Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Iar n-am mai scris de multisor, dar va salut cu drag!
Am un program infernal, si la serviciu, dar si acasa, parca nu-mi mai ajunge timpul!
Sinzi, felicitari ptr. performantele lui David la inot, ptr. ca a trecut testul si pentru ca este printre cei mai buni!!!Sper sa ajunga cel mai bun !!! Interesanta experienta ca teacher al lui David, as fi curioasa si eu cum m-as comporta intr-o situatie ca a ta, dar probabil ca la fel!!
Ce dulcel e Foki, asa il cheama, nu?? Are niste ochi superbi pustiulica!
Ruxij, stii ce se spune ca "Baba frumoasa si copil ascultator n-o sa vezi niciodata!", Si Andrei se incadreaza aici! El tot timpul e pus pe bancuta la gradi, ca face tot felul de pozne, este printre cei mai "inventivi" copii, ca sa spun asa! Intrebai daca stiu copiii sa-si lege sireturile, al meu nu stie, si inca nu ne-am dat silinta. Traiasca incaltamintea cu arici! Bravo lui Bogdan ca poate citi singurel!!! Of Doamne, ce ne cresc copilasii!
Si lui Andrei a inceput sa i se miste un dintisor, deci mai avem putin si ne inscriem in clubul stirbilor! Aseara l-am dus iar la dentist si i-a plombat inca o maseluta!! Doctorita a zis sa-l ajutam sa-i cada dintisorul mai repede, sa-i dam biscuiti, covrigi, mere etc
Elena, ma bucur ca George a scapat de oreion si are unda verde la joaca si la dulciuri!!! Chiar seamana Gabi cu George in poza pe care ne-ai pus-o! Super!!!
Cristina_C, Andrei nu prea si-a schimbat prietenii, sunt aceeasi de cand a inceput gradinita, au format o "gasca" frumusica!
Gabrielaghe, felicitari micului fotbalist!!! S-o tina tot asa! Si mai ales ca are rezultate bune si la scoala! Aveti de ce sa fiti mandri!!! Asa e, rar sunt doi frati la fel! Dar e mai distractiv asa, cred!
Crig, s-a distrat frumos Mariuca in excursie, bafta maine la spectacol! Pui poze, da?
Nicoleta, ma bucur ca esti bine, si ca te odihnesti la maximum!!! Un mare si lui Stefan care e asa de dragastos cu fratiorul/surioara lui!!
Noi in weekendul trecut am fost la Antipa unde a fost tare frumos pentru noi si mai plictisitor pentru Andrei, care pe la reptile s-a intalnit si cu Ana verisoara lui! Va pun cateva poze sa vedeti oratanii impaiate daca va era dor!
La Antipa
Va pup si poate mai scriu in weekend!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma bucur ca e in continuare activitate la subiect. Katty, hihi, da, asa e cu copiii. Mai ales baietii. Daca aveam fetite poate ne era mai usor din acest punct de vedere, dar apareau mai multe griji poate mai tarziu ;) Eu ma consolez ca cica are personalitate copilul, dar nu pot sa il incurajez sa nu asculte, asa ca o sa stau in continuare cu gura pe el sa asculte si sa fie cuminte.

Eu azi am stat acasa cu Bogdanel dupa cum v-am spus (apropos, de fapt toata lumea il striga Matthew-asta e primul lui nume, Bogdan e al doilea-doar acasa ii zicem asa). Credeam ca o sa facem cine stie ce chestii, dar nu am facut tot ce ne-am propus deloc. In primul rand pt. ca ne-am trezit la 10. Aseara a fost alarma de tornada si am coborat la parterul casei, unde am stat pana pe la 10.30, in condtiile in care ora de culcare e maxim 9. Pana ne-am imbracat si invartit prin casa s-a facut 11. A rasturnat toata lada cu jucarii in mijlocul sufrageriei si dupa aia l-am pus sa le stranga. A strans juma' de lada si dupa aia m-am dus si eu ca altfel mai plecam de acasa la sfantul asteapta. :)) Asa ca pe la 1 am plecat si noi, am rezolvat eu niste treburi pe la posta, apoi am mancat impreuna la Olive Garden (de cand imi doresc-asta e un restaurant italienesc care imi place mie f. mult, dar la care ajung destul de rar). Dupa aia ne-am dus la Borders sa cautam cartea aia. Nu am gasit-o, dar am comandat-o. A citit o alta carte, dar a fost lenes, a zis ca azi el vrea sa citeasca o carte de nivelul 1 in loc de nivelul 2 unde se afla la ora actuala, una cu un catel (Biscuit) si mi-a fost lene sa stau pe capul lui si l-am lasat sa citeasca ce a vrut el. Am mai cumparat o carte pentru el de acolo. Dupa aia am mers sa am tund eu. si uite asa ne-a apucat 4.30. Acum e 5 si 10 si la 6.15 tb sa mergem la lectia de inot. Of, si cu lectia asta de inot, nu au si ei un vestiar pt. familie si la vestiarul pt femei sunt f. multe femei care stau pe acolo in fundul gol. Nu stiu ce sa ma mai fac domn'e parca alea n-au dush acasa la ele, asa ce le mai bomban Voi v-ati lasa copiii la 5 ani in vestiar la barbati, sa se schimbe singuri dupa ce ies din bazin??? Bogdan nici n-ar fi in stare si nici nu am curaj. ASa ca ma lupt cu barbata-miu in fiecare vineri sa vina macar la 7 fara ceva sa il imbrace la barbati. Cand ajungem il dezbrac intr-o baie de acolo si il las sa intre la bazin prin vestiarul barbatilor (altfel nu se poate intra, ci doar prin vestiar, fie pe la femei, fie pe la barbati). E un stres pentru mine.

Cam asta la noi, va doresc un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

Buna dimineata mamici!
E asa urat ...si frig la noi ...brrr
Nici nu stiu de unde sa incep...In primul rand vin sa salut toate mamicile si copilasii lor dragi si sa va multumesc ca sunteti ....AICI.
Desi nu scriu foarte mult va citesc aproape zilnic si imi sunteti tare dragi si de ajutor....
Sanzi felicitari marelui inotatorEu vazundu-l pe David la inot ......mi-a venit ideea de ai da si pe ai mei
Gabrielaghe ai niste baieti minunati!Felicitari fotbalistilor
Elena e minunat ca ati scapat de probleme si astept sa ne intalnim
ruxjisi noi avem mici probleme la vestiar....daca merg singura cu ei(fara sot) e mare problema ...Robert nu vrea sa se schimbe in vestiarul feteloriar singur la vestiarul baietilor nu se descurca inca....Daria vrea sa mergem la vestiarul baietilor dar acolo nu ma lasa Robert sa intru...asa ca ne baricadam intr-o cabina (de la fete)cu suparare mare....si ne schimbam....si nu mai spun ce se mai tipa unele madame ca ocup toata cabina doar cu 2copii....
katty....vrem si noi la Antipa! Cred ca nu i-as mai putea scoate de acolo...am auzit ca se organizeaza si niste "cursuri" pentru copii
Nicoleta pupici pe burtici iar lui Stefan o bulina mare si rosie pentru felul in care isi asteapta ...surioara
Anina Super Cristinica ta...e asa frumoasa...
....si la gradinita noasta, sunt intr-o singura grupa copii cu varste cuprinse intre 3 si 7 anisori...
Cand au facut fructele toamnei , la sfarsitul sapt au pregatit o salata de fructe cu frisca ....si erau asa incantati...
Saptamana trecuta au facut legumele iar vineri au facut salata...miroseau toti a ceapa...iar distractia a fost maxima...Si doamna era tare incantata de ei .E o tipa super si regret si acum ca nu am inceput (gradi)cu ea...In aproape fiecare zi din sapt au cate o tema ptr acasa: au avut de desenat intr-o zi 3 morcovi in ordine crescatoare , sa aduca obiecte subtiri si groase.....V-am mai spus de temele lor..da sunt tare incantata de cat de mult au evoluat si nu ma pot abtine tre sa ma laud si eu un pic...
Saptamana acesta se pregatesc de Halloween si organizeaza un carnaval dar si un concurs cu cel mai frumos dovleac scluptat...se pare ca il vom sclupta acolo...nu il vom duce gata facut...maine cand duc copii si dovlecii voi afla detaliile...Am inceput sa caut modele de costumatii si ma apuc de maine de treaba....
...Cat despre legatul sireturilor....Robert abia se incalta singur...Deci, NU inca nu am reusit sa invatam....Daria se mai chinui si face niste noduri...de plang pana sa le desfac
...Noi pe caietele de la gradi am dat 14,5 ron pachetul cu 3 caietele. Ma voi uita de la ce editura sunt...Cele de acasa sunt parca de la aramis...
La gradi am inceput sa facem liniute drepte si oblice....iar acasa mai exersam , asa , cand avem chef...Dar ma bucur tare ca au reusit sa invete(si sa le placa)sa deseneze si sa coloreze....Robert inca respige ideea de a colora prea mult ci strict tema de acasa...
Va pup dulce si sa aveti un we minunat

mamy de gemeny : ROBERT ARMIN SI DARIA REBECA (26 IUNIE 2002)
http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/album/576460762404766830
http://www.flickr.com/photos/10568887@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


scriu si eu un pic ca apoi plecam ca avem dans.(nu e o ora prea potrivita dar ne adaptam
ieri la spectacol Mariuca a fost tare plictisita.eu am stat in culise ca am fost pe post de imbracat dezbracat rochite.voi face cateva poze pe ce a filmat tati.
ruxij mi-a placut de Montana.hihi..e tare!!eu de american idol am aflat de pe barbie.com
Sinzi ..hihi..fain pustiul.la cum te stiu eu sunt sigura ca ai mult mai multi admiratori la gradi.
Nina si noi lucram acasa pe doua din caietele date de tine.la gradi vad ca deocamdata au de tip 1 si de mate.Si Mariuca e atrasa de cel de mate(noi ne bucuram ca deh din doi ingineri nu poate iesi o poeta..haha...
intre timp si-a mai adaugat pe lista magica un zmeu ,un scaun in care s-o puna pe chicca sa pape si un patut.e tare modesta..hihi
va pup pe toate si mai revin
am pus un filmulet de lainot.daca vreti sa-l vedeti va spun vizionare placuta!pupici!!



Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

la voi ninge?Mariuca butona tv-ul si a dat peste un meci unde ninge de nu-ti vine sa crezi.
La noi e o vreme oribila.bate un vant cu ploaie asa ca stam in casa.
tamyra mi-ar placea si mie sa se tina un carnaval cu ocazia Halloween-ului dar nu cred ca se tine.citesc de voi si ma gandesc cum ar fi fost la mine cu doua Mariuci..hihi.
apropos de sireturi ..singurii pantofi cu siret sunt cei de dans(ca sunt speciali)in rest cu scai.ea le leaga dar exact cum ai spus si tu e chin mare sa le desfac.ea mai face "fundite" la bavetele papusii
pupici si o duminica placuta!

Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Tamyra, chiar ca super educatoarea voastra! Bravo! Dar vad ca v-ati americanizat de tot cu dovlecii si tot :)) Cu inotul, dc. ar fi o posibilitate oarecare, o toaleta ceva in care sa pot intra cu baiatul, ar fi f. bine. Ca la noi lumea nu sta in cabine, desi sunt cateva, fac dush in pielea goala asa in vazul lumii in mijlocul unei camere fara usi. Si nu sunt fetite, ci femei in toata firea cu toate darurile de la natura la vedere, ba unele si grase sau in varsta. E imposibil sa il mai las pe Bogdan sa intre acolo, pana acum l-am mai lasat si il intorceam cu spatele, dar acum mi se pare mare. Si n-ai pe unde sa iesi pe altundeva, e extrem de prost organizat. Langa bazin, sub propsop, nu ne da voie sa il schimbam, am incercat si asta si a venit unu' sa ne zica ca nu e voie.

Criq, bravo Mariucai, inoata pe spate, super!! Nu stiu voi, dar eu la varsta eeeei, inotam ca bolovanul la fund hihihi. Am invatat nitel sa inot la 20 de ani. Asa ca copilasii astia care inoata singuri la 4-5 ani pe mine ma uimesc.

La noi a fost f. frumoasa vremea. Ieri au fost vreo 23C, azi se anunta 26C, iar maine 20C. Cam bate vantul insa. Oricum, aici ar tb sa fie vremea ca in Ro, se pare ca incalzirea asta globala nu e gluma. De fapt in fiecare an a fost cam asa. In schimb am avut zapada serioasa de vreo doua ori anul trecut. O zi am stat si in casa, s-a inchis tot ca eram inzapeziti :)) Sper sa ne inzapezim si anul asta ca e misto:)) Noi ne-am plimbat pe afara ieri destul de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna ziua tuturor si multi intregului,
Da Crig e oribil afara am incercat capriciile vremii pe pielea noastra(am dus produsele avon -sunt reprezentant-unei cliente),fiind cu Bogdan nu ma puteam misca mai repede iar el era fericit ca putea gusta ploaia.
Felicitari pt mica inotatoare si in acelasi timp dansatoare.
Noi am c-am lipsit de la apel caci am avut aniversare la fundatie(10 ani de functionare),asta joi pana pe la 14 apoi recuperare...;Sambata a fost petrecerea data de suedezi(ei finanteaza fundatia pt integrarea copiilor cu dizabilitati)pt "ciutani"de unde ne-am intors tarziu si ff obositi iar supermanul meu si ff fericit.
FELICITARI TUTUROR COPIILOR PT CEEA CE REALIZEAZA FIECARE.

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

La noi e cald si frumos!!!!! Ploua noaptea, dar dimineata e placut...inca nu e de stat in soare in mijlocul zilei...dar e placut dimineata si seara!!!!!

Azi am fost sa ne jucam cu aligatorii...ne-am plimbat cu barca cu aer prin mlastinile Floridei si am observat aligatorii in mediul lor natural si puii lor!!!! i-am hranit si tinut in brate
si un filmuletz din barca :

David e tare mandru de curajul lui...hihi...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

La noi a NINS!!! Duminica era zapada pe masina de 20 de cm! Stefan este foarte incantat, desi intre timp s-a topit (a mai si plouat).. dar a venit iarna... vine si gripa?

Katty, si noi am fost la Antipa, Stefan a fost foarte impresionat de vulcan! Ne-am intors din drum de 2 ori sa il vada iar :). In rest, nu a avut prea multa rabdare... ok, avea si 3 ani pe atunci, parca...

Nici Stefan nu stie sa se lege la sireturi! Dar nici nu ne-a straduit sa il invatam, am cumparat incaltaminte si cu scai, si cu sireturi, si il legam noi la sireturi.

Ruxi, felicitari pentru interesul pentru citit! Cat despre ascultat, si noi il batem la cap sa fie ascultatori, insa uneori... adica destul de des... face tot cum vrea el! Astia sunt ei, sper sa reusim sa ii "formam" fara sa ii "deformam" prea tare! :)

Tamyra, mereu ma nbucur sa te citesc povestind despre copiii tai! Felicitari ca mergeti inainte cu inotul. Cu santierul ati terminat? Gradi despre care povestesti (grupa Waldorf) pare foarte ok, ma bucur ca ati avut sansa asta, de a va muta acolo.

Crig, felicitari pentru inotul pe spate! Cred ca si spectacolul a fost foarte ok! Am auzit la stiri ca in C-ta a fost cam nasol in week-end... dar lasa ca trece, se va mai incalzi de miercuri incolo...

Dodo, si Stefan iubeste ploaia, i-am cumparat cizme de cauciuc si pelerina de ploaie si mai iesim prin ploaie uneori, tare ii mai place sa se balaceasca!

Sinzi, vazui pozele cu aligatorii, foarte interesant ca puteti face asta! Mai nou, tigrii sunt mica pasiune a lui Stefan (ia niste vitamine sub forma de animalute si prefera tigrii :)))

Am inceput si noi pozele saptamana asta, sper sa treaca saptamana fara incidente, ca apoi vine vacanta. Sa ne tineti pumnii, sa fie bine, ca eu sunt cam speriata (de dimineata a stranutat cand am intrat in sala... uf!), sper sa mai treaca ceva timp pana la urmatoarea raceala!

O saptamana buna si sanatate!


Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Salut!

Imi pare rau ca e asa urata vremea in Ro. Noi am avut un weekend superb, dar se anunta racirea vremii si la noi. Azi si maine va ploua, azi maxima va fi de 20C, dar in curand se termina si la noi cu boieria. Nicoleta, sper sa nu raceasca Stefan! Bogdan al meu are muci in permanenta, mai mult sau mai putin, dar eu nu prea ma agit, m-am dat dupa astia de aici.
Noi ieri am fost la prima lectie de inot de grup (facem doua una particulara si acum una de grup) din sezonul de iarna. Facem inot de grup iarna pt. socializare si joaca mai mult decat pt. invatat a inota. E la nivelul 3 Bogdan. Din pacate cu el in grupa sunt numai fetite. Dar el se imprieteneste si cu fetite, doar ca acestea par toate mai mari decat el. Dupa inot am stat numai pe afara, intai am dat o tura el pe bicla eu pe jos (mi se pare ca se ard calorii mai multe dc. mergi pe jos decat cu bicla) si apoi mi-am luat si bicla si am mai dat o tura. Am simtit ca sunt obosita, ceea ce e bine. Incerc sa mai dau jos din sunci, ca am muuuulteee. Merge greu, dar tot am dat 1kg sapt. trecuta.

Eu sunt cu ingrijorarile si va bat la cap. Acu' mi-a trecut putin din paranoia cu copilul care nu asculta la scoala. M-am intalnit ieri cu o mamica cu un baietel care acum e in cl I si mi-a descris ca invatatoarea lor le-a spus exact acelas lucru depsre baiatul ei, ca si despre al meu. M-am mai linistit, ca nu e Bogdan singurul, inseamna ca nu e chiar anormal ce face, sunt mici. Acu' insa am o alta problema. Bogdan nu e deloc violent, nu ii plac jocurile violente, cu batai si inainte vreme nu se apara dc. era lovit, plangea, ceea ce ma necajea tare pe mine. Acum dc. e lovit incepe sa faca scandal. Tipa la copilul ala, ii spune: "nu ma mai joc niciodata cu tine! Sa nu te mai apropii de mine! M-ai lovit bla bla bla bla" Acu' parca nu imi convine ca face atata scandal, mi-e ca isi pierde si putinii prieteni pe care ii are. Parca mi-ar conveni mai bine sa ii dea aluia un branci si sa se impace decat asa. Dar si copiii astia domn'e nu stiu cum sa loveasca, sa dea in altul, iar al meu nu face fatza la asa ceva. Oare cum naiba sa il conving sa gasim o cale de mijloc, nici sa nu planga, nici sa nu faca scandal monstru?

Mergi la inceput