monica-Matz 26+ cu Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by iulia82

Am citi ieri mai multe despre Streptococul B si am inteles ca analiza se face intre sapt 35-37 de sarcina.O sa vb cu MF dar daca o sa faca iar ochii mari,atunci v-a trebui sa merg de capu meu sa-mi fac...Voi ati vb cu medicii de analiza asta,sau ati facut-o deja?


Si eu am streptococul, da' nu-mi mai fac probleme ca am citit f. mult despre el. Iar analizele poti sa le faci in sapt. 35-37 si sa urmezi si un trat. , dar exista oricand sansa sa reapara peste noapte . Asa ca cel mai bine e sa ti se puna antibioticul intravenos si bebe este in siguranta. Spun asta pt. ca am citit despre cateva cazuri in care cu o seara inainte de a naste , persoana respectiva nu mai avea strept., iar peste noapte s-a reactivat, iar dimineata cand s-a dus sa nasca copilul a murit, pt. ca s-a infectat in timpul nasterii vaginale.
Doamne fereste sa se intample ceva rau, dar e mai bine sa previi.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

31+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 9 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput