Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dbunny, admirat blondutul.... nu pare sa se resimta dupa starea de kkceala prelungita ... nu pot sa nu remarc de fiecare data ce bine seamana cu nepotu-meu (care are acum 3 ani) ... poate apuc intr-o zi sa pun o poza

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

o intrebare: legumele congelate de la punga din supermarket mai au vitamine? eu ma gandesc ca da, ca doar nu sunt fierte in prealabil, doar congelate si spalate... voi ce ziceti?
ca de la o vreme am inceput sa-i dau amestecuri de legume diverse de la bonduelle si vad ca-i plac f mult... in fiecare zi din alta punga, alt tip... si e multumita... dc ma chinui eu sa le amestec, n-am niciodata atatea legume deoadata... plus ca nu prea ajung la piata... si din real am luat ultima data un broccoli din care au iesit viermi ... oricum in piata nu mai gasesc mazare, conopida, fasole verde, broccoli etc, etc...

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

quote:
Originally posted by desiree


tre sa ii dau dreptate Dianei cu revoltatul asta de grup ca nu mananca cupilu! au si ei zile bune zile mai putin bune si zile foarte proaste! eu sunt total impotriva indopatului..daca el vrea doar 3 lingurite din papa si daca il mai incerc si cu altceva si intampin acelasi refuz..il las in pace...am castronu pregatit si il incerc la fiecare ora..pana la urma ceva ceva tot are in burta la sfarsit!poate nu vrea sa manance la ora 2 cand vrea muschiul vostru de mamici panicoase dar poate mananca la 3 sau la 4..cand vrea muschiul lor de fulguleti...asta este legea lor..legea tuturor oamenilor..mananca atunci cand li se face foame si cat le trebuie! nu ii chinuiti intr-un scaun de masa daca el vrea sa manance pe jos pe covor sau in pat ( ocazional, nu tot timpul, schimbati-le locul, pozitia in care mananca, privelistea din fata ochilor, jucariile cu care se joaca atunci cand papa..schimbati ceva!si ei se pot plictisi de un fel de mancare, de un scaun, de aceeasi imagine a mamei care vine amenintatoare cu lingurita catre el...)lasati-l sa aleaga singur momentul cand va manca..si atunci va manca cu placere si cu foame!trebuie sa invatam sa nu fim rigide cu ai nostri bebici...sunt oameni si ei ca noi...trebuie sa ne pliem dupa ei ( in anumite limite, of course)..si prin asta a nu se intelege sa le cautam in coarne...ci trebuie sa acceptam ca ei cresc foarte repede...perceptia lor asupra lucrurilor ( chiar si asupra castronului din fata lui) se schimba radical pe masura ce se dezvolta creierasul lor si invata lucruri noi ( Octavian de cand poate merge a mancat cel putin 2 mese in picioare, tinandu-se de mine..si a mancat foarte bine..astept sa ii treaca euforia sa vedem daca incepe sa faca spagatul poate o sa vrea sa manance n timp ce il face!).Bambo, ceea ce am spus nu e cu directie catre tine, mai sunt cateva mamici pe aici al caror cosmar principal e ca nu lipaie bebicul tot castronul de mancare..Parerea mea, nu dati cu rosii, da puteti pune biciul pe mine daca v-am suparat!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;





hai sa punem altfel problema: dc nu papa nici la 2, si nici la 3-4, si nici la 6 si la 8 mai papa doar 2-3 sau 5 lingurite, si nu vrea nici in scaun sa pape, nici afara, nici pe covor, nici la tv, nici la oglida, nici in baie, nici in brate? si asta asa cam 3-4 saptamani??? dc ara papa ccateva lingurite pe zi si cam 100 ml lapte pe zi timp de 3-4 saptamani ai fi tot asa relaxata si ai gandi la fel? si dc el nu ar alege nici un moment sa ceara de mancare? dc s-ar uita in gura ta cum ai manca si nu i-ar trebui nimik din ce mananci tu? ai dc i-ai face analize peste analize si ai vedea ca toate ies beton, e sanatios tun, doar ca nu tb sa pape, si dc ai vedea cum slabeste de la o zi la alta cand oricum e deja slab pt varsta/inaltimea lui, ce ai face? ai sta relaxata si ai spune ca asta e, o sa-si revina el la un moment dat? chiar sunt curioas ce ai face... nu numai tu, ci si restul...

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




idem

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by alexandra_25

Am uitat ce era mai important....ieri dimineata a rasarit si la noi in gingie un coltisor de dintisor......!!!

alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia





Felicitari pt coltisor

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

dianocica am vazut la un teleshopping, dar sa mor daca mai stiu pe ce post
dia hai nu te supara, cred ca vorbim lucruri diferite aici. nu e vb de mamici/copii care nu papa de o luna. care sunt slabuti si mai si scad in greutate. e vb de mamici care se panicheaza de la prima lingurita de refuz, primul moft. de mamici a caror copii papa 150 de grame, dar nu 200. ai prins ideea? hai, si sa treaca
dbunny pare tare rau, dar eu vroiam sa zic ce spun doctorii.....de la ce e si cand va trece....de la sine?
alexandra felicitari pt coltisor, la mai multi si multe urme pe umar
ruxandra dani s-a trezit la 8 ora veche (de obicei se trezeste pe la 7.30), a dormit tot la 10 dupa ora noua, il culc de pranz tot la 2 ora noua (nu da inca semne de somn), eventual il mai trec la 1/2 de ora de somn mai pe seara ca sa il culc tot la 21.30-22. nu de alta, dar altfel cred ca se va trezi la 5.30-6, mai ales ca dim e lumina si iti dai seama ca mult nu am duce-o
a! ieri, adica pe 27 (sa ma duc sa trec) a iesit si la noi no8!!! acum poate sa ma muste in voie!
a! nici nu v-am zis, dani a invatat sa dea pup, doamne ce mi se inmoie picioarele, cand vine cu gurita spre mine si ma pupa pe obraz. ma ud dupa cursuri intensive a invatat sa faca precum calul si ....aplauda intotdeauna dupa si se uita asa lung la noi "hai, nu ma aplaudati?" si a invatat si ca maimuta, dar dupa aia nu ma aplauda, cred ca am uitat noi sa aplaudam. acum spre ca nu crede ca ccc calul aplauda
dimineata a fost in parc cu tata meu, s-a jucat in continuu 1h1/2, la leagane, la balansoar, la bare, pe topogan, s-a plimbat.......clar, nu mai vrea in carut, alta problema nu are cu iesitul, mai nasol va fi de salele mele cand ies cu el. asta e, va trece si perioada asta, nu?
am intrebat ieri, dar va faceti ca ploua, as vrea sa ii fac lapte cu gris. din lapte praf sau dorna/mili/zuzu?
pupici, a terminat jr masa, fug si eu sa ne jucam un pic pana la somn

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

quote:
Originally posted by desiree


tre sa ii dau dreptate Dianei cu revoltatul asta de grup ca nu mananca cupilu! au si ei zile bune zile mai putin bune si zile foarte proaste! eu sunt total impotriva indopatului..daca el vrea doar 3 lingurite din papa si daca il mai incerc si cu altceva si intampin acelasi refuz..il las in pace...am castronu pregatit si il incerc la fiecare ora..pana la urma ceva ceva tot are in burta la sfarsit!poate nu vrea sa manance la ora 2 cand vrea muschiul vostru de mamici panicoase dar poate mananca la 3 sau la 4..cand vrea muschiul lor de fulguleti...asta este legea lor..legea tuturor oamenilor..mananca atunci cand li se face foame si cat le trebuie! nu ii chinuiti intr-un scaun de masa daca el vrea sa manance pe jos pe covor sau in pat ( ocazional, nu tot timpul, schimbati-le locul, pozitia in care mananca, privelistea din fata ochilor, jucariile cu care se joaca atunci cand papa..schimbati ceva!si ei se pot plictisi de un fel de mancare, de un scaun, de aceeasi imagine a mamei care vine amenintatoare cu lingurita catre el...)lasati-l sa aleaga singur momentul cand va manca..si atunci va manca cu placere si cu foame!trebuie sa invatam sa nu fim rigide cu ai nostri bebici...sunt oameni si ei ca noi...trebuie sa ne pliem dupa ei ( in anumite limite, of course)..si prin asta a nu se intelege sa le cautam in coarne...ci trebuie sa acceptam ca ei cresc foarte repede...perceptia lor asupra lucrurilor ( chiar si asupra castronului din fata lui) se schimba radical pe masura ce se dezvolta creierasul lor si invata lucruri noi ( Octavian de cand poate merge a mancat cel putin 2 mese in picioare, tinandu-se de mine..si a mancat foarte bine..astept sa ii treaca euforia sa vedem daca incepe sa faca spagatul poate o sa vrea sa manance n timp ce il face!).Bambo, ceea ce am spus nu e cu directie catre tine, mai sunt cateva mamici pe aici al caror cosmar principal e ca nu lipaie bebicul tot castronul de mancare..Parerea mea, nu dati cu rosii, da puteti pune biciul pe mine daca v-am suparat!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;





hai sa punem altfel problema: dc nu papa nici la 2, si nici la 3-4, si nici la 6 si la 8 mai papa doar 2-3 sau 5 lingurite, si nu vrea nici in scaun sa pape, nici afara, nici pe covor, nici la tv, nici la oglida, nici in baie, nici in brate? si asta asa cam 3-4 saptamani??? dc ara papa ccateva lingurite pe zi si cam 100 ml lapte pe zi timp de 3-4 saptamani ai fi tot asa relaxata si ai gandi la fel? si dc el nu ar alege nici un moment sa ceara de mancare? dc s-ar uita in gura ta cum ai manca si nu i-ar trebui nimik din ce mananci tu? ai dc i-ai face analize peste analize si ai vedea ca toate ies beton, e sanatios tun, doar ca nu tb sa pape, si dc ai vedea cum slabeste de la o zi la alta cand oricum e deja slab pt varsta/inaltimea lui, ce ai face? ai sta relaxata si ai spune ca asta e, o sa-si revina el la un moment dat? chiar sunt curioas ce ai face... nu numai tu, ci si restul...

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




nu, nu as fi deloc relaxata, Dia, ci dimpotriva....eu m-am panicat odata ca nu facea decat sa suga cateva zile si nu papa nimic altceva si nu am rezolvat nimic enervandu-ma si facand caz....sigur ca nu as avea solutii prea multe asa cum nu ai avut si tu dar o sa te dau exemplu tot pe tine..tu singurica ai spus ca Oana si-a revenit cu greutatea, ca a inceput sa pape..sau ma insel?? si faptul ca e sanatos e un lucru menit sa ma calmeze cel putin pe mine...acum stiu ca nu e bai daca nu papa legume 2 saptamani daca papa numai banana cu cereale ii dau numai asta...principalul e sa manance ceva, oricat...

eu nu vorbeam de situatii extreme in care copilul nu mananca decat 5 lingurite pe zi vreme de 3 luni..logic ca nu e bine..da in anemie severa...eu vorbeam, de a nu inceta sa cautam solutii si sa fim mai maleabile si mai intelegatoare cu ei atunci cand pur si simplu nu au chef sa manance la un anumit program stabilit de noi si o anumita cantitate care noua doar noua ni se pare obligatorie!






Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

o intrebare: legumele congelate de la punga din supermarket mai au vitamine? eu ma gandesc ca da, ca doar nu sunt fierte in prealabil, doar congelate si spalate... voi ce ziceti?
ca de la o vreme am inceput sa-i dau amestecuri de legume diverse de la bonduelle si vad ca-i plac f mult... in fiecare zi din alta punga, alt tip... si e multumita... dc ma chinui eu sa le amestec, n-am niciodata atatea legume deoadata... plus ca nu prea ajung la piata... si din real am luat ultima data un broccoli din care au iesit viermi ... oricum in piata nu mai gasesc mazare, conopida, fasole verde, broccoli etc, etc...

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




cred ca da,chiar e o idee buna o sa-i fierb si eu,o sa le las asa bucatele sa le ia ea din farfurie,poate asa se gandeste sa pape


BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by Laura13
am intrebat ieri, dar va faceti ca ploua, as vrea sa ii fac lapte cu gris. din lapte praf sau dorna/mili/zuzu?
pupici, a terminat jr masa, fug si eu sa ne jucam un pic pana la somn

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006




i-am facut gris cu lapte mili,am mai pus mar si un pic de scortisoara

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Laura13
dia hai nu te supara, cred ca vorbim lucruri diferite aici. nu e vb de mamici/copii care nu papa de o luna. care sunt slabuti si mai si scad in greutate. e vb de mamici care se panicheaza de la prima lingurita de refuz, primul moft. de mamici a caror copii papa 150 de grame, dar nu 200. ai prins ideea? hai, si sa treaca
Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006





eu nu ma prea supar in general, eu doar despic firu-n 4 si combat ... asta zicem si eu ca tb facuta distinctia, si nu generalizat ... ca si pe mine ma mai intreaba lumea de ce ii dau polivitamine? ca nu am ce face, de aia! si de aia eram curioasa ce ar face alte mamici in situatia asta? (cele cu copii care au cateva kg de rezerva sa nu raspunda, ca nu se pune )

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

N-am vrut sa ma lansez din nou in polemica asta...copii care nu mananca ,mame vinovate, stresante, neintelegatoare cu propriul copil, etc, etc.
DAR ... Dianocica, Desiree NU AVETI DREPTATE !!!!!!!

Pacat ca nu pot sa va vorbesc, sa-mi auziti vocea, sa realizati ca nu sunt pusa pe cearta, ca tonul meu nu e unul artagos, mai degraba...trist, dar repet ca nu puteti sa intelegeti la adevarata dimensiune problema, atata timp cat copiii vostri nu sunt in situatia asta, au 12 kg, si nu 8 si ceva, refuza o masa pe zi sau pe saptamana, nu refuza pe termen lung absolut orice e solid.
Tocmai am aruncat pranzul pregatit pt. david pt. a n-shpea oara si ...chiar nu mai poooot. Nu v-as dori niciodata sa treceti printr-o perioada din asta "interminabila" cu puii vostri.
N-as fi coerenta acum sa contraargumentez mai mult, dar dupa ce-mi trece stare asta, revin...
Si nu mai judecati mamele, ca nu aveti dreptate!!!!!

Editez sa va spun ca da, am cautat si cauza, am tratat infectia, am facut analize, am umblat la n dr pana am tampit si nicio imbunatatire.


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu



Mergi la inceput