retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Monica eu am facut dimineata spanac pentru cei mici, iar pentru sot am niste artichokes (nu stiu cum le zice in romaneste) pe care le umplu cu carne tocata deja preparata si le dau la cuptor pentru o ora, plus orez, salata.
Poate tu stii de astea acolo in Brazilia.

Nu mai gatesc nimic in plus ca mai am spaghete, vinete cu sos, etc. de ieri si nu vreau sa ghiftuiesc iar cosul de gunoi .

Desert la cei mici am fidea cu lapte si fructe, iar noi..."ai mari" trebuie sa terminam tortul de la ziua lui Ali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu stiu ce sunt artichokes ...poate le faci poza cand ai aparatul sa le vad si eu...
eu pana am pus nsite fasole sa o fac iahnie...in rest...pana de inspiratie

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

artichokes = anghinare
Numai bine.
Oana

audiatur et altera pars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult Oana

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by monica-elizabet


nu stiu ce sunt artichokes ...poate le faci poza cand ai aparatul sa le vad si eu...




info + poze despre artichokes - mie nu imi plac deloc

http://en.wikipedia.org/wiki/Artichoke

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Diablette, Luna79

Daaaa , acum imi amintesc ca in Piata Amzei se gaseau, dar nu am cumparat niciodata in RO .

Aici am aflat ce-i cu "ele", iar sotului meu ii plac mult, eu recunosc ca nu ma omor (imi par fara gust, cica sunt f bune pentru reglarea colesterolului). Al meu "sos" a cumparat congelate, am dat sa il bombanesc spunandu-i ca puteam sa ii iau proaspete din piata (cand e sezon), dar a trebuit sa ma opresc ca m-a intrebat daca stiu cat de dificil e la curatare .

Asadar umplutura:
am calit o ceapa rasa (pana se aureste un pic), apoi am pus 350g carne tocata si am lasat la calit pana scade bine. La sfarsit am pus sare, piper, putin cumin, putin "all spicies", paprika dulce.

Intr-o cana cu apa fierbinte am pus o lingura bulion, un cubulet supa Maggy si o rosie tocata marunt.

Apoi am pus intr-o tava mai intai anghinarea si in fiecare cupa am pus cate o lingura din carnea preparata mai sus, am adaugat sosul in tava, am decorat cu niste rondele de morcuv si am dat totul al cuptor pentru 40-50 min.

Se servesc alaturi de orez si, eventual salata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor, multumesc de lamuriri la toata lumea
norocutza, am pus reteta la listuta multumim
eu azi fac ce-i mai simplu si mai usor si stiu sigur ca merge si la astia mici fiindca am o stare de kko...cred ca ma ia o raceala de zile mari...ma dor toate oasele...asadar...SHAWORMA fac cu cartofi prajiti si salata de legume langa ea...
va pup pe toate
o zi buna

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

salut!

despre anghinare eu stiu asa:se spala f. bine in mai multe ape,pt. ca intre "petale" se pot ascunde mici insecte si f. mult praf.se lasa cateva minute acoperite in apa cu sare,pt a izgoni eventualele ganganii.apoi se clateste in mai multe ape.se pun la fiert in oala sub presiune sau intr-o oala normala.sunt fierte atunci cand tragand de o petala,aceasta se desprinde cu usurinta. anghinarea fiarta in felul asta noi o servim cu un sos din usturoi,sare,ulei si multa lamaie.asez capatanile de anghinare pe un platou,iar sosul in castronase mici(cate unul de fiecare "mancator":-).se smulge cate o petala ,se cufunda in sos si se "roade" cu dintisorii:-) la baza petalei,unde este un miez micut dar bun.dupa ce toate petalele se termina de rontatit,ramane baza florii-un cerc in mijlocul caruia se gasesc niste "ace"? ,un fel de puf,care se prinde cu mana din varf si se indeparteaza(nu sunt bune de mancat).ce ramane poate fi consumat ca atare cu sosul de care am spus mai sus,sau poate fi umplut cu carne si dat la cuptor.




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

si sa va dau si o reteta mica si simpluta,pe care o execut cand sunt in lipsa de inspiratie.merge ca garnitura la o fripturica,shawarma etc sau ca atare(mai ales daca tineti post):-)

Batata bi kezbera(cartofi cu coriandru si usturoi)

-cativa cartofi(in functie de cnr. de portii dorite)
-o legatura de coriandru verde
-sare
-ulei pt prajit
Se curata cartofii si se taie in cubulete mici.Se sareaza si se prajesc in baie de ulei(bine incins) sau-pt. o varianta mai no fat-se fierb in apa cu sare.Se scot si se scurg pe o foaie de pergament.
Se piseaza usturoi(dupa gust).O legatura de coriandru verde se spala si se toaca f. marunt.Intr-o tigaie se caleste putin usturoiul pisat si se adauga si coriandrul.Se amesteca impreuna si se calesc cateva minute.Eu racesc coriandrul putin si-l mai dau si la robot,pana iese o pasta verde fina-dar se poate lasa si asa.Cartofii se reincalzesc intr-o tigaie cu cateva linguri de ulei si se adauga peste ei sosul de coriandru.

Pofta buna!

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Ortansa multumim pentru retete !

Mergi la inceput