disney land Paris

disney land Paris | Autor: oana_a

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am de gand ca in aceasta toamna sa merg cu fetita mea de 4 ani si 6 luni la Disney si am mare nevoie de sfaturile voastre in ceea ce priveste cazarea si transportul.

noi am vrea sa mergem cu avionul ,dar nu prea stim cu ce companie e mai avantajos si ca pret si am vazut ca unele au si oferte speciale pentru aceasta destinatie.

Pentru cazare ne-am uitat pe siteul oficial disney si sunt niste hoteluri care arata super dar si preturi...as vrea sfatul vostru care ati fost cum sa facem cu cazarea ce hotel mi-ati recomada pentru 2 adulti si 1 copil care sa fie mai aproape de parc sau sa avem cun ce ajunge in cel mai scurt timp.De asemenea as vrea ca si conditiile de cazare sa fie bune..:))))nu lux

deci astept sfaturile voastre cu nerabdare

va multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

sunt ff multe topicuri deshise cu acest subiect!

eu va recomand, daca veti masina sa stati in afara disney-ului.. puteti sta cu 35 euro/ noapte de ex la formula 1.
pt transport cred ca blueair au cea mai buna oferta..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

dar informeaza-te bine inainte ce conditii sunt, tocmai am stat la Formula 1 in Zürich si a fost catastrofal. Si nu e prima data cand am stat la hoteluri de genul asta, doar ca am fost la Ibis, Etap, nu la F1.

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Oana, cauta subiectul cu acelasi nume, deschis de mine mai demult. Acolo am explicat cum am procedat noi si a fost ok. Uite link:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67534&SearchTerms=disneyland

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Astazi ne-am intors de la Paris, de la Disneyland. Si eu am cerut informatii si mi-au fost de folos sfaturile primite, dar pentru ca abia am venit cred ca pot sa-ti ofer cateva impresii "proaspete".Daca scopul vostru e doar Disneyland-ul merita sa stati in parc, daca vreti sa vedeti si orasul atunci luati doar o noapte in parc si de preferat undeva de luni pana joi pentru ca e mai putin aglomerat si mai ieftina cazarea decat in WE. Noi am plecat pe 10 oct, am ajuns seara la 8 in Paris, am stat 4 nopti in oras si duminica dimineata am plecat in Disney.Am avut rezervare la hotel "Santa Fe" in Disney village,e ceva de mers pana in parc, dar am fost multumiti de conditiile oferite.Camera a fost cam 310 euro, dar in pret este inclusa si intrarea in parcuri(si in WD Studious) pentru doua zile.De la aeroport este transport direct pana la hotel, e foarte usor de ajuns.
Am fost cu MYAIR pentru ca pleaca din Bucuresti la ora 18 si ajunge la Paris la ora 20, iar din Paris spre Bucuresti pleaca la ora 20.50 si ajunge pe la ora 1 si noua ne-a fost mai comod sa ajungem de la Galati si sa plecam seara si in afara de asta Myair opereaza pe Charlle des Gaulle (n-am scris corect, dar sunt prea obosita la ora asta sa mai gandesc) si de aici ne-a fost foarte usor sa ajungem in oras la hotelul unde am avut rezervarea.
Blueair-ul opereaza pe un alt aeroport (nu-mi amintesc acum) care am inteles ca e cam pe la vreo 80km de Paris...
Daca ai intrebari sunt prin zona!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU AJUTOR

ma intereseaza mai mult sfaturi privind cazarea ...cum e mai ok in parc sau in afara si ca pret si conditii..poate imi recomandati hoteluri apropiate


eliza cate nopti ati stat la santa fe?
alte hoteluri prin aporpiere stii?

multyumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu sunt mare fan Disneyland...Dar am intalnit persoane care au fost si nu au fost chiar asa incantate. Chiar aici, pe forum, parca scria cineva ca nu ai ce face mai multe zile la Disneyland. Mie mi se pare ca as putea sta oricat si as avea ce face...Dar tu decizi pentru tine...

Mie mi se pare ca cel mai bine stai la un hotel din Disney Village, adica in imediata apropiere a parcului. Preturile nu sunt atat de mari cum par. Uite, exemplul Elizei. 310 euro pentru o noapte pare enorm. Dar pretul include bilet(e) de intrare in ambele parcuri pentru doua zile. Daca te uiti pe site vei vedea ca un asemenea bilet costa un pic peste 100 euro de adult. Deci, daca au fost 2 adulti, pretul camerei este doar 100 euro. Mai adauga faptul ca Eliza a economisit un drum cu RER (tren sau metrou, cum vrei sa-i spui) care este si el 10-20 euro. Deci, daca vrei sa mergi mai mult de o zi in parc (parcuri!) e chiar economic sa stai in Disney Village. Si, cu fiecare noapte in plus, pretul pe noapte scade mult (vezi pe site "pachetele").

Conditiile sunt....standard. Santa Fe este un hotel de doua stele, cu camere spatioase si foarte curate. Cheyenne mi se pare exact la fel, poate un pic mai dichisit. Nu am inteles diferenta de pret. Sequoia Lodge are in plus piscina, dar nu cred ca ai timp de asa ceva. Hotelurile mai scumpe din Disney Village nu le stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Prietenii nostri au fost in mai la disney si au stat la hotel Kyriad, undeva langa Disney (este unul dintre hotelurile partenere ale Resortului) si au venit foarte multumiti. Aveau transfer gratuit pana la parc.

O alta varianta ar fi Novotel Atria Noisy le Grand sau MERCURE M.L.V.NOISY LE GRAND , amandoua de 3*, situate la vreao 20 minute de Disney. Spre exemplu, Novotel costa pentru 4 nopti, din 5 noiembrie, in jur de 409 Eur pentru toata camera.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Iar un bilet pentru 3 zile costa 128Eu/adult si 105eu/copil.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Oana, o singura noapte am stat la hotel in parc, am ajuns dimineata pe la 9 si am luat imediat camera, iar a doua zi am lasat bagajele la "bagajerie" dupa ca am predat camera si am stat toata ziua in parc, iar seara am plecat spre aeroport direct din fata hotelului.Mie mi se pare mult mai avantajos sa stati in parc daca pentru asta va duceti, noi am vrut si Paris cateva zile, de aceea am procedat altfel. Camera la hotel Santa Fe mi s-a parut ok, foarte curat, cald, am fost multumiti.Nu stiu daca merita sa dati prea multi bani pe cazare, intr-un hotel de'jde mii de stele in conditiile in care veti sta in camera doar noaptea.Eu am vrut doar sa ma spal si sa dorm in conditii civilizate. E avantajos sa luati cazare in parc pentru ca aveti bilete de intrare in ambele parcuri pentru doua zile, bilete care sunt cam 48 de euro de adult pe zi si in jur de 36 pentru copil; facand un calcul aproximativ in jur de 260 de euro din pretul pe care l-am platit pentru o noapte de cazare in parc au fost numai biletele de intrare, deci merita. Micul dejun la Santa Fe e diversificat, e imposibil sa nu gasesti ceva pe placul fiecaruia si potrivit pentru copii.Eu zic sa intri si pe site-ul parcului si sa mergi si la o agentie de turism, Paralela 45, de exemplu, prin ei am plecat noi, lucreaza cu operatori din Germania si sunt si foarte seriosi sa intrebi de pachete pentru Disney si pe urma sa hotarati cum procedati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

Spre exemplu, Novotel costa pentru 4 nopti, din 5 noiembrie, in jur de 409 Eur pentru toata camera.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004




Cum mai IOana pentru toata camera? Scuze, nu m-am putut abtine


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput