retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Mai fetelor bate vantul pe aici? Ori toata lumea e in bucatarie .
Eu fug sa-l aduc pe Ali de la scoala, dar pentru cine are timp uite un site fain:

http://www.wasfasahla.com/docs/rcp_mn.cfm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
eu gata...sunt racita cobza si nu prea am chef de nimik, cred ca numai de la AC mi se trage si diferentza de temperatura...asta e...sa ma invatz minte
am bagat un pui la rotisor si poate la garnitura fac reteta data de Ortansa...
multam fain Ortansa
norocutza multumesc pentru site...
am sa pun mai tarziu totul in listuta...
pana atunci fug sa pun niste gogonele in borcan ...sunt tare fericita ca am gasit ieri la magazin si cum aveam o pofta nebuna am si sunat-o pe soacra-mea sa-mi dea reteta
nu va pup sa nu va dau virusi

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am facut puiul marocan. A iesit super. Imi plac atat de mult mancarurile aromate, deosebite.
Mi se par cam grase mancarurile arabesti pentru gustul meu dar le adaptez.
Retete cu peste nu aveti? Fara prajeli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

poti face peste la cuptor cu multe legume...reteta nu este una arabeasca iti spun cum fac eu...
alegi ori un file de peste ori un peste mai mare(care sa nu aibe asa de multe oase, ori peste oceanic)
tai o ceapa uscata rondele
1/2 ardei gras rosu
1/2ardei gras verde ambii taiati rondele subtiri
boabe de porumb din conserva(sau chiar proaspat daca gasesti)
cateva capere
poti pune si cateva buchetele de brocoli
rondele de morcovi
o rosie
asezi pestele in tava si deasupra ii pui legumele, pui apa cat sa le acopere, stropesti cu putin ulei de masline, adaugi cateva boabe de piper, sare dupa gust,( poti sa adaugi chiar 30 ml vin alb si spre sfarsit 2-3 catei de usturoi)...le pui la cuptor la foc potrivit...acum depinde de ce peste folosesti...incerci vezi daca-s fierte si legumele si pestele...la sfarsit presari patrunjel taiat marunt deasupra...


si mai poti face peste pe gratar daca tot vrei ceva fara grasimi, de data asta trebuiesc alesi pesti relativ mici(parca mai zisesem reteta cu sardina) se spala peste se curata se condimenteaza si se pune in folie de aluminiu, il sarezi, piperezi, pui cateva felioare rosii, ardei gras, ceapa rondele, usturoi daca vrei, infashori folia si-l pui pe gratar.

dar poate intra fetele si-ti spun o reteta arabeasca

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Tot la voi imi e speranta!
Pentru fetele din Bucuresti: stiti pe unde as putea gasi bob? Bob la kil! .
Am cumparat conserva de bob, l-am preparat asa cum a zis Hannen, mi-a placut mult de tot (merci, Hannen ), dar in conserva era cu acid citric si nu-mai-stiu-ce si nu-mi convine :-))

Multumesc!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Am facut puiul marocan. A iesit super. Imi plac atat de mult mancarurile aromate, deosebite.
Mi se par cam grase mancarurile arabesti pentru gustul meu dar le adaptez.
Retete cu peste nu aveti? Fara prajeli.



Uite o reteta www.wasfasahla.com/docs/recipe.cfm?recipe_id=81" target="_blank">"peste la cuptor". Cica egipteana ....vezi ca la rubrica "fish" sunt o multime de feluri de a prepara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Denizel,ma bucur mult ca ti-a placut!Sa-ti fie de bine si sa mai prepari delicatesuri de pe la noi.
Fetelor ,eu am disparut de citeva zile dar serios ca n-am avut timp sa va scriu.
Nici n-am gatit cine stie ce,nimic arabesc.Ieri am facut creveti cu sos iute,miso soup,steamed egg custard(chawan-mushi,in japoneza)(nu poci sa-i zic romaneste si pace,nu vine cuvintul) cu creveti,carnita de lobster si ciuperci cu palarie mare,feliata,orez ,peste si salata de varza.
Azi supa de scoici cu praz ,crochete de legume(cartofi,bostan,varza,morcov si carne de vita) si hijiki(edible brown algae) cu legume(la alegere),orez si salata asortata.
Si nu stiu ,parca as mai face ceva dar am intrat in pana de idei.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hannen, stai, nu fugi! :-)
Imi zici si mie, te roooog, o reteta cu creveti? Da' stii cum vreau sa fie? Una mai fara sos asa, adica sa nu pluteasca cc crevetii aia in prea mult sos, ca nu-mi prea place :D.
Singura reteta pe care o stiu eu, e o salata de creveti cu avocado. In rest...

A, si inca ceva? Crevetii astia merg macar cateva secunde facuti in tigaie cu putin unt? Sau numai fierti?
Multu' muuult!


Am gasit si bob, la o macelarie cu specific oriental :-).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

denizel ma bag si eu ca musca, dar uite o reteta dintr-o carte egipteana (tradusa de sotul meu ca eu ), poate iti va fi de ajutor .

Creveti cu orez
1 kg creveti
1 lgt (lingurita) piper
1 lgt sare
2 cesti de orez deja preparat (aici se face la o cana orez-o cana apa- la foc mic cca. 15-20 min si il mai lasi inca 10min cu focul stins, acoperit cu capac)
1 lamaie-suc
1 lgt usturoi
2 foi dafin
1 ceasca mazare (fiarta)

Se spala crevetii+sare, piper, lamaie, usturoi si se lasa putin impreuna, sa ia miros.

Incalzeste uleiul si pune crevetii pana se auresc, adauga dafinul si lasa totul pe foc pana par a fi facuti.

Dupa ce iei crevetii de pe foc, pune si mazarea in orezul fierbinte si amesteca bine.

Se aseaza orezul intr-o farfurie intinsa, iar in mijloc se pun crevetii.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Norocuta, multumesc mult de tot!
Daaa, cam asa voiam io o reteta :-)

Da' daca mai aveti si altele, mai ziceti, ca io nu ma supar! :-))


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput