PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Gudinde draga, merci de raspuns dar sa stii ca daca te simteai atat de rau puteam sa mai astept. Sper ca te simti mai bine.Multumesc mult si pentru linkul cu tarife acum am o ideee cam cat vor costa. Maine o sa merg la medic pt un eco vaginal si o sa vad ce o sa zica. Din pacate la un endocrinolog nu am fost. Eu sunt din Oradea si am auzit din mai multe locuri ca nu sunt endocrinologi buni in oras. Plus ca pana acum nu mi-a scris nimeni analize hormonale, doar aceasta doctorita care mi-a prescris ACO si la care am fost in Cluj fiindca mi-a fost recomandata. Nici nu stiu ce sa fac daca maine imi zice medicul ca s-au retras chisturile. Are rost sa mai iau ACO inca doua luni? Sau sa merg din nou la Cluj sa imi dea trimitere la analize? Voi ce spuneti? Ca acum nu mai am rabdare numai sa imi fac odata analizele sa stiu daca am doar ovare polichistice sau am pcos.

Va pe toate si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Amanda,

Ai gasit linkurile cu analizele hormonale care se fac in PCOS si zilele in care se fac?

Tu nu vi niciodata prin Bucuresti? Cateva zile sa apuci sa mergi la un medic si sa faci niste analize?

La Cluj nu cunosc pe nimeni.

La Oradea ai intrat in topicul Oradenilor de la Prieteni din totdeauna? Ca poate vreuna din fete stie un endocrinolog bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gudindeiti multumesc frumos pt lamuriri! Acum am cam inteles, in mare, cum trebuie abordata ciudatenia asta de sindrom. Cred ca de anul viitor o sa ma inscriu si eu la un colegiu sanitar. Macar pt cultura mea generala si tot mi-ar prinde bine.
Gabrieluta si dr mea mi-a spus ca mai mult ca sigur nu o sa raspund la stimularea cu Clomifen dar a zis ca nu poate sa ma declare rezistenta la Clomifen pana nu incercam.
Acum ma gandesc sa trec luna asta la Puregon dupa care sa incep sa iau Metformin cat o fi nevoie. Din cate am inteles Puregonul este injectabil (deci mai usor de tinut sub control avand efect rapid in comparatie cu pastilele) iar cu o monitorizare atenta, ma gandesc ca scad sansele de hiperstimulare. Acum nu stiu ce sa zic! Am timp pana maine la 16 sa ma decid daca incep Metforminul sau incerc Puregonul.
Winterfelicitari! Bine ca ai scapat de chist. Asta da veste buna. Bafta la prestat luna asta si poate ne aduci o veste buna!.
Uca, Psj, Kir, Salma, Amandasi restul fetelor multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Fetelor, injectiile cu FSH aici sunt Gonal F. Cred ca e acelasi lucru cu purgeron (?), despre care zicea carissma, dar nu stiu sigur.
Carissma , eu am luat si Metformin in timpul cit am facut Gonal. Eu zic sa le iei pe amindoua pt ca actioneaza prin mecanisme diferite.
Eu de la Gonal F nu am facut suprastimulare, nu a avut dureri, a fost totul perfect.

Va puuuuup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

metforminul stiu ca scade riscul de hiperstimulare, adica daca vorbesti cu medicul poti sa le iei in paralel puregon+metformin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

da, gonal este acelasi lucru cu puregon, contin doar fsh.
eu din pacate am facut hiperstimulare, probabil nu a fost doar vina puregonului, mai conteaza si doza si nr. de zile si supravegherea medicala ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Eu am facut stimulare cu Gonal - doza 37, 5 ( !!! este mai mica decit doza minima, practic pe injectie marcajele incep de la 75, dar poti sa vezi si unde e 37,5 si sa faci doza corecta). Au inceput de la doza asta, mai mica decit minima tocmai pt a nu face suprastimulare. Am facut injectiile din ziua a 3-a de ciclu pina in ziua a 7-a cind am fost la control. La control mi-au luat singe si au facut valorile de estrogen si nu mai stiu daca si altceva. In primele 2 luni am avut 2 foliculi bine dezvoltati si valori de estrogen super, dar nu a fost sa fie, in a 3-a cind am ramas insarcinata am avut decit 1 folicul si asta e acum bebitza :-) . Pe toata durata tratamentului nu mi-a fost rau, nu am avut nici un fel de dureri, practic "nu am stiut" ca trec prin-un tratament.
Am inceput Gonal abia in a 3-a zi de ciclu si nu in prima tocmai pt ca nu au urmarit stimularea producerii foliculilor cu FSH ci numai maturizarea lor, mi-au spus ca asta e la PCOS problema ca foliculii nu se maturizeaza destul.

Am descris aici, poate foloseste cuiva experienta mea. De aia eu cred ca cel mai bine e sa incepeti cu 37,5 (minimul posibil) si sa vedeti cum reactionati, la mine a fost de ajuns...

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@AmandaR
Daca nu mai ai chisturi atunci poti sa renunti la ACO DAR nu poti sa iti faci in luna imediat urmatoare dupa ce ai renuntat la ACO analize pt ca nu sunt relevante si arunci banii de pomana. Si nu sunt putini bani....Trebuie sa iti lasi corpul macar 1 luna- unii spun 3 !! sa isi gaseasca echilibrul (sau ma rog la noi, fetele cu pcos "dezechilibrul" lui hormonal ca sa iti arate adevarul). Altfel valorile pe care le ai sunt influentate de pilula si nu ai facut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

feteleee ce faceti?am intrat sa va salut.
carissmacuraj, nu dezarma.Sugestie:daca incepi cu metforminul, inainte fa-ti anal. probelor hepatice.E bine de stiut cum stai .Nu uita nici protectorul hepatic.
Ref. la Clomifen, asa cum a zis si ucamai bine il uiti .Eu cred ca ii voi sugera medicului gonalul .
Eu ma indop cu medicamente si astept sa sa termine astea 3 luni cand ma voi ocupa si eu din nou de proiectul bb.Pana atunci poate isi face efectul si metforminul.Sincer, nu am mai facut nici o eco trans vaginala sa vad daca s-a schimbat ceva(adica daca ovulez).Cert e , sa nu il deochi ca CM-ul s-a mai reglat un pic dupa 3 luni de metformin.
gudinde, uca, psj, ce mai ziceti?
va pup pe toateee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Gudinde am citit linkurile pe care mi le-ai dat, le mai citisem inainte dar acum am citit cu mai multa atentie, am si sunat sa vada daca se fac in Oradea si mi-au zis ca da. Am citit la analize de tot felul ca e important sa ti le proceseze in termen de 6 ore pentru a fi relevante. Am fost azi la medic si la eco mi-a spus ca din cei 3 foliculi pe care ii aveam acum am un folicul selectionat de 24 si ca daca se sparge as putea sa raman gravi. Vrea sa imi mai faca un eco joia viitoare, cand voi fi in ziua 25 sa vada daca s-a spart. Acum nu stiu ce sa fac, daca sa ma opresc din ACO sau nu. M-am gandit sa continui cu ACO, ca poate nu se sparge foliculul si atunci degeaba le-am oprit. Pe cand daca continui cu ACO si in ziua 25 nu mai am folicolul, fie ca s-a spart fie ca s-a retras, atunci le opresc de tot. Ar exista vreo sansa sa raman gravi eu luand pilule? Voi ce ziceti sa fac? Ajutati-ma cu o parere

Merci mult uca78Ar fi super sa ma pot opri din pilule dupa prima luna iar in ianuarie sa-mi fac analizele. Chestia e ca am intrebat dr daca nu ar trebui sa imi fac analize hormonale si el a zis ca in Oradea nu. Asa ca probabil le voi face la Cluj cand le voi face. Oricum Gudinde o sa intru si la prieteni dinotdeauna sa vad pe unde si-au facut analizele hormonale dar mi se pare destul de clar ca in Oradea nu e recomandat si ar fi pacat sa arunc banii aiurea si sa trebuiasca sa le repet dupa aceea. In Bucuresti nu am la cine sa stau si e cam complicat sa fac 12 ore cu trenul asa ca deocamdata o sa raman la varianta Cluj cu speranta ca nu o sa ajung si la Bucuresti cu problemele astea.

Hai ca deja am exagerat:) ici Carissma si toate fetele

Mergi la inceput