Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Pupam copilasii cuminti, stirbi sau nu si mamicle lor!!

Vorbiti de sireturi! Eu inca nu mi-am pus problema sa stie sa si le lege si vorba voastra, chiar nu avem pantofi cu sireturi, ci doar cu scai!
Si Andrei este la gradinita cu grupa mixta si se lucreaza pe sistemul step by step.
Nu are un prieten stabil, ci doar admira pe unul, care bineinteles este mai mare si-l cam ignora pe Andrei. Am incercat putin sa-l trag de limba, deh, mama curioasa, si asa am aflat ca uneori nu se joaca cu el, deoarece il considera mic.Iar filosoful meu suferind a adaugat:"dar Marco (asa il cheama pe baiatul muuult admirat) nu stie ca un prieten adevarat este greu de gasit!"

De ieri am inceput cursul de karate. I-a placut, s-a conformat exigentelor si disciplinei caracteristice acestui sport. Sper sa o tina tot asa.
Asa ca va face de 2 ori pe saptamana karate si o data/sapt. tenis.
Problema noastra este ca el intotdeauna are ceva de opinat la orice. Indiferent ce i se explica de catre educatoare sau instructori el mai are ceva de obiectat sau adaugat!!
Ai vostrii nu fac la fel??
Eu deocamdata o las asa, luand-o ca pe o calitate, pe urma voi vedea...

SANATATE SI NUMAI BINE LA TOTI!!

La Oradea ploua si e foarte mohorat!!




cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salut... pana sa scriu am tot citiiit!
Ruxi, bravo puiului ca vrea sa citeasca! Nici George nu stie ce e cu sireturile, nu a avut decat cand era mic papuci cu sireturi, insa eu ma chinuiam si am preferat mereu cei cu scai. Mergand singur la gradi nu trebuie sa il incomodez, si inca nu stiu cum sa il invat sa se lege!
Sanzi, si eu am ras initial la faza cu sterilizatul, practic e tratamentul cu antibiotic care il distruge pe microb. Lucrand cu medicii la serviciu, am preluat multi termeni de ai lor ca sa stim pe ce limba vorbim si acum cand imi zice medicul asa ceva nu mai intreb! Plus ca eu le fac o parte din hartii si a trebuit sa scriu exact cum scriu si ei... A, finutul plangeee? Spune-i ca a mea de abia acum plange mai cu spor! George la fel a fost, plangea putin cand era mic mic, dar dupa ce s-a desteptat el si a vazut cum e cu manipularea parintilor... ohoho! Legat de David... e ciudat sentimentul cred, eu nu as vrea sa fiu legata de scoala lor vreodata! Caietele de care vb cu Nina sunt cele "obligatorii" anul asta la noi, am zis ca le fac poze si la alea de la gradi, dar sa iau aparatul cu mine. Sunt simple, dragute, au ceva teme (de 5 min.), dar lejere, si ii lasa sa coloreze! Asta e bucuria lui George, face si ce se cere, dar in final: "mami, acum pot sa colorez?"
Nico, relaxare placuta in weekend, rasfata-te la maxim! Pai e super bine 1 kg, eu deja acum aveam ceva mai mult, de la porcariile alea de tratamente cred, ca de mancat nu am putut... Eram umflata si la ochi, aveam edeme, si avusesem un start "crescut" fata de George, adica 15 kg mai mult! Dar a meritat...
Gabrielaghe, nu scrii tu o perioada, dar si cand vii cu asa vesti bune... Bravo puiului fotbalist! Si pe deasupra e si scolar constiincios!
Cristina_C, George are un prieten din grupa mica, dar deja mai apar ciondaneli intre ei, plus ca el e f lipicios si toti copii se joaca cu el si il cheama la zilele lor, asa ca si-a mai adunat prieteni cu care se mai viziteaza! Prietena lui in schimb e aceeasi din gr. mica! Ea e mutata la alt camin, insa se viziteaza, se joaca, pe mine ma incanta pustoaica, e f isteata si dezghetata si frumoasa... si ea stie! La camin, fetele tot ii cer prietenia, el le spune clar: "NU", asta ma distreaza, si ele vin la mine sa imi spuna cat le este de drag George si de asta ele il pupa fortat! este o fetita care il prinde, e mai inalta decat el, si cand il pupa pe frunte, asta vine ametit la mine. Nu ma bag intre ei, prefer sa discut asa acasa, fara sa dau nume, insa fetele am vazut ca au alte pretentii de la ei!
Deja brodez la mesajul asta de ceva vreme, a adormit si Gabi! O zi buna, aici e tare urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Cristina22, am scris odata! Super Andrei... m-am distrat bine de tot, ce le mai da prin capusor! A, George doar la mine are de comentat la orice, la camin nu, acolo face ce i se cere si atat! Ma enerveaza ca, daca nu intelege ceva, nu intreaba doamnele, face asa cum a inteles aiurea si... Nu are curaj cu altii, doar cu noi! Cred ca ii e si frica de ele...
Deci de la voi vine ploaia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Elena, scumpa, m-ai prins!! Io am trimis poaia!!
Fain sfarsit de saptamana!!

Btw, unde duceti copiii in w-e??

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, te rog, nu trimite si la noi ploaie... ca asa de bine e cu soare si vreme buna... Noi in week-end cred ca vom sta pe langa casa, abia sambata viitoare mergem la un botez la Sibiu.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

hello dragele mele!
abia astept sa citesc ce ati scris ca am ramas in urma.cu hartogaraiele mele de scoala nu mai apuc sa fac altceva.
Dodo nu am platit plombele.habar n-am care sunt preturile.
In excursie cred ca s-a simtit foarte bine Mariuca.A fost incantata ca s-a urcat intr-un elicopter si ca oamenii de acolo doi maronii si unul negru negru(am citat din descrierea facuta de Mariuca)..haha..le-a spus Hello!!,caci nu stiau romaneste si le-a dat o sticluta de apa plata.Apoi au vizitat o gradinita de copii mici..ea era cea mare..hehe
Maine avem spectacol asa ca weekendul e plin.sper duminica sa apuc sa ma odihnesc si eu.
pupici


Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Uf....si la noi se anunta ploaie sau chiar lapovita ca e friiiig....
La inceputul saptamanii am avut dimineti cu - 7 grade C. Pe muntii din imprejurimi a nins, ca se vede zapada de pe varfuri.
Sinzi, uite, www.librarie.net/categorie/263/carti/Gradinita" target="_blank">aici, sunt 23 de pagini, unde poti sa vezi despre ce caiete discutam cu Elena. Doar ca nu poti viziona, continutul lor.
Anul trecut, la gradi, Cristina a lucrat pe caiet de "Educarea limbajului", "Cunoasterea mediului" si "Activitati matematice", ultimul placandu-i cel mai mult.
Iar pe role, o poti vedea pe Cristina chiar, aici. Pozele fiind de la inceputul lui mai. Ca de atunci n-am mai pozat-o pe role.
Sa vezi ce fac ei(copiii)la gradi, la programul Waldorf !
Miercurea pregatesc supa de zarzavat, joia salata de fructe, iar vinerea cereale integrale cu mar si ceai. Au o bucatarioara anexata si-si pregatesc gustarea, acolo. Dragut, nu ?
Si sunt, tot asa, copii intre 3 si 7 ani. Cristina e mai prietena cu fetitele mai mici. Adica, cu ele cauta sa se joace. Si cu baietii, n-are probleme. Iar acasa are prietene mai mari, una fiind chiar o vecina de bloc, de 7 ani. Plus baietii prietenelor mele, care sunt mult mai mari decat ea.
In weekend nu mergem nicaieri, stam pe langa casa. Ba cu treburi, ba cu lectii(nepotelele). Mai au si ele 1 sapt. de scoala, la fel si Kiki, o sapt. de gradi(la program scurt) si vor avea dupa aceea 1 sapt. de vacanta.
Fetelor, va doresc un weekend cat mai fain ! Sa ne "revedem" cu bine, luni !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

***Printesa Ema din castel !***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sinziana, da, sunt amestecati pe varste in grupa. Si mai mult de jumatate din grupa sunt nou-veniti, mici-mici.. Sa-ti mai spun ca, mai nou, gradinita primeste copii si de la 2 ani, nu 3? Deci are si colegi de 2 ani de-abia impliniti, mi se pare cam mare diferenta de varsta si de interese dar asta e, asta-i sistemul. Si prizele nu-s asigurate, sunt o multime de jucarii nerecomandate copiilor sub 3 ani, pentru noi nu e un risc, dar ma gandesc la cei micuti. Sunt curioasa daca o sa se ridice problema in sedinta de miercuri. Cineva a propus ca tema de discutie masurile de prim ajutor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Nina, am reusit acum sa rasfoiesc in detaliu caietele, m-a lasat mandra un strop si doarme! Sunt pentru 5-7 ani, deja spre sfarsitul celui de matematica sunt cam avansate, adica pentru 7 ani clar... George de abia are 5 ani si suntem la chestii atat de banale. Caietele de anul trecut sunt tot de la Ed. Diana, fix cum ati avut si voi, ca si categorii, si acum am vazut ca are pagini intregi nefacute, cred ca de cand a mai lipsit sau erau prea grele... Oricum, sunt la fel ca la alte edituri, banuiesc ca trebuie sa respecte programa scolara. Ce faine activitati are Kiki... la George au mai facut anul trecut cate o salata de fructe, fiecare aducea cate un fruct, si bani pentru compot si cica era o distractie maxima!
Crig, se pare ca e impresionata Mariuca de elicopter si de gradinita de copii "mici"! Super ca s-a distrat, acum banuiesc ca esti mai relaxata, cred ca ai avut emotii! Al meu inca nu a mers in excursii, dar as avea emotii, asta e clar!
Va pup, weekend fain, sper sa mai intru, in functie de Gabi, cat este de mofturice... Azi i-am probat salopeta lui George de cand era mic (ca nu-i gasisem roz si de calitate) si vreau sa spun ca mi-a stat inima in loc: era un pui de George mic! Ia priviti: Gabi=George! George e cel mai incantat ca ii poate da hainuta lui, topaie vesel pe langa ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elena, ce seamana copiii tai! Oau, si mie mi-a stat inima, cand am vazut poza! Ce dragut! Si Stefan a zis ca ii da hainutele lui mici surioarei sau fratiorului... :). Dragii de ei!
La noi ploua, cine a trimis ploaia sa vina sa o ia inapoi!!!! Nu imi place asa! Dimineata era soare!
Va doresc un week-end placut... eu am o gramada de treaba... dar voi si dormi, e musai!
Nicoleta

Mergi la inceput