Mamici de martie - aprilie 2008 ( 29 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_Singh spune:

sarutmina de aprecieri . numele meu nou de familie e SINANANSINGH...stiu ti se plimba limba-n gura, de aia ma optat pt Singh, mai scurt si mai usor. Sotul e indian la origine, mai precis din Trinidad si Tabago, nascut in canada si acum carat prin malta de servici LOOL. Hai ca te-am bagat in ceata, fac o diagrama hahahahhaha
Ne-am luat la biserica anul asta pe 5 aug si civila am faut-o anul trecut, amindoua in toronto.

Si mie imi pare bine de cunoastinta si imi pare asa de bine ca mi-ati fost recomandate

Dana 11+

pozne :)
http://picasaweb.google.com/DSinanansingh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Chris si Elara felicitari pt bebeii sanatosi!
Anca Doamne ajuta cu nasterea!
Delphinas ce tare e poza cu matura!
Zoze azi iar fac vraja cu lapticul... ca mai vrea bebitza asta mic si miscaret... hihihihi
Raluca,Elara hihihihihi... si ele la laptic cu biscuiti
Kya, Maria subscriu si eu la pofta de , si omu' e speriat sa nu il deranjeze pe bebe... si cand incercam si noi ceva, e mai mult asa de suprafata...
Alina bine ai venit alaturi de noi pe crengutza!
ufff... tre sa ma opresc acum ca venii omu' acasa!
raman datoare cu rasp!

Mihaela 17+
Pozici
Bebitzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Oauuuu! Dana,internationala treaba! Felicitari inca odata. Intre timp m-am mai uitat si pe celelalte albume si m-am convins mai bine ca are sange de indian. Dragutzi foc, amandoi! Taaare-s curioasa cum o sa il cheme pe bb :)
Mihutza, si ti-a adus si lapticul?? Invata-ne si pe noi incantatia...

Eu am facut o lista de nume care printre altele sunt: (scriu sa se amuze randunicile):Anatoli, Boris, Akim, Alexei, Sasha. Azi sotu mi-a declarat ca lui ii place numele Matei. Orice e posibil.


sovi 13+ saptamani cu
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Dana super faine pozele! Si chiar ca ai un nume de se impleciteste limba

13 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Hehe eu am muncit cativa ani la aeroport si aveam obligatia sa ma adresez fiecarui pasager pe numele de familie aproape indiferent cat era de imbarligat (puteau fi si peste 100 pe zi!) Asa ca mie cam nici un nume nu mi se pare suficient de imbarligat.

sovi 13+ saptamani cu
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Salutare tuturor
Va multumesc pentru gindurile bune de azi si La multi ani lui Luca.
Am trecut cu bine peste procedura de azi, care n-a fost deloc o experienta usoara.Nu stiu sa va spun cit% din cauza manevrei propriu-zise care nu este f dureroasadar nici pe departe nu pot spune ca "n-am simtit nimic" si cit % din cauza clinicii si personalului care m-au enervat din cale afara.Sa va povestesc:
E vorba despre o clinica particulara destul de cunoscuta in Bucuresti, nu stiu daca am voie sa-i spun numele...desi tare as vrea , ca sa nu cumva sa treceti pe acolo.
Aveam programare la ora 11, facuta in urma cu 2 saptamini.Acum citeva zile , ma suna cineva de acolo si ma anunta ca s-a modificat ora:9.30.N-am mai zis nimic deoarece nu aveam f multe optiuni si timpul trecea in defavoarea mea, asa ca am acceptat.Ideea e ca sediul acesti clinici e la capatul Bucurestiului, in directia opusa celei in care locuiesc eu.Si se circula ca la nebuni, in principiu as ajunge mai repede la Ploiesti decit acolo.Cind am fost sa ma programez, am facut doua ore la dus si doua la intors.Nici sa ma scol la 5 dimineata sa fac o analiza, ca nu plec cu avionul.Si mai dau si o caruta de bani pentru asta.Ma rog...Ajung acolo la 9.30 si imi zice o tipa de la receptie ca aveam programare la ora 9, nu la 9.30.Si numele era trecut gresit in fisa :Nicoleta, nu Simona...Eu ii explic cum sta treaba , ea imi spune ca "calculatorul nu greseste".Sa inebunesc nu mai multe.Ma duce in salon, in alta aripa , in spitalul particular.Ma schimb cu o camasuta de unica folosinta pe care mi-o du ei....masura S.O Doamne! Le zic ca e mica, imi aduc alta...in fine.Astept, si stept....s-a facut 10.15.In tot timpul asta nu s-a intimplat nimic.Intreb ce se intimpla, mi se spune ca imediat ce vor fi anuntate ca e liber dnul doctor, ma vor conduce la sala.Bun raspuns, f precis.Vine si tipa care ma duce la sala, iar cu liftul in aripa cealalta...in halat , printre oameni..In fine.Vine o asistenta imi pune o branula si o perfuzie, vine o doctorita care imi pune citeva intrebari...Vine iar asistenta si ma intreaba daca am la mine analizele anterioare.Le aveam, desi nu ma anuntase nimeni ca trebuie sa le am.Si iar astept...s-a facut ora 11..si mi se spune ca dnul doctor a plecat la o urgenta, la sala de operatii si trebuie sa astept.Venisera intre timp nuj cite alte paciente,se facuse coada.La 12 apare si doctorul, imi face ce-mi face acolo, ma intorc in sala si gata.N-am avut rabdare sa stau prea mult, nu mi s-au oferit nici un fel de detalii despre ecografie sau copil, dar mi s-a spus ca pentru prelevare au trecut prin placenta si din cauza asta trebuie sa iau antibiotic.Sa prevenim o infectie...Adica eu nu iau nimic doua saptamini cit m-am chinuit cu o raceala si cu o tuse groaznica vecina cu bronsita, si iau acum antibiotic ca asa au considerat eiMa imbrac suparata si plec dar nu inainte sa merg la receptie sa platesc.Acolo mi se comunica o sum cu 3 mil mai mare decit acum doua saptamini.Intreb de ce si mi se spune ca s-au schimbat preturile.Mai feteleor, eu nu zic, unde intra mia intra si suta dar nu mi se pare normal sa procedezi asa.Ca totusi era vorba de 3 mil, nu de 3 lei si pe de alta parte exista o etica profesionala care ar trebui respectata..Dar nu in tara noastra draga!
Intreb daca pot sa primesc rezultatele pe e-mail, sau fax sau prin posta...Nu, mi se raspunde ferm ca nu.Trebuie sa merg personal sa le ridic..Alta excursie, alta distractie.Mai si se uita toti la tine daca te enervezi de zici ca esti extraterestru.Ca poporul roman e calm si suporta de toate...sau nu stiu ce naiba, dar eu era sa mor de nervi.In final vreau sa va spun celor care au intrebat ca aceasta analiza se face numai pentru exista un factor de risc de virsta f mare :1:89 , indiferent de rezultatele analizelor care au iesit f bune in cazul meu.Bineinteles se face pe cheltuiala pecientului, care poate are sau nu acesti bani si doar in vreo doua locuri in Bucuresti.In Europa se face obligatoriu la toata pacientele cu virsta mai mare de 35 de ani, gratuit si pretutindeni.Si asta pentru ca s-au facut studii care arata ca e mult mai ieftin sa suporti cheltuiala cu aceasta analiza si sa eviti o cheltuiala mult mai mare cu Doamne fereste un copil cu Down!Dar la noi, statul oricum nu cheltuieste nimic nici cu copiii bolnavi, ii doare undeva pe toti..asa ca de ce ar cheltui cu analiza asta.
Am facut analiza la cerere, pentru a face tot ce imi sta in putiinta sa evit orice fel de complicatii la care as fi putut fi cumva partasa ...pentru ca e decizia mea de a avea copii la aceasta virsta la urma urmei.Stiu ca in toate tarile civilizate aceasta virsta e una relativ normala pentru a avea copii, dar din pacate nu si la noi unde e un curaj sa ai copii si la 20 de ani daramite la 40.Multumesc pentru incurajarile din Grecia, stiu ca lucrurile stau altfel pe acolo...ar din pacate noi suntem aici inca.
Si Naty, scuze pentru aprecierile negative, inca o data, la adresa sistemului sanitar din tara noastra, fie el chiar si particular (cu atit mai rau).Stiu ca un medic invata ani de zile si meseria asta nu e una usoara, dar parerea mea ca ar trebui niste teste psihologice la admitere pentru ca zau, meseria asta nu e pentru oricine.
Pupici la toata lumea
Pe miine, poate in toane mai bune



Simona,mamica de Teo (14 ani) si poate 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_Singh spune:

Sovietica, si eu deabea astept sa vad ce iese din noi. Deobicei "corcitii" ies frumosi......sper sa nufaem noi exceptie hahaahhaha



Kitzy, stai linistita ca si eu cind l-am vazut prima oara am rmas masca, dar m-am obisnuit de atita ani.


Dana 11+

pozne :)
http://picasaweb.google.com/DSinanansingh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_Singh spune:

quote:
Originally posted by sovietica

Hehe eu am muncit cativa ani la aeroport si aveam obligatia sa ma adresez fiecarui pasager pe numele de familie aproape indiferent cat era de imbarligat (puteau fi si peste 100 pe zi!) Asa ca mie cam nici un nume nu mi se pare suficient de imbarligat.

sovi 13+ saptamani cu
pozici



stiu cum e, aveau pacientii mei niste nume de numai aveai aer in piept hahahaahaha, noroc ca in canada se poarta sa te tutuiesti cu ei.

Dana 11+

pozne :)
http://picasaweb.google.com/DSinanansingh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dana, idem aici! Abia astept sa vad la ochi micul romano-sovietic (romano nu vine de la rrom, sa va fie clar)

sovi 13+ saptamani cu
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_Singh spune:

Rindunici va pup ca venii omu meu acasa si ma scoate-n lume sa pap.

o seara placuta tuturor si ciripim mai pe seara ca sigur n-am somn




Dana 11+

pozne :)
http://picasaweb.google.com/DSinanansingh

Mergi la inceput