Inseminare (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

feteleee
nu e nimeni pe aici
cam slaba activitatea la noi la subiect
sa fie oare din cauza plecari la congres a dl doctori

eu am avut mare noroc azi
bine asta dupa ce m-am umplut de nervi- am asteptat mai mult ca niciodata la eco deoarece dl profpleaca si tr sa lase totul in ordine la spital si toti trageau de el
dar a meritat asteptare
IMI FACE IAD pe 1, inainte sa plece (mi-era atat de frica ca sar luna asta)
am avut o productie frumusica de foliculi
OS- dominantul 17.8, si ii arata doctoritei cu care mai era ca sunt mai multi
OD- 14mm
iar endometrul 13.1 mm
azi am fost Z13 spre z14 avand in vedere ca mi-a venit pe 17 oct seara f tarziu
maine tr sa fac pregnylul,iar joi IAD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

o fi prea tarziu joi?
endometrul e bine 13.1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

a si inca ceva
marea mea PROBLEMA- TIMPUL
mi-a zis sa fac pregnylul maine dim la ora 9.00
dar eu atunci sunt la servici, si nu pot sa ma invoiesc
si asa numai eu stiu prin ce am trecut pt ziua de azi si pt cea de joi, ca sa am cateva ore lib
asadar cum credeti ca e mai bine
sa il fac maine dim la 7 fara un sfert cand as putea sa trec pe la spital inainte de serv
sau la 16.30 cand as reusi cel mai devreme sa ma reped la un spital dupa ce ies de la serv
eu stiu ca efectul lui pt IA dureaza cam 24 de ore
si cum IAD se face cam dupa ora 9 incolooo
VOI CE CREDETI
dar mai e o problema daca nu se sparg foliculii in timp util ca il fac prea tarziu si nu mai e nbuna sperma pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Montytaiana parerea mea e sa te duci sa ti faci pregnylul dimineata la 7 , ma gandesc daca il faci seara si a doua zi faci IAD e cam scurta perioada... , endometrul de 13,1 e bun si ti dai seama ca mai creste pana maine poimaine.
Te pup si nu mai fi stresata
Oanamar asteptam sa vii cu vestii bune

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Buna seara,

Sunt noua pe acest forum, desi va "urmaresc" de mai bine de un an, mai exact de cand ne-am hotarat sa avem un bebe. Nu stiu cu ce sa incep, o sa incerc sa nu ma lungesc. Problema mea este glera cervicala acida, diagnostic pus in urma unui test postcoital negativ. Pe langa care am mai facute multe alte investigatii (hcg, laparo, numeroase analize de sange si nu numai). Toate bune. Sunt un om sanatos. Sotul de asemenea. Concluzia, motivul infetilitatii mele este acea glera nemernica care omoara tot ce-i "sta in cale". Solutia? Reproducere asistata, desigur. Am la activ 6 inseminari, toate nereusite. Asteptam luna asta, poate poate. Tocmai am facut o alta IA, plina de speranta si ea, ca toate celelate. E frustrant, si ma enerveaza asteptarea, si entuziasmul care te cuprinde fara sa vrei, cand ti-a intarziat 1 zi, pentru ca mai apoi sa cazi in depresie. Nici luna asta nu a fost sa fie. Ne asumam niste riscuri de care nimeni nu iti vorbeste, pentru 10% sanse (la inseminare).Tot vorbim de fiv, ar fi mai multe sanse dar nu ne hotaram unde, cand, cum. Mda, nu stiu daca am vreo logica in ce spun, dar sunt destul de dezamagita. De sistem, de medicii dezinteresati, de sansele mici, de faptul ca unii pot, desi nu vor, iar noi ne chinuim, cu tratamente hormonale, cu n doctori, cu n pareri, cu schimbari, cu efecte secundare, cu depresii, cu sperante, cu riscuri, cu toate. Si totusi gasim putere sa mergem mai departe...Va urez inseminari reusite si bebei cat curpinde! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

ms miruna
cred ca asa o sa fac
daca se sparg si fac IA cam in 24 h dupa sunt sanse sa fie bine?
parca asa citisem
of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

monty..eu zis sa faci pregnylul dim la 7 si ceva ca e mai bine....daca il facxi seara este tarziu si nu stiu daca se rup pana joi..mai ales ca sunt mai multi , asta inseamna ca daca iti face de 500 ...se rup mai greu daca sunt mai multi ....si sa nu ratezi momentul.
te pup si mult mult succes, luna asta sa fie cu ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

merci inna
pregnylul este de 5000 de unitati
dar daca ovulez inainte de IA mai am sanse de reusita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Buna dimineata,
fetelor nu am inca vesti!
Ieri am mai facut un test si a iesit la fel ca primul.FFFF slaba liniuta. Azi dimineata am mai facut unul de la alta firma si nu a mai iesit nici o linie!
Azi e ziua 29..deci inca astept. Maine cred ca este dr la cabinet, mai fac un test in seara asta si daca mai se vede liniuta ma duc maine sa fac testul din sange.
Doamne, nu mai inteleg nimic..poate imi intarzie din cauza tratamentului de stimulare???se poate intampla asta?

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Monty iti raspund si eu la intrebarile tale: referitor la pregnyl, e bine ca l-ai facut dimineata, seara ar fi fost cam tarziu. La 36 ore dupa ce faci pregnylul, teoretic, se sparg foliculii. Si stai fara grija, ca mai devreme nu se sparg, pt ca de-asta se da pregnyl, sa controleze momentul ovulatiei, altfel s-ar sparge ei de la sine dar nu s-ar stii momentul.
Si chiar daca sa zicem ai ovula inainte de IA tot ai avea sanse, ca ovocitele se vor elibera si ele traiesc o zi, deci ar fi timp sa se se fecundeze.(la fel si daca ai ovula dupa IA). Ideea e ca se face IA cat mai aproape de momentul ovulatiei.
Scuze ca am intervenit, dar dupa cateva IA am inteles si eu toate aceste lucruri.

toate fetele si va doresc mult mult succes!

Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput