Gravidute prin FIV (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

AUREL CRIS, prezent
Da'tot cu contactii (nedureroase)
Burta tare.....

Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

CELLU ufff ce ne facem??
MADA stai mai cumintita,i-o mai usor si va fi bine
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

AUREL CRIS, Nu stiu ce ne facem, sunt curioasa daca ai rezultate dupa tratamentul dat de la Giulesti. Mai ales de gravibinon.

Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

normal ar trebui sa aiba, eu n-am cerclaj, dar cu gravibinon, duphaston si gynipral n-a scazut colul... sper s-o duc asa pana pe 24.11 si sa fac cezariana programata



PUSSI 30+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 7 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

buna seara fetelor, am fost si noi ieri la capitala la eco si am deja baieti mari : 1158 g si 1074 g . Au spus ca totul e bine ca sunt "in parametrii"
Am o problema cu glicemia insa , cea normala e buna-85,4 (trebuie intre 70-115) Dar cea provocata este de 165 la o ora dupa ce am mancat 50g glucoza si au zis ca e cam mare si trebuie sa o repet la o ora, la 2 ore si la 3 ore. Voi ati facut asta? Oricum odihna cat cuprinde si nu mi-au spus nimic de injectiile pt maturarea plaminilor. Si eu am uitat sa intreb ca m-au bulversat un pic cu glicemia.
Cand am plecat tati ne-a rasfatat un pic si am fost la Pitesti la Euromall.Am vazut niste costumase de bebei super dar si preturile destul de mari. Acum eu o sa ma uit si pe aici ca sigur gasesc ceva dar mi-a cam ramas gandul la unele de pe acolo...

mona 27 + Alexandru si Cristian
http://bd.lilypie.com/gPGLp3.png
DOAMNE AJUTA INCA 10 SAPTAMANI IN BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Liana, Doamne ajuta sa fie bine, iti tin pumnii,
ti-am trimis PM.
Delfi, nu-ti fa deloc probleme sau griji,
mai ales ca glicemia pe nemancate e normala iar cea
provocata nu e crescuta semnificativ.
E suficient sa-ti reduci consumul de dulciuri concentrate.
Dar intreaba neaparat medicul de Dexametazona
pt maturarea plamanilor bebeilor.
Cellu, din cate retin, tu ai avut probleme cu Ureaplasma.
Eu tare ma tem de ea, mai ales ca la primul Fiv mi-a iesit pozitiva.
Spune-mi te rog, la tine a refuzat doctorul sa-ti recolteze secretie?
Sau sa-ti faca ecografie endovaginala?
Ca mie da. I-e frica sa lucreze la col ca sa nu-mi provoace contractiile. Dar eu totusi as dori sa stiu daca am sau nu din nou Ureaplasma, sa ma pot trata la nevoie.
Presupun ca riscul e mai mare cu lighioana pozitiva decat
de la o exeminare pt secretie.
Ce parere ai, la tine cum a fost?
Recoltarea secretiei a fost fara consecinte de genul contractii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

liliana pup fata si inimiara din burtica!Doamne Doamne are grija si de noi!Eu inca sangerez maro si cam multicel...bine macar ca nu e rosu sa trebuiasca sa ma internez sa fac iar ati D ca am rhul negativ.
Pupici dulci la fete si bebiti!

9 si Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

aurel cris Cellu nici un dr.(nici cel ro.,nici cel it.)nu mi-a rec.gravibinonul,care din cite stiu e o combinatie de estrogen+progesteron...eu iau progesteron 600mg/zi si estradiol am destul chiar mai mult decit necesar avind endometrioza...probabil si de aici lipsa indicatiei...eu fac pregnyl in schimb 5000Ui la 4 zile,salutari din pat pt colegute la pat si numai bine

Pussi la tine asa a fost de la inceput,implantul jos sau doar de cind a intrat placenta in drepturi?...am senzatia ca e o diferenta...oricum nu merg decit in baie in rest doar la patut,pup mamica de sabine frumoase

Denisa la tine implantul e mai sus?,ti-au zis ceva de implant prost,ce explicatie ti-au dat pt singerari?,sa speram ca totul se va termina cu bine

Diana_d Madalina

...oricum sint speriata pt implant si f.trista ca nu am auzit si inimioara celuilalt bb...

Numai bine tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

liliana mie parca in sapt. 8-9 mi-a zis de inserare! Eu stiu ca la endometrioza nu se da Gravibinon ... din cauza estrogenilor, asa cum ai zis si tu!
denisa ce tratament faci?
delfi felicitari pt. grasunei Sunteti bine si ma bucur! De cumparaturi poti sa dai atacul... ca creste burta si nu mai apuci! Nici eu nu faceam DEXAMETAZONA daca nu aveam contractii dureroase, asta la inceput cand s-a pus in discutie si apoi..de nu aparea viroza cu febra si vomitat care putea duce la declansarea travaliului!



PUSSI 30+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 7 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

pussi te contrazic cand sarcina este in pericol chiar si la endometrioza se da gravibinon. eu am si aveam si in timpul sarcinii(asta a fost motivul ptr care pe masa de operatie la cezariana din cauza endometriozei era sa pierd copilul - endometrioza ear super nasoala si dr nu ajungea la uter sa il taie si sa scoata copilul in timp util eu fiind sub anestezie generala), deci sa revin am facut gravibinon pana pe la 4 luni saptamanal si am lua9 utrogestan pe zi vaginal pana la 7 luni jumate.
si atentie iubitele daca tot ati facut toate analizele la FIV numai faceti alte secretii etc ptr ca deranjati colul. Si mai ales daca nasterea este prin cezariana chiar nu mai conteaza ca se gaseste o candita sau altceva. Mie mi-a mai facut analizele de secretie atunci cu jumatate de ora inainte de a intra in operatie.


si repaus total cat mai mult si totul va fi ok(va spune una trecuta prin asta)

Mergi la inceput