Mamici de Martie-Aprilie 2008 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Buna dimineata!

Ioana, ce delicat piticul! Era vineri seara, era si el ostenit, nu avea chef de craceala, na...Sa va traiasca bebe grasunel si frumusel! Nu-i asa ca sunt scumpi rau, asa serafici cum apar in pozici? Sa nu ai foarte multe asteptari la Ikea pentru camera de bebe. Sunt doar trei modele de patuturi, banale ( ma rog, doua sunt chiar ok pentru mine, depinde ce iti doresti tu insa ), si vreo doua/trei soiuri de masute de infasat. In rest, berechet paturici, lenjerii, jucarii...Si mobilier pentru camera de copil berechet. Deja stiu cum o sa aiba camera cand va avea un an. Si ma gandesc serios sa renunt la mobilierul de sugar, improvizez ceva pentru cat e mica, si de la un an ii fac camaruta cum i se cuvine unei domnisoare, nu unui sugar...

Oricum, succes la cumparaturi!

Cristina, pup bietul pui chinuit de dintzisorul buclucas! Si odihna placuta tie.

Cami, succes in negocieri! Si inspiratie , in primul rand! Te asteptam cu vesti!

Bubu, o frumusica si ea, ca doar deh, nu putea ca o randunica sa fie altfel decat stolul, nuuu ?

Mai intreba cineva de Roxana ( Simo, parca )...Am vazut-o intamplator pe la alte subiecte...oare s-o fi suparat pe noi de nu mai scrie aici?




Olga 20+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Oana, felicitari, acum am citit ca ai fost la eco!

Olgutza, sigur era stresat ca ne uitam la el! Cred ca e si timid, ca mine!

Pai nu ma duc sa cumpar mobila pt bebe. Vreau sa iau o biblioteca de sufragerie sau ceva de genul asta, ca vreau sa renunt la mobila grea si mare pe care o am acum.

Pt camera lui bebe vreau doar un sifonier simplu si niste raftulete, poate gasesc pe galben... Patut o sa iau pliant, cu plasa. Am vazut unul fain galben cu verde deschis la baby care pe un site, dar in magazine nu... Probabil o sa iau ce-i trebuie lui in decembrie, de la baby expo.

Ioana
21+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Am uitat: http://community.webshots.com/user/numeioana

Am pus poze cu bebe!

Ioana
21+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Aha! Biblioteci gasesti berechet. In plus, iti pot adapta omuletii de la Ikea un tip de biblioteca pentru geometria sufrageriei tale. Asa ca ia-ti si dimensiunile camerei, ca nu se stie niciodata. Ei au foarte mult mobilier modular, din care poti combina chestii chiar faine.


Uof, cum tine el manutza la cap!!! L-ati suparat rau cu urmaritul asta prin burtica ! E un scumpic!

Olga 20+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Multumesc Olgutzica! Adevarul e ca-i tare greu sa-ti vezi copilul plangand de durere si sa nu-l poti ajuta Singura alinare pentru mine e ca o s auita cand creste prin ce a trecut, dar deocamdata imi vine sa si

Referitor la mobilier pentru camera bebelusului - va recomand ca in camera acestuia sa fie cat mai putin mobilier, jucarii, carti, covoare - adica orice care aduna praf. Praful le face foarte rau la caile respiratorii si poate cauza diferite afectiuni.

Mami 14+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Buna randunici ,eu va tot citesc dar de scris mai putin ,bebica mea de un an si 5 luni ma suprasolicita nu imi lasa timp de respiro dar asta nu inseamna ca nu sunt langa voi ,acum sunt tare racita si nu stiu ce sa mai iau ca prea multe nu se pot lua ,oscilo si faring pt gat in rest trag cu ceaiuri ,dar unde mai pui ca diseara sunt si la o nunta cand eu de-abia mai pot respira,asa ca astept ceva leacuri de la voi ,ca numai pot si imi este frica de copil sa nu raceasca mititica.
va pup si va doresc un weekend placut

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 20sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

'neata!
Felicitari Olgutza pentru bebelina finutza si zambareatza!
Am ras sa mor la faza cu scarile!M-ai omorat!
Hai ma..cum sa ma supar..Chiar e de ras!!
Ioana vreu sa te felicit inca odata pentru ingerasul tau si sa va urez tot binele din lume!Manca-l-ar mama de copilas obositM-am indragostit de fotografia in care zambeste!Abia astept morfo. de 22 sapt.!!
Off..mai Oana ce saptamana grea ai avut!Totusi-cred ca s-a terminat cum nu se putea mai bine-cu intalnirea cu bebele tau!Stai linistita ca Vineri sigur o sa aflati si sexul!
Blanka!We placut!
Off..mai Cris..Vladutzu sa scape repede cu dintisorul incapatanat!
Cami tinem pumnii sa dea roade sedinta si sa vii cu numele lui BB!
Flori ai grija de tine mamico!Daca situatia e asa de rea-eu iti recomand cu incredere Paracetamol,ceai cald si cat mai mult repaus!Sanatate multa!
Simo iertare ca te-am zapacit aseara cu mesajele-dar eram ingrijorata din cauza Ioanei!Scuuuzeee
Week-end placut tuturor burticilor si pupici oltenesti pt.toata lumeeeaaa!!(inclusiv)

Ela.. in 18sapt. cu !!

Varsta mogaldetei
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Buna dimineata dragele mele randunici,

Eu am o durere de cap de nu mai pot, ca pe al meu sot l-a apucat asta dimineata la ora 5 uitatul la meciul de box a lui Bute, de imi venea sa arunc televizorul pe fereastra.

Olgutzika,Ioana si Bubu - felicitari pt bb-ii sanatosi si jucausi pe care ii aveti si sa dea D-zeu sa va aduca bucurii toata viata
Naty - vad ca te-ai suparat tare...eu nu am facut deloc cada de cand mi-a zis doctorita, fac numai dus si asa o sa fac pana la sfarsitul sarcinii, am zis doar ca tanjesc si eu dupa o baie cu multa apa calda si multa spuma...

In rest multi pt toate randunicile si sa aveti parte de un wk cat mai minunat!

19+
Lucas sau Cristina?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

In primul rand felicit cele trei fericite pe ziua de azi!!!
Felicitari Ioana, Olga si Oana! sa va creasca mari comorile si sa fie norocosi!!!
Ioana, grasunelul vostru e un scump....frumusel foc!!!Si sfiosss!!!
Cristina, greu ca treci prin faza dintzishorilor dar o sa treaca si o sa uitati! Pe mine nici acum nu malasa Luca sa dorm noapteasi ma gandesc ca or iesi ultimile masele! El a fost timpuriu cu dintii...imi pare rau! Il ungi cu calgel? Pup io baietelul indurerat

Si acum...am o mare rugaminte...in special la Cory! Cineva tare drag mie intampina probleme cu translucenta nucala, este f. mare! A fost deja la 3 dr. si rezultatele sunt aceleasi! Este distrusa si nu stiu cum s-o ajut! As vrea tare sa-i trimit povestea aceea care te-a incurajat pe tine Cory...mai tii minte? Despre acea femeie care a trecut peste toate rezultatele negative si amnio si in final a nascut un copil (fetitza) perfect sanatos! Nu stiu unde s-o caut....Heeeeelpppp!!!

Va doresc tuturor un WE frumos!

mami de Luca si 21+ cu Yannis-Sebastian
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Luca
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary-lou123 spune:

Netza randunici,

Haideti ca sunt si eu matinala. M-am trezit, am dus catelul afara (mai degraba vitzelul, cum zic vecinii, k are apropape 50kg), si acum incerc sa recapitulez tot ce ati scris voi si sa va raspund, dar o sa imi fie destul de greu, k ati fost tare harnicutze ieri!!!

Olgutzasunt de aceeasi parere cu tine. Noi avem 2 camere, si camera mica (cum ar veni dormitorul, o sa o facem pentru bebe. Am ochit deja un patutz (acesta http://www.barza-ro.com/l7.html)- nush daca o sa imi lase moderatorul linkul. Restul ramane la fel, k avem un fel de biblioteca cu rafturi multe, numai buna pt bebe.. peretii sunt alibi, cumparam de la Brico Store niste desene autoadezive cu tot felul de nazdravanii, schimam perdelele si lustra, si cred ca o sa fie OK deocamdata.
Ne asteapta foarte mule cheltuieli si deocamdata de axam pe ce este intr-adevar util si necesar in materie de mobila.
SI eu am fost la Ikea si nu am vazut cine stie ce mobile grozave pt camere de bebe.

Foarte frumoase pozele cu bebici si burtici, sa il rog si eu pe randunoi sa imi faca niste poze la burtica sa le pun. Oricum miercuri mergem la 4D si abia astept si filmulet cu bebelusha.
Ioana eu eram ingrijorata k am o burta imensa, dar dupa ce am vazut poza ta imi dau seama k e normala pt 21 de saptamani. Azi mi-am schimbat si eu semnatura, k avem deja si noi 21 de saptamani. E incredibil cat de repede trece timpul asta..

Acuma hai sa zic cu dieta:

Ca reguli generale:

NU paine alba, cartofi, paste, orez, linte, fasole uscata.
NU fructe uscate, foarte dulci si zemoase, nimic prajit, mese din 3 in 3 ore.
Lamaia este permisa in orice cantitati, la orice ora si masa, minim 3l de apa pe zi

MIC dejun: Paine negra sau intermediara- Maxim 70g (o chifla)
Branza vaci, iaurt lapte, sana etc cu 0% grasime
Ceai sau cafea fara cofeina, neinulcite;
Legume: ardei gras, rosii, ridichii, castraveti, varza, conopida, plante aromatice, etc

Gustare: fructe

Pranz: Supa, ciorba, tocanitza, salata, sote etc din:

Fasole verde, dovelecei, varza, conopida, vinete, rosii, ardei gras, castraveti, ridici, morcovi, ciuperci, spanac, urzici, salta verde, stevie, putina ceapa, usturoi, marar, patrunjel etc . Maxim o lingurita de ulei pe portie;
Carne de orice fel, dar nu foarte grasa facuta in orice fel mai putin prajita;
Braneturi fermentate- cascaval, branza topita, telemea, br burduf, emmentaler, etc- Maxim 70g
Mezeluri fara amidon: NU cremvusti si prizer- Maxim 70g;

Gustare 2.

Cina: La alegere dintre alimentele de la mic dejun sau pranz.
Maxim ora 21:00;

Daca sunteti in stare sa va tzineti de ea, da rezultate sigure. Eu am tinut o luna si am slabit 6kg... si nu cu chinuri mari.



Va urez mult success;











Munca te fereste de 3 rele: plictisela, lene si saracie!
21+ Creste Printesa lu' mama!!!

Mergi la inceput