disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

pentru cele interesate:PROMOTIE DISNEYLAND

http://offres.disneylandparis.fr/ventes-flash/flash.xhtml?affId=1507050&tduid=76bbcd47c6e86c669ca926ca6b2d5534




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Noi mergem simbata, pe 28 februarie, la Disneyland Mai merge cineva? Ar fi haios sa ne intilnim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Ma bucur ca am gasit subiectul in dezbatere.

As dori si eu sugestii de cazare. Sejurul nostru este de 6 zile, din care 3 vrem sa le petrecem in parc. Ne-am hotarat sa inchiriem si masina din aeroport, dar in legatura cu cazarea nu ne-am decis. Avem cu noi doi copii, dintre care unul de aproape doi ani. Ati putea sa ma ajutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ne-am intors...Am sa scriu pe unde am fost ca sa va faceti o idee de ce se poate vizita in functie de virsta copiilor.

In primul rind, daca veniti cu masina, atentie la trafic, noi nu ne ateptam sa stam o jumate de ora in ambuteiaje. Asa ca mai bine plecati mai devreme, ca sa evitati coada de masini.

Am avut bilete "o zi, 2 parcuri", dar n-am pucat sa facem decit Fantasyland. A fost enorm de multa lume, oricum, daca e vreme buna si daca nu ploua, e mai multa lume decit in caz contrar si asta in toate parcurile de atractii in aer liber. Cind am fost noi, un tip care lucra acolo ne-a spus ca era afluenta unei zile de vara, adica in jur de 50 000 vizitatori, iar vara sint intre 30 000 si 80 000 vizitatori. Daca puteti, mergeti in timpul saptaminii, evitati week-end-urile si sarbatorile - 1 mai, 8 mai, 14 iulie, 15 august.

Pe unde am fost:
- Castelul Frumoasei din Padurea Adormita (le château de la belle au bois dormant)
- Alba ca Zapada (Blanche Neige)
- Pinocchio (la astea 2 fii-mea a stat cu miinile la ochi, n-a vazut mare lucru ca i-a fost frica)
- labirintul lui Alice
- Peter Pan's flight
- le Pays des Contes de Fées - plimbare cu barcuta printre machete inspirate de povesti
- Small world - tot o plimbare cu barca intr-o grota in care sint marionete reprezentind locuitori ai mai multor tari - mie asta mi-a placut cel mai mult
- Cabana Robinsonilor

Ne-m plimbat cu trenuletul si am vazut parada (superba!).

Am plecat pe la ora 20 si am facut calculul: din cele 8 ore pe care le-am petrecut acolo, cam jumatate am "consumat" stind la cozi. Sint o maaaare belea! La Peter Pan am facut 45 minute de coada pt 3 minute de atractie. FastPass-ul e un sistem foarte bun, insa trebuie sa faci coada dimineata sa validezi biletul, tichetele sint limitate si nu exsta la toate atractiile. De exemplu, in Fantesyland era doar la Peter Pan, iar noi am facut coada 35 min la Alba ca Zapada, 30 min la Pinocchio si 40 min la Small word.

Copiii au rezistat mai bine decit ma asteptam. Poate si pt ca erau cu verisorii lor de aceeasi virsta. Insa nici n-au dat pe spate ca au fost la Disneyland. Pe undeva, mi se pareau cam blazati, mai mult ne-am ambalat noi, adultii. Cred ca ma asteptam sa tipe si sa sara de bucurie, mai entuziasmati i-am vazut la Fun Park, parcul de Playmobils.

Oricum, mai asteptam vreo 2 ani si vom merge din nou, mai avem si alte "tari" de vizitat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Marox, multumim pentru info.
Unde ai avut cazare? Cat te-a costat sejurul, pana la urma?
Fetelor, cine merge la Disneyland in mai?
airfrance-ul are o oferta speciala, un bilet dus-intors Paris, platibil pana in 31 martie si cu plecare oricand pana pe 15 iunie costa 169 EUR (taxe aeroport incluse!!!).
Am facut o comparatie acum si e preferabil sa iei cazare in Parc (Santa Fe, care e cel mai ieftin, multumesc Fomahaulti).
In alta ordine de idei, cine are o adresa de mail valida de la Carrefour voyage? Ca eu nu reusesc sa-i contactez...
Sau prin ce agentie ati reusit voi sa va luati biletele (si n-ati avut probleme) ?

Cine mai are informatii e asteptat sa le puna aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Numai ce am facut si noi rezervari pt 3 zile la Disney de ziua lui Aidan pe 27 iunie, la hotel Santa Fe si a costat 582 euro pt 2 adulti, 3 zile, 2 nopti.Asta a fost cea mai ieftina optiune. Noi vom merge cu masina.
Am o intrebare, il au pe Buzz Lightyear acolo? Si celelalte personaje Pixar? Personajele din Monsters Inc sunt acolo?

Multumesc pt eventuale raspunsuri.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mmmaria, pe noi ne-au costat biletele 62€ (30 €/adult + 1€/copil), dar e un pret promotional, cumnata-mea a facut rost pintr-o asociatie. Iar de dormit, am dormit acasa, ca sintem la 2 ore distanta cu masina.

Blackpanterro, exista Buzz Lightyear - Toy Story, dar n-am vazut Monsters Inc. Toy Story e si in parada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Marox, multumesc, ce bine de voi sa locuiti atat de aproape.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Pe Sully din Monsters Inc. il gasesti la Disney Studios. Si recipientele pe care trebuie sa le umpli cu energie tipand in ele. Si nu-i chiar asa usor sa le umpli complet.

In legatura cu Buzz Lightyear, nu numai ca exista o atractie unde il ajutati sa il impuste pe Zurg, dar puteti sa si mancati la Pizza Planet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Pe Sully din Monsters Inc. il gasesti la Disney Studios. Si recipientele pe care trebuie sa le umpli cu energie tipand in ele. Si nu-i chiar asa usor sa le umpli complet.

In legatura cu Buzz Lightyear, nu numai ca exista o atractie unde il ajutati sa il impuste pe Zurg, dar puteti sa si mancati la Pizza Planet...


Multumesc de informatii, e mare fan Pixar, chiar acum se uita la Monsters Inc si am si citit cartea acum vreo jumate de ora :)).Deci musai sa fie Pixar...bine, ii plac si restul, Peter Pan,cred ca i-a citit sotul cartea de 100 de ori, Pinocchio si ceilalti dar astia parca mai mult. Avem toate filmele Disney asa ca sigur o sa ii recunoasca si o sa se bucure de ei acolo.

Inca o intrebare...artificii sunt in fiecare seara sau numai in weekend? Noi o sa fim acolo de duminica pana martea.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput