Durerea unei pierderi de sarcina ( 47 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Catty, am asteptat enorm de mult o veste de la tine, iar acum...uite ce aflu. Este f. greu sa acceptam aceasta suferinta. Nu esti in niciun caz stearpa, asa cum ai spus. Nu mai gandi asa! Si eu m-am gandit uneori serios la moarte, atat de serios ca m-am speriat de intensitatea dorintei din mine.Dar exista momente cand trebuie sa plangem (sau sa ne plangem de mila) si momente cand trebuie sa ridicam capul si sa mergem inainte. Fiecare avem vise, care se sfarsesc brusc sau dramatic, dar toate lucrurile astea chiar trebuie sa ne opreasca? Oare chiar suntem atat de putin puternice incat sa ne dorim sa terminam un drum, care nu trebuie sa se termine acum? Avem nevoie sa traim, chiar daca viata nu este asa cum vrem noi, chiar daca azi ne urca si maine ne coboara, TREBUIE SA TRAIM.
catty, vor fi alte lucruri bune, care iti vor colora viata! Chiar daca vei adopta un copil, acest lucru mie mi se pare nobil. Eu mereu am zis, ca, oricati copii as avea, o sa vreau sa cresc si unul pe care nu l-am nascut eu, dar care are nevoie de mine. Gandeste-te ca sunt atatia copii frumosi, care nu au sansa sa simta niciodata caldura unei mame. Nu trebuie sa privim adoptia ca pe ceva groaznic. Stiu ca iti doresti un copil al tau, si poate il vei avea...Uneori, viata iti aduce multe minuni. Te rog, sa nu iti pierzi speranta, sa incerci sa te detasezi putin de acest gand, si sa traiesti viata la intensitate maxima, pt ca este un dar si trebuie sa ne bucuram de el.
Te imbratisez tare, draga mea, si iti doresc sa gasesti puterea sa mergi mai departe!

Ninia
http://tt.lilypie.com/YoTbp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Catty, mult fata. Draga de tine, ce cosmar ti-a fost dat sa induri...Sa nu mai spui ca ar fi trebuit sa te lase dr cand ai intrat in stop, esti in viata si asta e cel mai important lucru. Celelalte treptat se vor rezolva intr-un fel sau altul. Dr tau singur a spus ca nu te va lasa la greu, curaj si capu' sus! Acum prioritara e sanatatea ta, fa ce spune dr si nu te descuraja, ai in jur oameni care te iubesc si care or sa te tina bine, sa nu cazi
Cine spune ca esti stearpa si nefolositoare e tampit si atat, nici nu merita sa asculti. Stiu ca e frustrant ca nu poti stii nimic concret deocamdata, dar priveste jumatatea plina a paharului: interventia a indicat totusi problemele care erau, macar acum le stii si in timp dr vor gasi o solutie sa te ajute.

Multa sanatate iti doresc, ai grija de tine!

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Ninia are dreptate, adoptia nu e in nici un caz o optiune inferioara, un copil e un copil si iti aduce la fel de multa bucurie, daca il doresti din tot sufletul, indiferent daca e nascut de tine sau nu.

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Fetelor, nici daca fac tot ce imi spune dr meu sa fac, chiar daca ai astept 3 ani, probl mele nu vor fi cu totul rezolvate printr-o noua operatie. Mereu va exista riscul sa mor in urma unei operatii. Mereu viata mea va fi in pericol, intr-un fel sau altul.
Nu mi-e frica de adoptie in sine, ci de felul in care va fi privit copilasul ala de familia sotului meu. De cum il vor marginaliza, de modul urat in care il vor trata. De asta imi este cel mai frica si asta va fi cel mai greu de indurat.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

catty, ce rau imi pare, scumpo, off, prin ce-ai trecut... e groaznic... ai un doctor cu suflet, atat iti pot spune. dar, totusi mai e o speranata, sa incerci sa slabesti si atunci va fi bine la operatie. ma rog pentru tine, voi aprinde o lumanare duminica la slujba... si sper sa iti mentii privirea inainte ca sigur la un moment dat vei vedea un bebe care va fi al vostru.
Lau, La multi ani pentru sotul tau numai alaturi de tine si bebele vostru nu accpet tort decat "in direct". am mai mancat si ieri din unul ca a fost ziua unei fetite si i-am cumparat unul delicios.
myry,mama mea imi povestea ca n-a putut manca nimic cand era insarcinata cu mine ca voma tot, de fapt nu se putea propia de mancare. intr-un final a descoperit ca paine prajita cu ceai poate inghiti si asta a mancat o saptamana si... dupa aia n-a mai suportat nici asta. si a trecut iar pe castraveti foaaaarte acri. si imi zicea ca a vomat pana la 8 luni, bine nu in stilul asta, doar cand simtea vreun miros ciudat. te pup si-ti doresc sa nu te tina mult perioada asta, mie mi-a fost prea putin rau, n-am vomat niciodata in sarcina asta, ma rog sa fie si la tine la fel.
Fetelor, va rog din suflet sa-mi tineti pumnii azi la 4 ca ma duc sa reglez conturile cu vecinul care nu vrea ca eu sa fac langa el gradinita. din punct de vedere legal nu e nicio problema pentru mine, dar ignoranta si prostia aluia imi provoaca o stare de se rasuceste bebe in burtica si stiu ca nu e bine.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Buna dimineata!
Catty, ultimul lucru la care treuie sa te gandesti este moartea!!! Ce-ti veni draga? Chiar nu mai ai pt ce sa traiesti? Chiar nu mai ai nici o dorinta pe lumea asta pt care sa lupti ? Chiar nu mai ai pe nimeni care sa te iubeasca si caruia sa ii pese de tine ? Chiar crezi ca poti sa iti inchei socotelile cu viata si GATA ?
Probabil oricare dintre fetele de aici ar simti aceeasi neputinta in fata unui diagnostic ca cel “nu poti avea copii”. Probabil reactia ta este una normala, DAR NUMAI PT MOMENT! Imediat trebuiesc analizate toate fatetele problemei. Si tb sa te gandesti: puisorul meu unde o fi? Daca nu va creste la mine in burtica, unde l-a lasat DD? Si trebuie sa incepi sa-l cauti. Pt tine si pt sotul tau, noii parinti. Nu pt rude, nu pt socrii, nu pt gura lumii. Va fi marginalizat de rudele sotului tau ? Si ce daca, voi il veti iubi si mau mult iar el va sti sa aprecieze asta. Poate asta e sansa ca tu sa iti tii pruncul in brate inaintea noastra. Curaj si fii o luptatoare ! Lupta cu viata e abia la inceput !

Ninia, esti mai bine astazi? A trecut burtica?
Teo, iti tin pumnii stransi stransi, sa-l dai gata pe vecinu ! Nu de alta, dar noi unde o sa ne aducem copilasii ?
Alinush, tu cum mai esti ? Iei ceva tratament ?
Lau, ne era dor de tine ! Credeam ca esti la meci de box cu soacra ta ! Eu am fost mereu de parere ca locuitul in comun nu duce niciodata la ceva bun. Sunteti tineri, cel mai bine este sa stati singuri.
Liana, mai ai un pic !
Carmen, tu ce mai faci ? Mai faci analize acum ?
Mony, esti mai bine acum ? Sanatate multa !
Dana, baby, Flavia, Laura-Ioana, Myry si toate fetele, va pup, o zi frumoasa !
Consi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

consi, io am mai zis si ma tin de promisiuni: voi aveti deja locurile rezervate si gratis. saru'mana de incurajari!

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata fete dragi!

Caty imi pare rau sa aud asa vesti.....in nici un caz nu esti stearpa si trebuie sa traiesti pt cei care tin la tine si care se bucura de fiecare clipa petrecuta cu tine.Adoptia unui copil nu e un lucru usor,dar gandeste-te cata bucurie si fericire si dragoste vei oferii unui copil care poate sa nu aiba parte de ele niciodata.....mama este cea care te creste si care te iubeste nu cea care te naste....eu zic sa nu-ti mai faci probeme cu familia sotului ,tu si sotul tau si sufletelul pe care il veti infia e tot ce conteaza!!!!!!!!!!Iti doresc multa sanatate si daca va fii sa infiezi un copil sa-ti dea Dumnezeu un copil minunat!!!!!!!!!!

C myry imi pare rau ca iti este rau,intreaba dr poate poti lua ceva.La mine deja nu mai sper luna asta ci astept resemnata cm-ul!

L5845 bine ai revenit!!!!!!!!!!!!!!!La multi ani sotului tau si multa fericire alaturi de tine!Iti tin pumnii sa gasesti cu chirie mai repede si sa va mutati ca sa te mai linistesti si tu un pic!!!!!!

Ninia

Alinush ce faci?

Blueeyes ce mai faci?

Va pup pe toate fara exceptie!

Visez la ziua cand voi fii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Teo2rina nu te enerva cu vecinul,ignoranta e cea mai tare arma!

Visez la ziua cand voi fii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Catty-tot incerc sa iti scriu un mesaj si nu reusesc...Cand am citit prin ce ai trecut m-am ingrozit!Draga mea sa nu mai spui ca ar fi trebuit sa te lase medicul sa mori...VIATA e un dar unic de la Dumnezeu si trebuie traita asa cum e ea,grea...ai atata lume care te iubeste.sotul tau,familia,prietenii,pe noi...de aici vei gasi putere sa mergi mai departe ai sa vezi!Iti vei realiza visul pe cale naturala sau prin adoptie,intr-un mod sau altul ti-l vei realiza!Nu iti fa probleme de cum va reactiona familia sotului taudaca veti adopta un copilas,tu si sotul sa ii dati iubire maxima iar daca socrii nu stiu sa se comporte atunci nu ii vei vizita si gata,tu sa fii fericita conteaza nu ei!Tu ai indurat toate astea si nu ei,asa ca lasa-i si nu te gandi,sa te doara in cot de ce zic sau cum reactioneza ei!Iar eu nu cred ca,kilogramele au vreo legatura cu ce s.a intamplat.Esti o fata buna si sunt sigura ca Dumnezeu te va ajuta sa fii fericita iar noi vom fii mereu alaturi de tine orice ai decide(numai sa nu te mai gandesti la prostii).Nu mai fii trista desi stiu ca situatia e foarte grea acum.Inainteaza actele pentru adoptie si ai sa vezi cat de fericita ai sa fii si poate ca in timpul acesta se va intampla si minunea,nu ai de unde stii.Si nu te mai gandi ce zic altii care nu inteleg ceea ce simti,prin ce ai trecut...sunt atatia copilasi care nu au nici o vina,care au fost pur si simplu parasiti si au nevoie de o mangaiere,un cuvant dulce,o familie iubitoare,o casa...Din pacate asa e viata,niciodata nu vom stii ce ne rezerva a doua zi.Prin ce ai trecut tu acum e pur si simplu ingrozitor.Nu mai suferi te rog eu...ti s-a dat intr-un fel o a doua sansa la viata,te rog priveste aceasta sansa si descopera rolul ei.Poti sa mergi,sa vezi,sa auzi,sa gandesti...ai un sot iubitor...priveste lucrurile astea cand esti trista...sunt multi care nu le au si se chinuie sa traiasca pe langa durerea psihica si cu cea fizica...Tu ai toate atuurile pentru a fi o mamica foarte buna,iar un copil adoptat nu este o rusine ci un act nobil cum spunea si Irenecam.Poate ca asemenea palavrageala nu vrei sa auzi acum dar nu vreau sa te mai vad atat de trista,ci vreau sa te aud ca vei face ceva sa fii fericita.In cei doi ani cat trebuie sa astepti poti adopta un copilas si ai sa vezi ca ai sa fii implinita si ai sa ne scrii cat de fericita esti!Nu stiu de ce ti s.-a intamplat asa ceva,as vrea sa iti pot spune...nu am inteles nicioadata de ce lucrurile rele li se intampla oamenilor buni dar stiu ca orice ar fi trebuie sa luptam ca viata ne este data doar o singura data si nici o zi,nici o clipa nu se va mai intoarce.Ai grija de tine si te rog nu mai plange!Si pe langa suferinta ta nu te mai consuma si pentru socrii astia ai tai pe care nu ii inteleg.Concentreaza-te pe fericirea ta si a sotului...restul sa iti fie indiferent!suntem cu toate alaturi de tine nu uita asta nicioadata si sa ne scrii in continuare,sa vorbesti despre ceea ce simti ajuta uneori sa stii...te imbratisez si sper ca nu te-am suparat cu mesajul meu!


Mergi la inceput