Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Retete de post - 2

(3 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 19

ducky

691 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiducky Adauga semn de carte la raspuns Trimite ducky un Mesaj Privat  Reply with Quote
Praz cu masline
Ingrediente:
2 legaturi mari de praz, 1/2 kg masline
Mod de preparare:
Prazul spalat si curatat de prima foaie se taie rondele cam de 2 cm grosime. Se adauga intr-o oala cu apa clocotita si se lasa la oparit timp de 10 minute. Se scoate si se lasa la scurs. Maslinele se desareaza, punandu-le timp de 5 minute in apa clocotita. Se prepara intr-un vas potrivit, se prajeste usor faina, se stinge cu 1 cana apa, se adauga bulionul sau sucul de rosii, otetul, sare, piper, zahar, foaia de dafin si se lasa sa dea un clocot. In acest sos se pun prazul si maslinele si se introduce la cuptor pentru 10 minute. Se serveste nu foarte fierbinte, cu paine foarte proaspata.
Pilaf cu praz si masline
Ingrediente:
2-3 bucati praz, o ceapa mare, 2 morcovi, o cana orez, o cana apa, vegeta, 200 g masline.
Mod de preparare:
Se spala prazul si se toaca. Ceapa se curata si se toaca marunt si ea, morcovul se razuieste. Se pune prazul, ceapa si morcovul la calit in putin ulei, se adauga orezul spalat si se amesteca. Se toarna o cana de apa si se lasa sa se umfle putin orezul. Se pune vegeta si se adauga maslinele. Cratita se pune la cuptor pina se fierbe orezul. Daca este nevoie se mai toarna putina apa. Inainte de servire se presara verdeata tocata deasupra.

Diana Maria,mami de GLAD
Mergi la inceput
alexa38
alexa38

48 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Spaghete cu nuci-rapid
Spaghete (fara ou) fierte, spalate, racite. Se adauga putin unt (cat inca mai sunt calde) nuci macinate si zahar tos.
Se face repede si ingrasha.... dar sunt tare bune. Puteti sa adaugati si scortisoara daca va place, ia un gust si miros de mucenici.
Mergi la inceput
vali1812
vali1812

15 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
BUDINCA DIN OREZ CU MERE :SE CARAMELIZEAZA 50 GR ZAHAR INTR-O TAVA ,3 CANI DE OREZ FERT SE PUNE IN TAVA DUPA CARE UN RAND DE MERE DATE PRIN RAZATOARE CU UN PRAF DE SCORTISOARA SI 100 GR ZAHAR , APOI IAR UN RAND DE OREZ ,DUPA CARE SE PUN RONDELE DE MAR SI SE DA LA CUPTOR.TREBUIE SA SE RUMENEASCA PUTIN SI SE SERVESTE DUPA CUM VREA FIECARE(CALDA SAU RECE).

vali
Mergi la inceput
daniela2006
daniela2006

10 Mesaje
Daca nu-i cu suparare,as vrea si eu reteta de ciorba radauteana.Multumesc!

Editat de - daniela2006 on 14/02/2007 00:49:47
Mergi la inceput
retrovers
retrovers

2 Mesaje
Este prima data cand intru pe forumul asta, m-am hotarat sa tin si eu postul si asa v-am gasit si citit.

Editat de - Balbina on 09/03/2008 23:58:45
Mergi la inceput
DanielaLaura
DanielaLaura

107 Mesaje
Buna seara, fetelor!
Ce retete gustoase stiti sa faceti!
Voi incerca si eu cateva dintre ele chiar daca sotul meu este "carnivor" dar nu ma refuza cand prepar si altceva fara carnita (de exemplu ii place foarte mult tocanita de castraveti murati care se poate servi ca si garnitura la o friptura de pui).Mai ales ca incepem si Postul mare...

Editat de - Balbina on 10/03/2008 00:00:39
Mergi la inceput
vl-ad
vl-ad

783 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vl-ad un Mesaj Privat  Reply with Quote

MANCARE DE CONOPIDA SI BROCOLI
700g comopida
500g brocoli
sare
1 lingura seminte de mustar
1 ceapa
catel de usturoi
2 linguri ulei de soia(merge si de floarea soarelui sau de masline)
1 limeta (lamaie verde)
1 v.d.c boia iute
8 linguri ketchup
zahar
1 leg patrunjel

Conopida si brocoli se desprind in buchetele si se fierb 3-4 minute in apa cu sare.
Se prajesc semintele de mustar intr-un teflon fara ulei.Ceapa si usturoiul se taie marunt si se prajesc putin in ulei incins.
Se razuie coaja de limeta si apoi se stoarce sucul.Coaja si zeama se amesteca cu boiaua iute si ketchupul se pun in tigae peste ceapa si usturoiul prajit si se incalzesc . Se adauga conopida, brocoli si semintele de mustar si se mai fierb aproximativ 10 minute.
La sfarsit se adauga patrunjelul tocat.

------------------------
ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU

Editat de - Balbina on 10/03/2008 00:02:45
Mergi la inceput
CristinaGoji
CristinaGoji

4206 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CristinaGoji un Mesaj Privat  Reply with Quote
Salata de legume fierte
Se fierb sfecla rosie - 2 bucati medii, cartofi - 3-4 buc.medii, morcovi - 2-3 buc.medii. Se curata legumele de coaja. Se taie cubulete. Se mai adauga ceapa, taiata marunt, castraveti murati - taiati cubulete, mazare, se potriveste de sare si se amesteca toate cu ulei.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Editat de - CristinaGoji on 26/02/2007 14:41:20
Mergi la inceput

Olivia26

3109 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Olivia26 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Ciulama de ciuperci
Am calit 4 cepe, apoi am pus ~ 1 kg de ciuperci proaspete taiate felii, le-am acoperit si le-am lasat sa fiarba in suc propriu. Spre sfarsit am pus putina apa dupa care am adaugat 2 linguri de faina amestecate inainte cu apa ca sa nu aiba cocoloase. Am mai lasat cateva minute sa fiarba bine si la sfarsit am pus 5 catei de usturoi pisat. A iesit o bunatate.

Olivia
Asteptam pe bebe
Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru.
**************[/green]*

Editat de - Balbina on 10/03/2008 00:04:30
Mergi la inceput
mumyca
mumyca

172 Mesaje
Fetelor se apropie ziua me-a de nastere si trebuie sa fac aperitiv de post dar nu prea stiu ce ,in afara de fasole batuta sau salata de vinete.Poate ma puteti ajuta voi('')
Mergi la inceput
Pag. din 19 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com