Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Khristin, cred ca m-am facut inteleasa gresit, nu impart lumea in tabere, fereasca. Asta e, am vorbit/scris aiurea, fara detalii clare, primesc pe masura! Ma bucur ca v-ati "betivanit" (vorba vine, cred ca v-ati distrat super)... si eu tot de pe DC mi-am facut prietene cu care m-am vazut, ne povestim, mai plang pe cate un umar cand ma ajunge... Inseamna ca am inteles cu e cu spell, mi-ai confirmat ce banuiam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu nu cred ca s-a pus vreodata problema sa facem tabere, sau sa ne paruim, sau sa ne certam!!!!!!
Mie, una, imi place foooarte mult sa citesc si alte pareri, sa invat din mai multe parti, sa iau ce mi se potriveste din metoda fiecaruia de "parenting"...


Eu cred ca, cu cat parerile sunt mai diversificate cu atat ai mai multe de invatat si poti sa te perfectionezi!!!!!

Si am tot recitit, si chiar nu imi dau seama unde s-au aprins spiritele...daca ne contrazicem nu cred ca trebuie sa ne suparam...nu inseamna ca ne certam...
Inseamna ca avem pareri diferite, copii diferiti si cred ca e absolut normal!!!
Nu cred ca inseamna ca unii sunt mai buni sau mai destepti sau mai cu motz decat alti...

Eu una, am de invatat de la fiecare in parte, si imi place sa o fac!!!! Altfel cred ca nu as vedea rostul sa scriu sau sa citesc aici!!!!!


Eu as vrea sa putem sa discutam despre orice, si sa avem pareri diferite fara sa se aprinda ceva
Si chiar cred ca o facem...

Mie imi sunteti dragi toate (iar Gabb stie ca eu admir ceea ce face cu Julian si nu e suparata pe mine doar ca avem pareri diferite)


Mie chiar imi place sa ne laudam cu copiii nostri!!!! Cum sa nu ii laudam ??? Ca doar sunt cei mai cei!!!!

BTW....iar va plictisesc cu poze de la meci si alte:
http://good-times.webshots.com/album/560955749RVnntr?start=12



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

scurt si la obiect ca nu imi mai ajunge ziua...

- nu sunt suparata pe nimeni, citesc tot ce se sc aici dar nu am timp sa si raspund.
- am decis sa nu mai sc nimic ce se face la j la scoala pt ca e total diferit nu numai de la stat la stat, dar si de la scoala la scoala, si nu are rost sa bat eu toba ce fac ei ... si sa sperii pe alti de sistemul public... sau sa le ridic iluziile ca e super bun si ei sa nimereasca intr-o scoala de doi bani.


hellenec, sanatate multa lui George si pupici pt Gabi, sper sa nu se prinda de ea virusii.
sanatate lui toti...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:


Elena eu am scris si o sa mai scriu desi uneori sunt ignorata.
Sinzi-ana mi se corect sa ne laudam copii,fiecare asa cum este;si sunt de acord cu parerile diferite expuse(doar suntem diferiti);eu una sincer sunt interesata de alte metode de invatamant de la noi de la voi,de aiurea.Oricum "supermanul"meu nu este acum de scoala iar cand va fi hotaram in fct de puterile lui.

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

hello de la constanta!
la noi e o vreme super...ploua asa ca stam in casa si ne gandim la meciul ce urmeaza.cu alte cuvinte leneveala.
Dodo nu ai de ce sa te simti ignorata.Eu va stiu foarte bine si m-am bucurat nespus ca ai net si mai ales cand am citit ca Dodo a inceput sa vorbeasca.
N-am mai scris in cursul saptamanii ca nu mai apuc.eu nu mereu am timp sa va scriu la fiecare in parte si daca scriu doar cuiva nu inseamna ca pe celelalte le ignor.cred ca toate gandim asa.
Mariuca mai nou ia decizii de una singura si la gradi ne-am trezit ca ea merge si la optionalul de dans pentru care eu nu optasem. am fost sa verific si asa era...Bine ca nu m-am trezit la sfarsit de luna ca pe lista erau vreo 8 optionale.
apropos de adunari scaderi etc uitati-va www.youtube.com/watch?v=TGr2D57sMjk" target="_blank">aici
va pup pe toate si o seara buna!
P.S.Mariuca deja se gandeste la si mi-a spus sa-i scriu lui Mos Craciun .


Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Dodo, cu multa dragoste, fiecare copil va inflori si va intrece orice asteptari!!!!!!
Noi la gradi avem copii cu autsim, down si pb de limbaj, foarte bine integrati printre ceilalti...
De cele mai multe ori uitam ca sunt oarecum diferiti...


Cris, si David e cu mos Craciun...de fiecare data ne arata prin magazine cam ce ar vrea el sa primeasca de Craciun...
Cred ca cea mai mare bucurie pt el va fi vacanta in Romania si zapada!!! hihi...Cred ca o sa ii facem chiar surpriza!!!!


Elena, poate apucam sa ne vedem la iarna, daca in vara asta nu am reusit!!! Vom fi in Botosani pt cateva zile sa botezam!!! ...hihi...(si parca suntem destul de aproape, nu?)


Tati e cu David pe afara il invata sa mearga fara roti ajutatoare!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salut pe fuga, sunt atat de obosita dar tot ma odihnesc putin aici!
Dodo, pai puiul tau e scorpiutz, indata il serbezi! Ai pozici cu el? Imi imaginez ce bucurie iti aduce orice progres al lui!
Sanzi, pai e la 45 de min de noi, fie te intorci prin Sv la Constanta, ca e fff bun drumul si pe aici, si fix aceeasi lungime e, fie imi spui si poate ajungem noi, ca am soacra aproape de Bt. Nu facem planuri ca sa ne vedem totusi! sanatosi sa fim!
Vrem si noi Craciunul! George abia asteapta, daca nu ne innebuneste, eu am pus pe blog-ul nostru calendarul pana la Craciun si dimineata deschide calculatorul sa vada cum e vremea, cum trebuie sa se imbrace, in ce zi suntem si cate zile au mai ramas pana la Craciun! Va spun sigur ca mai sunt 73! Deci mai aveti timp pentru cadouri si alte cele!
Va las ca Gabi e iar mofturita, nu ii mai ies dintii, din ce in ce mai rau! George e mai bine, astept analiza urmatoare si apoi sa sterilizam cocostrocii din gat! Macar cu febra am scurtat-o, pe mine asta ma pune pe jar, ca lui nu ii trece cu nurofen si supozitoare, e musai algocalmin!Ii lipsesc copiii, dar nu pot sa chem pe nimeni ca nu se stie ce pot lua!
Duminica linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

SALUTARI TUTUROR MAMICILOR CARE SCRIU AICI!

Elena, insanatosire grabnica lui George!
Sinzi, David o sa invete repede fara roti, sunt sigura, la cat de sportiv e el!
Articole de Craciun au aparut inca de pe acum prin magazine. Daca-mi doresc ceva de la iarna e sa fie zapada! I-am simtit lipsa anul trecut, cred ca a nins serios o saptamana daca e sa adun zilele...
In Romania am fost vara asta in august si am prins caldurile acelea infernale, asa ca am hotarat sa nu mai mergem niciodata vara ci prin mai-iunie.

ps.Stiu ca am fost atipici pentru Oktoberfest fara bere, dar sotul n-avea voie sa bea alcool si eu am fost solidara cu el. Si fara alcool n-am cautat, de fapt nici nu ne-am gandit ca aveau asa ceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cristina si noi mergem la un Oktomberfest!!! Suntem invitati la fosta firma unde a lucrat sotul (care sunt nemti) si am auzit ca se lasa cu multa bere!!! De altfel cei de la firma au organizat petrecerea in timpul sapt ca petrecaretii sa plece mai repede (avand in vedere ca a doua zi vor munci!!!) hahahaha!!!!
Si noi ne-am cam "fript" anul asta pe caldura mare in Ro...
Sper ca sa prindem si noi putina zapada, caci de 2 ani nu mai stim ce inseamna temperaturi de sub 20 de grade!!!!!


Elena, am nr tau de tel...tare mult as vrea sa ne vedem...sper sa reusim...





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Salut!
Elena, insanatosire grabnica lui George. M-am uitat la poze si sunt frumosi foc amandoi copilasii tai! George aduce oarecum cu fi-miu, e blondutz asa :)

Sanzi, si eu cred ca o sa invete repede David. Din ce am observat aici in cartier, copiii invata fara ajutatoare in general de la 5 ani in sus. Nu stiu exact cat are David, dar din ce am vazut eu in poze si filmulete, e puternic si sportiv si sunt 100% convinsa ca e pregatit si va invata usor. De fapt baiatul cel mic al Laurei Oprescu (era si ea pe forum, dar nu mai scrie) m-a uimit, a invatat de la 3 ani sa mearga fara ajutatoare!!!

Apropos de oktoberfest, noi aci la tzara unde locuim am mers azi la in "Hunter's Moon Fest". E cam ca in Germania la piatza de Craciun, dar la noi se reface atmosfera unui fort frantuzesc din zona de pe la anii 1700. Lumea este imbracata in costume de atunci si practica activitatile de atunci. De exemplu intr-un loc erau fierari care bateau fierul si faceau tot felul de instrumente, altii lucrau in lemn. Multi gateau pe lemne, in ceaune mari si vindeau tot felul de gogosi, tocanita de iepure, friptura de porc, carnati in chifla, cidru cald de mere samd Imbracati ca atunci si gateau exact ca atunci. Erau si unii care cantau si dansau. Mai erau si scotieni cu fuste si indieni pictati pe fatza. A fost interesant, dar mi s-a parut f. scump, era cu intrare, 10$ de persoana, plus 8$ parcarea, am avut prea putini bani la noi, nu stiam ca e cu intrare. Asa ca ne-am mluat doar doua gogosi si un pahar de cidru, desi as fi mancat carnati din aia :)) Intr-un loc copiii puteau sa bata cuie intr-o bucata de lemn. Cuiele erau asezate sub forma cifrei 2007 si fiecare copil putea sa bata un cui. Eh, fi-miu n-a reusit. Nu stia sa tina ciocanul in mana, il tinea de langa partea de fier si dadea f. incet. N-am avut timp sa il invat ca erau si altii la rand si a fost cam necajit ca el n-a reusit sa bata cuiul, dar i-a trecut. I-am explicat ca el e mai mic, baietii pe care i-a vazut el erau mai mari si mai puternici si va fi si el asa daca va manca bine :)) (nu e el prea mancacios).





Mergi la inceput