Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna dimineata! In sfarsit e mai buna ca am scapat de febra asta noapte, sper ca am scapat...
Tot zic ca nu ma bag, mai ales ca am avut o "disputa" si cu sotul pe tema: "te invata DC-ul ce e mai bine pentru copilul tau?"
Recunosc: M-AM SPERIAT cat este George in urma fata de unii copii care deja scriu, citesc, cum spuneti voi "spell-uiesc" (banuiesc ce inseamna, nu stiu engleza). Si acum ce sa ma fac? Sa emigrez, nu am cum si nu doresc! Asta inseamna ca ii vreau raul puiului meu ca sta in sistemul asta de invatamant??? Oare va fi MAI INAPOIAT decat cei care la nici 5 ani fac atatea chestii? Chiar asa de inapoiata sunt eu ca am invatat totul de la 7 ani? Cand vad cu cata patima se pune accent pe invatarea timpurie, ma gandesc ca ai mei copii vor fi buni doar de fermieri! O dau pe gluma pentru ca altfel... risc sa ma revolt prea tare.
Cred ca fiecare face tot ce e mai bun pentru copii, aici scriu mame RESPONSABILE, care si-au dorit copiii, care le doresc tot binele si care aleg ce e bine in favoarea puiului.
Hai sa ramana subiectul un loc in care intram cu placere sa citim despre nazbatii, sa ne sustinem cand avem probleme, sa radem, glumim pe seama shotiilor, sa vorbim despre relatia noastra cu copiii... zic si io, nu dau cu parul! Daca simt ca am ceva de spus, voi mai spune, daca nu imi gasesc locul, nu am contract cu DC-ul... Mie mi-a placut sa gasesc mame care au copii de varsta puiului meu, am gasit la FIECARE dintre voi sustinere multa, as vrea sa fie la fel si mai departe, sa nu ne cramponam intr-un singur subiect care vedeti ca e tratat de fiecare in functie de ce ii pune sistemul la dispozitie. Si intr-adevar, joaca e ffff importanta si copilului meu acum ii lipseste joaca cu alti copii, dar peste vreo 2-3 saptamani vom avea liber!
Si va rog sa nu o luati personal pentru ca poate e o aberatie, sunt atat de obosita ca nu va pot descrie in ce mod m-a afectat chestia asta: "aici e mai bine" "ba aici e mai bine"!
Va pup si sanatate maxima sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Elena-pt ca esti tare-tare scumpa!!
Stai linistita, pt ca iti faci griji aiurea!!
Soacra mea este educatoare de o viata( in acest moment dir. de gradinita) si de aceea pot sa-ti spun 100% ca si in gradinitele noastre se invata si sunt foarte bine pregatiti copii, chiar daca sistemul abordat este diferit.
Intr-adevar, la noi se pune accent pe alte activitati specifice aptitudinilor varstei gradinarilor si nu citit cursiv si matematica intensiva de la 3-4 ani.
Eu sunt multumita de evolutia si nivelul copilului meu, chiar luand in considerare diversele sisteme de invatamant atat de disputate aici.
Priveste-l pe George!!Spune ca nu esti multumita de el, ca eu una, zau, NU CRED!

SANATATE MAXIMA!!

Nu mai pui poze cu Printesa grasunica??


cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Cum nu Cristina? Eu sunt precum cioara! Dar inconstient, oricat ne-am educa mintea, facem comparatii... Dovada si discutiile "aprinse", insa eu imi spun mie si altora (inclusiv clientilor care vin la mine la consiliere) ca nu detinem adevarul absolut in ce priveste educatia copilui. Daca ar trebui sa plec undeva de aici, ma adaptez la sistemul de acolo, dar nu am sa arunc cu noroi in ce am facut aici. As vrea sa vad discutiile mai relaxante, asta e tot, de asta m-am "inflamat" eu Poze nu am mai facut din cauza dispozitiei, inca sunt data peste cap si am morcovul, sa vad rezultate la analize bune si apoi fac petrecere! Ma uitam ca azi face gaza 6 luni si fara tort, nu pot sa imi chinui copilul mare care nu are voie dulce!
No, va las ca sunt tare agitati amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elena ! Se cam aprinsera discutiile intr-o parte sau alta a "liniei de front", am observat-o cu totii...

Eu nu ma mai stresez, pana la urma fiecare face ce crede ca e mai bine pentru copilul lui, insa in limite "geografice" (doar nu o sa imi trimit copilul la studii in strainatate, de la gradi!).

Pe mine ma incanta sistemul Montessori (citisem cate ceva din liceu, insa uitasem...), insa nu e prin zona asa ceva. Eu sunt adepta unui sistem mai relaxat, care nu streseaza copilul... insa noi avem ce avem si Stefan va face fata cu brio si va fi un adult fericit si se va simti implinit .

Tamyra, copiii tai sunt foarte norocosi! Asa mi-as fi dorit sa am si eu, doi de-odata si diferiti, asta mi se pare extraordinar si ca tip de sarcina!!! Cred ca esti tare fericita sa ii vezi cum interactioneaza!

Stefan este ok, am mers azi la control si am depasit si raceala asta, va mai sta acasa o saptamana dupa care mergem iar la gradi, unde va sta numai pana la pranz. Apoi vine vacanta, inca o saptamana acasa... sper sa aiba timp sa isi revina. Si sa fie bine, macar cateva saptamani bune!!

O zi buna si un sfarsit de saptamana ok va doresc.

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Va salut si eu dupa cateva zile de absenta!
Am citit tot ce ati discutat despre sistemele diferite de invatamant din state si de aici, si sunt de parere ca Elena are dreptate! Nu trebuie sa ne cramponam de ideile noastre! Fiecare copil are ritmul sau, fiecare mamica stie ce e mai bine ptr. puiul ei, asa ca fiecare e liber sa aleaga!!
Elena, imi pare rau ca ai avut probleme cu George, imi imaginez ca ti-a fost cumplit sa te imparti in doua, intre el si Gabi, bine ca e acuma mai bine si ca ati scapat de febra!!! Si noi am facut la 1 an si 2 luni ROR (Priorix) dar nu ne-a avertizat nimeni atunci ca ar avea reactii adverse, asa ca l-am facut. Ce problemute are George cu coloana ca nu ne-ai zis?
Nicoleta, ma bucur ca ti-ai vazut puiul mic din burtica, trebuia sa-ti fi zis doctorul ce sex e, acum, na, mor de curiozitate (sunt Leoaica=pisica!!!)
Tamyra si noi avem probleme cu pronuntia lui Andrei, nu te stresa inca, cica se corecteaza pana la 6-7 ani, cica poate fi si de la dentitie, trebuie exercitii! La gradi fac niste lectii cu sunete, vine si logopedul si-i ia pe rand la testat si corectat, asa ca avem si noi sperante ca-si va corecta pronuntia! Pupici celor 2 nazdravani ai tai!
Mai am o datorie veche: un big ptr. Karina! Chiar, pe unde esti, Karina??? ce face Bogdanel?
Pup toate fetele!!!


Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Katty, daca tu mori de curiozitate... eu ce sa mai zic? Ati inceput gimnastica de recuperare? Sunteti bine, cu virozele astea?

Khristin, cum te mai rasfeti? Eu nu mai am timp de nimic, si cand trag linie la sfarsitul zilei, de fapt nu fac mare lucru... serviciu si linia de plutire acasa... trebuie sa dau si eu iama prin magazine intr-o zi, sa imi mai fac de cap, sa mai cheltuiesc niste bani, asa, pentru sufletul si garderoba mea :). Si am devenit asa o plangacioasa... in sensul ca ma plang intr-una de cate ceva...

Nicoleta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Normal ca fiecare copil e diferit si fiecare copil in parte se adapteaza unei metode de invatamant...
Insa toti copiii au nevoie in primul rand de joaca, de libertate...Si nu cred ca imi voi schimba vreodata parerea!!!!!


Aseara am fost la un meci de hockey cu baietii (sotul si David merg destul de des!) si m-am distrat la maxim!!!! In primul rand m-am bucurat de racoare (era in frig in sala!!!), si meciul a fost interesant!!!
David ne bate la cap ca vrea si el sa joace hockey...sa vedem cat il tine ca de abia de la 5 ani il vor primi la antrenamente!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

[ hai ca acum citii mai atent...unde discutii aprinse????
Io una sunt foooarte stinsa, dar imi place sa ma laud cu scoala noastra



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, zisei aprinse, dar acuma depinde de gradul de toleranta la cald :)). Si de ce sa nu o recunoastem, s-au umplut ceva pagini cu subiectul asta... Ar trebui sa votam! :)) Cine-i si pentru ce!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Salut.

Katty, daca tu mori de curiozitate... eu ce sa mai zic? Ati inceput gimnastica de recuperare? Sunteti bine, cu virozele astea?


Nicoleta





Nicoleta, nu am inceput nicio gimnastica de recuperare, singura masura pe care am luat-o e cea cu dormitul pe pat tare, fara perna. N-am gasit nicio clinica unde sa-l ducem la kinetoterapie, cea de care apartinem la policlinica nu mi-a recomandat-o doctorita din niste motive, asa ca asteptam pana la vara cand vom merge iar la Olanesti!
Iar cu virozele, pana acum ne-a ferit, de doua saptamani am inceput imunizarea de iarna, cu oscillo si echinaceea.

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput