Copii capricorn *5*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, merci de link si intrebare. E mai bine acum Bianca. Nu a mai avut pb cu burtica de luni.

Anto, mi-ai dat o idee extraordinara si i-am creat si eu Biancai un cont de mail. Acolo i-am trimis scrisoarea Mosului:-)))
Bianca a inceput din vara asta cu calculatorul. Am avut ocazia si i-am luat un laptop f bun la un pret de nimic si de atunci e interesata. De ex. lunea eu fac un curs seara, timp in care de cele mai multe ori ramine singura acasa pt 2 ore (ar putea sa mearga cu mine, dar nu vrea). Intr-o sapt. i-a scris lui Mos Craciun o scrisoare. A decupat si lipit ce isi doreste si a inchis plicul Am fost "nevoita" sa-l deschid si am constatat ca isi dorea cu totul altceva decat cu citeva zile inainte, cind, apucasem eu sa comand. Asa ca....acum am altele de comandat:-)

Lunea asta de ex. cind am venit acasa ea statuse pe calculatorul me. Mi-a zis ca a intrat pe google.de si a cautat magazine de animale de unde am putea sa-i luam hamsterul de ziau ei:_) Si mi-a intins o hartie cu adresa site-lui (pe care, am aruncat-o din greseala:_().

Apoi, s-a prins ca ori de la TV ori de pe aproape fiecare ambalaj, poate sa ia adresa web si sa caute ce o intereseaza. Am "urmarit-o" pe ce site-uri intra si ori pe toggo.de, ori pe kika.de, ori are citeva link-uri cu jocuri....

Abia la virsta asta am "simtit-o" pregatita si interesata de calculator. INSA ma bucur ca, daca nu-l deschide zile la rind, nu plinge dupa el. E mult mai interesata de Nintedo, de ex., decat de calculator.

Aaaaa , ei la scoala au un program........citesc cartea si apoi intra intr-un program, raspund la intrebari, etc.......A gasit ceva similar pe net si asta iar o intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia, chiar ieri cand am anuntat-o pe Andrada ca i-am facut adresa de mail mi-a spus ca o parte din copiii de la scoala cand iau note mici sunt pedepsiti sa nu mai intre pe net. Ea saracutza nu prea stie ce e netul. Desi are calculatorul ei de anul trecut de ziua ei nu o prea vad interesata. Foarte rar il deschide. Adevarul e ca noi acasa net avem doar dial up si nu pe abonament, dar in curand o sa ne punem si noi full si atunci va putea sa invete pe net.


I-a luat taica-sau un CD despre animale, e foarte interesant. De pe el isi face si textele ce le cer la scoala despre cate un anumit animal. Saptamana asta au avut despre pisica si porc. Mi se pare interesant. In rest, mai intra pe Word si scrie ca-i trece prin minte. Macar stie sa-l deschida si sa-l inchida. ...a...si isi mai pune muzica.


Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Fetelor, ma bucur ca au ajuns cu bine la voi, adresele cu scrisoarea de la .
Anto, noi avem net de la ClickNet si suntem foarte multumiti de ei. Cum de ati ramas voi, pe dial-up ?
Cristina stie sa foloseasca PC-ul pt. pictat, scris si jocuri, chiar si on-line, pt. ca i-am aratat unde i le-am salvat(in "Favorites") pe cele care ii plac.
Intr-o zi, foarte incantata m-a anuntat ca are pagina pe net, ca cineva i-a facut o pagina. A deschis net-ul si cum acesta se deschide cu google ca home page, a dat cautare la Kiki(cum isi scrie ea numele) si a gasit o pagina cu jocuri, chiar.
Anto, cum fetelor de scoala le place tare mult sa stea la PC sau pe YM, chiar, cand calca stramb sa zic asa, pedeapsa e...fara PC cateva zile. Si tare necajite mai sunt, atunci. Dar daca asta le place cel mai mult sa faca, aici le atingem.
O zi cat mai faina, fetelor !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Cum am de ramas pe dial up???! Buna intrebare. Adevarul e ca sunt satula de PC la munca incat nu mai vroiam sa adu de el si acasa, insa acu e musai sa trecem in "randul oamenilor seriosi" pt Andrada.
Chiar vroiam sa te intreb cum merge pe Click cu abonament? cam cat e pe luna? pe noi ne bate gandul sa trecem cu totul la UPC. Mai vedem noi....

fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Anto, noi avem telefonie fixa de la Romtelecom si Dolce(televiziune digitala) de aproape 1 an si de aceea ne-am pus ClickNet si nu alt serviciu de internet.
La birou aveam UPC, de cand Astralul a fuzionat cu ei(sau ce a facut), dar nu mergea prea bine si mai nou, avem si aici ClickNet.
Suntem foarte multumiti de ei, nu avem probleme.
Acasa il am la 1 Mbps cu 7,5 EU/luna, dar facand un contract pe 3 ani, il avem gratuit primele 6 luni. Si pt. ca si fetitele au un PC, am cerut un modem cu mai multe porturi(4).
Asa ca, nu mai stati pe ganduri, treceti de pe dial-up.
Uite, www.clicknet.ro/index.php?sv=4&sc=3&ro=1" target="_blank">aici, mai multe infos, legat de ClickNet !
Dar, poate ca la voi nu sunt probleme cu net-ul de la UPC. Si daca aveti si televiziune prin cablu de la ei, cred ca e ok, sa luati de la ei internet.
Ce face, Andrada ?
Cristinei i-a cazut al 3-lea dintisor de lapte. Ii mai misca unul foarte tare, abia se mai tine. Si mi-a aratat, ca, deja, ii misca si cei 2 incisivi centrali de sus. Va fi stirbuta de ziua ei !
Andreia, voi ce faceti ? Cum e Bianca ? Ati scapat de ghips, e ok manuta ?



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La multi ani celor cu numele de Andrei, Andreia, Andreea, Andrada,......

Nina, vreau sa te intreb, merge bine netul la 1 Mbps?
Andreia La multi ani!
toate fetele

fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatinc spune:

Buna, mai primiti un capricorn?
Ma numesc Cristina si am un capricorn foarte incapatanat, Andrei Cristian.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatinc spune:

Este nascut pe 15.01.2006 sia cum ne pregatim pentru cresa, off ce greu imi este dupa 2 ani sa-l duc la cresa dar mami tebuie sa se intoarca la servici, asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bun venit Cristina si Andrei Cristian! Va asteptam la povesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Bine ati venit, Cristina si Andrei Cristian !
Am sa va trec si pe voi pe lista, maine, ca acum nu mai am timp, mi s-a incheiat programul.
Ce i-a adus Mos Nicolae lui Andrei si cum a reactionat, el ?
Noi, ieri dupa-masa am iesit in oras sa-l intalnim pe Mos Nicolae. Ca asa are obiceiul, pe aici, sa umble prin oras si sa imparta bomboane copiilor.
Nu l-am inatlnit in oras, dar seara tarziu a trecut pe la noi si a lasat la fiecare cate ceva. Am pozat, dar n-am apucat sa pun pozele pe net. Cum am sa le am, va dau de stire.
Cea mai bucuroasa a fost Cristina, bine-nteles. Era mirata ca a primit si jucarii(o papusa, o casa de marcat trimisa tocmai din Suceava(, ), la care toata seara pana s-a bagat in pat a lucrat si un ponei mai maricel de la mami, de la serviciu). Ea stia ca Mos Nicolae aduce doar nuieluse si dulciuri. Dar i-am zis ca (,) colaboreaza cu Mos Nicolae si asa a aflat Mos Nicolae ce i-ar place ei sa primeasca. Plus ca cei din jur ma intreaba ce i-a scris Mosului si atunci trimit si ei o rugaminte Mosului pentru darurile dorite de ea. Asta, pt. ca se mira ca sefu' meu l-a rugat pe Mos Nicolae sa-i aduca poneiul bb. Ponei alaturi de care a adormit si alaturi de care s-a trezit, Cristina.
Daca nu stia ca vine si la gradi, azi, Mos Nicolae, nu cred ca ar fi mers la gradi.
A fost o seara plina de emotie. Fetele si-au lustruit cizmulitele(Cristina toate cele 3 perechi ) si apoi nerabdatoare, tot intrebau cand vine Mos Nicolae. Plecau in camera, stateau un pic si din nou reveneau sa vada daca au ceva in cizmulite. Mai intai a aparut la o vecina(care e si nasa Medeei), apoi la cealalta bunicuta a Cristinei si la noi, tot nu aparea. Nu gasea momentul potrivit sa aseze darurile in cizmulite, daca fetele se tot fatzaiau pe acolo. Le-am trimis cu mama la vecina, dupa ceva si atunci....s-au umplut si cizmele tuturor. La scurt timp au aparut fetele si...nu stiau la care in cizme sa se uite. Cristina se uita la cei mari in cizme, fetele se uitau la cristina in cizmulite...erau tare emotionate...nu le venea sa creada ce multe au primit. Bomboane, mosi de cioco, gume de mestecat, mandarine, banane, sosete, nuieluse...calendar cu 24 de ferestre(1-24 dec.) si deschizand fereastra dai peste o patratica de cioco, cu un ornament de iarna pe ea. Superb, dar nu prea delicios, din pacate.
Cand s-au bagat in pat, curioase, fetele se intrebau daca mai vine la noapte o data Mos Nicolae.
Marti, la gradi am avut Targ de Craciun, unde a fost super fain ! Cristinei atat de mult i-a placut ca a zis ca vrea sa mai stea inca 1 an la gradi, sa mai prinda un targ de Craciun.
Ceea ce ma bucura, ca nu prea as vrea sa inceapa deja, scoala, toamna viitoare.
Copiii au jucat diverse jocuri, au desenat scrisori Mosului Nicolae si pentru toata lumea a fost paine cu untura si boia de ardei dulce, ceai sau vin fiert.
Am avut o saptamana incarcata, se pare.
O seara cat mai faina, va doresc !






Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput