Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Va salut pe toate!

Noi n-avem noutati, nu stiu de ce dar saptamana asta a trecut foarte greu, parca a stat timpul in loc. Azi a inceput si ploaia si-am vazut la meteo c-o sa se raceasca pe zi ce trece, sambata vor fi minus 5 grade dimineata. Dimineata, cand ne trezim pentru gradinita, e inca intuneric, frig si urat. Robert mormaie intotdeauna si-l inteleg, ca nici mie nu-mi vine sa ies din casa la ora aia, dar n-avem ce face. Inca 2 saptamani si are o saptamana de vacanta, ce bine!

Elena, Robert i-a spus lui tati sa-i aduca de acolo ceva "american"

Nina, e super ca merge Cristina cu rolele (nici eu nu stiu sa merg cu ele!!) si cu bicicleta!
Stiam din alte mesaje de-ale tale despre dintisorii cazuti mai devreme, a fost probabil din cauza ca tot mai devreme au iesit.

Ruxij, nici educatoarea lui Robert de anul asta nu-i grozava (si o sa ramana si la anul). E cam distanta si cu copiii, si cu parintii - asta probabil e felul ei de-a fi. A revenit dupa 6 ani de pauza (concediu de maternitate) si uneori se simte depasita de evenimente. A zis odata ca mai toti baietii din grupa sunt "temperamentali" (asta fiind eufemismul pentru "obraznici"). Ca se mai cearta, ca nu asculta intotdeauna de ea. In grupa au venit multi copii mici care inca sunt in faza de acomodare si se ocupa mai mult de ei, poate de asta ceilalti isi permit sa-si mai faca de cap. Dar mi-a zis ca-i multumita de Robert, ca e activ si participa la activitati, ridica mana sa raspunda la cerc, etc. Dar ca anul asta e pentru joaca, de-abia la anul o sa faca pregatirea pentru scoala. Cu alte cuvinte, in afara de prescolari, celorlalti nu le cere inca sa stie literele, sa citeasca, sa scrie, sa numere si sa socoteasca. Putin cate putin il mai "scolesc" eu acasa de pe niste materiale pentru prescolari.
Apropo, nici el nu stie sa-si lege sireturile si asta tot pentru ca nu i-am luat niciodata pantofi cu sireturi!

Robert si-a gasit in grupa un prieten cu 1 an mai mare, de 6 ani, il cheama Benedikt - ca pe Papa! Pe prietena lui de anul trecut - Isabella - nu prea o mai baga in seama, desi ea ar vrea sa se joace mai mult impreuna si e cam bosumflata. Ai vostri au schimbat prietenii de-a lungul timpului sau au ramas la aceiasi? M-am gandit sa nu ma amestec in relatiile lui cu copiii si sa-l las sa hotarasca singur ce parteneri de joaca vrea...

Nicoleta, succes la engleza lui Stefan! Daca ii place, o sa invete repede! Si odihneste-te cat poti, cateva ore in plus de somn fac minuni.

O seara buna si o noapte linistita va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna fetelor, in sfirsit am intrat si eu putin la calc., nici nu mai am timp sa ma uit la tv, mai citesc seara, daca nu adorm dupa 5 min. de asezat in pat, avem un program ff incarcat.Cei doi baieti ai mei joaca footbal, si va dati seama cam in fiecare seara pe stadion, acum doua seri a venit si Andrei fratele lui Matthew la un meci de-al lui Matthew, la inceput s etot aolea, ca e plictisitor, dar d efapt pina cind a vazut ce bine joaca Matthew, a dat si vreo 3 goluri, ce sa mai iubeste footbalul, ar juca si tot meciul daca ar fi dupa el, dar s etot schimba la 10 min.Am avut si noi sedinta cu invatatoarea, numai eu cu ea, este o tipa f. de treaba, mi-a aratat toate testarile pe care Matthew le-a avut, de fapt avea 2 plicuri unul cu testele , au inceput sa faca putin si teste grila, preg. ptr. testele din aprilie, si un al folder cu foi de -ale lui Matthew de scriere, Matthew are un scris ordonat , fara stersaturi.M-am bucurat si sint mindra d eel ca a inceput cu bine, si ceea ce mi-a placut la invat. este faptul ca simbata trecuta a venit sa-l vada cum joaca footbal, pe el si alti colegii de-i lui.L ainceputul scolii ma facea cite ceva , vorbea mai tare sau o data s-a jucat cu "doua bete"care tin mincarea rece in lunch box, si a primit raport, suparare mare, a inceput s aplinga, binenteles am discutat, si a vazut ca regulile sint mai multe decit la grad, si binenteles ca de atunci are numai happy face, ce bucurie.Avem doi baietii si ma uit ce mare este diferenta intre ei, nu ca cel mare ar fi o probl. dar este mult mai independent, alt caractec.Sibata trecuta am fost la Busch Garden , un parc d edistractii, vreme asuperba, cald si uscat, ne-am dat pe toate alea, dar cel mai frumos a fost cind am ajuns in jona pasarilor, si le-am dat sa bea ceva , incercind in felul acesta le facem sa vina pe degetul nostru, .nE PLACE MULT LA MERGEM DIN CIND IN CIND AICI, ESTE UN PARC CU TOATE ATRACTIILE, D ELA ANIMALE IN JUNGLA , SAFARII PINA LA ROLLER COASTER, frumos , ne-am distrat.In rest incercam s afacem lectiile d escoala, mergem des la biblioteca si speram ca weed-end-ul acesta sa ne odihnim.Se vede ca intru cam des, nu ma mai opresc.Va doresc o seara placuta
gabriela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ce mult ati scris fetelor! Ma mir cum voi puteti sa raspundeti fiecareia, ca eu uit ce voiam sa spun intotdeauna si nu pot sa dau back ca sa recitesc ce ati zis!

Anina, felicitari pentru dintisorii schimbati! Deci nu fi-miu e primul. Si lui Bogdan tot la 4 luni i-au aparut primii dintisori, incisivii de jos.

Hellene, ma bucur pt. George ca s-a facut bine si e fericit! Sper sa nu mai aveti probleme ca tare nasol e! Multumesc pt ganduri, cred ca ne vom descurca pana la urma cu ea, Bogdan e baiat de treaba, n-am avut probleme la gradinita nu vad de ce ar fi acum. O sa o laud si eu mai mult pe invatatoare, s-ar putea sa il influenteze dc. eu nu o plac, nu o place nici el. Ieri a spus invatatoarea si de bine, ca este independent si a spus si ca e destept. I-am zis ca am fost sfatuita sa il dau in clasa 1 si a zis ca cica academic intr-adevar ar fi pregatit, dar nu e bine sa il dau inainte, ca e mic, ca mai tarziu cand el va fi cel mai mic din clasa poate va avea probleme cu alti baieti care il vor impinge la lucruri rele si ca ea oricum face f.multe lucruri la clasa fiind clasa de multiage si ca mai tarziu o sa faca lucruri mai multe la clasa. Noi stam aici legati de ea pt. ca invatatoarea de la clasa I la care vor merge copiii ei, deci si Bogdan, este cea mai buna invatatoare din scoala si vrem sa rezistam ca sa ajungem la ea.

Cristina, bravo lui Robert ca face bine la gradinita! As zice sa il lasi linistit. Poate incepe sa doreasca mai mult sa se joace cu baieti decat cu fete, e de inteles. Si Bogdan a avut anul trecut o prietena f.f. buna, dar cand ne jucam sa zicem intr-un parc sau iarna la playground la McDonalds, daca apareau baieti, Bogdan se juca si cu aceia, isi facea prieteni printre ei si fetita incepea sa planga ca o paraseste Bogdan. Altfel despre prieteni, Bogdan nu are noroc de prea multi. In cartier e doar un baiat de varsta lui cu care e bun prieten. Se joaca si la scoala in pauze si de fapt se joaca si acasa, Bogdan merge de la 3.30 la 5 dupa masa la ei acasa, iar baiatul lor vine dimineata la noi de la 7 la 8.15. Fetita aceea s-a mutat in alt stat, mai are inca o fata si un baiat cu care ne intalnim din cand in cand, si inca o fetita, fost admiratoare de la gradinita :)) Inca nu pare sa isi fi facut prieteni noi la scoala, printre copiii din clasa. Se joaca cand cu unul, cand cu altul, dar nu in grupuri si nu mereu cu acelas copil. As vrea sa isi faca un prieten si la scoala. Dar la fosta gradinita a durat aproape 1 an pana s-au dezvoltat relatii mai stranse.

Nicoleta bravo pt. patinaj! Sper sa poata merge Stefan si anul acesta. Si noi am patinat anul trecut si abia asteptam sa se deschida patinoarul si anul asta. La noi e descoperit (e un oras mic) si dc. ploua nu putem merge, tb sa fie nu prea frig, nu ploaie, nu aia, nu aia, asa am pierdut cam multe zile de patinaj anul trecut.

Gabrielaghe, m-ai dat pe spate cu caietele, cu scrisul, cu testele. Ce scris, ca la noi a scris cate un cuvant pe saptamana sau asa ceva, mai rar chiar. Nici un test nu le-a dat. La gradinita anul trecut dadeau mereu teste si venea acasa cu teancul si cu note 100/100, 90/100 samd. Ce teste din aprilie? Li se dau teste la kindergarten? Vad ca intr-adevar alte scoli fac mult mai mult. Eu as vrea sa faca mai mult ca sa stea Bogdan mai ocupat. Totusi azi a venit cu o lista de cuvinte cica sa le "practice", what, which, din astea. Poate vor incepe si la noi.

Altfel Bogdan a inceput sa citeasca carticele singur, fara sa stau deloc langa el. La scoala a inceput, a stat doua zile la programul de after school si acolo sunt carti si aia le zic sa citeasca pt. ca sunt copii de toate varstele. Asa s-a invatat Bogdan sa citeasca singur, fara un adult in "asistenta" si mi-a cerut sa mergem la Borders ca nu a apucat sa termine de citit cartea "I Spy" si vrea sa o citeasca acolo. La noi e vreme mai urata si nu am mai mers cu bicicleta, ieri am mers pe jos ca sa facem miscare, iar azi am stat in casa ca a fost pericol de furtuna/tornada si am zis sa nu ne prinda vreo furtuna pe afara.
Maine e vacanta de toamna, doar o zi. Mi-am luat si eu liber de la servici sa stau cu el acasa sa ne distram, sa citim, sa mergem prin oras, nu m-a lasat inima sa il trimit la scoala la "seminternat"ul lor, ca ii tine doar intr-o sala de sport unde stau mai mult pe jos, nu imi place. Sa aiba si el o pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Chiar ca s-a scris mult!!!!

Nina, vrem poze cu Cristina pe role!!! Noi nu le-am incercat decat 1-2 ori pana acum, preferam bicicleta!!! Dar cred ca nu am cumparat ceea ce trebuie, am unele de la little tikes (parca) si cred ca sunt cam greoaie!!!!! Si oricum le-am pus pe 2 role in spate si una in fata, ca la tricicleta pana are mai mult echilibru!!!!!



Elena, cum sa sterilizati microbii??? Am citit de cateva ori dar nu am priceput...hihi...
Despre ce caiete vb??
DAAAAA!!!! Iti trebuie nervi de fier ca sa faci fatza unei zi cu 30 de copii intre 3-6 ani, in jurul tau care au mereu ceva de impartit, mereu o intrebare pe buze, mereu plini de energie!!!!
Si cum esti un model pentru ei in fiecare clipa, trebuie sa fii foooarte atent la fiecare cuvant si gest...


Cristina, si la voi la gradi sunt amestecati pe varste intr-o singura grupa???
Cat despre prietenii, David spune ca el are cei mai multi si variati prieteni...
Ii insira pe cei din Romania, pe cei din Germania (a cunoscut un baietel de varsta cu el cu care ne jucam si pe Ruxi, desi adult, o baga tot la categoria de prieteni) pe cei din "cartier", vecinii si cei de la gradi...
Oricum cea mai apropiata este o fetita (cu care se vede in fiecare zi, avem inot si kung-fu impreuna), apoi prietenul de la gradi, Garrick si prietenii din Romania (cu care vb la tel sau pe mess). Deci si noi ii schimbam in functie de vacante , gradi sau acasa si adresa


Gabrielaghe, felicitari lui Matt pentru goluri!!!! Au meci in fiecare seara? Sau doar fac antrenamente???
Si noi am incercat cu fotbal, dar nu era cine stie ce serios (era mai mult de placere cu colegii de la gradi)...si pe perioada verii s-a intrerupt...sa vedem acum cand reiau!!!



Ruxij, distractie placuta maine!!!!!! Noi nu avem liber...desi as vrea si eu!!!!! Am nevoie de mult somnnnn!!!!!!!
La Borders puteti sa cititi carti fara sa le cumparati? Sunt carti din rafturi sau au un fel de biblioteca?
Noi lucram la Mac and Tab, The tin man, Al...





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ah...
Vroiam sa spun ca eu zilele astea am fost la David in clasa (educatoarei lui i-a murit mama si a trebuit sa plece urgent in Germania si ne-am impartit intre noi cum am putut sa o acoperim), asa ca eu (desi nu prea m-a incantat ideea) am nimerit in clasa lui...

Cine spune ca aschia nu sare departe de trunchi are dreptate...in sensul ca am retrait scoala mea in care mama mea mi-a fost si profesoara de romana si diriginta (din fericire nu a durat prea mult m-a mutat repede la alta scoala)...perioada de care sincer nu imi aduc aminte cu placere...
De abia acum inteleg de ce...
Desi vrei sa te detasezi de copilul tau, sa il tratezi ca pe ceilalti, sa nu tragi cu coada ochilui mereu la el sa vezi ce face, sa te abtii cat poti de mult sa nu ii sugerezi tu ce sa faca, sa nu ii legi sireturile cand vezi ca are nevoie, sa nu il certi ca nu mananca tot, sa nu te enervezi ca nu raspunde cum trebuie cand stii ca stie, sa il pedepsesti cand trebuie, sa nu fii prea dur cu el sa nu creada ceilalti copiii ca ii iei partea ca e copilul tau...etc...NU SE POATE...si acasa, si la scoala...e copilul tau...

Sunt ca un vultur......il urmaresc, imi sta pe limba sa nu il pun sa faca anumite lectii sa vad si eu cum le face (mereu cand le fac cu alti copii ma intreb daca al meu copil le face in clasa lui), trag cu urechea cand face o lectie cu una din celelalte educatoare (eu nu fac lectii cu el, caci nu pot!!!!) si ma abtin cu greu sa nu ii suflu sau sa nu il grabesc "hai ca stii!!!!", ii atrag atentia uneori cand stiu ca nu e numai el de vina ca sa nu creada alti copii ca ii tin partea...
Si o vad pe mama mea...si nu imi place deloc...
De abia astept sa treaca si ziua de maine...sa nu imi mai bat capul cu ce face David toata ziua, desi sincera sa fiu m-a marcat tare mult



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, noi citim la Borders fara sa cumparam, Sanzi. Au o masuta cu scaunele si i-am vazut pe altii ca citesc, asa ca citim si noi. Dar deseori masuta e ocupata asa ca noi stam pe jos si citim. Sunt carti din rafturi. Dar de multe ori pana la urma ajungem sa si cumparam cartea, mai ales din cele subtirele, de 3.50. Dar dc. ne ducem mai des nu pot sa iau o carte pe zi totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Concluzia este:
Cine a inventat scoala cu profesori straini de familia noastra, a stiut ce a stiut!!!!
E lucru greu pentru un copil ca unul din parintii sa ii fie profesor...si pentru parinti in egala masura...
Educatorul trebuie sa fie cat se poate de obiectiv...cu cat e mai obiectiv cu atat e un educator mai bun...

Si inca ceva...am o noua dragoste http://good-times.webshots.com/photo/2656568250087737923lpiHlc imi e drag de ma topesc cand povestesc despre el, mi-a declarat azi ca ma iubeste, sta atarnat de mine mereu ca o mica maimutzica (el e soricelul meu), are o vorba atat de dulce si e atat de lipicios si cuminte si nu vrea sa faca niciodata nimic doar sa stea la mine in brate...daca ii sugerez sa faca ceva imi spune ca "i don't think i'd like it"!!!! Azi i-am spus ca il iau la mine acasa sa fie baietelul meu si a spus ca dupa ce vine si mamica lui putem sa mergem, si eu i-am spus ca nu o luam si pe mami ca nu avem nevoie de ea, si mi-a declarat ca se mai gandeste!!! Tot e bine ca nu a spus nu!!!!!
Colega mea mi-a spus sa il mai pun jos, ca nu e ok sa il car mereu in brate si eu i=am raspuns ca eu sunt adepta Attachment parenting-ului...hhahaa...si ne-am distrat amandoua!!!!


Elena, finutul meu e foarte bine, grasutz, plangacios (finii cica plange prea mult, ei se asteptau ca bebe sa manance si sa doarma!!!), ieri a iesit prima data la plimbare!!!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Revin cu Borders (e librarie), eu cred ca nu e o pierdere pt. ei ca dau voie sa citesti acolo pt. ca deseori omul se duce acolo stiind ca poate citi si pana la urma ajunge sa cumpere cartea. Pe care daca nu ar fi inceput sa o citeasca poate nici nu se deplasa de acasa fix cu intentia sa o cumpere. Si adultii citesc acolo, sunt fotolii unde poti sta si citi, fara sa cumperi.

Te inteleg cu David si tu ca educatoare, desi n-am avut parte de experienta cu mama la clasa, dar cred ca si eu la fel as simti. Mai bine sa nu fii la clasa lui.
Ah si am uitat sa spun ca pe fi-miu l-a apucat o pasiune pt Hannah Montana, mi-a cerut sa ii cumpar CD cu ea:

http://imagecache2.allposters.com/images/pic/TRND/FP8818~Hannah-Montana-Posters.jpg

Cam devreme, dar el e cu muzica. Ieri a zis ca vrea sa se duca la American Idol lol lol lol As vrea sa il dau la pian dar n-am nici o idee de unde sa incep sa caut lectii. Tu ai vreo idee Sanziana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Noi facem la gradi...
Sunt niste profesori "music on the move" si vin la gradinite cu instrumentele lor o data pe sapt si fac cu copiii a caror parinti platesc in plus
Au cate 2 copii in grupa si sesiunea dureaza 45 de min...
David lalaie 2-3 melodii simple la pian(am vazut ca foloseste 3-4 clape)...
Sau incearca un instructor privat...nu ar trebui sa fie lectiile foarte scumpe..,noi gasisem cu 100$ pe luna, de 2 ori pe sapt la o rusoaica acasa...
La gradi e mai ieftin...dar si o data pe sapt...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Dar ati scris, nu gluma!
Elena, ma bucur ca sunteti bine, sanatosi, si ca George poate iarasi sa se bucure de micile bunatati. Sper sa nu aiba Gabi nicio problema de sanatate, iar microbii din gat sa dispara repede! Intr-adevar, somnul face minuni la mine, aseara am dormit 8 ore... alaltaieri 11 !!! Dar as tot dormi. Partea buna este ca nu prea m-am ingrasat (asta ma bucura, sper sa o tin tot asa!), am luat cam un kg din iulie pana acum. Oricum, aveam destule in plus!

Cristina, Stefan nu are niste prieteni constanti (ma refer la cei de la gradi, ii tot schimba). In afara de gradi avem o prietena, Maria, ei mereu se bucura cand se intalnesc, de fapt si noi, parintii, ne placem. Ar mai fi Stefania, cu care se vede mai rar, mai nou mai are o prietena, Diana... baieti, mai putini. Acum, ca a stat mai mult acasa, nu prea ne-am intalnit cu nimeni... Ma bucur ca Robert este apreciat de educatoare la gradi, la Stefan la gradi nu se invata litere... nu scriu inca semne grafice, poate la anu... dar nu prea cred, asa ca eu mai aman momentul sa incepem acasa.

Gabriela, baietii tai chiar sunt pasionati de fotbal! Din ce povestesti, mie mi se pare ca este ok ca cel mare este mai independent, asta ii va fi de folos mai tarziu, desi asta incurca uneori socotelile parintilor... Si Stefan are manifestari destul de intense spre independenta, mie una imi pare bine ca este asa, desi uneori imi vine sa ma duc sa ma plimb in loc sa ii ascult ideile... :).

Ruxij, si in Viena erau librarii in care te puteai duce sa citesti fara sa cumperi mai apoi cartea, mi s-a paur foarte interesant asa, insa fiind carti in en si germana nici nu avea sens sa ramane sa ii citim lui Stefan... ca nimeni nu citea cu voce tare! Cat despre patinoar, la noi vor sa il acopere (se tot straduiesc de ceva timp!!), intre timp vor sa il foloseasca si in alte scopuri (teren de fotbal...), dar vad ca nu ii dau drumul mai repede. Sper sa putem merge la iarna, sa nu ne impiedice cine stie ce boli...

Sinzi, te inteleg cand spui ca e greu sa fii educatorul propriului copil, eu asta am evitat sa fac. De aceea l-am si lasat pe Stefan din sept pana in ianuarie la cresa, desi era inscris la grupa mica la care eram eu educatoare, nu credeam sa pot face fata cerintelor lui... asa cum gandesc eu ca ar trebui. Nu puteam fi mama acasa si d-na educatoare la gradi... nu ar fi inteles... in plus toate pe care le stiam in plus despre el fata de ceilalti copii ar fi putut sa imi creeze probleme in interactiunea "corecta" cu grupa... complicat, ma bucur ca nu am ajuns sa ii fiu educatoare. Nu as fi putut cu siguranta sa fiu obiectiva. Norocul este ca l-am dus la grupa mica dupa ce eu am parasit sistemul. :)

Eu sunt ok azi, mai ales ca vine week-endul! Stefan nu a vrut sa ma lase sa plec la serviciu pana ce nu l-a pupat e bebe (asa se raasfata baietii astia ai mei... si nu uita nici de bebe, il alinta si pe el!). Stefan zice ca acum el e bebele nostru, insa dupa ce se naste bebe din burtica, el va fi fratele mai mare! este foarte incantat de idee, ii place sa ii spunem despre cum va fi cu bebe... se uita incantat la fiecare bebe din parc, la fiecare caurucior... Peste 3 saptamani va merge si el la eco, doctorul mi-a zis ca ecografia va fi de data asta abdominala, deci pot intra si baietii!!! Sa vedem reactia lor! Mie mereu imi dau lacrimile! :)

Va doresc week-end placut si vreme buna (se zice ca si la noi se strica vremea...).

Nicoleta


Mergi la inceput