Cantacuzino

Cantacuzino | Autor: Jasmine

Link direct la acest mesaj

Fetele care ati fost pe la Cantacuzino pt analize,cum se ajunge acolo?Trebuie trimitere de la medicul de familie,adeverinta de la serviciu?
Analizele se platesc,presupun.Daca da,costa mai putin ca in alte parti?
Se face programare sau te duci pur si simplu dimineata pt recoltari?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu azi dimineata am fost la Inst. Cantacuzino...nu mi-a trebuit nici programare..nici adeverinta nimic.Se platesc analizele...mi s-au parut preturile nitel mai mici, dar e cam la fel ca peste tot..ce implica reactivi totdeauna costa.Listeria (asta am facut eu)e 90 000 de mii ..dar nu stiu daca se mai face si in alta parte.

Institutul Cantacuzino..e chiar langa (lipita) de Facultatea Veterinara de pe Cheiul Dambovitei..pana in Opera. (la Eroilor).

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Listeria,mycroplasma si ureaplasma se fac intr-o anumita zi a ciclului sau nu conteaza?
Eu am facut mai demult CMV,toxoplasma si rubeola.Ma gandesc sa le fac si pe celelalte ca sa stau linistita (macar la capitolul asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Listeria,mycroplasma si ureaplasma se fac intr-o anumita zi a ciclului sau nu conteaza?
Eu am facut mai demult CMV,toxoplasma si rubeola.Ma gandesc sa le fac si pe celelalte ca sa stau linistita (macar la capitolul asta).



Mycoplasma , in care intra si ureaplsma ca analiza se poate face atat din secretie, cat si din sange..nu conteaza ziua in care esti, a ciclului bineinteles.
Si eu ar trebuii sa fac rubeola..din ce imi aduc eu aminte ,cred ca am avut-o in copilarie..nu mai stiu cum se manifesta...exact> Tu stii, Jasmine?

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Anis,
Am facut eu rubeola acum 2 saptamani :). Pe bune.
A fost destul de simpla : pete pe tot corpul (nu m-au mancat deloc) care au tinut vreo 3 zile. Febra (eu nu am avut) dar cica e frecventa la rubeola. Cam asta e rubeola
Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am ramas insarcinata (incerc de prin mai)
alinuche
sa imi zici si mie rezultatul la listeria. mie mi-a iesit ultima data 1/320 :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Alinuche...din ce in povestesti tu..cred ca am avut rubeola in copilarie.Tu ce stii , daca o faci o data..ai un fel de imunitate care in cazul in care o mai faci inca o data in timpul sarcinii ,rubeola nu mai are putere sa afecteze fatul????

Joi, primesc rezultatele de la listeria....
Ce e hemoleucograma????? (am hemoglobina facuta+ tot ce inseamna leucocite..trombocite etc...le-am facut mai mereu astea.ultima e din aprilie)
Ma gandeam sa fac si Anti hepatita b si c....cred ca am inebunit..vreau sa fac toate analizele!

Tu ce tratament ai facut pt listeria?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Da,Anis,daca ai avut rubeola e OK,ai anticorpi.La analiza iese tot ca la toxo,adica IGG si IGM.Important e sa n-o faci exact atunci cand esti insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Anis, pentru listeria cu greu am obtinut un tratament, l-am facut dar bleaga cum sunt uneori, nu am mai repetat analiza sa vad daca a scazut titlul sau a rams constant. Asa ca habar nu am daca a avut vreun efect. Am luat antibiotic (nu mai stiu cum se numea) 7 zile. Ginecologul zicea sa se rezolva in sarcina listeria asta, asa ca nu ma mai stresez. Macar sa raman eu insarcinata
va pupic
alinuche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

La Cantacuzino exista faimosul tabel cu toate analizele recomandate inainte de a ramane insarcinata?
Mai exact unde?
E afisat undeva acolo?Trebuie sa-l ceri?Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine.La Cantacuzino, la camera 5 sunt recoltarile...iar la camera 3..unde platesti....intreba si de tabelul cu analize.
Eu am sa-l i-au joi cand ma duc dupa rezultat.

pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Fetelo, ia vedeti aici:
http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Analize%20medicale

dati click pe fiecare categorie de analiza care va intereseaza si vedeti preturile.
Din ce am vazut eu unele sunt la fel de scumpe ca in alte parti, altele sunt ceva mai ieftine.

Mergi la inceput