Mamici de septembrie-octombrie 2007 (98)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Betty, ma bucur ca sunteti acasa si ca sunteti bine!

Roxana, imi pare tare rau ca Andrei trebuie sa poarte ghips, dar probabli e mai bine sa poarte acum cand se remediaza mai repede.

Cristina, ce dragut e bebe Robert! Si fetitei mele i-a cazut parul din fata, dar in schimb i s-au marit genele si e mama tare mandra.

Rodica, eu la control tot cu beb o sa merg, ca daca o las acasa si se trezeste nu se calmeaza decat cu tzizi.

Teodora, felicitari pentru beb Mihnea!

Luy, am mai pus niste poze cu bebelina.

Noi suntem bine, bebelina a fost cuminte zilele astea, mai era sa o prinda o raceala, dar am simtit-o latimp si am luat oscilococinum, paracetamol si vit C si masca pe fata si vad ca am trecut obstacolul.



Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, cred ca nu e o problema, si Andrei mai tresare, si se foieste uneori, chiuie, plange, are o intreaga gama de reactii in somn.

Ana, si Alex a avut o mica problema dar a fost suficient masajul. I-am facut si lui insa nu a fost suficient se pare. Ieri mi-a aratat doctorul cum trebuia, apoi trebuia sa ii fortez zdravan laba si nu am facut asa. Macar cu gipsuri se rezolva de tot?

Tomasa, eu dupa Alex nu am pus sterilet ca ma speriasem de infertilitate. Acum nu ma mai stresez de asta, desi inca nu am renuntat de tot la BB3, mai vad eu. Dar am citit un articol despre cancer de col si ma tem si de asta. Oricum voiam unul cu hormoni. Asta are ceva, de ce nu e bun? Acum nu am discutat cu dr inca, insa dupa Alex tot asa la 5-6 luni dupa nastere a zis ca se poate pune. Dar pana atunci de ce nu?

Betty, doamne ajuta sa fie bine de acum. Nici nu imi pot imagina ce ai suferit cand il stiai la terapie intensiva, eu fac o tragedie pentru gipsurile acestea, d-apoi sa fi fost vorba de asa ceva. Insa nu te mai gandi in urma (ma rog, vorbesc eu care inca plang pentru fractura de clavicula), trebuie sa gandesti pozitiv. Mario e bine acum si nu vor mai fi probleme.

Rodica, nu e nevoie sa il trezesti, mananca suficient si a luat bine in greutate. Aceeasi problema am avut si eu si am mers la pediatra sa intreb, si a zis sa nu il trezesc. Al meu doarme si 8 ore. Laptele praf se poate pastra preparat pana la maxim 2 ore, dar eu zic ca ar trebui sa limitezi la 30 min.
Mai bine ar fi sa incalzesti numai apa si sa pui formula chiar inainte sa ii dai. Daca e adormit, nu mai e nevoie.

MihMih, hai ca am nascut mai multe la 40 de saptamani. Nu te necaji, sa fie BB sanatos!







Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Cum atipea in brate si il lasam in patut incepea sa planga cu tipete.


Si la noi la fel.. Ba mai mult, nici in brate nu se linistea instantaneu.. mai urla un pic... Si uite asa ma duc la scoala cu tema nefacuta.. da' am o scuza

Mandarinutzo, ai o dulceata de fetita.. Nu ti-e teama sa o lasi sa doarma pe burta?

de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Carpatino, prima luna a dormit pe spate, dar apoi nu mai reuseam sa o fac sa dorma decat pe burta mea, cum o puneam pe spate in patut se trezea, si atunci am incercat pe burtica, si doarme super linistita, isi intorce singura capul fara probleme. Dar o mai pun si pe spate si pe o parte, depinde cum ii place. In carut sta pe spate sau pe o parte. Mi-a fost frica la inceput, dar cand am vazut ca e ok si isi intorce capul, nu mi-am mai facut probleme.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Felicitari Teo! Bun venit bb Mihnea!

Betty, ma bucur tare ca bb Mario e acasa. Daca a trecut criza, vei vedea ca se va insanatosi repede. Bebelusii au o mare putere de refacere! Sanatate multa si sper sa nu mai treceti prin asemenea criza niciodata.

Elen, Degetica avea 2640g la 1 luna cand i s-a facut vaccinul BCG.
Ma mir ca tu stii de greutatea de 2,5kg, ca cei din municipal vorbeau de 2,3 si io chiar stiu o mamica de prematur care a mers cu bb la acest vaccin la 2350g.

Bernix si Degetica (Ana Elena)

Poze Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Felicitari Pico! Bun venit pe lume Ana Iasmine!

Bernix si Degetica (Ana Elena)

Poze Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Rodica, nu cred ca e o problema sa mergi cu BB. Am mai vazut mamici cu bebelusi. Problema e daca nu cumva e bb necajit si plange, si va fi dificil pentru tine.

Carpatina, pai nici Andrei nu se potolea de indata ce era luat in brate. Necesita rabdare si muuuulta miscare.

Partea proasta este ca nici acum nu s-a linistit Andrei. Si nu mai rezista cocoasa mea. In plus Alexandra a venit de la gradi si pentru ca l-a gasit treaz si trebuia sa il hranesc a inceput cu istericalele de gelozie. Sunt mandra ca am reusit sa ma abtin si sa nu reactionez, desi imi venea sa ii scap o scatoalca. Doamne dar cum urla, ca animalele si alta nu. A tipat, m-a dat afara din camera, nu m-a lasat sa ma asez pe scaunul de alaptat. Deocamdata ne jucam cu un calut si s-a linistit dar daca il aduc pe urlator nu stiu ce va fi.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Carpatina, dar ce are somnul pe burtica? Andrei nu doarme decat pe burtica, deloc pe spate sau pe parti. Spre deosebire de Alex care dormea numai pe spate pana la 3 luni, daca o puneai pe burta urla si urla. La 2 luni jumate se rasucea singura si de atunci vreo 3 luni a dormit numai pe burtica. Andrei numai in spital si poate cateva zile acasa a mai dormit pe parti, pe spate nu sta decat sa se uite la carusel. De atunci numai pe burta doarme, ba inca se taraste cu capul in aparaorile de la pat si doarma cu nasucul acolo. Asa dormea si Alex cu capul sub perne, iar padiatra mi-a zis ca ei nu isi fac rau singuri si ca isi va muta singura nasucul daca o deranjeaza pernele. Asa ca la el nici nu m-am mai agitat. Ba uneori cand e suparat si se foieste, il pun eu mai aproape de perne sa nu mai aiba asa mult de tarat. Nu de alta, dar uneori se taraste spre spate si cum vede ca se departeaza de perne plange si mai si.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

bernix, la mine s-a mirat pediatra, dar uite ca am neglijat sa o intreb de ce nu e bine, dar o sa o fac
si am intrat pe net la prospectul vaccinului si asa scrie, ca e contraindicat la bebei<2500 gr:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

dar cu degetica la cate kg te-a chemat ?
sau nu a fost in fctie de kg, ci de nr de luni?

Mergi la inceput