PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor va pup pe toate fara exceptie

carissma,

Imi este rau de la metformin. Efectele secundare ale metforminului combinate cu gastrita si colonul iritabil din dotare ma cam termina in anumite momente. O sa treaca!

PCOS-ul este o boala cronica cu o evolutie in timp nu tocmai favorabila noua. Adica din ce in ce mai rau. Chiar la persoanele normoponderale cu insulina ok, rezistenta la insulina exista. Si aceasta rezistenta la insulina la un moment dat va incepe sa se reflecte si in celelalte analize. Doamne ajuta cat mai tarziu.
De asta pentru noi este foarte importanta mentinerea unei greutati normale (asta nu prea-mi iese) si sportul (mers pe jos mult si inot). Acestea sunt principalele metode de lupta cu rezistenta la insulina.

In legatura cu testosteronul normal si totusi paroasa: ti-am mai zis eu cum este cu receptorii. N-ai ce-i face! Daca esti dotata in principal cu receptori de testosteron si nu receptori estrogenici ... asta e; ghinion de nesansa!
Totusi, dr-ita nu ti-a dat nimic pt hirsutism? Ca mie endocrinologita mi-a dat finasterina. Sigur, datorita faptului ca ciclul de viata a firului de par este lung, nu putem vorbi de rezultate inainte de 6 luni poate chiar 1 an.

In legatura cu cancerul. Da, din pacate noi avem sanse mai mari de a face cancer ovarian, endometrial, fibroame etc. Din pacate vaccinul acela este pentru cancerul de col uterin.

Cum la fel de adevarat este ca in timp, rezistenta la insulina se asociaza pe langa infertilitate si hirsutism, cu dislipidemii, cardiopatii etc. Cu alte cuvinte ficat gras, trigliceride si colesteronul mari (total nejustificate de regimul alimentar), la inima minima mare etc.

De asta diferenta intre ovare polichistice si sindromul ovarelor polichistice este URIASA. Pentru ca insulina este un hormon deosebit de important si care afecteaza cam tot.

psj,

Asa e! Minunea asta se cam mosteneste. Si eu am in familia din partea tatalui diabetici.

In final fetelor va doresc o zi buna in pofida vremii de afara si nu uitati ca medicina avanseaza. In plus, nu conteaza cat ti-a dat Dumnezeu, ci ce faci cu ce ti-a dat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@gudinde sanatate multa, multa!!

quote:

In legatura cu testosteronul normal si totusi paroasa: ti-am mai zis eu cum este cu receptorii. N-ai ce-i face! Daca esti dotata in principal cu receptori de testosteron si nu receptori estrogenici ... asta e; ghinion de nesansa!
Totusi, dr-ita nu ti-a dat nimic pt hirsutism? Ca mie endocrinologita mi-a dat finasterina. Sigur, datorita faptului ca ciclul de viata a firului de par este lung, nu putem vorbi de rezultate inainte de 6 luni poate chiar 1 an.



Poate din cauza tratamentului pt fertilitate nu a primit nimic. Finasterida, spironolactona si ciproteron acetatul (androcurul) sunt toate interzise nu numai in sarcina dar si in perioada cind se incearca obtinerea sarcinii...In ultimul timp am citit studii multe despre un antiandrogen ff bun care scade si colesterolul. Flutamide ii zice. Iau multe fete de pe forumul american.

quote:

Cum la fel de adevarat este ca in timp, rezistenta la insulina se asociaza pe langa infertilitate si hirsutism, cu dislipidemii, cardiopatii etc. Cu alte cuvinte ficat gras, trigliceride si colesteronul mari (total nejustificate de regimul alimentar), la inima minima mare etc.



Nu imi mai aminti ca si acum ma apuca dracii cind mai se intimpla sa afle cineva de la mama spre ex ca am colesterolul mare si incep cu sfaturi "nu mai minca asa multa carne grasa" bla bla..imi vine sa , asa draci imi fac, desi stiu ca nu au nici o vina si sunt bine intentionati. Eu din punct de vedere al nutritiei respect toate regulile esentiale, am nu stiu cite carti despre alimentatia pt pcos, am avut sedinte la nutritionist si mai vine cite cineva sa imi spuna sa nu maninc carne grasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Salut fetelor!

Am fost la Budapesta, la un medic endocrinolog si da, am primit reteta de metformina.

Gudinde: mersi pt, toate raspunsirile. Sunt foarte bucuroasa!
Stiu cate ceva despre pcos, pt. ca am discutat mult despre asta pe forumuri maghiare cu fete din Ungaria. M-am inscris pe acest site, dar atunci inca nu era acest topic, cu PCOS. Am ajutat fetelor mult la website-ul: www.pcos.hu
Am lucrat cu acele fete ca niste furnicute. Unele cautau articole pe net, altele le traduceau. Am lucrat mult, iar in aceste zile acest site este foarte cunoscut in Ungaria.
Va intrebam... stiti de ce? Pt. ca nu am gasit in Cluj medic, care sa-mi analizeze daca am probleme cu glicemia/insulina, si credeam ca aceata "teoria" ca PCOS-ul si rezistenta la insulina au asa de stransa legatura intre ele nu a ajuns inca in Romania.
Dar ma bucur ca nu este asa!

M-as bucura si mai tare daca as gasi un medic in Cluj, care sa ma ia in serios. Nu puteti sa ma ajutati cu asta?

Gudinde: ai mai intrebat de rezultetele mele:
prolaktina 33 ng/ml, cand intervalul normal este pana la 24,2
Lh: 16,42 mIU/ml
fsh: 6,84 mIU/ml

Inainte de sarcina am luat ceva tablete cu Vitex agnus castus si metformina.

Si, desii site-ul pcos.hu este in lb. maghiara, dar va recomand sa va uitati la urmatoarea pps:
http://www.pcos.hu/download/metforminbebi.pps

Bebelusii care toti a venit cu tratamentul de metformina (+dieta +sport)
La fiecare mamica apartin 2 pagini. In prima scrie dupa cat timp de nereusite si dupa cat timp de tratament cu metformina a reusit sa ramana insarcinata (unele au avut inainte chiar mai multe IVF-uri!), iar in a doua pagina este foto cu bebe.
(Eu apar cu numele: K.ir)

Deci sa vedeti ca sunt multi "copilasi de metfomina" :))

Toate cele bune, fetelor!
Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Buna fetelor!
In sfarsit am ajuns la medic si am facut ecografia: se pare ca ovarele mele s-au curatat si am unda verde la bebe!
Nu stiu de la ce au fost acele dureri dar chistul de pe ovarul drept a disparut!
Va pe toate si numai bine!

http://tt.lilypie.com/DgYEp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

uca,

Ai dreptate cu antiandrogenicele si stimularea.
Despre flutamide am citit si eu. Se pare ca sunt cele mai eficiente in lupta cu hirsutismul DAR au si efectul cel mai devastator asupra ficatului. Sunt inregistrate cazuri de liver damage.

De fapt antiandrogenicele pe care le stiu eu ar fi:
1. Flutamide
2. Spironolactona
3. Dutasteride
4. Finasteride

Efectul asupra hirsutismului creste de la 4 la 1 dar in acelasi timp cresc si efectele secundare, in special afectarea ficatului.

Kir,

Multumim de link. Din pacate eu lb maghiara nu o stiu.

Daca analizele sunt in z2, raportul LH/FSH de 2.4 este clasic PCOS.
Prolactina sa sti ca si eu o am tot cam asa si mi-a explicat doctorita ca se datoreaza dezechilibrului estrogen-progesteron noi avand deficit progesteronic. Daca prolactina era mai mare de 100 atunci nu putea fi pusa pe seama acestui dezechilibru si ne-am fi gandit la un posibil prolactinom as fi facut un RMN etc.

winter,

Felicitari!!!! Asta da veste buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by carissma

Va dragele mele!
Gudinde iti multumesc din suflet pt mesajul frumos pe care l-ai scris. Esti o persoana deosebita!Te-a prins gripa sau de ce te simti rau? Spiridusii nu pot sa fie bolnaviori. Mai ales acum cand se apropie Craciunul! Sanatate maxima !
Am fost suparata vineri dupa ce m-am intors de la dr ca nu a avut niciun efect Clomifenul (desi ma asteptam sa fie asa ),revoltata pe natura ca a “inventat” acest sindrom, iritata pe saraca dr ca nu a putut sa-mi raspunda la intrebarile mele idioate de tipul “ de ce?” si nu a putut sa-mi explice cauza aparitiei chisturilor.
Insulina e ok, glicemia e ok, testosteronul e bun (desi sunt cam paroasa), dhea-s e ok, tiroida e ok… si atunci de unde ? Imi doresc sa “seman” si eu cu cineva, sa am trasaturile standard ale acestui sindrom ca sa pot sa ma ghidez in alegerea tratamentului corect.
Am vazut postarea ta Gudinde in care spunei ca e o chestiune de timp pana sa se “deregleze” insulina si toate celelalte … Mi-e groaza ca odata cu trecerea timpului situatia se va inrautati!
Si parca nu aveam destule pe cap, in week-end ma intalnesc cu o prietena (asistenta) care imi recomanda calduros sa fac vaccinul anti-cancer deoarece persoanele cu chisturi au predispozitie pt cancerul ovarian. Exact asta aveam nevoie sa aud!
Sper sa nu va fi stricat si voua ziua!
O saptamana excelenta tuturor!





buna seara fetitele mele!
1.Mi-a fost dor de voi!am tot zumzait eu pe aici , citindu-va si m-am hotarat sa intru sa va si scriu cate ceva.
gudindeeesa ne luam de manuta cu raul asta de la metformin.Mi mi se mai atenueaza raul daca iau omega 3.
pupici ca sa mai treaca.
carissmane asemanam la simptome sa stii> si eu insulaina, glicemia bune, in schimb am 505 DHEA-S ul/ iau metformina dupa cum stiti .Dr. mi-a zis ca in acest simdrom e normal ca val,. DHEA-S sa fie mare.Ref. la Clomifen, mie dr. ginecolog mi-a zis ca daca tratamentul cu metformin nu da rezultate, adica ovulatie-foliculi mari- sarcina, nu o sa imi dea Clomifen ca e slabut pt. cele cu PCOS.Oare?
Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by kir

Salut fetelor!

Am fost la Budapesta, la un medic endocrinolog si da, am primit reteta de metformina.

Gudinde: mersi pt, toate raspunsirile. Sunt foarte bucuroasa!
Stiu cate ceva despre pcos, pt. ca am discutat mult despre asta pe forumuri maghiare cu fete din Ungaria. M-am inscris pe acest site, dar atunci inca nu era acest topic, cu PCOS. Am ajutat fetelor mult la website-ul: www.pcos.hu
Am lucrat cu acele fete ca niste furnicute. Unele cautau articole pe net, altele le traduceau. Am lucrat mult, iar in aceste zile acest site este foarte cunoscut in Ungaria.
Va intrebam... stiti de ce? Pt. ca nu am gasit in Cluj medic, care sa-mi analizeze daca am probleme cu glicemia/insulina, si credeam ca aceata "teoria" ca PCOS-ul si rezistenta la insulina au asa de stransa legatura intre ele nu a ajuns inca in Romania.
Dar ma bucur ca nu este asa!

M-as bucura si mai tare daca as gasi un medic in Cluj, care sa ma ia in serios. Nu puteti sa ma ajutati cu asta?

Gudinde: ai mai intrebat de rezultetele mele:
prolaktina 33 ng/ml, cand intervalul normal este pana la 24,2
Lh: 16,42 mIU/ml
fsh: 6,84 mIU/ml

Inainte de sarcina am luat ceva tablete cu Vitex agnus castus si metformina.

Si, desii site-ul pcos.hu este in lb. maghiara, dar va recomand sa va uitati la urmatoarea pps:
http://www.pcos.hu/download/metforminbebi.pps

Bebelusii care toti a venit cu tratamentul de metformina (+dieta +sport)
La fiecare mamica apartin 2 pagini. In prima scrie dupa cat timp de nereusite si dupa cat timp de tratament cu metformina a reusit sa ramana insarcinata (unele au avut inainte chiar mai multe IVF-uri!), iar in a doua pagina este foto cu bebe.
(Eu apar cu numele: K.ir)

Deci sa vedeti ca sunt multi "copilasi de metfomina" :))

Toate cele bune, fetelor!
Aveti grija de voi!

buna KIR!felicitari pt. bebic, iata ca se poate.Asa se umfla penele mele cand vad ca se reuseste si cu PCOS.
Sotul tau a avut probleme cu gigeii?ai urmat numai tu tratament cu metformin si dupa s-a intamplat minunea?
Pup fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

uca, psjpupici pe burtici!multummim ca nu ne-ati lasat de izbeliste pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@Gabrielutza
La clinica de fertilitate unde am fost eu nu se folosea Clomifen pt PCOS. Doctorul a spus ca se poate face usor suprastimulare la clomifen, suprastimulare cu foloculi care nu se maturizeaza. Ei foloseau din start injectii cu FSH (asta am primit si eu, doza minima) Spuneau ca asa se poate controla mult mai bine stimularea, prin injectii. Tot asa spuneau ca de fapt Clomifen la PCOS se incearca numai din economie, pt ca FSH e mult mai scump dar si incomparabil mai bun.

@gudinde
Eu sunt f interesata de Flutamide (bineinteles dupa ce se naste bebe si dupa ce termin cu alaptatul).
Uite gasesc un studiu in care zice ca zona de 250 mg (asta e doza de flutamide recomandata la pcos) nu e toxica pzt ficat, nici macar pe termen lung.
http://www.nature.com/ncpendmet/journal/v2/n4/full/ncpendmet0115.html

Ma incinta enorm pt ca are efecte si contra rezistentei la insulina si a colesterolului, pe linga calitatile antiandrogenice.

http://jcem.endojournals.org/cgi/content/full/88/6/2600

http://journals.tubitak.gov.tr/medical/issues/sag-99-29-6/sag-29-6-15-9901-7.pdf

Doctorita ta stie despre Flutamide?

Va pup fetelor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

uca,

Care este denumirea comerciala a injectiilor cu FSH?

quote:

Doctorita ta stie despre Flutamide?



Sincer nu am intrebat-o. Ea prescrie finasteride si am mers pe versiunea asta. Mai ales ca ficatul meu si asa la eco nu arata splendid, m-am gandit ca poate asa este mai sigur.

Mergi la inceput