Mamici de septembrie-octombrie 2007 (98)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihMih spune:

Sim,

Nu zic ca era prost dispus, ci doar grabit. Dar pana la urma vorba sotului meu, cand are de zis ceva de rau, o zice. Si cand am fost sa am intr-adevar o problema serioasa, s-a purtat exemplar... a fost foarte uman.
Doar ca de ex pe mine nu m-a controlat niciodata pe masa. A nu se intelege ca ard de nerabdare si placere. Doar ca in doua randuri m-a amenintat ca la vizita de 37 saptamani o sa mi se intample, ca sa vedem ce si cum este colul. Si la 37 sapt nimic (a fost vinerea aia cand nu a mai putut sa ajunga), ieri nimic...
De fapt cred ca problema mea este ca as fi vrut sa-mi spuna" "femeie, o sa nasti peste 5 zile, 7 ore, 33 min si 46 sec"
Pitici in cap la mine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

RODICA...scuze pt interventie..luni canda m fost la control erau mai multe mamici care venisera singure cu bebe si de abia nascusera ...si din contra toata lumea le admira...parerea mea daca sotul este la servici si nu poate veni nu are rost ..asta numai in conditiile in care tu te simti ok sa mergi singurica cu bebe.

ROXANA cu "ursuletz" GEORGE IONUTZ IN SAPTAMANA 39!!
4 ZILE pana mami si tati fac un an de casnicie!! BEBE TE ASTEPTAM CU DRAG!!!


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

RGE, nu te scuza, eu multumesc pentru sfat.. ma gandeam ca intru cu el in cabinet si sa nu se-apuce chiar atunci de plans sa-l deranjeze pe dr. dar e un om tare de treaba, si daca ziceti ca si altele merg asa... e ok... o sa-l duc si eu pe cu mine...



Rodica Darius Filip
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

RODICA iti spun sincer ce am vazut si toate mamicile erau privite super..si m-am gandit ca asa o sa fiu si eu mai ales ca tati chiar a alergat foarte mult intre servici si tonele mele de controale si ecografii si dupa nastere ma rog sa-mi revin repede ca sa nu mai depind de el si sa merg singura cu bebe..stai linistita cred ca si dr o sa-i faca placere sa-l revada pe bebe!!

ROXANA cu "ursuletz" GEORGE IONUTZ IN SAPTAMANA 39!!
4 ZILE pana mami si tati fac un an de casnicie!! BEBE TE ASTEPTAM CU DRAG!!!


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by rodicamaries


Hai ca apar si eu, ca de obicei, urmaresc ce scrieti insa nu prea reusesc sa scriu...

Vreau sa va intereb cate ceva
1. Darius doarme in ultima vreme intre 4 si 6 ore, iar cand se trezeste mananca cam 150-160 ml lapte... sa-l trezesc mai des ? alte simptome negative nu are, i-am luat dimineata temperatura, a fost ok, in greutate a luat binisor, in 4 saptamani 1.3 kg...

2. Cateodata se trezeste urland... fug repede sa-i fac laptitcul sa-l am de completare dupa ce-l pun la san, si pe cand aajung din bucatarie, doarme, ei nu asta ar fi problema... laptele praf facut cat e valabil, pot sa i-l dau dupa 30 minute? bineinteles daca-l incalzesc?

Va rog sa completati si la mine x-urile, sa arate listuta mai frumos...

Darius Filip 40 saptsi 2 zile, ora 16.15, 3.630 gr, 55 cm, Apgar 7/9, naturala-epidurala

Pupici

Rodica Darius Filip
Poze




1. astea nu sunt simptome negative, e foarte bine, spune merci ca ai asa copil cuminte.

2. daca doarme si ai facut deja laptele ... ori il bagi la frigider imediat si il incalzesti cand se scoala (poti sa-l tii 6 ore), ori incerci sa-l scoli. Daca ai last laptele afara 30 de minute mai bine il arunci. Eu in primele 3 luni la Victor am aruncat zilnic lapte... bine ca era vara si erau 36 grade se strica si mai repede.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by MihMih

Aaaa si am uitat... intrebare pentru cele deja mamici.
Pt ca Murphy este printre noi... i s-a intamplat cuiva sa fie racita chiar cand a nascut? Ma dispera ca imi curg nasul si ochii si ma cam ustura in gat

Ce fac sa-mi treaca repede, repede????

multumesc anticipat daca aveti ceva sfaturi si pentru mine

micki



trebuie sa rezolvi neaparat!!
nu de alta, dar daca te apuca o tuse din aia nasoala, fie ca ai ceza fie ca ai epiziotomie cand tusesti te doare ca naiba si daca alaptezi nu poti lua antitusive.

incearca paracetamol, vit C, sirop pentru gat, ceai de ceapa...eu am fost racita acum 2 sapt si cand am vazut ca se ingroase gluma am luat antibiotic.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Betty, intr-adevar doctorita Leseanu e un medic foarte bun si un super-om. Am fost si noi la dansa cand avea Miruna un an si jumatate, cu niste probleme destul de mari, pe specialitatea dansei. Eram disperata! Si nu numai ca ne-a "reparat", dar mi-a dat incredere. Sper sa va reveniti repede si sa nu mai treceti niciodata prin asa ceva!

Rodica, daca copilul ia in greutate multumitor, nu ai de ce sa iti faci griji ca doarme. Ba din contra, ar trebui sa fii fericita ca nu e scandalagiu ca al meu, care nu doarme cu zilele. Iar la control tot cu bebe o sa ma duc.

Bebelul meu doarme, asa ca am profitat de ocazie si am mai incarcat niste poze, de la 6 saptamani:
http://family.webshots.com/photo/2880188560100768954YqGaXH

Ma duc sa mananc ceva, pana nu se trezeste.



Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

salutare si de la noi!...
Felicitari noilor mamici sa aveti bebici mancaciosi si necoliciosi!...

Teo imi pare rau ca nu ai putut naste natural dar daca asa a fost sa fie important este ca bebe e sanatos.

MihMih si eu sunt o pacienta a dr.T si mie mi s-a intamplat ceva asemanator si simteam ca totul nu se mai termina odata. Desi toata sarcina nu l-am sunat niciodata, nu sunt o persoana prea curajoasa pot spune ca poate un pic cam timida, l-am sunat si am mers dupa numai o saptamana din nou la ctrl. Vizavi de nastere niciodata nu cred ca iti va putea spune in cat timp nasti. Eu (ca si Sim parca) am stat peste doua saptamani cu colul deschis si nu mai nasteam odata. Curaj si ai incredere; totul va fi ok.

si toate mamicile obosite dar care se lasa cucerite cu un zambet de puiutii lor...(cine vorbeste>>>); am luat-o razna; iertati-mi varog ca e de la oboseala...E greu sa fii mamica; dar e si atat de frumos incat acus as lua de la capat...


Mirella
Albert Raul
http://community.webshots.com/user/mirellacoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

multumesc pentru raspuns...

Rodica Darius Filip
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu de 2 ore plimb una bucata bebelus dulcic si suparat, m-a cocosat. Pe langa cele 6 kg ale lui se mai adauga inca 2 si gipsurile. Nu stiu ce o fi avut mititelul. Cum atipea in brate si il lasam in patut incepea sa planga cu tipete. Am reusit abia acum sa il adorm, probabil va motai putin, ca vine ora de masa. L-am pus in pat fix cand suna Alex la usa. Ei i-am pregatit deja masa, laptele si pijamaua, ca sa nu mai inceapa circul.

Am rezolvat cu botezul. Am ales si meniul. Este 199 RON pe persoana, fara bauturi. Nu imi dau seama daca este asa scump sau nu, parca si voi ziceati de 150 RON. Oricum include aperitiv, un fel cu peste, si un fel principal cu salata, tort, 2 cafele si o apa minerala. Restul bauturilor contra cost. Spre fercirea sotului a trebuit sa rezervam pentru minim 35 de persoane ca sa nu mai platim si taxa de exclusivitate, asa ca daca tot e sa platim o sa ii si invitam. In plus am cerut baloane cu heliu, marturiile si cardurile si meniurile de pe masa.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput