Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by roxanica2006

N-am vrut sa ma lansez din nou in polemica asta...copii care nu mananca ,mame vinovate, stresante, neintelegatoare cu propriul copil, etc, etc.
DAR ... Dianocica, Desiree NU AVETI DREPTATE !!!!!!!

Pacat ca nu pot sa va vorbesc, sa-mi auziti vocea, sa realizati ca nu sunt pusa pe cearta, ca tonul meu nu e unul artagos, mai degraba...trist, dar repet ca nu puteti sa intelegeti la adevarata dimensiune problema, atata timp cat copiii vostri nu sunt in situatia asta, au 12 kg, si nu 8 si ceva, refuza o masa pe zi sau pe saptamana, nu refuza pe termen lung absolut orice e solid.
Tocmai am aruncat pranzul pregatit pt. david pt. a n-shpea oara si ...chiar nu mai poooot. Nu v-as dori niciodata sa treceti printr-o perioada din asta "interminabila" cu puii vostri.
N-as fi coerenta acum sa contraargumentez mai mult, dar dupa ce-mi trece stare asta, revin...
Si nu mai judecati mamele, ca nu aveti dreptate!!!!!


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu






of roxanica, imi pare tare rau

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

eu nu ma prea supar in general, eu doar despic firu-n 4 si combat ... asta zicem si eu ca tb facuta distinctia, si nu generalizat ... ca si pe mine ma mai intreaba lumea de ce ii dau polivitamine? ca nu am ce face, de aia! si de aia eram curioasa ce ar face alte mamici in situatia asta? (cele cu copii care au cateva kg de rezerva sa nu raspunda, ca nu se pune )

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




ce fel de polivitamine folositi?

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

desiree, Oana si-a revenit in vara cu papatul si cu pofta de mancare nu asa peste noapte, ci dupa o cura cu polivitamine pt stimlarea apetitului ... da, cu mult blamatele polivitamine... af ost ultima solutie, dar a dat roade ... si a fost totul super bine pana acum vreo 2-3 saptamani ... nu-mi venea sa cred ca am un copil care manca cu pofta... nu conta cat si cum, dar era important ca deschidea gura cand vedea lingurita si manca cu pofta, ii placea efectiv ... si totul s-a naruit acum 3 sapt , asa peste noapte, cand pur si simplu nu-i mai trebuia! si tot asa, babuit ac e bolnav copilul, cautat de rosu in gat, otite, apoi analize si alte alea... si slava domnului copilul e sanatos, doar ca nu vrea sa pape ... acum 3 zile a avut muci dr i-au trecut intr-o zi, sper ca nu mai raceste, deci nu asta a fost cauza... oricum, la sfatul pediatrei am trecut iar pe polivitamine, nu ne-a mai lasat sa asteptam atata ca data trecuta ... of, ce m-am intins... ideea e ca, dupa 3 zile de polivitamine, a inceput sa pape cat de cat...

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

inca o data revin in polemica si spun:

si un copil cu kg de rezerva POATE DEVENI ANEMIC daca nu papa ce trebuie si cat trebuie! asa ca da, vorbesc si ma bag in seama pentru a va ajuta sa treceti peste si sa aveti alta perspectiva asupra lucrurilor, una care sa va ajute sa va priviti copiii ca pe niste oameni cu toane bune si toane rele! Desigur Dia ca la tine situatia a fost destul de naspa si nu vreau sa o comentez, daca ari ajuns la vitamine, e clar ca e o problema si nu vreau sa neg asta!

roxanica, David este bolnavior, de aia nu mananca! Mie, un doctor, odata, mi-a spus ( l-am dus cu febra 39 la spital, ne-a dat antibiotice) sa nu il indopam cu mancare cat e bolnav...sa il lasam in pace pana se face bine..sa ii dau doar supa strecurata....si suc de fructe..nici noi, oamenii, cand suntem bolnavi..nu avem pofta de mancare...

nu mai fi trista!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

DIA, ce polivitamine ii dai Oanei acum...tot Polyvital? na, si voi ati ajuns la analize pana la urma? ca noi....si DA, ai dreptate, dupa 2-3 saptamani nu mai poti sta cu mainile in solduri, chiar daca analizele-s ok TREBUIE sa se ia masuri ca anorexia asta sa fie depasita cumva...normal ca altfel cum decat prin suplimente de vitamine cf varstei lor? deci, ai luat decizia buna. Asa sunt muuulte chestii controversate, dar cu masura nici premergatorul nici vitaminele, si nici tinutul copilului in brate sau dormitul in pat cu mami de exemplu, nu fac rau, nu? Bine ca nu e raceala la Oana. Azi dimineata s-a trezit Dani cu ochii injectati si muci transparenti si plimbareti, o oarecare jene-n gat si niste tuse de la muci. I-am luat de la Aboca siropele, pastilute cu propolis de supt si suplimente de vitamine 100% naturale cica....au costat o caruta de bani si sper sa merite, sa-l ajute. Si ma rog sa nu o ia si asta mica de la el ca s-au pupacit deja in dormitor pana sa ajung eu la ei dimineata, s-au trezit si se jucau de mama focului ea in patut, catarata pe margine si el de partea cealalta din patul mare se pupau peste margine, se gadilau, chicoteau Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by desiree

apropo de piticii Dandusei...care a exprimat foarte plastic acele momente dinaintea nasterii Crinutei..eu as propune ca fiecare mamica de fulgulezt in ziua implinirii anisorului sa spuna cateva cuvinte despre momentul nasterii..ceea ce i-a ramas in minte...un lucru imposibil de uitat din acele momente..sau ceea ce a marcat-o cel mai mult atunci!ce spuneti?

DA, DA, DA!!! Exact la asta ma gandeam azi dimineata in baie, dar eu nu vreau doar doua vorbe, eu vreau povestea nasterii... sau gandurile care va traversau mintea cu ocazia nasterii... Haideti sa marcam cumva anul asta si evenimentul minunat de acum un an, eu de abia astept sa citesc ce veti scrie!

CE PARERE AVETI ?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Alooo, Canada, s-a schimbat si la noi ora?

quote:
Originally posted by dianocica
unde sa ma mai duc sa ma mandresc ca s a nasolit si vremea...las' ca mi fac o poza





ruxandra, sanatate penultimului mohican... dupa socotelile mele e Matei... corect?

alexandra, felicitari pentru dintisor!

Dbunny, ce frumos e blondul si ce fain de hipopotamul!

Ce mai era? Ce mai era? O gramada, dar iar n-am dormit destul azi noapte...





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Lintea se face exact ca mazarea sau fasolea verde sau boabe. Se poate pune si in ciorbe, si felul 2 cu carne sau fara... dati frau liber imaginatiei. Si fasolea boabe are proteine.

Ieri am mancat cu totii mancare de fasole verde cu mamaliga... A hapait Cristinel cu o viteza...ii dadeam o bucatica mica de pastaie cu o bucatica de mamaliga, le mesteca si dupa ce le inghitea dadea un ditamai strigatul ca sa ne anunte ca are gura libera...

Dia, vitaminele se pastreaza in alimentele congelate, deci sunt OK. Frigul pastreaza, caldura degradeaza.

Laura, am citit ca si laptele de vaca e bun dupa 9-10 luni, dar tot asa, din masuri de prevedere se recomanda sa se dea dupa 1 an. Deci cred ca poti sa-i faci grisul cu lapte zulu, mili, etc... ce nume faine



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

O idee minunata!!! Sper ca toata lumea sa subscrie...
Anul trecut, cand in fiecare zi mai aparea un bebe sau mai multi, poate ca am sarit cateva povesti si implicit trairile, emotiile, fricile si fericirea unora dintre voi. Asa ca , dupa un an, e minunat sa ne amintim una din cele mai importante zile din viata noastra!

quote:
Originally posted by Donia

quote:
Originally posted by desiree

apropo de piticii Dandusei...care a exprimat foarte plastic acele momente dinaintea nasterii Crinutei..eu as propune ca fiecare mamica de fulgulezt in ziua implinirii anisorului sa spuna cateva cuvinte despre momentul nasterii..ceea ce i-a ramas in minte...un lucru imposibil de uitat din acele momente..sau ceea ce a marcat-o cel mai mult atunci!ce spuneti?

DA, DA, DA!!! Exact la asta ma gandeam azi dimineata in baie, dar eu nu vreau doar doua vorbe, eu vreau povestea nasterii... sau gandurile care va traversau mintea cu ocazia nasterii... Haideti sa marcam cumva anul asta si evenimentul minunat de acum un an, eu de abia astept sa citesc ce veti scrie!

CE PARERE AVETI ?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

donia, uite o sa o pui la buchet... merci de raspuns... asa stiam si eu, dar m-am contrazis cu sotul ... deci raman pe amestec de legume congelate facute la steamer cand n-avem din alea proapete

flore, ?

dianocica, ti-ai scos lookul la plimbare? (sa stii ca la tm nu ploua, e senin, lumea se plimba, etc-etc, asa ca poti sa vii sa te plimbi pe-aici ) ... nu ne dai si noua reteta de la pandispanul ala cu mere pe care vrei sa-l faci de ziua lui D? ca as fura si io ideea dc e voie

dorsilia, da, tot polyvital ca si data trecuta ... sanatate lui dani si sper sa nu se imbolnaveasca si deea... cum au fost legumele alea cu lapte de la milupa pana la urma? ca am si eu o cutie, dar inca nu i-a venit randul

ktrinel, azi noapte pe la 3 cand nu puteam adormi ma gandeam la tine .. nu mai stiam dc ti-am multumit sau nu ca ne-ai trimis stickerele ... so, multumim mult, abia asteptam sa impodobim un perete cu ele ... sa ne zici cum ne achitam

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput