Gravidute prin FIV (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

MEDA mi-au dat pt infectie urinara si thrush,tocmai postasem o intrebare inainte tu poti sa intrebi dr daca gravibinonul ajuta cumva cand ai col scurt??
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna
eu am facut gravibinon cam toata sarcina.. si nu am avut col scurt...
Am facut pentru a putea pastra sarcina.. am inteles ca ajuta la multe..e imp contractiilor.. etc

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Aurel cris o sa intreb , dar tocmai pe 19 cind merg la control.Apropo de asta, am intrebat-o pe Cocei , daca nu ar trebuii sa iau G. ( nu ptr col) si mi-a spus ca oricum G. nu-si mai face efectul dupa sapt 16 cind intra in functie placenta copilului.Acum, nu stiu ce sa zic, stiu multe gravidute care au facut toata sarcina G.
Dar il intreb sigur pe Marinescu cind merg .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiii,
noi tocmai ne-am intors de la spital .. am fost sa facem perfuziile cu VENOFER.
am facut si monitorizarea.. EKG-ul pt. fete a iesit totul ok!
Am vazut si 2 gemeni nascuti sambata la 31 de sapt. foarte frumosi.. ma gandesc c asa sunt si fetele mele acum. Dra le mai tin inca la cusca!
vad ca vorbiti de gravibinon... eu am inceput sa-l fac in sapt. 13 cand au inceput contractiile! In general orice produs ce contine progesteron(duphaston, utrogestan.. gravibinon) se da pt. col scurt fiindca progesteronul relaxeaza muschii si sustine narcina, dare nici intr-un caz nu inchide colul sau sa-l lungeasca! colul se deschide sau scade datorita contractiilor .. dureroase sau nu! Intreba cineva daca se lungeste cu repaus.. DA, dar asta inseamna stat in pat fara nicio presiune pe el1 Si un col initial de dimensiuni normale!
despre concediu medical.. eu am avut toata sarcina, fara pile sau altele.. dar am avut o sarcina cu risc si cu probleme...




PUSSI 30+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 7 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Buna feteleor.
Dupa cum vedeti nu pot dormii si m-am gindit sa va spun si voua ce am aflat aseara.
Sint tare bucuroasa ca ne facem etajul si exteriorul ( culoare , piatra si ce mai trebuie). Bine initial vestea a venit insotita de una f proasta, tot legata de casa, dar sa trecem peste .Sint tare tare fericita. A si am si apa in casa dupa 5 zile .
Eu sint bine acum , mii se mai intareste burtica, dar rar si stau cit pot de mult la pat.
Pussi, asa sa faci sa le tii pe Tuste in cusca pina la 37sapt.
MEDA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:



...off fetelor sint f.speriata...ieri am avut singerari de un rosu viu curat si am fugit la sp.unde am auzit inimioara unui bb,la celalalt inca nimic(sper sa apara si sa nu fie altceva,oricum pina acum nu se vazuse nici o inimioara,deci mai sper),alta problema e ca bb-le cu activitate cardiaca e pozitionat f.jos spre sau pe colul uterin,nu am inteles prea bine....si indicatia e de stat in repaus absolut la pat...stie cineva ceva de acest gen de pozitie asa la inceput de sarcina...

Pussi Meda ma bucur ca sinteti mai bine
aurel cris ma gindesc la tine si te asteptam cu vesti bune,multumesc pt raspunsul de la aspirante
Cellu ...si eu tot la pat...esti bine?
Denisa...off te inteleg perfect si eu sint f.speriata,de cite ori merg la baie mi-e frica sa nu vad rosu in fata ochilor,sa speram ca va fii bine..

Numai bine tuturor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Fetelor dupa lungi batalii si telefoane am reusit sa vb cu cineva la Giuly dar nu cu d-nul profesor.Au zis repaus la pat si sa iau gynipral,no spa,scopantil supozitoare si sa fac gravibinonul care il am.Aceste medicamente au rolul sa relaxeze uterul asa cum zicea si Pussi,eu tot simt ca mi se intareste burtica ca o barna asa.Oare or fi contractii??Am reusit sa gasesc un curier sa am toate medicamentele aici pana joi sau vineri.Parca ma simt un pic mai bine ca am vb cu cineva acasa si mai am o opinie.Imi spusesera la telefon veniti urgent sa va internam,am zis as vrea dar cum sa ma ajung
Sa vedem ce va fi si joi la echo,dupa care cautam si un cabinet particular aici.In rest stam in patut si ne rugam sa fie bine,iar bebelusul meu se misca de zor,are asa de multa energie cred ca o sa ma inebuneasca dupa ce se va naste
PUSSI ma bucur ca sunteti bine si sa dea DD sa veniti pe lume la timp
MEDA bravo bine ca te-ai linistit in privinta casei
LILIANA tie nu ti-a zis nimic de gravibinon??
Problema este ca nu se mai fabrica in tara,as mai lua si eu sa vad ce face mama.Oricum am 4 fiole cu mine sa vad cine ma inteapa ca sotul moare de frica saracul.
CELLU pe unde umbli mataluta??
Mai fetelor ce o fi cu Ginger??
la toate
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

lili ma bucur enorm pt. inimioara din burtica ta Asta da, veste buna! Cu placenta sa nu fi speriata ca n-ai motive... asa e Elena la mine, daca stai la pat nu se intampla nimic... are risc de nastere prematura si se recomanda cezariana, in rest poate sa si urce in timp odata cu cresterea sarcinii! Mie nu mi-a facut probleme deloc, dar am stat cuminte!
aurel cris ma bucur ca ai gasit cu cine sa vorbesti.. si ca primesti medicamentele repede! sa stai cuminte in patut... e tot ce pot sa-ti zic! La mine a tinut figura!

despre ginger nu stiu nimic, nici alexi n-a mai intrat( in wk. a avut botezul si azi stiu ca pleca tot familionul la Londra... o sa intre probabil dupa ce se instaleaza)

eu am dormit pana acum... si ma doare rau capul.. sper sa nu fac sinusita Daca nu-mi trece sun iar medicul... cred ca omul asta nu ma vede nascuta dar ii multumesc ca daca nu era el nu ajungeam aici!



PUSSI 30+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 7 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Liliana felicitari pt inimioara
Aurel_cris fetele scriau la un moment dat ca poti gasi gravibinon in oraselele mici de provincie unde nu s-au terminat in farmacii,daca vrei pot intreba si eu la cateva farmaci in Ploiesti.
Azi m-m suparat un pic si am avut contractii,nedureroase ce-i drept,am stat linistita in patut,am luat un no-spa si utrogestanuil pe care inca il iau la recomandarea profului si mi-a trecut,dar mi-e asa de frica vazand cate se pot intampla.....
toate burticoasele.

Madalina 22+
calea sigura a esecului este sa renunti...

http://image.lafemmebonita.com/c/bg440719.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

Buna fetelor,
ADHNANA tinem pumnii pt marea inalnire!
MEDA si AUREL CRIS, eu am recuperat 2mm in lungimea colului, stand in pat. Sper la eco urmatoare sa fie mai mult. Cea mai tare din parcare e PUSSI! Cu un super col!
AUREL CRIS, tocmai mi s-a prelins “neste sos uleios de mancare” pe cearsaful alb, tocmai schimbat!
Si am pielea de elefant si crapata la pliul cotului stang (ma cam ustura). Am scuze, nu?
CATI, ai un baiat cu personalitate, nu se deranjeaza el asa, pt mofturile voastre!
Bine ca IOANA n-a vrut miel!
IOANA, motivul pt care mi s-a facut cerclaj este pozitia colului – anterioara, adica pregatit sa se deschida (din cauza contractiilor), in loc de posterioara. Si, mai cred eu, ca nici foarte ferm nu este. Eu am intrebat dr. din ce cauze ar fi putea fi contactiile astea premature si mi-a raspuns ca, dupa parerea sa personala ar fi din cauza constitutiei, chiar daca nu era FIV sau nu faceam amnio’, tot as fi avut probleme sa tin sarcina.
Colul meu era ultima oara de 3,2cm (la eco la Iosup 3cm, apoi 2mm recuperati ulterior).
Ieri am fost la control, fara eco, era inchis la exterior. Mi-a zis ca nu s-a mai scurtat. Astept urmatoarea eco sa vad exact ce marime are si daca a ramas inchis si in interior. Doamne ajuta sa fie inchis si mai “revenit”!
DIANA, despre Concediul M, asa cum ti-a raspuns IOANA stiu si eu.
DENISA, ai grija de tine!
LILI FI, inteleg spaima cu rosu in fata ochilor, cred ca toate am trait-o. Poate de intensitate mai mica acum. Stiu si eu ca rosu aprins e semn de alarma. Nu stiu sa-ti spun nimic de pozitia sarcinii, poate stiu fetele. Eu am facut gravibinon cand am sangerat.
Daca dr. iti zice de pat, pai ai prietene de pat, nu? Doamne ajuta sa fie totul bine!
PUSSI, ai Tuste cuminti, mai au ele rabdare la mami in burtik.
Ca ati vorbit de Gravibinon, chiar o sa intreb si eu dr. daca imi da si mie sa fac pt contractii! Ca si MEDEI, mi-a spus si mie dr., la fel si despre utrogestan, nici d’ asta nu mai iau. Poate m-ar fi ajutat si pe mine… Tie ti le-a prescris dr. cu care ai facut FIV sau ginecologul de acum?



Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput