Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (51)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



emilia,

am ras cu pofta cand am citit ce ai scris .. presimt ca asha o sa fie ..



30+ BB EVA MARIA

AMR 10 SAPTAMANI!!

www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

LUCRUSOARE BEBE

MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

kalosalina te compatimesc eu sunt cu toata casa in zugravit de o luna si o saptamana...si simt ca nu mai pot....bine am doua camere terminate si mobilate da stau cu folie peste tot abia astept sa se termine o data sa pot sa aduc si eu acasa toate lucrurile lui bebe...k eu am plecat la cumparat mobile si lustre pt toata casa,da am terminat cumparaturile si in lipsa de activitate i-am luat si lu bebelina carutul,patutul...si multe multe hainute....pe care le tin stranse la mama(saraca mama)

Cea mai optimista gravidutza!
26s+ Bianca Mihaela
atat mai e pana vine bebelina
poze burtik
poze cununie & nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

VIZITA

Buna fetelor,
azi ma simt mai bine si practic n-am mai avut contractii!!
Nu mai inteleg nimic! O data pe luna am chestia asta, o mica saptmana in care uterul isi face rau de tot de cap si dupa aia se mai calmeaza.
Ce o fi si asta?
O tin asa de la luna a treia!

La noi e concediu de Halloween, dar eu am invitat o colega de la Luxembourg pe la mine (asa cu juma de gura) si ea a acceptat. In mod normal statea la altcineva dar gazda ei mai are pe cineva in vizita, asa ca acum vine la mine de azi pana duminica.
Deci m-am tot chinuit eu saptamana asta sa mai fac ceva ordine, s-a nimerit tare prost ca sotul a lucrat 20 din 24 si o va tine asa pana pe vreo 10 noiembrie minimum iar eu am avut contractii, deci cine sa faca ordine si sa-i aranjeze camera?
dar azi cum m-am simtit mai bine am stat la bucatarie si am facut ceva de mancare sa am ce sa-i dau de mancare invitatei.

Off, ce shlap merit!!!! Zau ca merit! Sunt suparata pe mine ca de cum m-am simtit mai bine n-am mai stat lungita in canapea.
Dar ieri am stat lungita in canapea si de cate ori ma ridicam sa merg la toaleta sau sa mananc, cum ma apuca cate o serie de contractii! Mai bine la treaba fara contractii decat in canapea cu contractii!

Nu stiu ce sa fac, ca e clar ca trebuie sa ma odihnesc si nu stiu cum va reactiona invitata mea
Mi-e si jena sa ma lungesc in canapea cat e pe aici ca atunci ea nu mai are loc sa se aseze decat pe scaun...

Micsunea
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Trimis la: - 01/11/2007 : 00:11:47 de marryanne
----------------------------------------------
----------------------------------

Buna fetelor eu sunt noua pe acest forumSunt o viitoare mamica care inca cauta un doctor bun cu care sa nascaM-am decis sa nasc la spitalul municipal dar am nevoie de niste referinte despre doctorii de acolo as dorii sa stiu care sunt doctorii buni si care sunt cei rai de care sa ma feresc.Astept pareri si sfaturi din partea voastra.


7+ cu sau sau

[quote]

bine ai venit, Marryanne
scrie repede primele 10 mesaje sa scapi de moderare si sa-ti apara mesajele in timp real.
eu merg la Dna doctor Grigoriu, sunt multumita de ea, a fost rezidenta lui Badiu. Verisoara mea a nascut cu Badiu(dar este un medic fff aglomerat) si a fost si ea multumita si de medic si de spital.
te asteptam si cu alte mesaje.



Mari 27+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

CASA NOUA

Fetelor care aveti de innoit prin casa, sau care faceti lucrari, m-as inscrie si eu in clubul vostru dar mi-e ca radeti de mine!
Noi ne-am mutat in aparatamentul nou din aprilie 2006 si mai avem o gramada de facut!!!

Avem inca unele locuri protejate cu harti din aia speciala (ca sa vopsesti drept) si cutii de vopsea pe jos, ca mai avem retusuri de facut. Avem si planse de lemn prin casa, ca mai avem doua dulapuri de contruit (ca n-am gasit, domne, dulapuri gata facute care sa ne convina!!!). Plus un perete japonez pe care am vrea sa-l construim si nu mai vorbesc de lazile cu diverse pe care nici pana azi nu le-am deschis! Pozele si cadrele de pus pe pereti, sunt inca intr-o cutie mare de carton in sufragerie si n-am avut inca timp sa hotaram unde ce punem!

Unii ar crede ca suntem lenesi dar zau ca muncim zilnic de dimineata pana seara. Dar cand avem un WE mai lung e adevarat ca mergem repede la o relaxare rapida pana la mare ca sa decompresam, asa ca nu stiu cand vom termina!
Noroc ca de Anul Nou vin ai mei si o sa ne mai ajute. Macar balconul si plantele vor fi din nou ingrijite ca eu daca n-am facut toxoplazmoza nu m-am mai ocupat iar sotul n-a avut nici timp nici chef de plante (si am cu zecile, sau cu sutele daca numaram si bulbii).Sper ca la sfarsitul vacantei de iarna sa fie totul gata, ca atunci cand vine BB am inteles ca nu mai ai timp de nimic!

Va doresc multa energie celor care au de aranjat cuibusorul!
Micsunea
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

salut fetele,

micsunea, ce-mi place cum intitulezi mesajele, ca episoadele la un serial :). Cu casa noua stiu cum e, noi dupa aproape 4 ani pot spune ca am iesit din perioada provizoratelor, desi nu definitiv.

Numai ca ne paste o treaba mai grea, si anume schimbat faianta in bucatarie, ca e dezlipita de perete pe zone intinse si mi-e ca ne trezim cu ea cazand pe noi intr-o buna zi. evident, asta inainte sa nasc, adica intr-o luna, ca dup-aia vine craciunul si nici iarba nu mai creste.

Reluand tema cu HSV I si II (herpesul adicatelea), nu exista imunitate, deci daca il ai sa-ti fie de bine! poate sa stea latent si ani de zile, dar ramane cantonat in ganglioni, doar anticorpii umbla de nebuni prin sange (iar analizele depisteaza anticorpii, nu virusul).

va pup,

Monica 30+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

A mai visat cineva bazaconii? Eu pt ca sunt ciufuta si nemultumita de cum arat - ca-s ca o balenuta, ma misc greu, am niste cosulete pe fata, sunt obosita si dimineata nu mai am chef sa ma smacolesc - am visat ca-si gasise sotul o iubita bruneta (coafata), miniona si cu mari. Nu mai detaliez cosmarul, dar asa de naspa a fost ... am luat-o razna de tot! Dar e cam greu sa te obisnuiesti cu schimbarea de la 55 kg si 1,71m la 67 kile. Si cand te gandesti ca ii incapea o fesa de-a mea intr-o palma... ce mai vremuri, dom'le!

Bad Dobby!

27+ BB Stefan Cristian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Ieri a fost ultima zi pentru odiseea de septembrie-octombrie. Sa cititi ultimele 2-3 pagini de la ele... extrem de emotionant. Si-au scris azi-noapte foarte aproape de ora 12 si isi urau toate cele si isi multumeau... mi-au dat lacrimile. Toate fetele erau incantate de bebelusii lor si nu le venea sa creada ca perioada cu burtici a trecut si ele sunt mame cu adevarat acum.

A mai fost un moment emotionant: au predat stafeta celor de noiembrie-decembrie si au inchis de tot odiseea lor. Bine, au deschis clubul scutecelor, dar un capitol deosebit de important din viata lor s-a terminat. Incepe altul, cu alte provocari si bucurii, cu alte probleme si nopti nedormite.

Dragele mele... nu mai avem mult nici noi! Suntem deja pe AMR-uri... Chiar ma gandeam azi-dimineata. De ieri in 2 luni, sarcina mea va ajunge la termen si, incepand cu 31 decembrie, pot naste oricand, in siguranta si pentru Mariuca si pentru mine. De ziua mea, pe 9 decembrie, se implinesc fix 6 luni de cand am aflat ca sunt insarcinata, din unicul test de sarcina facut.

Ploua, ploua, acopera-mi inima cu ceva... am dat-o putin in melancolie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Ziceam ceva de melancolie... acum plang de-a binelea!

Imi permit sa dau copy-paste la mesajul Annisiei, de la clubul papanasilor si dulceturilor, adica clubul scutecelor mamicilor de la odiseea de septembrie-octombrie.

"Na ca o facuram si p'asta.... Adicatelea unde fuge, mai nene, timpul asta? La ce s-o grabi, zau daca pricep??? Ma uit la omul asta dulce de langa mine si ma gandesc ca e sangele meu si carnea mea. S-a hranit din mine si am impartit oxigenul. I-am dat ce am avut mai bun, dar el modest nu s-a grabit sa ia. Mai lasa la mine douazeci de kile. Desi, cred ca e mai bine asa. Va dati seama cum ar fi fost sa nasc un bebe de 24 kg???? ....
Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. Sunt cu siguranta alt om! Si stiti ce? Nu numai ambalajul e schimbat. Ma simt atat de bine in interiorul meu. Si cand ma gandesc ca imi era atat de frica. Deh, fraiera, nu stiam ce pierd. Dar acum mi-am invins teama si ma rog la Dumnezeu sa imi dea forta sa o mai iau de la inceput macar o data. Si ma mai rog si pentru fetele care ar mai lua-o cu gravidosenia iar de la capet. Va astept la o noua odisee in 40 de saptamani... Si hei, Doamne, nu uita de cele care inca nu au reusit sa guste din aceste minunate sentimente... Unice...
De ce nu or fi inventat astia un aparat care sa poata inregistra si sentimentele??? O imagine, un gest, o patanie cu aparatura asta moderna le poti lua in viata cu tine pe un CD. Dar sentimentele? Pot baga CD-ul in home cinema si sa-l simt pe Yannis cum fuge cu burtica mea la plimbare? Cum se joaca bibicul cu buricul mamei lui? Cum sughite de pulseaza toate cele? Cum se impinge si vrea nerabdator sa iasa-n lume? Offf, cu siguranta ca nu, n-am cum sa pot pastra aceste sentimente decat in mintea mea si iar ma rog la DD sa nu ma ramolesc si sa mi se formateze hard-diskul...
Imi aduc aminte cu emotie de fiecare saptamana a acestei minunate misiuni. Pe care, se pare, am dus-o cu bine la indeplinire. Parca niciodata nu am numarat, vorba unei gagici de aici, zi cu zi, saptamana cu saptamana. Hoooo, ho, hooooo cata rabdare.... Cum putui io sa stau cumintica la clocit, nu stiu frate???? Primul test de sarcina, prima lacrima de fericire, prima sampanie fara alcool adusa de tati (si pe omul asta chiar l-am facut fericit, il vad si-l simt asa...), prima felicitare a viitorilor bunici, prima petrecere in cinstea bebeului, primul abdomen bombat, prima spaima, prima bluzita de gravida, primul falfait de fluture prin burtica, prima excursie pe care nu am voie sa o fac, primii pantofi cu toc de 10 pe care nu mai pot sa-i port, prima lista cu prenume cand aflu ca e baietel, primele masuratori peste burticuta dodoloatza care creste si creste, primele poze cu mami gravi si eheheeeeee cate primul, prima, primele au mai fost.....
Iote cum facui o minunatie de papanas. Si vreti sa va spun un secret? Hihihihihihi... Nici macar nu stiu reteta.... Va imbratisez pe toate cu drag si va multumesc ca m-ati ridicat cand mi-a fost greu, ca m-ati tras de urechi cand hormonii tropaiau si o luau razna, ca m-ati alintat, m-ati sfatuit, m-ati facut sa rad si sa plang, mi-ati dat incredere, m-ati linistit... Aici curge prietenia garla neicusorilor. Daca ar trebui sa facem o campanie electorala, sloganul nostru ar trebui sa sune cam asa - Sprijin la orice ora din zi si din noapte.


PS - Am reusit sa va storc o lacrama, ca io umplui batista?????? Pupici grasutelor mele dragi, dulcetelelor si papanasilor. Multa, multa fericire, impliniri, sanatate, bucurii, intelegere, liniste sufleteasca si absolut tot ce va doriti sa vi se indepleasca. Fie ca toate visele voastre sa devina realitate. Haide pa, ca zici ca plec in armata..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Va salut,fetelor....eu sunt cam deprimata azi...n-am chef de nimic..
Creata am citit si eu ce-au scris fetle de la sept-oct..tare emotionant.Poate de-aia ma simt si eu asa aiurea, nu mai am rabdare...de-abia astept sa fiu si eu pe ultima suta de metri,sa aranjez camera pt bebelusa,sa-i spal hainutele,sa pregatesc bagaju pt spital..off..oare o sa treaca o data timpu asta?

Am citi ieri mai multe despre Streptococul B si am inteles ca analiza se face intre sapt 35-37 de sarcina.O sa vb cu MF dar daca o sa faca iar ochii mari,atunci v-a trebui sa merg de capu meu sa-mi fac...Voi ati vb cu medicii de analiza asta,sau ati facut-o deja? si cu herpesu asta cum e? Eu am facut herpes bucal de 3-4 ori in copilarie si de-atunci nimic;oare e cazul sa-mi fac analiza pt herpes??

si.. Gatt am gasit lenjerii de la 4 ace pe bebelusul ideal(punct ro,si scris legat)

Iulia30+ IRIS MARIA

www.onetruemedia.com/shared?p=3ef64df15c161b4ada75f4&skin_id=406&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">BURTIK

www.onetruemedia.com/shared?p=3ef5293709d7f91d925348&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">lucrusoare pt bb Iris

uite cum crestem

Mergi la inceput