Durerea unei pierderi de sarcina ( 47 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Consi, a trecut burtica! Deja sunt la penultima zi a cm-ului, asa ca o sa scap!
Alinushca, cum esti?, Dana, ce faceti?Flavia, teo, nu te enerva f. tare cu vecinul, c. myry, alina 1980, L58, Michelle, si restul fetelor, va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!


Ninia
http://tt.lilypie.com/YoTbp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

catty,scumpo, oricine iti intra in casa si incearca ceva impotriva ta, a voastra, a copilasului pe care probabil il veti adopta, da-l afara pe usa. poti incerca si pe geam, dar astia nu merita atata efort. voi doi contati si copilul, atat, nu facmilia, astia nu reprezinta nicio familie. te inteleg foarte bine, am o cumnata... nici nu stiu cum sa mai zic despre ea.si am indurat multe si, la un moment dat am spus: pana aici! am tras o cearta de n-a mai avut nimic de comentat. tu nu esti stearpa si nu intereseaza pe nimeni in afara de voi doi de problemele pe care le aveti. capul sus si pune piciorul in prag, nu-i mai lasa sa zica ce vor. spune-i scorpiei de soacra ca te plictiseste si oricum nu reuseste sa te enerveze asa ca poate sa taca. viata asta e plina de greutati si-asa, dar sa ti-o mai faca si mai urata neica nimeni, ca altfel nu le pot spune astora.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Teo2rina-am sa iti tin pumnii azi!
L5845-La multi ani sotului tau,multa sanatate si tot ceea ce isi doreste!Sa aveti parte de o zi minunata!
Ninia81


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Multumesc mult fetelor. Nu stiu ce m-as face fara voi, Ma doare cumplit ca nu am constiinta impacata ca am facut tot ce se poate. Organimsul meu m-a tradat. Daca mai rezista putin si nu imi facea figuri poate mai aveam o sansa. Oricum toata lumea a spus ca nu o sa mai scap DUPA INCA o anestezie generala.
Luni in reanimare la fata care statea langa mine i-au adus copilul. Eu plangeam pt ca deja aflasem ce si cum. Si fata aia care auzise discutia cu dr meu a rugat asistenta sa imi rate si mie baietelul ei. Cred ca a inteles ca asta era ultima mea sansa sa vad un nou-nascut. Cand am vazut cat era de mic si de firav si cum dadea din manute mi-am dat seama ca pt mine fericirea asta nu va exista. Nu am putut spune decat "e tare frumos. sa aveti grija de el".
Cum sa fac sa treaca durerea asta cumplita? Unde sa merg?

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Catty, imi pare rau ca treci prin asa vremuri grele. Dar lasa-te provocata de lupta care se asterne in fatza ta. Nu esti stearpa. Trebuie doar sa ai mai multa grija de sanatatea ta decat altii inainte sa poti concepe un copil al tau! Cat despre adoptie... uite, priveste lucrurile inves: intr-adevar poate familia nu o sa il accepte deplin de la bun inceput. Poate o sa le ia o vreme. Dar crezi ca unui copil dat spre adoptie ii e mai bine la o casa de copii sau pe strazi decat alaturi de o mama care va da tot ce are ea mai bun ca sa il creasca frumos si puternic? Nu cred! OF, ce greutati ai! Sa dea Dumnezeu sa iti revii si sa te pui pe lupta cea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Catty, in primul rand linistete-te. Apoi intra pe forumul dedicate adoptiilor. O sa vezi ca oricum nu poti adopta peste noapet un bebe, ar tb sa te interesezi deja de toata procedura. Apoi dedica-ti timpul al tau si al sotului tau in cautarea ingerasului vostru. Nu va fi simplu si sa nu fiti descupaniti in fata primului impas. Asta trebuie sa fie prioritatea ta si ne ce s-a intamplat ieri la doctor. Bineinteles, sanatatea ta este vitala, mergi la controale, incepe o dieta sanatoasa, fa tot ce iti sta in putinta sa rezolvi problemele care au aparut. Si daca DD va vrea sa creasca un bebe si la tine in burtica, foarte bine. O sa faci un fratior/surioara la copilasul care probabil va asteapta undeva. Cand o sa-l tii in brate, o sa simti acelasi lucru pe care l-a simtit mamica de ieri, fii sigura de asta. O sa fii o mamica formidabila!
Consi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Lau, LA MULTI ANI SOTULUI TAU!

Ceva planuri pt diseara??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

CONSI m-am interesat deja de procedura adoptiei. Ceva imi spunea ca sunt in neregula chiar inainte de laparo. Am citit si pe forum una, alta. Oricum dr ne-a sfatuit sa demaram procedurile pt ca va dura ceva vreme. Pana atunci eu trebuie sa imi pun ordine in ganduri si in suflet. Poate ca eu voi si fericita cu un copilas adoptat, dar oare sotul meu va accepta un bebe care nu este al lui? Va putea trece peste "rusinea" de a nu putea avea un copil al lui? Asta ma framanta si nu stiu ce sa fac

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

catty vreau sa-ti spun sa nu te mai gandesti la prostii din astea, cum ca de ce nu te-a lasat medicul sa mori...ca vin cu . M-a indurerat mult mesajul tau, pentru nu-mi imaginam ca ne asemanam destul de mult la situatii. Te rog mult sa te linistesti si sa-ti apreciezi viata, asa buna, rea cum e, pentru ca e unica. Sunt atatia oameni dragi in jurul tau, care te iubesc si te apreciaza si care se bucura de tine, nu te otravi singura cu ganduri. Iar familia sotului tau, daca nu va accepta un copil adoptat de voi, inseamna ca nu stiu ce insemna sa doresti, sa ai si sa cresti un copil, au trait degeaba pana acum. Important este ca sotul tau sa fie alaturi de tine si impreuna cu siguranta veti reusi, indiferent prin ce metoda, sa aveti un copil al vostru. Si sa nu uiti un lucru, sunt foarte multi care au copii, dar ii abandoneaza si nu le pasa de ei, cei care sunt parinti cu adevarat sunt cei care sunt alaturi de ei permanent, sunt cei care le stau la capatai cand sunt bolnaviori si cei care le fac tort de ziua lor, astia sunt parinti, nu altii.
Asa ca lasa gandurile negre, incearca sa te regasesti si sa mergi cu incredere si speranta ca intr-o buna zi, aceea in care vei avea un copilas alaturi de tine, vei uita de toate necazurile, rautatile si tot ce te-a ranit. Ai rabdare, ca desi personal si mie mi-e groaza de gandul asta, pentru ca mi-e greu sa am rabdare, dar...toate la timpul lor. Te si te strang in brate. Ai grija de tine si de sotul tau, ca voi sunteti importanti acum.


Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli si
Poze
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Catty sa nu te superi ca m abag si eu ca musca in lapte, mai degraba is activa al unguri. Dar lasama sa iti spun cit de rau imi pare de cele ce ai patit. Cred ca niic nu exista suferinta mai multa ca duap atitea incercari sa tise spuna ca s einchide usa, dar....intotdeauna se deschide fereastra. Sfatul meu sa iti las gindurile negre, pt ca daca sotul te iubeste cu adevarat nu se va uita la aceste lucruri ca iti trec prin cap. Iar de familia lui sa nu te necajesti, voi sa va iubiti pt ca va aveti numai unul pe altul, si impreuna trebuie sa va traiti necazurile si bucruiile. si daca adoptati un copil il adoptati pt voi nu pt altii. Eu zic sa dicuti orice frica ai in suflet cu sotul tau , orice te apasa pe suflet sa ii spui si sa o sicutati, pt ca comunicare conteaza enorm. am fost si eu in situatie ca sotul se vinovateste de oligozoospermia lui, si nici macar unioca fericire nu mi-o poate da......si stiu ca sufera si acuma, mai ales dupa un fiv nereusit......dar comunicarea si dragoste dintre noi invinge totul. Stiu ca suferiti acuam enorm, dar iubirea dintre voi va invinge suferinta. Si trebuie sa te bucuri ca va aveti unul pe altul si nicidecum sa te gindesti la moarte. Gindestete al sotul tau cit ar fi suferit..........Doamne fereste.
Acuam plingi urla, pt ca trebuie sa te descarci, si timpul va trece greu dar vei vedea ca le si rezolva pe toate, si mai ales cu increderea in DD vei reusi sa fii fericita si tu. Dar nu iti pierde inrederea ca DD ne pune la incercare.
Iti doresc sa fii tare, si peste puitn timp sa zici ca ai in brate bebikul pe care tu l-ai vrut asa de mult.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput