PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Buna seara, fetelor!

Winter: ce fel de chist ai avut?

Amanda: este in Debrecen o doctorita care se pricepe extraordinar de bine la pcos. Cum stai cu maghiara? Sau engleza? Pot sa ma interesez, daca cunoaste lb. engleza atat de bine sa te poate consulta! Ar merita sa stii, ca este extraordinar de buna tipa. Si Oradea-Debrecen nu este o distanta!
In Cluj la cine vii? Eu nu am gasit aici un endocrinolog, cu care sa fiu multumita :(
ACO inseamna antibebi? Care iei? Nu inteleg DE CE ti-a dat, daca vrei bb?

Despre stimulare: clomifen si altele: experienta este, ca multe fete cu pcos au rezistenta la clomifen, ori se hiperstimuleaza cu asta. DAR! Daca o fata care nu reactioneaza la clomifen, si ia 6 luni metofmina, atunci se intampla lucruri faine: ori in acele 6 luni devine gravida, ori dupa 6 luni o sa reactioneze la clomifen!!! Da, stiu ca este foarte greu sa ai atata rabdare, mai ales, daca astepti de mult timp la un bb, dar merinta! (Eu am asteptat 3 ani jumate, intre timp am avut un avort spontan, stimulari zadare...) Sa nu uitam, ca pcos-ul este cauzata de rezistenta la insulina (99%), deci acesta trebuie vindecata!!!
Si clomifenul si celelalte stimulente nu prea fac bine organismului.

Aveti grija de voi!
Noapte buna!
Kir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Merci Kir de raspunsul prompt. Eu in Cluj am fost la d-na dr Mironiuc si mi-a scris ACO(anticonceptionale) pentru ca aveam trei foliculi care nu se sparsesera si ca sa nu se transforme in chisturi. Asta a fost in urma cu jumatate de luna. Debrecen e la 60 de kilometri asa ca nu e departe deloc. Dar e important sa merg la cineva care stiu ca a mai ajutat in astfel de cazuri. Te rog sa te interesezi daca stie engleza. In cazul in care nu stie as putea sa rog o prietena care stie sa vina cu mine. Dar totusi as prefera sa stie engleza. Eu inca nu am facut analize hormonale asa ca nu stiu daca am pcos. Inca sper sa nu fie. Tu unde ai facut analize hormonale? Si daca imi da dna dr trimitere la analize si mi le interpreteaza trebuie sa mai merg la endocrinolog? Ce imi face in plus?

Fetelor, am vazut ca discutati de Puregon. Medicul meu a zis ca Puregonul se foloseste si la FIV asa ca banuiesc ca e ok. Doar ca la mine pentru stimulare a incercat intai cu Clomifen ca a zis ca trebuie sa respecte etapele, puregonul find mai puternic.

ici tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Amanda,

Pai mai pui, daca iei ACO cum sa ramai ? Nu se poate.

In privinta procesarii analizelor in timp de 6 ore ... ai inteles gresit! 6 ore e MULT. Insulina are timp de injumatatire 1 ORA. Deci trebuie dusa eprubeta la laborator imediat si acolo prelucrata cu prioritate!!!!! Si cortisolul (si in general analizele hormonale dar cortisolul MUSAI) se recolteaza DOAR intre 8 - 9 dimineata.

Sa stii ca varianta care a spus-o kir cu dr-ita din Ungaria mi se pare SUPER. Daca ai putea ar fi o solutie foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Amanda
asa e, pt analize trebuie sa te duci direct la laborator ca sa poata prelucra totul repede. Mie spre ex nu mi-au facut niciodata insulina, numai glicemia pt ca nu puteau sa prelucreze proba asa rpd.
Stai linistita, Tratamentul cu ACO, cind vrei sa ramii gravida, e standard. Si eu am luat ACO tot pt ca sa se curete ovarele de chisturi si sa se micsoreze (aveam ovarele marite si cu aspect micropolichistic). Puregonul se foloseste si la FIV dar eu nu am facut FIV si am folosit. Nu e mai puternic, daca e folosit in doza mica, e decit mai scump.
Trebuie sa mergi neaparat la un endocrinolog pt cva sa iti interpreteze analizele, asta nu e treaba ginecologilor, chit ca unii din exces de zel fac si asta. Nu e insa meseria lor, endocrinologii sunt cei care numai cu asta se ocupa: probleme hormonale.
Acum , asa cum ti-a spus si gudinde luaind ACO nu imi imaginez cum ai putea avea ovulatie ca sa ramii gravida. Poate doar daca le-ai luat o zi da si 2 nu si nu si-au facut efectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Buna fetele!
Kir chistul meu a fost din cauza hiperstimulrii cu closty facuta 2 luni ( febr. si martie) fara monitorizare.
Va pe toate!

http://tt.lilypie.com/DgYEp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Am intrat numai sa va salut si sa va ! Am f mult de lucru acum ca se apropie inchiderea de luna dar nu puteam sa nu va multumesc pt sfaturile primite.
Peste 2 h o sa merg la dr si am sa-i propun sa incepem si cu Metforminul si cu Puregonul daca voi spuneti ca merg bine impreuna. Din ce zi ar trebui inceput Puregonul? Eu sunt z 3, sper sa nu fie prea tarziu.
Amanda poti sa vii si la Tm sa-ti faci analizele. Laboratoarele Bioclinica sunt destul de bune.
Sa-mi tineti pumnii!
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

carissma eu in ziua a 3-a am inceput. Cu doza minima (eu gonal am folosit, fetele au zis ca e tot aia). Vezi sa iti dea doza minima ca sa nu faci suprastimulare. Si din ziua a 7-a musai sa controleze stimularea (valori de singe, control ecografic).
Multa bafta, iti tin pumnii !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Amanda:
inca nu stiu, dar o sa intrebe a prietena la telefon, dace stiu d-na dr. engleza!
D-na Mironiuc este intradevar ff buna la ginecologie, si, desii nu este endorinolog, dar da la unele fete (diagnostizate cu pcos) metformina. Din pacate mai ales la cele care au obezitate, glicemia marisoara... Desii stim, ca rezistenta la inzulina pot avea si oameni "subtiri". Mai precis spus: dintre femei care au pcos mai mult de 50% sunt chiar slabe!

Carissima:
sora mea locuieste acum la Timisoara, si ea isi face analizele la Bioclinica, se pare un laboratr ff bun. (http://www.bioclinica.ro/ au si in Oradea!)
Eu as incepe NUMAI cu metforminul, si daca in 6 luni nu as fi gravida, numai atunci as lua stimulante langa ea. Metformina are nevoie de timp, ca sa regleze CM, si indirect si hormonii.

Winter: si eu am patit asa, dar eu am fost monitorizata, si totusi Closti mi-a facut un chist "frumos", cu diametru de 52 mm :( Si tot asa, cu oua luni de ACO (Desorelle) mi-a disparut. Deci, sper ca si tie o sa-ti dispara!

Va pup, fetelor, sunt foarte bucuroasa ca am gasit acest forum!!!
Si sa titi ca toti o sa avem bb! Si eu sper f tare, ca la urmatorul nu trebuie sa astept 3-4 ani, cu stimulari proaste, etc.

Noapte buna!

Si sa stiti ca o sa lipsesc 10 zile, ca ma duc acasa la parinti, acolo nu este Internet, dar revin, nu dispar :D

Salutari!
Kir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

scuze pt. greseli, scriu de pe laptop, tastatura este foarte incomoda, de aceea omit jumatatea literelor, si in locul celorlalte litere scriu alte...
SCUUUZZEEEE!

Pupici!
Noapte buna inca odata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Buna dimineta!
Kir multumesc pt sfat, dar eu sunt din Tm si la Bioclinica mi-am facut toate analizele. Si eu i le-am recomandat Amandei.
Am inceput de aseara sa fac Puregon. Mi-a spus timp de 5 zile sa fac una de 50 miu in fiecare zi dupa care sa merg la monitorizare sa stabilim daca mergem tot asa sau reducem doza la o fiola la doua zile.
Am "scapat" de 15 mil aseara dar macar sa fie cu folos.
Ucada, e acelasi lucru Puregonul cu Gonalul, singura diferenta este pretul (Puregonul este cu 300 mii m scump).
Ce analize ar mai trebui sa fac in afara de monitorizare? Cred ca ai mai scris intr-un post mai vechi. Ma duc sa caut!
Gudinde, Gabrieluta, Psj, Winter si restul fetelor va doresc un inceput de luna plin de realizari!

Mergi la inceput